Naujos sėklinių bulvių veislės – atsparios ir karščiui, ir sausroms

Sėklinių bulvių veislės išvedamos tokios, kad būtų ir skanios, ir ligoms atsparios, ir karščius pakęstų. LRT laidoje Čia mano sodas“ apie naujas išskirtines bulvių veisles papasakojo jau 15 metų jas auginančio Vasiliauskų šeimos ūkio „Vfarm“ komercijos vadovė Rugilė Gikarė.

Kaip auginti daržoves savo kieme, mokome kursuose „Šiuolaikinis daržas“. Vadovaukitės ne tik nuojauta, bet ir patyrusių specialistų patirtimi, kurie jie mielai dalinasi. Po šių nuotolinių mokymų prisijungsite prie klausimų-atsakymų sesijos, kur galėsite užduoti savo klausimus.

Kuo skiriasi sėklinės bulvės nuo maistinių bulvių

Rugilė sako, kad užsiauginti bulves galima ir sodyboje, ir balkone. Svarbu nedaryti vienos klaidos: nesodinti parduotuvėje įsigytų maistinių bulvių. Maistinės bulvės, kaip ir diktuoja jų pavadinimas, tinka valgymui, tačiau nesitikėkite, kad po metų pasodinti jų gumbai duos gerą derlių – taip tikrai nebus.

Sodinimui naudokite tik sertifikuotas sėklines bulves. Jų pranašumai yra tokie:

  • Sertifikuotos sėklinės bulvės yra patikrintos dėl ligų ir devirusuotos.
  • Jų gumbai „užprogramuoti“ taip, kad augant užmegztų kuo daugiau sveikų ir didelio dydžio gumbų, kad derlius būtų kuo didesnis.
  • Tokios bulvės užauga labai skanios, nes kiekviena veislė išlaiko savo grynumą ir atitinka savo skonio profilį.

Moksliškai įrodyta, jog sertifikuota sėkla atneša vidutiniškai 20-30 proc. didesnį derlių, o tinkamai pasirinkta veislė – net dvigubai daugiau derliaus.

Derliui užauginti rinkitės sertifikuotas sėklines bulves – tuomet jis bus gausesnis ir skanesnis. „Vfarm“ nuotr.
Derliui užauginti rinkitės sertifikuotas sėklines bulves – tuomet jis bus gausesnis ir skanesnis. „Vfarm“ nuotr.

Kodėl sėklinės bulvės tokios brangios

Bulvių, kurios skirtos sėklai, vegetacija stabdoma vidury vasaros. Tai daroma prevencijai dėl užsikrėtimo ligomis. Virusines ligas platina amarai, ir būtent liepos viduryje–rugpjūtį yra didžiausia užsikrėtimo ligomis rizika.

Dėl šių priežasčių sėklinių bulvių derlius nuimamas anksčiau. Atitinkamai derlius būna 2-3 kartus mažesnis negu įprastai galima būtų tikėtis. Tad ūkiui užauginti sėklines bulves nėra paprasta – bet užtat mes, jas sodindami, galime tikėtis žymiai geresnio derliaus.

Žinoma, ūkiui reikia laiko ir visokiems tyrimams atlikti, kad bulvės būtų aukščiausios kokybės, sertifikuotos.

Pats sėklinių bulvių sertifikavimas – gana sudėtingas procesas. Turi būti atestuotas tiekėjas, pasėlį reikia aprobuoti, derliaus mėginius laiku paimti, padaryti virusologinius ir karantininius tyrimus. Jeigu planuojate įsigyti sėklinių bulvių, žinokite, kad jos yra žymimos specialiu ženklinimu – mėlynomis augalo pasą atitinkančiomis etiketėmis, kurios būtinai turi būti prisiūtos prie pakuotės. Šis pasas reiškia, kad sėklinės bulvės praeina visus atestacijos etapus prieš supakuojant, o po to dar patikrinamos kokybiniais tyrimais, pagal kuriuos išduodamas sertifikatas.

Tokių bulvių galima įsigyti tik iš jas auginančių ūkių, pavyzdžiui,  iš sertifikuoto bulvininkystės ūkio „Vfarm“,  turinčio ir elektroninę parduotuvę www.seklinesbulves.lt.

Naujos bulvių veislės: ar gali jos pakeisti senąsias?

Nors lietuviai dažnai renkasi tradicines ir laiko patikrintas bulvių veisles, Rugilė suskuba paaiškinti, kad dėmesį reikėtų atkreipti ir į naujesnes veisles, kurios išvedamos tobulinant senąsias, tokias kaip ‘Vineta’ ar ‘Laura’.

Naujos bulvių veislės vedamos taip, kad geriau pakeltų stresines auginimo sąlygas. Rugilė išskiria šias karščiui ir sausrai atsparias bulvių veisles: ‘Camelia’, ‘Colomba’, ‘Acoustic’ ir ‘Alouette’.

Naujos bulvių veislės išvedamos tobulinant populiarias senąsias. Nuotraukoje - 'Colomba' veislės bulvės. „Vfarm“ nuotr.
Naujos bulvių veislės išvedamos tobulinant populiarias senąsias. Nuotraukoje – ‘Colomba’ veislės bulvės. „Vfarm“ nuotr.

Be to, kai kurios naujai išvestos veislės gali būti puiki alternatyva senosioms. Pavyzdžiui, pašnekovė rekomenduoja kaip alternatyvą populiariai ‘Vineta’ veislei rinktis ‘Camelia’ arba ‘Acoustic’ veisles, kurios taip pat anksti subrandina derlių.

Kita nuo seno Lietuvoje populiari veislė ‘Laura’ kartais dar vadinama raudonųjų bulvių karaliene, tačiau ir ji turi kaitrai atsparesnių alternatyvų. Rugilė siūlo rinktis tokias olandiškas raudonų bulvių veisles kaip ‘Esmee’ ir ‘Alouette’. Pastaroji veislė dar ir ypatingai atspari bulvių marui.

Yra ir tokių, kurios turi mažiau cukraus ir krakmolo (ir diabetikams tinka labiau) – tai ‘Karelia‘ arba ‘Blue star‘. Jos savo skonio savybėmis nė kiek nenusileidžia senoms veislėms. Joms auginti taip pat reikia mažiau chemijos – trąšų ir augalų apsaugos priemonių.

'Blue star' veislės bulvės turi mažiau cukraus, bet dar ir gražia spalva pasižymi. „Vfarm“ nuotr.
‘Blue star’ veislės bulvės ne tik turi mažiau cukraus, bet dar ir gražia spalva pasižymi. „Vfarm“ nuotr.

Bulvių veislės vasaros derliui

Nemažai mėgėjų bulvių augintojų domisi ir labai ankstyvomis vasarinių bulvių veislėmis. Kaip juokauja Rugilė, kad prie šaltibarščių turėtų ką užkąsti.

Ji išskiria pastaruoju metu populiarėjančias vasarines bulvių veisles ‘Colomba’ ir ‘Primabelle’. Abi jos labai anksti subręsta, o taip pat duoda labai gražių, taisyklingos formos bulvyčių derlių.

'Primabelle' veislės bulvės išsiskiria patrauklia forma. Be to, jos anksti subręsta, todėl tinka ragauti jau vasarą. „Vfarm“ nuotr.
‘Primabelle’ veislės bulvės išsiskiria patrauklia forma. Be to, jos anksti subręsta, todėl tinka ragauti jau vasarą. „Vfarm“ nuotr.

Bulvių veislės gurmanams

Na o jeigu ieškote kažko dar labiau išskirtinio, Vasiliauskų šeimos ūkio komercijos vadovė siūlo atkreipti dėmesį į nišines bulvių veisles. Viena iš tokių – ‘Violet Queen’, kurios spalva iš vidaus yra mėlyna. Kita – ‘Mulberry Beauty’. Šios veislės bulvių vidus yra ryškiai raudonos spalvos, kaip burokėlių.

Abi šias veisles Rugilė rekomenduoja rinktis visiems, kurie savo lėkštėje ieško naujų, netradicinių skonių ir spalvų.

Ką žinoti prieš sodinant bulves

Bulvių sodinimas nėra sudėtingas procesas. Visgi, norint gero derliaus ir skanių bulvių, reikia žinoti kelias pagrindines taisykles:

  • Sodinti bulves reikia pavasario pabaigoje – tuomet, kai žemė įšyla. Mūsų klimato sąlygomis tai įprastai būna balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje.
  • Labai svarbu, kad dirva būtų gerai išdirbta, ne per šlapia.
  • Nebijoti didesnių sėklos gumbų: jie sveikesni, turi daug daugiau energijos užaugti ir duoti derliaus.
  • Prieš sodinant į žemę negalima bulvių pjaustyti, nes jas greičiau užpuls ligos. Be to, sėklinę bulvę perpjovus perpus, ir derlius pasidalins perpus.
  • Kiekvienais metais šias daržoves reikėtų sodinti vis į naują vietą – laikytis sėjomainos rekomendacijų.

Norint turėti bulvių kuo anksčiau, Rugilė pataria jų iš anksto pasidaiginti, o pasodinus uždengti agroplėvele. Tuomet pirmąjį bulvyčių derlių galėsite skanauti jau birželio pabaigoje. Jeigu bulvių nedaiginsite, pirmasis derlius užaugs mėnesiu vėliau, maždaug liepos pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje.

