Neįtikėtina – snieguolės gali būti tokios įvairios: paganykite akis

Ar galvojote, kad visos snieguolės yra vienodos? Jos gali skirtis savo dydžiu, spalva ir netgi žiedlapių forma. Susipažinau su snieguolių kolekcininke Ingrida Gečiene-Janulione, kurios darželyje auga apie 200 skirtingų snieguolių veislių. Kiek įdomių dalykų ji papasakojo!

Nežinote, kaip iš tūkstančių augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis, norint sukurti harmoningus augalų derinius? Pritaikyti augalų dizaino dėsnius išmoksite mūsų mokymuose „Augalų komponavimo seminaras“. Užsiregistruoktie ir pradėkite iškart.

Snieguolių rūšis atskirsite pagal lapus

Dažnai manoma, kad snieguolės (Galanthus) yra kilusios iš Didžiosios Britanijos, tačiau iš tiesų jas į šią salą XVI a. pradžioje iš Viduržemio jūros regiono atgabeno ten kariavę anglai. Vėliau snieguolės išplito ir po kitas Europos šalis.

Turbūt žinomiausios snieguolių rūšys yra baltoji snieguolė (Galanthus nivalis), graikinė snieguolė (Galanthus elwesii) ir raukšlėtoji snieguolė (Galanthus plicatus). Dauguma hibridinių snieguolių veislių atsirado būtent iš šių trijų rūšių kryžminimo.

Paprasčiausias būdas jas atskirti – pažiūrėti į lapus. Pavyzdžiui, baltosios snieguolės lapai yra siauri ir lygūs, o raukšlėtosios snieguolės yra plačialapės. Graikinė snieguolė nuo kitų skiriasi tuo, kad jos lapų kraštai susisuka į vidų. 

Snieguolių veislių yra bent keli tūkstančiai, tačiau dauguma hibridinių veislių išvesta vos iš trijų rūšių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Snieguolių veislių yra bent keli tūkstančiai, tačiau dauguma hibridinių veislių išvesta vos iš trijų rūšių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Veislių skaičiuojama tūkstančiais

Ingrida sako, kad šiandien snieguolių veislių žinoma labai daug, net virš kelių tūkstančių. Jos pačios aistra šioms gėlėms atsirado netikėtai – moteris savo darželyje augino nemažai žibuoklių ir ieškojo, kokie augalai žydi anksčiau už jas. Snieguolės tuo metu buvo vienintelis pasirinkimas, o per ateinančius kelis metus Ingridos snieguolių kolekcija smarkiai išsiplėtė.

Dydžiu stebina įspūdingoji 'Emma Mackenzie' – ji didesnio stoto už daugelį kitų snieguolių. Nuotr. Lina Liubertaitė
Dydžiu stebina įspūdingoji ‘Emma Mackenzie’ – ji didesnio stoto už daugelį kitų snieguolių. Nuotr. Lina Liubertaitė

Sodininkė vardija jai širdžiai mieliausias snieguolių veisles:

  • ‘Treasure Island’ – tai šiam nedideliam augalui įspūdingo dydžio veislė, išsiskirianti geltonais žiedų pagražinimais;
  • ‘Hobson’s Choice’ išvaizda panaši į klasikinės baltosios snieguolės, bet ji yra aukštesnė, turi didesnius žiedus ir labai skaniai kvepia;
  • ‘Emma Mackenzie’ irgi išsiskiria savo dydžiu bei įspūdingai atrodo darželyje;
  • ‘Golden Fleece’ yra nedidukė, bet viena iš rečiausių ir brangiausių snieguolių veislių, kurios išorinius baltus žiedlapius tarsi auksas puošia geltoni taškeliai;
  • ‘Narwhal’ atpažinsite iš smailių tarsi adatėlės žiedlapių. Tai sufleruoja ir šios veislės pavadinimas – narvalai yra banginiai, kurių patinams užauga ilgi smailūs ragai.
'Narwhal' žiedlapiai yra ilgi ir smailūs, todėl ši veislė vizualiai išsiskiria iš kitų snieguolių. Nuotr. Lina Liubertaitė.
‘Narwhal’ žiedlapiai yra ilgi ir smailūs, todėl ši veislė vizualiai išsiskiria iš kitų snieguolių. Nuotr. Lina Liubertaitė.

Tik nusiteikite, kad kuo įspūdingesnė snieguolių veislė, tuo brangiau gali tekti sumokėti. Pavyzdžiui, 2015 m. vykusiame „eBay“ aukcione vienas ‘Golden Fleece’ svogūnėlis buvo parduotas už rekordinę sumą – net 1350 svarų sterlingų (dabar atitiktų virš 1600 Eur)!

Pilnavidurės snieguolės – tarsi miniatiūriniai bijūnai

Savo išvaizda nuo klasikinių varpelio formos snieguolių kardinaliai skiriasi pilnavidurės snieguolių veislės.

Būna ir pilnavidurių snieguolių veislių. Nuotraukoje matomos snieguolės veislė nėra žinoma. Nuotr. Lina Liubertaitė
Būna ir pilnavidurių snieguolių veislių. Nuotraukoje matomos snieguolės veislė nėra žinoma. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • ‘Godfrey Owen’ yra kone vienintelė veislė, turinti tokius pilnus ir apvalius žiedus su šešiais išoriniais ir šešiais vidiniais žiedlapiais;
  • ‘Phil Cornish’ – tai kita pilnavidurė snieguolių veislė žalsvais smailėjančiais žiedais, kurią savo darželyje augina Ingrida;
  • ‘Lady Elphinstone’ yra vienintelė pilnavidurė veislė, kurios žiedlapiai viduje yra ne žalsvi, o geltoni. Savo forma šios veislės žiedai primena bijūnų galvas, tik yra miniatiūrinio dydžio.
Dar viena pilnavidurė snieguolė – geltonžiedė 'Lady Elphinstone'. Nuotr. Lina Liubertaitė
Dar viena pilnavidurė snieguolė – geltonžiedė ‘Lady Elphinstone’. Nuotr. Lina Liubertaitė

Snieguolės žydi ir rudenį, ir žiemą

Priklausomai nuo veislės, snieguolės žydi nuo rugsėjo iki balandžio mėnesio. Skamba neįtikėtinai, bet netgi Lietuvoje snieguolės gali žydėti ir rudenį, ir žiemą, ne tik ankstyvą pavasarį, kaip daugelis esame įpratę.

Pavyzdžiui, ‘Pink Panther’ – tai Lietuvoje rugsėjo mėnesį pražystančių snieguolių veislė, kurios žiedeliuose gerai išsižiūrėjus galima pamatyti šiek tiek rausvumo.

Kodėl ne visuomet pavyksta užsiauginti

Ingrida vardija priežastis, kodėl ne visuomet pavyksta užsiauginti snieguolių.

Sudėtingiau būna tuomet, kai svogūnėlius žmonės siunčiasi iš užsienio šalių su švelnesniu klimatu. Tokios snieguolės Lietuvoje visada nori anksčiau prabusti ir pradėti žydėti, o mūsų klimato sąlygomis joms tai ne visuomet pavyksta. Taip ne kartą nutiko ir Ingridai, todėl ji ramina kitus – jeigu pasodinti svogūnėliai pirmaisiais metais neišleido lapų ir nesužydėjo, didelė tikimybė, kad snieguolės sužydės antraisiais ar netgi trečiaisiais auginimo metais.

Be to, snieguolės turi ir vieną joms itin pavojingą kenkėją – narcizinę muselę, kurios lervos griaužia ne tik narcizų, bet ir snieguolių svogūnėlius. Kone vienintelis būdas nuo jų apsisaugoti yra dengti snieguoles tinkleliais nuo maisto, tačiau tai reikalauja papildomų sąnaudų ir nėra labai patogu augintojui, todėl Ingrida sako, kad pati stengiasi dėl to nesukti galvos ir palieka gamtai.

Snieguolės gali būti ne tik baltos. Nuotraukoje – 'Orange Star', kurios vidiniai žiedlapiai yra „skanios“ apelsininės spalvos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Snieguolės gali būti ne tik baltos. Nuotraukoje – ‘Orange Star’, kurios vidiniai žiedlapiai yra „skanios“ apelsininės spalvos. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kas svarbu sodinant snieguoles

Dažna tradicija – pavasarį į darželį pasisodinti jau žydinčių snieguolių, nes pirkdami matote, kokią veislę įsigyjate.

Vis dėlto, atsižvelgiant į mūsų klimato sąlygas, Ingrida rekomenduoja daryti kiek kitaip: vasarą įsigyti dar miegančių svogūnėlių ir juos sodinti rugsėjo-spalio mėnesiais. Tuomet svogūnėliai patiria mažiausiai streso.

'Dryad Gold Bullion' – kita snieguolių veislė gelsvais žiedlapiais. Ypač romantiškai ji atrodo nušviesta saulės. Nuotr. Lina Liubertaitė
‘Dryad Gold Bullion’ – kita snieguolių veislė gelsvais žiedlapiais. Ypač romantiškai ji atrodo nušviesta saulės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Snieguolių svogūnėlius į žemę sodiname panašiai kaip ir kitų svogūninių gėlių, maždaug trijų svogūnėlių gylyje.

Snieguolės Ingridai labiausiai patinka dėl to, kokios nelepios ir nereikalaujančios priežiūros jos yra. Be kelių retų išimčių, šias gėles pasodinus nebereikės jomis daug rūpintis ir augimą galėsite patikėti gamtai. Na, o šiandien ir pati Ingrida seka žymių kolekcininkų pėdomis ir bando sukryžminti skirtingas jų rūšis. Kad čia žino, gal greitai turėsime ir naują lietuvišką snieguolių veislę?

SUSIJĘ KURSAI:

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – jose išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.

„Spalvų derinimas kieme“ – tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka „suvaldo“ spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis