Pomidorų veislės: kas yra determinantiniai ir indeterminantiniai

Pomidorų veislių gausybė, akys mirga, o kad perskaitytum visus sėklų pakuočių aprašymus, tai reikėtų bent dviejų parų. Pabandykim išversti dažniausiai painiojamus terminus į žmonių kalbą – kas yra determinantiniai ir indeterminantiniai pomidorai.

KAS YRA DETERMINANTINIAI POMIDORAI

Determinantiniai pomidorai yra tokie, kurie užauga iki tam tikro aukščio, vienu metu sužydi, vienu metu sunokina pomidorus ir po to nunyksta. Tai reiškia, kad jei auginate determinantinius pomidorus, derlių gausite gausų, bet vienu metu. Jeigu norite skinti pomidorus visą sezoną, tai šitas variantas jums netinka.

Bet jeigu planuojate konservuoti, tai labai patogu, kai vienu metu sunoksta daug pomidorų ir galite juos sutvarkyti per vieną kartą.

Tai yra esminis dalykas, kurį reikia įvertinti, kai renkatės, kokios pomidorų veislės tiks jums.

Determinantiniai pomidorai dažnai reikalauja atramos dėl didelio derliaus, kad neišvirstų ir neišlūžtų.
Determinantiniai pomidorai dažnai reikalauja atramos dėl didelio derliaus, kad neišvirstų ir neišlūžtų.

Determinantiniai pomidorai turi baigtinį savo aukštį – kitaip tariant, nereikia nugnybti jų viršūnės, nes jie savo kilmėje yra užprognozuoti augti iki tam tikro aukščio. Todėl jei ant pakuotės parašyta, kad tai žemaūgė veislė, vadinasi, tai determinantinis pomidoras. Beje, jie gali būti ne tik žemaūgiai, bet ir aukštaūgiai, tačiau svarbiausia tai, kad kai užauga, t.y. pasiekia savo aukštį, tada pradeda žydėti ir tada veda vaisius.

Būtent dėl riboto aukščio dažniausiai determinantiniai pomidorai pasirenkami auginti terasose ir balkonuose. Jie puikiai jaučiasi erdviame vazone ir gerai atrodo.

Pomidorų ir kitų daržovių auginimo subtilybių bei paslapčių galite išmokti iš ekspertės — kviečiame į kursus Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Pomidorai, kurių nereikia genėti – tai determinantiniai pomidorai. Kadangi jų vaisių augimo nepadidinsime genėdami, tai norime, kad kiekviena šakelė, kuri tik turi potencialo, sužydėtų ir duotų vaisių. Todėl jei norime didesnio derliaus, genėti nereikia. Išimtis tik tada, jei pomidorus susodinote per tankiai, arba šakos išaugo per tankiai, ir akivaizdu, kad mikroklimatas toje raizgalynėje darosi per drėgnas ir per tvankus – tai palanki terpė ligoms plisti, todėl stengiamės, kad nebūtų per tanku.

Kadangi determinantiniai pomidorai ne taip akivaizdžiai auga į viršų ir jie negenimi, vizualiai determinantiniai pomidorai atrodo labiau panašūs į krūmus, palyginti su kitais pomidorais, kurie panašesni į lianas.

Determinantiniai pomidorai
Determinantiniai pomidorai greičiau užauga, negu indeterminantiniai pomidorai. Nuotr. L.Liubertaitė

Dažniausiai determinantiniai pomidorai užauga greičiau negu kiti, nes jų trumpesnis vegetacijos laikas. Tad neįgudusiam sodininkui rekomenduočiau juos ankstyvam derliui. Pavyzdžiui, ankstyvieji žemaūgiai ‚Promyk‘ arba pailgi ‚Zyska‘, kuriuos galima užauginti net lauke, arba raudoni apvalūs hibridai ‚Polfast‘. Atkreipkite dėmesį, kad ant pakuotės retai kada parašyta, kad tai determinantis pomidoras, greičiau bus užuomina apie ribotą jo augumą – iš to ir suprasite, apie ką eina kalba. Šiuo atveju gerai, kad pakuotė yra lietuviška (sėklas atsisiunčiau iš Žaliastotele.lt), tai bent jau galiu pasitikėti informacija, kuri parašyta dėl sėjimo laiko.

Išvertus į žmonių kalbą, determinantinius pomidorus verta auginti tada:

  • jeigu auginate balkone,
  • jeigu konservuojate,
  • jeigu neturite laiko užsiimti pomidorų genėjimu.

Tik būtina prisiminti, kad pomidorus skinsite gana trumpą laiką.

KAS YRA INDETERMINANTINIAI POMIDORAI

Indeterminantiniai pomidorai – tai tie, kurie auga be pabaigos. Jeigu jų nesustabdytų šalnos arba ligos, tai jie augtų metrais ir augintų pomidorus nežinia kokį laiką.

Indeterminantiniai pomidorai
Indeterminantiniai pomidorai – tie, kurie augtų be pabaigos, jei tik leistų sąlygos. Nuotr. L.Liubertaitė

Todėl juos auginame tokio aukščio, koks yra patogus mums – pavyzdžiui, iki šiltnamio stogo, kur lengva pasiekti. Reguliuojame jų aukštį nugnybdami viršūnę. Reguliuojame jų plotį nugnybdami pažastinius ūglius, augančius virš lapų.

Jeigu to nedarytume, iš kiekvieno ūglio išaugtų po augančią derančią šaką. Tačiau geriausia palikti vieną ar du pagrindinius stiebus tam, kad derlių pradėtumėt gauti anksčiau ir kad pomidorams pakaktų maisto medžiagų. Mūsų tikslas – kad augalas sutelktų savo jėgas vaisiams megzti, o ne naujoms šakoms auginti.

Tad vizualiai indeterminantiniai pomidorai panašūs į vijoklius: leidžiame jiems augti į viršų iki mūsų nustatytos ribos, jiems būtinos atramos ir parišimai. Pavyzdžiui, tai klasikinė stambių mėsingų pomidorų veislė ‚Jaučio širdis‘, briaunotieji ‚Costoluto Fiorentino‘ arba vyšninių pomidoriukų hibridas ‚Cherrola‘.

Indeterminantiniai pomidorai
Indeterminantiniai pomidorai – tai tie, kuriuos rišam ir skabom pažastinius ūglius. Nuotr. L.Liubertaitė

Indeterminantiniai pomidorai dažniausiai užtrunka nuo sėklos iki vaisiaus daugiau laiko, negu determinantiniai. Nors reikia ilgiau laukti, tačiau derlių duoda gerokai ilgesnį laiką. Būtent dėl to dažniausiai ir auginame indeterminantinius pomidorus (net jeigu nežinome šito sudėtingo termino).

Toks pomidoras neturi baigtinio taško: jis nuolat augina šakas, nuolat žydi ir nuolat veda vaisius. Kol, žinoma, ateina ruduo, arba jį paveikia ligos, arba „išsisemia“ derančios šakos.

Trūkumas – jiems reikia daugiau vietos. Determinantinį galime auginti kad ir kibire, o indeterminantiniam jau reikia paieškoti vietos, pagalvoti, kuo paremsime, kaip pririšime. Tai nereiškia, kad negalima jo auginti balkone – tiesiog reikia sudaryti tinkamas sąlygas.

Be to, reikės nuolatinės intensyvios priežiūros. Sezono metu determinantinius galima palikti su laistymo sistema ir išvažiuoti atostogų, o indeterminantiniams reikės nuolat skabyti pažąstinius ūglius. Tačiau tai nesudėtingas darbas, visai smagu kasdien prieiti ir pakalbinti pomidorus. Jei dar tik pradedate ir trūksta žinių, galite išklausyti trumpus kursus Šiuolaikinis daržas“ su sodininkystės specialiste Inge Auželiene, tada daugiau žinosite ir apie pačius augalus, ir apie jiems reikalingas sąlygas, ir kaip lengviau atlikti pagrindinius darbus.

TAI KĄ PASIRINKTI?

Įvertinkite, kokias sąlygas turite auginimui, ir kokiam tikslui auginate pomidorus. Jeigu turite noro pažaisti su pomidorais ir turėti jų visą sezoną, žinoma, rinkitės indeterminantinius.

Na o pabaigai, siūlyčiau auginti ir tokius, ir tokius. Pasirinkite po porą daigų determinantinių: jei norite gausaus ankstyvų pomidorų derliaus, jei auginate balkone, jei norėtumėt lengvai užsiauginti pomidorų lauke. O didesnę dalį siūlyčiau pasirinkti indeterminantinių: kad įvairių pomidorų turėtumėt ištisą sezoną.

Svarbu: tik nepainiokite determinantinių ar indeterminantinių su hibridiniais ar veisle – tai skirtingi dalykai. Netrukus paskelbsime video reportažą, kur išaiškinsime visus terminus, ką reikia žinoti auginant pomidorus – užsiprenumeruokite mūsų Youtube kanalą, video bus jau netrukus.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas portale.

Ačiū Žaliastotele.lt kolektyvui, kad padėjo atsirinkti, kurie yra determinantiniai pomidorai, o kurie indeterminantiniai – kadangi ant pakuotės neparašyta, būčiau užtrukusi ilgiau, kol pasitikrinčiau.

Taip pat skaitykite:

Durpinės tabletės ar kokosinės tabletės: ką pasirinkti?

Kas atsitiks, jei daržoves pasėsite per anksti

Left Menu Icon
Krepšelis