Pasidaiginkite bulvių iš anksto – tuomet pirmąjį derlių galėsite ragauti jau per Jonines. „Vfarm“ nuotr.
Pasidaiginkite bulvių iš anksto – tuomet pirmąjį derlių galėsite ragauti jau per Jonines. „Vfarm“ nuotr.
Bulvių auginimas greitesnis, jei pasodintas apdengsite agroplėvele. Nuotr. "VFarm"
Bulvių auginimas greitesnis, jei pasodintas apdengsite agroplėvele. Nuotr. “VFarm”

Kokių klaidų nedaryti sodinant bulves

Rugilė išskiria ir vieną iš dažniausių klaidų, dėl kurios derlius gali būti prastas – jeigu sodinate nekokybišką sėklą, net šalia pasodinus sertifikuotą sėklą visas ligų „krepšelis“ per dulkes ir vabalus išsikraustys į naują pasėlį.

Kitos klaidos daromos, kai nesilaikoma auginimo reomendacijų, pvz. jeigu bulves sodinate per giliai.

Kas metus reikia rinktis sertifikuotą bulvių sėklą ir jas reikėtų sodinti 70–90 cm pločio vagose, išlaikant tarp gumbų maždaug pėdos atstumą. Paprasčiausia sodinti bulves į jau iškastas vagas ir tada užversti jas žemėmis. Tam pasitelkite paprastą grėblį ar kitą jums patogų įrankį. Virš bulvių turėtų būti ne storesnis kaip 2–3 cm žemių sluoksnis.

Praėjus kelioms savaitėms nuo sodinimo, lauką išvagokite, o dygstančius augalus apkaupkite, taip suformuodami taisyklingas vagas. Tokiu būdu bulves kuriam laikui apsaugosite ir nuo piktžolių.

Sodinkite bulves į vagas, išlaikydami maždaug pėdos atstumą tarp gumbų. O tada beliks žemes užversti grėbliu. „Vfarm“ nuotr.
Sodinkite bulves į vagas, išlaikydami maždaug pėdos atstumą tarp gumbų. O tada beliks žemes užversti grėbliu. „Vfarm“ nuotr.

Trumpai Rugilės patarimai apie bulvių sodinimą ir auginimą:

  • Sodinkite ne maistines, o sertifikuotas sėklines bulves;
  • Sertifikuotos sėklinės bulvės atsparesnės ligoms;
  • Naujos bulvių veislės yra atsparesnės ekstremalioms klimato sąlygoms, pvz. karščiui ir sausroms, bei plintančioms agresyvioms ligoms;
  • Jei bulves daiginsite ir pasodinsite po plėvele, pirmą derlių turėsite jau per Jonines;
  • Kiekvienais metais bulvėms rinkitės naują vietą ir gerai išdirbkite žemę;
  • Nepasodinkite bulvių per giliai.
  • Naudokite specializuotas bulvėms bechlores mineralines trąšas, o jei tokių nenorėsite naudoti, naudokite organines trąšas (pvz. mėšlą, jau susimineralizavusį kompostą) iš rudens;
  • Nebijokite vasarą bulvių palaistyti – augalams tai geriau nei trąšos;
  • Prieš kasimą sandėliavimui, pašalinkite augalų likučius iš dirvos ir įsitikinkite, kad pilnai susiformavo gumbų odelė. Nuimkite derlių esant sausam orui ir žemesnei nei +15C temperatūrai;
  • Sandėliuokite per žiemą tamsioje vėsioje neužšąlančioje ir gerai vėdinamoje patalpoje.

Bulvių sėklininkystė yra daug metų trunkantis procesas. Sėklos kelias ilgas ir brangus, o tam, kad veislė būtų išvesta, įregistruota ir pradėta komerciškai auginti, turi praeiti daugiau net 10 metų. Nors sertifikuotos sėklinės bulvės kainuoja brangiau, tačiau jų derlius būna gausesnis, skanesnis. Nuoširdžiai dėkojame Rugilei Gikarei, kuri LRT laidoje „Čia mano sodas“ pasidalijo vertingais patarimais apie bulvių auginimą!

Šis straipsnis buvo parengtas kartu su Rugilės papildymu apie veisles ir auginimo niuansus, todėl drąsiai reklamuojame ir atsakingai kviečiame užsukti į elektroninę „Vfarm“ ūkio parduotuvę, kai tik bus laikas planuoti bulviasodį.

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniuose kursuose perduodame žinias apie tai, kaip auga augalai, kaip suteikti jiems geriausias sąlygas, kaip identifikuoti problemas. Populiarūs sprendimai, tokie kaip ekologinė daržininkystė, pakeltos lysvės, mulčiavimas ir kt., yra įvertinami su sveiku protu, pagrindžiami argumentais ir pristatoma, ką ir kaip verta pritaikyti praktiškai savo darže.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Kas yra sėjomaina ir kaip ją taikyti savo darže“

Batatai gali augti ir Lietuvoje: išsami auginimo instrukcija“

Left Menu Icon
Krepšelis