Šlaitų tvarkymas sklype: kada verta terasuoti (realus pavyzdys)

Jūsų sklypas nėra plokščias kaip stalas? Apgalvotas šlaitų tvarkymas gali išspręsti sklypo problemas. Dar daugiau: šlaituotas sklypas kur kas įdomesnis, todėl jame galima sugalvoti stilingų, unikalių sprendimų. Todėl kviečiu pasižiūrėti dviejų sklypų pavyzdžius, viename šlaitų tvarkymas tik prasidėjęs, o kitame – šlaitai sutvarkyti prieš kelis metus:

Želdynų specialistė Vaiva Marozienė papasakojo, kaip vyksta šlaitų tvarkymas, kada verta palikti nuožulnų šlaitą, o kada geriau statyti atramines sienutes, kaip elgtis su medžiais, jeigu keičiant reljefą pasikeičia grunto lygis. Daugiau niuansų Vaiva parodo mūsų organizuojamuose mokymuose „Apželdinimo akademija“, kurie skirti pradedantiems verslą aplinkos kūrimo ir tvarkymo srityse. Tačiau dabar paanalizuokime tai, ką reikia žinoti naujakuriams, ieškantiems idėjos „užsikabinimui“.

Šlaitų tvarkymas: palikti šlaitą ar terasuoti?

Kai sklype daug vietos, o peraukštėjimas nėra staigus, galima palikti šlaitą tokį, koks jis yra. Pagrindinė taisyklė – jeigu šlaitas statesnis negu 45 laipsniai, palikti tiesiog paprastai jau nebeišeis, nes bus nepatogu naudotis sklypu: vaikščioti, stumti karutį ar dviratį, žiemą bus slidu.

Bet net ir mažesnio laipsnio šlaitą galima sutvarkyti taip, kad būtų patogiau vaikščioti, o erdvė būtų išnaudota geriau. Tereikia sukurti terasas: didesnes plokštumas. Status šlaitas dažnu atveju tik užima vietą, o funkcijų atlieka mažai. Tuo tarpu plokštumas galima išnaudoti kaip tik nori. Vietoj šlaito suformavus kelias terasas, atsiveria daug galimybių: vienoje terasoje gali būti poilsio zona, kitoje – vaikų žaidimų aikštelė, dar kitoje – lauko virtuvė. Terasą gali supti įdomesni gėlynai, pritaikyta mažoji architektūra – juk visa tai puošia sklypą.

Kada reikalinga atraminė sienutė

O ką daryti su šlaitais tarp terasų? Jeigu turite vietos sklype, Vaiva sako, kad galima palikti šlaitus ir juos užsėti veja ar apauginti augalais.

Jeigu vietos sklype nedaug, kiekvienas šlaitas yra erdvės praradimas. Išeitis – atraminė sienutė. Ji aiškiai atskiria žemesnę terasą nuo aukštesnės, žemesniąją erdvę išnaudojant iki maksimumo.

Sklypą nuo kito sklypo skiria atraminė sienutė, o pačiame sklype formuojamos terasos. Nuotr. L.Liubertaitė
Sklypą nuo kito sklypo skiria atraminė sienutė, o pačiame sklype formuojamos terasos. Nuotr. L.Liubertaitė

Didžiausias atraminės sienutės minusas – jos brangumas. Tačiau Vaiva akcentuoja, kad turint šlaituotą sklypą būtina sutvarkyti jo pagrindą nuo pat pradžių. Tik taip pavyks sukurti gražų, patogų ir funkcionalų sklypą. Jeigu finansiniai ištekliai riboti, nebūtina viską padaryti iš karto – augalus pasisodinsite vėliau, bet reljefą reikia sutvarkyti iškart.

Šlaitų tvarkymas. Atraminė sienutė įrengiama turint labai statų šlaitą. Nuotr. L.Liubertaitė
Atraminė sienutė įrengiama turint labai statų šlaitą. Nuotr. L.Liubertaitė

Sklypo su medžiais šlaitų tvarkymas

Jeigu sklype auga medžių, svarbu juos išsaugoti net keičiant reljefą. Kad nereikėtų laukti dešimtmečių, kol vėl užsiauginsite medžius, verta paieškoti būdų, kaip išsaugoti esamus. Daugeliui medžių nepatinka grunto aukščio keitimas: ir kamieno užpylimas žemėmis, ir šaknų apnuoginimas yra vienodai pavojingi. Ką daryti?

Vaiva teigia, kad šlaitų tvarkymas ir sklypo formavimas vyksta atsižvelgiant į sklype augančius medžius. Pirmumo teisė – augantiems medžiams, stengiamasi neužkasti ir nepalaidoti jų. Tad reljefas formuojamas visų pirma atsižvelgiant į medžius, kad jie liktų tokiame aukštyje, kokiame auga. Tai tarsi atspirties taškas kuriant naująsias terasas.

Šlaitų tvarkymas sklype vykdomas išsaugant esamus medžius. Nuotr. L.Liubertaitė
Šlaitų tvarkymas sklype vykdomas išsaugant esamus medžius. Nuotr. L.Liubertaitė

Jeigu naujasis sklypo lygis būtų žemiau negu augantys medžiai, juos išsaugoti taptų problematiška. O jeigu aukščiau, yra galimi keli medžių išsaugojimo būdai:

  1. Medžio apibetonavimas: padaromas pakankamo skersmens betoninis žiedas, kuris neleidžia užspausti medžio ir palieka erdvės jam augti;
  2. Uždedamas metalinis lankas su tinkleliu, kuris kaip ir betoninis žiedas, ir apsaugo, ir suteikia erdvės.

Kita vertus, prieš pradedant planuoti sklypo formavimą, verta pasikviesti specialistą į kiemą, kuris įvertintų medžių būklę. Gali paaiškėti, kad ne visi medžiai yra sveiki ir saugotini.

Konkretaus kiemo šlaitų tvarkymas

Asmeninis Vaivos sklypas – puikus pavyzdys, kaip galima sutvarkyti šlaituotą sklypą. Sklype šlaitų tvarkymas atliktas prieš keletą metų, dabar jau matome gražų rezultatą.

Vietoj vieno stataus šlaito sukurtos kelios plokštumos. Nuotr. L.Liubertaitė
Vietoj vieno stataus šlaito sukurtos kelios plokštumos. Nuotr. L.Liubertaitė

Sklypas yra 9 arų ploto, sklypo peraukštėjimas buvo 10 metrų. O situacija buvo panaši į prieš tai rodytą tvarkomą sklypą: vientisas šlaitas iki pat viršaus. Žalios erdvės poreikis labai didelis: yra vaikai, šuo, daug laiko leidžiama kieme, taip pat reikia augalų.

Labai status šlaitas jau per status patogiai naudoti. Nuotr. L.Liubertaitė
Labai status šlaitas jau per status patogiai naudoti. Nuotr. L.Liubertaitė

Sklypo šlaitų tvarkymas vyko atsižvelgiant į sklype augančius medžius – jie diktavo, kiek terasų ir kokiame aukštyje bus.

Suformavus terasas, automatiškai nebereikia galvoti apie sklypo zonas: kur buvo plokštuma, ten atsirado zona. Pavyzdžiui, Vaivos sklype vienoje terasoje atsirado staliukas ir kėdės, kitoje – vaikų laipynės, o šlaite, kurį problematiška šienauti, Vaiva pasodino gėlyną.

Terasoje ikurta poilsio zona. Nuotr. L.Liubertaitė
Terasoje ikurta poilsio zona. Nuotr. L.Liubertaitė

Didžiausias peraukštėjimas paliktas sklypo gale – nuotraukose tos vietos net nesimato. Itin status šlaitas buvo tvirtinamas papildomai, su akmenimis ir balkiais, kurių tarpuose pasodintos gėlės. Aukščiausias šlaitas yra be laistymo sistemos, todėl jame sodinami augalai turi būti ganėtinai agresyvūs ir su stipriu šaknynu, kuris laikys patį šlaitą. O agresyvūs augalai sunkiomis sąlygomis pasidaro nebe tokie agresyvūs. Šiame stačiame šlaite auga stiprūs ir ištvermingi augalai: miskantai, kemerai, astrai, net rabarbaras. Beje, augalus tokioje vietoje būtina sodinti tankiai, kad negalėtų prasiskverbti piktžolės.

Viršutinis šlaitas su balkiais ir akmenimis. Nuotr. L.Liubertaitė
Viršutinis šlaitas su balkiais ir akmenimis. Nuotr. L.Liubertaitė

Sutvarkius šlaitus ir sukūrus terasas, ne tik atsivėrė aiškios funkcinės zonos, bet ir buvo suvaldytas lietaus vanduo, prieš tai kėlęs daug problemų.

Keletas svarbių niuansų

Pasirinkdami augalus, augsiančius šlaite, turėkite omenyje, kad drėgmės jie gaus mažiau negu įprastai, kadangi dalis lietaus vandens nubėgs nespėjęs susigerti. Todėl rinkitės tokius augalus, kuriems patinka sausesnės augimo sąlygos.

Pasirinkdami augalus, augsiančius prie atraminės sienutės, būtinai atkreipkite dėmesį į apšvietimą. Tikėtina, kad saulės jie gaus mažiau, nes dalį paros atraminė sienutė ją užstos. Galvokite ne tik apie vasarą, kai saulė aukštai – pavasario saulė kyla žemiau, todėl pasižiūrėkite, kiek iš tikrųjų apšviestas kampelis prie sienutės. Atitinkamai rinkitės arba saulamėgius, arba pavėsį toleruojančius augalus.

Šlaituotas sklypas turi ir vieną smagų privalumą. Jeigu namas yra žemiau, o šlaitas eina nuo namo aukštyn, tuomet galite šlaitą apsodinti augalais ir pasijusti kaip gėlių amfiteatre. Nors paprastai reikia augalus grupuoti pagal aukštį, šlaite pasodinti jie gali būti išeksponuoti labai gražiai be didesnių pastangų. Jei dar nepasižiūrėjote, grįžkite prie video šio straipsnio pradžioje ir pamatysite, kaip gražiai gali atrodyti šlaituotas sklypas su suformuotomis terasomis.

Šlaite įkurtas gėlynas. Šlaitų tvarkymas. Nuotr. L.Liubertaitė
Šlaite įkurtas gėlynas atrodo tiesiog pasakiškai. Nuotr. L.Liubertaitė

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Konkretaus kiemo apželdinimo pavyzdys – pasakoja šeimininkė”

“Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys”

“Šiuolaikinė alternatyva tujoms – skroblų gyvatvorė”

SUSIJĘ KURSAI IR SEMINARAI:

“Mano natūralistinis gėlynas” – specializuoti kursai norintiems susikurti „Olandiškos bangos“ stiliaus gėlyną. Sužinosite dėsnius, kuriuos naudoja garsūs dizaineriai, ir augalus, kurie puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis. Dėsto želdynų specialistė Vaiva Marozienė.

“Mano sodo dizainas” – tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių – labai praktiška!

“Apželdinimo akademija” – mokymai, norintiems pradėti dirbti apželdinimo srityje, susipažinti su kraštovaizdžio projektų valdymu ir tolesne priežiūra, bei gauti daug praktinių žinių per trumpą laiką. Šie mokymai nėra skirti mėgėjams – tai susipažinimas su apželdinimo verslo „virtuve“.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis