Augalai, kurie buvo panaudoti kuriant garsiuosius “RHS Chelsea Flower Show” sodus, diktuoja apželdinimo madas visiems metams į priekį. Ši gėlių paroda – tai pasaulyje gerai žinomas, o Anglijoje didžiausias sodo dizaino ir augalų renginys, vykstantis kasmet gegužės mėnesį.
Paklausiau sodo dizainerės Alinos Batavičiūtės, kuri lankėsi šioje parodoje jau penktą kartą, kokie jos įspūdžiai iš šiųmetinės parodos. Šis straipsnis yra antrasis – pirmajame pasakojome apie įdomiausius parodomuosius sodus. Dabar parodysime akį patraukusius augalus, aptarsime, ar varis ir rūdintas metalas tebėra madingi, ir apibendrinsime apželdinimo tendencijas.
Čelsio parodos mastai
Lina Liubertaitė: koks bendras įspūdis apie “RHS Chelsea Flower Show” šiemet, palyginti su ankstesnėmis parodomis?
Alina Batavičiūtė: Šiais metais paroda man pasirodė kiek kuklesnė, nors žinoma, ji vis tiek milžiniška. Pavyzdžiui, paviljono plotas siekia 1.17 ha, jame pakanka vietos sustatyti 500 Londono autobusų, o dėl ekspozicijų gausos negalėjai matyti kitos paviljono pusės. Vis dėlto šiais metais jis pasirodė kur kas tuštesnis nei pernai. Tai visiškai nereiškia, kad trūko įspūdžių ar grįžau su mažesniu idėjų ir naujovių bagažu – sodininkės širdis džiaugėsi kiekviena ekspozicija. Paroda yra tokia didžiulė: 28 sodai, paviljonas, parduotuvių ir rankdarbių alėjos, apsilankius (darbo laikas nuo 8 iki 20 valandos) negali teigti, kad pamatei viską!
Teko girdėti, kad 2020 metais paroda bus įspūdinga. Paraginsiu visus tuos, kurie vis atidėliojate kelionę į šią parodą – sekantys metai yra Jūsų! Planuojama, kad paroda vyks gegužės 19-23 dienomis 😉
Tendencijas rodantys augalai
Lina: Kokius augalus iš šios parodos išskirtum, kurie atkreipė tavo dėmesį?
Alina: Pastebėjau, kad šiemet daugiausia dėmesio skiriama natūraliems ir laisviems želdynams, kuriamiems su vietiniais augalais ir augalais, augančiais laukinėje Jungtinės Karalystės gamtoje. Karpomų ir formuojamų augalų, tokių kaip buksmedžių, kukmedžių, dizaineriai šiemet rinkosi labai mažai.
Dažniausiai 2019-ųjų parodos soduose atsikartojantys augalai: rusmenė (Digitalis), raudonžiedis šakinys (Silene dioica), šluotsmilgė (Deschampsia), daržinis builis (Anthriscus) ir man labai patinkantis jo giminaitis Anthriscus sylvestris ‘Ravenswing‘. Todėl nenuostabu, kad dominuojanti beveik visų sodų spalva šiais metais buvo žalia.
Dažniausiai pastebėti deriniai su telima (Tellima grandiflora), gunera (Gunnera killipiana), karpažole (Euphorbia), rodžersija (Rodgersia), hakone (Hakonechloa macra) ir, be abejo, įvairiais paparčiais.


Asmeniškai man labiausiai patiko deriniai su impozantiška vaistine šventagaršve (Angelica archangelica). Tai daugiametis vaistinis augalas, galintis užaugti 1-3 metrų aukščio. Jo stambus tuščiaviduris stiebas apsuptas stambiais, giliai sukarpytais lapais. Žalsvai baltų žiedų skėčiai net pavėsyje skleidžia savo aromatą viliodami bites, o po žydėjimo išlieka dekoratyvūs.
Augindami vaistinę šventagaršvę, Jūs turėsite įspūdingą augalą su gydomosiomis savybėmis, kurios slypi nuo lapų iki šaknų. Ji dailiai atrodo tiek augdama pavieniui, tiek daugiamečių augalų lysvėje. Nėra ilgaamžė (2-5 metai), bet lengvai sėjasi, todėl šių gražuolių savo sode tikrai nepritrūksite! Turi ir įdomią pusseserę – tai purpurinė šventagaršvė (Angelica gigas), bitės dėl jos tiesiog kraustosi iš proto! 🙂



Medžiagos “RHS Chelsea Flower Show” soduose
Lina: Rūdintas metalas ir varis dominavo parodose anksčiau. Kokias medžiagas pastebėjai šiemet?
Alina: Man labai patiko masyvių deginto ąžuolo skulptūrų panaudojimas Andy Sturgeon sode. Kiek teko domėtis, tai bene pirmas kartas, kai parodoje naudojama tokia medžiaga, kurta pagal senovinę japonų techniką. Ne veltui Andy Sturgeon su „M&G Garden“ sodu pelnė geriausiojo titulą parodoje.

Be minėtų Andy Sturgeon deginto ąžuolo skulptūrų, galėčiau išskirti „The Manchester Garden“ instaliaciją. Ten skulptūra – tarsi šėlstančios bangos purslai, kurie įsilieja į sodą perleisdami lankytojo dėmesį želdynams. Dizaineris Liam Hopkins skulptūros pagalba pasakoja Mančesterio miesto istoriją. XIX a. Mančesteris buvo svarbus tarptautinės medvilnės prekybos ir tekstilės pramonės centras, o dabar jis tapo namais naujos kartos medžiagai – grafenui. Tai viena lanksčiausių, lengviausių, ploniausių ir stipriausių nanomedžiagų pasaulyje.


Tendencijos, kurias galime pritaikyti mes
Lina: Kaip manai, kokias tendencijas paroda diktuoja šiemet?
Alina: Po apsilankymo šių metų “RHS Chelsea Flower Show” parodoje išskirčiau kelias stipriausias tendencijas:
1. Savo aplinkoje apgyvendinti kaip įmanoma daugiau natūralios gamtos. Ieškokite Jūsų krašte natūraliai augančių augalų pievose, pamiškėse ir derinkite su Jūsų mėgstamiausiais – jau turimais ar naujai įsigytais. Būtinai rinkitės augalus, kurie tinka medų nešančioms bitėms!
2. Jei nesate ryškių spalvų mėgėjai, Jums bus maloni žinia, kad sodų paletėse šiais metais dominuoja žalumynai, baltos ir švelniai geltonos spalvos. O jei į savo kuriamą apsodinimą pasikviesite tekstūrą ir formą, suteiksite papildomą akcentą tobulam rezultatui.
3. Skulptūros ir architektūriniai rėmai – puikus būdas atkreipti dėmesį į įvairias sodo dalis ir paprastas būdas pridėti šiek tiek “Čelsio“ į bet kurį sodą.

4. Ekologiniu požiūriu, “RHS Chelsea Flower Show” ragina būti kūrybingiems ir išradingiems. Raginama atkurti ir perdirbti iš jau turimų medžiagų. Taip pat rekomenduojama rinkti ir naudoti lietaus vandenį, įsirengti laistymo sistemą, naudoti elektrines žoliapjoves ir vejapjoves ir kt.

Dėkoju Alinai už pokalbį ir nuotraukas.
Pirmąją šio pokalbio dalį, kurioje pristatome įdomiausius parodomuosius sodus iš šios parodos, skaitykite čia:
„Parodos „RHS Chelsea flower show 2019″ įžvalgos (I)”
Augalai ir medžiagos, naudoti ankstesnėse parodose:
„Monika Sliesoraityte: „Čelsio gėlių paroda 2018″ skatina gilintis į sodo esmę“
„Eglė Sunilaitienė: Čelsio gėlių paroda 2017 nustebino skulptūromis“
„Rūta Žiugždė: įspūdingiausi augalai iš Čelsio gėlių parodos“ (2017 m.)