Sodo pertvarka po „Geltono karučio“ kursų: Egidijos istorija

Sodo pertvarka – žingsnis, kurį žengti tikrai būna nedrąsu. Ilgus metus Egidijos sklype karaliavo vien veja ir keli pavieniai augalai. Tačiau dabar sutvarkytoje sodyboje puikuojasi savomis rankomis įrengti gėlynai, rožynas, sodo zona. Ir nors sklypo pertvarka dar ne galutinė, vaizdas jau daug labiau džiugina akį.

Harmoningos augalų kompozicijos tapo įveikiama užduotimi išklausius kursus. Nuotr. Egidija Barauskienė
Harmoningos augalų kompozicijos tapo įveikiama užduotimi išklausius kursus. Nuotr. Egidija Barauskienė

Nors sklypą turi jau 15 metų, pokyčius Egidija įgyvendino per pastaruosius – 2023-iuosius metus. Ilgus metus šienavusi didelę džiaugsmo neteikiančią veją ir sodinusi pavienes gėles, Egidija, įkvėpta „Geltono karučio“ kursų, Garden Style“ konferencijų, pagaliau įgyvendino sklype šiuos pokyčius:

  • Pasistatė naują sodo namelį;
  • Išlygino sklypą;
  • Įrengė naują veją;
  • Savomis rankomis įrengė akmenukų takelius ir aikštelę;
  • Įrengė gėlynus;
  • Užsodino rožyną;
  • Suplanavo vaismedžių sodo zoną.
Sodo pertvarka Egidijos sklype. Nuotr. Egidija Barauskienė
Sodo pertvarka Egidijos sklype. Nuotr. Egidija Barauskienė

Sklypo įsigijimas

Nusipirkusi sklypą dar prieš 15 metų, Egidija „paveldėjo“ jame nedidelį sodo namelį, eilę uogakrūmių ir kelias gėles. Septynerius metus moteris vis svajojo apie gėlynų įrengimą ir sklypo perplanavimą, o vejos šienavimas tuščiame sklype jau ėmė varginti. 

Sklypo vieta – vėjuota, ant kalno, žemė molinga, tad ir renkantis augalus kaskart tenka pasukti galvą, kas joje augs. O augalais tikimasi išspręsti ir problemines sklypo vietas – pavyzdžiui, paslėpti sklypą juosiančias kaimynų tvoras.

Sodo sklypas ilgus metus neteikė džiaugsmo. Nuotr. Egidija Barauskienė
Sodo sklypas ilgus metus neteikė džiaugsmo. Nuotr. Egidija Barauskienė

100 rožių kolekcija

Dar pačiuose pirmuosiuose rožių mylėtojams skirtuose „Geltono karučio“ kursuose Egidija įgytas rožių klasifikavimo, derinimo, priežiūros žinias realizavo savoje kone 100 rožių kolekcijoje, kuri kaupėsi be jokios tvarkos, tiesiog perkant tai, kas patinka. „Turiu vijoklinių, krūminių, senovinių, parko rožių, erškėtrožių ir kt. Kvepiančių ir nelabai, su spygliais ir mažiau spygliuotų. Praktiškai visas rožes įsigijau Sibirkos rožyne, kai apie jį sužinojau iš „Geltono karučio“, dalinasi Egidija. 

„Jei sakau, kad turiu mylimiausią rožę, kitos pradeda pavydėti, tad myliu visas. Aišku, patyliukais akimis labiau paglostau ‘Alchymist’ už žiedų grožį, nors žiemai ruošiantis miegoti, labiau pasibaram. ‘Lions Rose’ – už baltų žiedų grožį šviečiantį vakarais iš tolo. ‘MMe Isaac Pereire’ myliu už nuostabų žiedų kvapą, skanią uogienę ir likerį, tad labai šią mergaitę gydžiau, kai susirgo rūdimis. Tuščiavidurės ‘Bukavu’, ‘Apache’ labiausiai ištveria mano persodinėjimus bei žydi iki pat šalnų.“

Rožynas – tikras Egidijos pasididžiavimas. Nuotr. Egidija Barauskienė
Rožynas – tikras Egidijos pasididžiavimas. Nuotr. Egidija Barauskienė

Pirmosios klaidos

Supratusi, kad nori kažką keisti, žinių Egidija ėmė semtis „Geltono karučio“ kursuose, Garden Style“ konferencijose. Nuo tada sodo pokyčiai ėmė judėti pirmyn: įkvėpta naujų žinių, bet vis dar be aiškaus savo sodybos plano, Egidija ėmė kaupti augalus, juos sodinti patvoriuose. 

Kol nebuvo aiškaus sklypo plano, Egidija augalus sodino patvoriuose. Nuotr. Egidija Barauskienė
Kol nebuvo aiškaus sklypo plano, Egidija augalus sodino patvoriuose. Nuotr. Egidija Barauskienė

Sodas tapo pilnesnis, bet jame vis dar trūko harmonijos. „Pirkau po vieną augalų vienetą, galvodama, jog pati pasidauginsiu labiausiai pasiteisinusius,“ planavo Egidija, tačiau ši strategija buvo sunkiai įgyvendinama, tad norimo vaizdo sklype vis nepavyko sukurti. 

„Augalus vis pirkdavau po vieną, gražesnį, įdomesnį, visai nepasidomėdama apie jo savybes. Mano sode-„dykvietėje“ kemeras, blakėžudė, alūnės buvo nelaimingos. Kitų augalų išvis neberadau, nes varpinius, tokius kaip barzdūną, drėbūną, ašuotę, miskantą, išravėjau kaip piktžoles, o kraujažolė užkariavo pievą. Tada kilo noras labiau pasidomėti kitais augalais, pradėjau vėl ieškoti „Geltono karučio“ kursuose temų apie daugiamečius augalus.“

Sodo pertvarka: lūžis

Lemtingi Egidijos sodo pokyčiai įvyko per vienerius metus. 2023-iaisiais sodyboje pastačius naują sodo namelį, sklypas tapo išvažinėtas, tad išlyginus žemę ir atsėjus veją, nebebuvo priežasties atidėlioti sklypo apželdinimo tvarkymo. 

Vejos įrengimas nepraėjo be kuriozų. Išlyginus išvažinėtą žemę, Egidija iš karto ėmėsi sėti veją, tačiau neturėjo kaip jos tinkamai suvoluoti. Volavimui panaudojusi bačką, Egidija visgi pasigailėjo šio sprendimo – pirmąkart palijus, visos sėklos „išplaukė“ iš sklypo. Antrą kartą sėdama veją, Egidija naudojosi specialiu volu. Sėklų mišinį rinkosi atsparesnį sausroms, kadangi sklype nėra laistymo sistemos, tačiau pastebėjo, kad nelaistomame sklype ne visos mišinio sėklų rūšys sudygo.

Užsėjusi veją, Egidija įsirengė aikštelę automobiliui. Nukasusi 15 cm žemės ir šiame gylyje papylusi žvyro, ji patiesė agroplėvelę, plastikinį korį ir apipylė jį akmenukais. Tokiu pat principu nutiesė tiesius takelius iki įėjimo į namelį ir nuo namelio iki šulinio. Takelių vaizdas labai džiugino akį, ypač kai tiesios takelių ribos išnyko apauginus takų pakraščius augalais. Pagrindinis takelis sklypą skiria į dvi pagrindines dalis – gėlyno ir vaismedžių sodo zoną.

Gėlynų dekoras. Nuotr. Egidija Barauskienė
Gėlynų dekoras. Nuotr. Egidija Barauskienė

Besiplečiantis gėlynas

„Po konferencijose išgirstų temų apie ekodizainą, „olandišką bangą“, įgyvendintus didingus projektus, augalų pritaikymą pagal gamtą, kilo noras turėti ne tik rožyną, bet ir daugiametį skoningą gėlyną. Tada „Geltoname karutyje“ išklausiau kursus apie augalų komponavimą, apie varpinių augalų dizainą. O ir pačioje Geltono karučio“ internetinėje svetainėje tiek nemokamos medžiagos visomis temomis, tik turėk laiko ir noro skaityti.“

Pastačius terasą, norėjosi ją apsupti aukštesne augmenija, taip aplink terasą atsirado gėlynas. Kadangi sklypas vėjuotas, nuostabų šiurenimą jam suteikia varpiniai augalai. Gėlyne puikuojasi kininis miskantas ‘Gracillimus’, ašuotė, pašiaušelinė soruolė. Prabangiais japoniniais šermukšniais ‘Dodong’ Egidija užstojo įkyrų elektros stulpą. Kitame terasos šone pasodinta medlieva. Medžius Egidija renkasi pagal šaknyną – jo reikia negilaus, kadangi po žeme – daug komunikacijų, kurių negalima pažeisti.

Pavasarį Egidija tikisi žiedų jūros – sklype susodinta per 250 tulpių ir 150 narcizų. 

Sklype pilna gyvybės, kai jame ne tik veja. Nuotr. Egidija Barauskienė
Sklype pilna gyvybės, kai jame ne tik veja. Nuotr. Egidija Barauskienė

Visas mokymuose ir konferencijose sukauptas žinias Egidija galėjo pritaikyti perplanuodama sklypą, įrengdama takelius, suplanuodama gėlynus, vaismedžių sodo zoną. Sklypo vaizdas – dar ne galutinis, nes Egidijos planuose – gėlynų pokyčiai, vaismedžių sodo praplėtimas. Pasak Egidijos, pradėjus sklypo pertvarkos darbus nebuvo atlikti patys pirmieji namų darbai – nebuvo pasidomėta sklypo zonavimu, planavimu, tad iki galutinės sklypo vizijos dar laukia daug darbo. Tačiau jau šiandien poilsis terasoje su kavos puodeliu tampa daug saldesnis, kai aplink – akį džiuginantis savomis rankomis įgyvendintų idėjų rezultatas. 

Mėgautis savo rankomis sukurta aplinka – geriausias jausmas. Nuotr. Egidija Barauskienė
Mėgautis savo rankomis sukurta aplinka – geriausias jausmas. Nuotr. Egidija Barauskienė

Ačiū Egidijai už tai, kad pasidalino savo sodo pertvarka. Jei ir jūs po kursų lankymo norite pasidalinti savo rezultatais, su dideliu noru lauksime istorijų ir nuotraukų – susisiekite.

SUSIJĘ KURSAI:

“Mano sodo dizainas” – tai kursai norintiems sukurti savo sklypo dizainą – ypač naudinga naujakuriams ir pertvarkantiems sklypą iš esmės. Galite mokytis nedidelėse grupėse arba nuotoliniu būdu tiesiai iš namų. Kursų metu kuriate savo asmeninį dizainą.

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – smagūs praktiniai mokymai nedidelėse grupėse, kur sužinosite klasikinio augalų dizaino principus ir išmoksite kurti harmoningą želdyną iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys“

5 patikimi lauko augalai iš pasakiškos Auksės Dobilienės sodybos“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis