Netikiu sėja pagal mėnulį: sužinokite, kaip veikia fenologinis kalendorius

Fenologinis kalendorius gali atrodyti dar vienas daržininkų prisigalvojimas, bet netrukus papasakosiu, kas tai yra, kokiu principu veikia ir kodėl galima pagal jį orientuotis, kai reikia sėti ar sodinti pavasarį.

Daržovių sėjos laikas priklauso nuo įvairių sąlygų – oro temperatūros, drėgmės ir netgi gyvenamosios vietos. Nuotr. Unsplash.com
Daržovių sėjos laikas priklauso nuo įvairių sąlygų – oro temperatūros, drėgmės ir netgi gyvenamosios vietos. Nuotr. Unsplash.com

Būtų paprasčiausia, jei kažkas galėtų pasakyti dieną, kada sėti žirnius. Tačiau negalite remtis įprastu kalendoriumi, nes oro sąlygos kasmet skiriasi – vienais metais pavasaris būna šiltesnis, o kitais metais jis užtrunka ateiti ir turime šaltą periodą labai ilgai.

Kodėl negalima pasitikėti datomis

Atitinkamai dirvožemis įšyla skirtingu metu. Jei pasėsite žirnius į labai šaltą ir drėgną dirvožemį, gali būti, kad jie supus. Jei pasėsite kitas daržoves per anksti – nesudygs.

Lygiai taip pat ir su drėgme: vieną pavasarį sulaukiame daugiau lietaus, o kitą mažiau.

Jei dirvožemis yra molingas, įšalas liks ilgiau, o jeigu smėlingas – įšalas išeis greičiau ir sėti galėsite anksčiau.

Būtent dėl to kataloguose ir ant sėklų pakuočių randame „sėti nuo balandžio pradžios iki gegužės vidurio“, bet niekada nebūna aiškiai pasakyta, kada tiksliai tai daryti. Tai kaip nustatyti geriausią sėjos datą šiais metais mano darže?

Kuo pagrįstas fenologinis kalendorius

Fenologija yra kasmetinių gamtos reiškinių stebėjimas – būtent tokių, kuriuos lemia sezoniniai temperatūros pokyčiai. Ar esate pastebėję, kada pavasarį pirmą kartą pražysta alyvos ar sužaliuoja ievos? Jeigu taip, jūs jau stebėjote fenologinį įvykį.

Priešingai nei astronominis kalendorius, fenologinis kalendorius yra susietas ne su fiksuotomis datomis, bet su gamtos reiškiniais.

Planuodami daržovių sėją vadovaukitės gamtos mums siunčiamais signalais: kada sprogsta medžių lapai, sužydi tam tikros gėlės. Nuotr. Pixabay.com
Planuodami daržovių sėją vadovaukitės gamtos mums siunčiamais signalais: kada sprogsta medžių lapai, sužydi tam tikros gėlės. Nuotr. Pixabay.com

Botanikai nustatė, kad augalo augimas ir žydėjimas priklauso ne nuo to, kada oro temperatūra pasiekia tam tikrą laipsnių skaičių arba jį viršija, o nuo bendro šiluminės energijos kiekio, sukaupto per jo augimo dienas. Visi augalai reaguoja į šilumą, tik vieniems augalams tos energijos reikia sukaupti mažiau, kad jie sužydėtų, o kitiems – daugiau.

Su temperatūra taip pat susijęs ir Hopkinso dėsnis. Jis sako, kad pavasarį augalo biologinis aktyvumas bus atidėtas 4 dienomis kiekvienam geografinės platumos laipsniui į šiaurę. Paprasčiau tariant, kuo šiauresnėje vietovėje gyvenate, tuo vėliau sužydės tam tikri augalai.

Tad ir išvestos tokios paralelės: kai šilumos susikaupia tiek, kad šalpusniai pražystų, panašiai tiek šilumos reikia ir ridikėliams sudygti. Alyvoms pražysti reikia, kad dirva būtų labiau įšilusi ir šilumos per dienas ir naktis būtų daugiau – panašiai tiek reikia ir agurkams bei cukinijoms, kad sėkmingai sudygtų.

Surinkome pilną sąrašą, kada ką sėti pagal fenologinį kalendorių, ir dalinamės su „Geltono karučio“ naujienlaiškio prenumeratoriaus nemokamai. Gal ir jūs norėtumėt jais tapti? Spauskite ir atsisiųsite fenologinį kalendorių nemokamai.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Kodėl netikiu mėnulio kalendoriumi

Na, o dabar grįžkime prie sėjos pagal mėnulio kalendorių, pagal kurį augalai sodinami esant tam tikroms mėnulio fazėms. Jei atvirai, aš į mėnulio kalendorių žiūriu panašiai kaip į horoskopus – krislelis tiesos gal ir yra, tačiau nerekomenduoju juo vadovautis norint pasiekti rezultatų.

Mėnulio įtaka augalų augimui yra tiesiog per maža palyginus su kitais faktoriais, lemiančiais sėkmingą jų gyvavimą. Jeigu augalą pasodinsite esant palankiai mėnulio fazei, tačiau žemė bus netinkama, tuomet sodinukas vis tiek skurs ir nieko gero iš to neišeis. Ir priešingai, jeigu pasodinsite į kokybišką, sveiką dirvožemį, jis puikiai augs nepaisant mėnulio.

Tas pats galioja ir su kitais dalykais, lemiančiais augalo sveikatą: pasirinkite gerą veislę, užtikrinkite geras apšvietimo, drėgmės, oro sąlygas ir džiaugsitės geru derliumi.

Abejonių kelia ir skirtingų autorių sudaryti mėnulio kalendoriai: ta pati diena pagal vieną yra kirminų diena, o pagal kitą – žiedų diena. Tai ar kažkuris iš jų teisingesnis?

Na, o jeigu vis dar abejojate, atkreipkite dėmesį į tai, kaip dirba šios srities specialistai. Profesionalūs daržininkai mėnulio kalendoriumi paprastai nesinaudoja. Jie atsižvelgia į oro sąlygas, dirvožemio kokybę, temperatūrą lauke ir žemėje, bei stengiasi užtikrinti augalams tinkamas sąlygas. Jie dirba savo darbą darbo dienomis, ne tik esant palankiai mėnulio fazei.

Alyvoms kieme pražydus, jau galite sėti agurkus, cukinijas, moliūgus ir burokėlius rudens derliui. Nuotr. Pixabay.com
Alyvoms kieme pražydus, jau galite sėti agurkus, cukinijas, moliūgus ir burokėlius rudens derliui. Nuotr. Pixabay.com

Tai kaip daryti?

Neįsitempkite. Mėnulio kalendorius įspraudžia į tam tikras dienas, kai po darbo pavargęs dar būtinai turi suspėti pasėti, kol kirminų dienos neprasidėjo. Galima pagalvoti, gyvenime mažai įtampos turime.

Stebėkite aplinką. Kai pamatote pirmą šalpusnio žiedą, dar šiek tiek palaukite. Kai matote daug šalpusnių, tai jau ženklas, kad galite čiupti kalendorių ir sėti tuos augalus, kurie ten parašyti. Jei praleisite dieną ar kitą, nieko baisaus.

Ankstyvąsias pavasarines daržoves galite sėti net keletą kartų, pakartodami kas dvi savaites. Tad šis fenologinis kalendorius iš esmės nusako pirmąsias sėjos dienos, kada jau galima pradėti. Auginkite su malonumu.

Taip pat skaitykite:

„Pirmoji daržovių sėja šiltnamyje pavasarį: ką ir kaip sėti“

„Kas atsitiks, jei daržoves pasėsite per anksti“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis