“RHS Chelsea Flower Show 2019” įžvalgos (I): įspūdingiausi parodos sodai

Prestižinė RHS Čelsio gėlių paroda (“RHS Chelsea Flower Show”) žymi pasaulyje dėl parodomųjų sodų, kurie sukuriami ir pastatomi tik šiai vienai progai. Parodos sodai parodoje varžosi dėl medalių. Būtent tie sodai, kurie geriausiai įvertinami, diktuoja tolesnes kryptis aplinkos dizaino kūrėjams.

Tai pirmasis iš dviejų straipsnių apie “RHS Chelsea Flower Show” 2019-ųjų parodą, kur publikuojame sodo dizainerės Alinos Batavičiūtės įspūdžius. Šiame aptarsime įspūdingiausius sodus, o kitame aptarsime įdomius augalus ir inovatyvias medžiagas, panaudotas soduose.

Pagrindinį laimėjimą nuskynęs Andy Sturgeon sodas

Parodos sodai
Andy Sturgeon su M&G Garden sodas – laimėtojas. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Lina Liubertaitė: Šiais metais geriausiojo titulo parodoje nusipelnė Andy Sturgeon su M&G Garden. Kaip jis tau pasirodė, pamačius gyvai?

Alina Batavičiūtė: Labai gerai atrodo masyvios deginto ąžuolo skulptūros ir jų dermė su augalais. Skulptūros išdėstytos skirtingomis perspektyvomis, nusidriekiančios per dosnų želdyną. Žalios ir juodos kontrastas – gėlių žiedams čia suteiktas tik trečiaeilis vaidmuo, jų čia nereikia. Augalų lapija provokuoja viena kita savo skirtinga faktūra ir atspalviu. Ir be abejo, ten puikiai atrodo įkomponuota išsišokėlė gunera (Gunnera killipiana) burgundišku atpalviu.

Andy Sturgeon su M&G Garden: dominuojantis žalios ir juodos kontrastas
Andy Sturgeon su M&G Garden: dominuojantis žalios ir juodos kontrastas. Nuotr. Alina Batavičiūtė
Parodos sodai: Masyvios deginto ąžuolo skulptūros žaliame fone
Parodos sodai: Masyvios deginto ąžuolo skulptūros žaliame fone. Nuotr. Alina Batavičiūtė
Parodos sodai: Andy Sturgeon su M&G Garden ir tokia įspūdinga puikiai įkomponuota gunera
Parodos sodai: Andy Sturgeon su M&G Garden ir tokia įspūdinga puikiai įkomponuota gunera. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Stebėdamas šį dizainą, kiekvienas pasisemtų drąsių idėjų įsirengti sodą pavėsingoje vietoje su tamsiomis spalvomis. Rizikuoti nebereikės, už Jus tai padarė sodo dizaineris Andy Sturgeon!

Lina: Tačiau juk kalbama ne tik apie augalus. Kokias žinutes transliuoja sodų kūrėjai?

Alina: Kiekvienas iš 28 sodų yra savaip ypatingas, per sodo prizmę lankytojams skleidžia žinią apie pasauliui jautrias temas. Pavyzdžiui, IKEA ir dizaineris Tom Dixon – „Gardening Will Save The World“ (liet. k. – Sodininkavimas išgelbės pasaulį).

Dizainerės Sarah Eberle – „The Resilience Garden“ (liet. k. – Atsparus sodas) pasakoja apie klimato kaitą ir apie tai, kad kraštovaizdžio formavimas turi apsaugoti natūralią gamtą ateinančioms kartoms.

Dizainerių Christina Williams and Annie Prebensen duetas su sodu The Donkey Sanctuary: „Donkeys Matter“ (liet. k. – Asiliukų prieglobstis / Asiliukai svarbūs) – apie asiliukų nesibaigiančias varginančias keliones nešant vandenį. Asiliukai dirba bendruomenėms tokiose pasaulio šalyse kaip Namibija, Somalis, Etiopija. Dėl jų moterys ir vaikai šį laiką gali skirti išsilavinimui ir kokybiškesniam socialiniam gyvenimui. Asiliukais besirūpinanti organizacija, dalyvaudama Čelsio parodoje, jau švenčia 50-metį.

Įdomiausi parodos sodai

Lina: Kokie 3 parodos sodai buvo tavo favoritai, patiko labiausiai?

Alina: Kalbant apie mano favoritus, išskirčiau romantišką dizainerės Jo Thompson sodą „The Wedgwood Garden“. Sodas sujungia klasikinius motyvus ir šiuolaikinio dizaino formas. Pirmiausia akį patraukia arkos – jų vedamas sodas atsiveria skirtingomis perspektyvomis, bendrą želdyną įrėmindamos atskirais paveikslais.

Labai patiko dinamiškas, minkštas ir gausus susodinimas su dalinį pavėsį toleruojančiais augalais: vaistine šventagaršve (Angelica archangelica), ferula didžiąja (Ferula communis) ir valerijonu (Valeriana pyrenaica). Spalvinę paletę sudaro švelni citrinų, kreminė ir persikų spalva su šviesiai žalia ir tamsia bordo.

Ir galiausiai – vanduo. Pastebimas ne iš karto, vanduo suvienija skirtingas erdves iš natūralaus akmens ir juda per visą sodą kaip ramus ežeras.

Romantiškasis Jo Thompson sodas, sujungęs klasikinius motyvus ir šiuolaikinio dizaino formas. Nuotr. Alina Batavičiūtė
Romantiškasis Jo Thompson sodas, sujungęs klasikinius motyvus ir šiuolaikinio dizaino formas
Romantiškasis Jo Thompson sodas, sujungęs klasikinius motyvus ir šiuolaikinio dizaino formas. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Kitas vaizdas, kuris man įsirėžė į atmintį – tai šniokščiančios krioklių kaskados ir išsidriekęs per sodą raudonas tiltas. Tai dizainerio Jonathan Snow sodas – The Trailfinders „Undiscovered Latin America“ Garden. Kaip jau supratote iš pavadinomo, čia dominuoja pietietiškas kontrastas su dar nematytu augalų deriniu.

Pietų Amerikos atogrąžų miškų įkvėptas sodriai žalias želdynas su keletu pavėsį toleruojančių gėlių. Ir nebylus susitarimas tarp ekscentriškų augalų: tai araukarija čilinė (Araucaria Araucana),antarktinis notofagas (Nothofagus antarctica), paprastoji fuksija (Fuchsia magellanica), raugerškis Darvino (Berberis darwinii), eskalonija (Escallonia ‘Iveyi‘)  ir gunera brazilinė (Gunnera manicata).

Dizainerio Jonathan Snow sodas – pietietiškas kontrastas su nematytu augalų derinimu. Nuotr. Alina Batavičiūtė
Dizainerio Jonathan Snow sodas - pietietiškas kontrastas su nematytu augalų derinimu. Nuotr. Alina Butavičiūtė
Dizainerio Jonathan Snow sodas – pietietiškas kontrastas su nematytu augalų derinimu. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Ar įsivaizduojate sodą, kurio nebūtina genėti, pjauti vejos, grėbti lapų? Sodą, kuris kviečia atsipalaiduoti. Leidžia pailsėti protui, kūnui ir sielai… Andrew Duff suprojektavo sodą kaip tik tam – „The Savills and David Harber Garden“, mano trečiasis favoritas.

 Andrew Duff  - dizaineris, suprojektavęs sodą, skirtą poilsiui
Andrew Duff – dizaineris, suprojektavęs sodą, skirtą poilsiui. Nuotr. Alina Batavičiūtė
 Andrew Duff  - dizaineris, suprojektavęs sodą, skirtą poilsiui. Nuotr. Alina Batavičiūtė
Andrew Duff – dizaineris, suprojektavęs sodą, skirtą poilsiui. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Dizaineris lankytojus kvietė neskubėti praeiti, o geriau atsistoti priešais sodą ir leisti jam papasakoti apie save. Pirmiausia pastebi subtilius želdynus, lapuočių medžių šnaresį, besiskverbiančią vakaro saulę. Tik po akimirkos –  skulptūros atspindį vandens paviršiuje ir netikėtą sujudimą. Vandenyje slypi skulptūros instaliacija: atsikartojančios metalinės medžių lapų formelės viena po kitos iškyla ir vėl panyra po vandeniu, suteikdamos sodui autentiškumo. Nuostabus netikėtumas! Supranti, kiek mažai reikia, kad būtum sužavėtas.

Parodos sodai: Leidžia pailsėti protui, kūnui ir sielai...
Parodos sodai: sodas, leidžiantis pailsėti protui, kūnui ir sielai… Nuotr. Alina Batavičiūtė

Parodos sodai ne tik žiūrėjimui

Lina: “RHS Chelsea Flower Show” soduose nemažai užuominų apie įvairias veiklas: nuo žaidimų vaikams iki atviros mokyklos. Kokius įdomius elementus pastebėjai, kuriuos būtų galima pritaikyti kuriant aplinką?

Alina: Šiemet net 3 Čelsio parodos sodai buvo skirti mažiesiems.

Labiausiai dėmesį atkreipė dizainerės Kate Gould bendras darbas su „Greenfingers Carity“ organizacija. Tai idėja įrengti sodriai žalią sodą vaikams ir jų artimiesiems, kurie praleidžia laiką ligoninėse. Šis sodas, suskirstytas erdvėmis, kviečia pažaisti, atsipalaiduoti ar tiesiog ramiai pabūti su savo mintimis. Jis suteikia galimybę pabūti apsuptiems gamtos ir sukurti gražius prisiminimus. Per 20 metų Jungtinėje Karalystėje jau yra įrengtos 56 tokio tipo lauko erdvės. Tai yra puikus pavyzdys ir Lietuvai.

Kate Gould sodriai žalas sodas, skirtas vaikams, jų artimiesiems, laiką leidžiantiems ligoninėse
Kate Gould sodriai žalias sodas, skirtas vaikams, jų artimiesiems, laiką leidžiantiems ligoninėse. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Šiais metais debiutavo kunigaikštienė Kate Middleton, kaip bendraautorė „The RHS Back to Nature Garden“ (liet. k. – Atgal į gamtą), įkvėpto vaikystės prisiminimais. Tai ne šiaip žaidimų aikštelė. Joje nėra ryškių spalvų ir įmantrių sūpynių, čia vieta, skatinanti vaizduotę ir aktyvų žaidimą. Sodas suprojektuotas miškingai vietovei ir tik iš natūralių medžiagų.Viskas kaip gamtoje: uogakrūmiai, supynė ant šakos, čiurlenantis upelis pabraidyti, užtvankoms statyti ir jas sugriauti, kelmai ir akmenys, patogūs laipioti ir išbandyti pusiausvyrą. Ar jau grįžote į savo vaikystės prisiminimus? Tai kuo gi ne puiki mintis parkui, mieste augantiems vaikams?!

Drąsus ir ryškus dizainerio Jody Lidgard projektuotas sodas skirtas tam, kad galima būtų vaikus nuo mažų dienų vaikus supažindinti su naujausiomis sodininkavimo technologijomis, tausojančiomis aplinką. Vertikalus sodas su valgomomis uogomis, uogakrūmiai gėlynuose – visa tai skatina vaikus uogauti. Šiltnamis atstoja klasę lietingomis dienomis. Tokios lauko klasės galėtų būti kiekviename vaikų darželyje ar pradinėje mokykloje.

Jogy Lidgard kviečia į sodą, kuriame vaikai gali uogauti. O esant blogam orui klasę atstos šiltnamis
Jogy Lidgard kviečia į sodą, kuriame vaikai gali uogauti. O esant blogam orui klasę atstos šiltnamis. Nuotr. Alina Batavičiūtė

Dėkoju Alinai už pokalbį ir nuotraukas.

Skaitykite antrąją pokalbio dalį, kurioje aptariamos šių metų parodoje pastebėtos tendencijos ir įdomiausi augalai: “RHS Chelsea Flower Show 2019” įžvalgos (II): augalai ir medžiagos

Įžvalgos iš anksčiau vykusių parodų:

“Monika Sliesoraityte: “Čelsio gėlių paroda 2018″ skatina gilintis į sodo esmę”.

“Įspūdingiausi „Chelsea Flower Show 2018″ parodomieji sodai”

“Eglė Sunilaitienė: Čelsio gėlių paroda 2017 nustebino skulptūromis”

“Rūta Žiugždė: įspūdingiausi augalai iš Čelsio gėlių parodos” (2017 m.)

“Čelsio gėlių paroda 2016: išdžiūvusios upės ir dinozaurai”

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis