Nors studija „Vynvytis“ Kaune įsikūrė pramoniniame rajone, bet tik įėjus į kiemelį akys tiesiog nušvinta. Nuvykome į studiją drauge su Roku Laukineičiu, kuris įgyvendino šį projektą pagal kraštovaizdžio architektės Ūlos Marijos Bujauskaitės (D.Britanija) sukurtą dizainą. Kviečiu jus kartu apžiūrėti studijos kiemelį ir pasisemti idėjų.
Apželdinimą sukūrė garsioji Ūla Marija Bujauskaitė
Sovietiniu laikotarpiu šiame pastate veikė Popieriaus fabriko kultūros namai, o šiandien šioje vietoje įsikūrusi studija „Vynvytis“ su kiemeliu, kuriame organizuojamos įvairios šventės.
Architektai sukūrė šio kiemelio dizaino pagrindą, apželdinimo dizainą suprojektavo Ūla Marija Bujauskaitė. Ji yra pelniusi kraštovaizdžio dizaino apdovanojimus Didžiojoje Britanijoje, o šis kiemelis yra vienas iš nedaugelio jos įgyvendintų projektų Lietuvoje.
Jį pristatė Ūla Marija konferencijoje „Garden Style“. Ten ji papasakojo, kokiais vaikystės Lietuvoje vaizdiniais remiasi kurdama tarptautinio pripažinimo sulaukiančius projektus. Ten ji papasakojo visą eigą, kaip ieškoti tokių idėjų, kad sukurtumėt unikalų dizainą, nepavaldų madoms. Čia galite rasti šio Ūlos Marijos pranešimo, sulaukusio ilgų ovacijų konferencijoje, vaizdo įrašą.
Ūla Marija kuria ne Lietuvoje, todėl ne visus norimus augalus pagal „Vynvyčio“ projektą pavyko gauti. Savų interpretacijų tada įnešė studijos šeimininkai Ieva Marija su Tadu, kraštovaizdžio architektas Lukas Kavaliauskas ir apželdinimo paslaugų įmonės Girion.lt įkūrėjas Rokas Laukineitis.
Rokas ir papasakojo, kokie sprendimai šioje erdvėje buvo įgyvendinti.
Atspirties taškas – moderni danga
Tik įžengus į studijos kiemelį žvilgsnį patraukia stambios stačiakampės betono plokštės. Jas suprojektavo architektai, o Roko komanda nusprendė užpildyti tarpus specialiu žvirgždu su gysločio sėklų ekstraktu (angl. „self binding gravel“).
Tokia danga ne tik atrodo labai moderniai, bet ir yra laidi vandeniui. Tai ypač svarbu, nes nereikia galvoti, kaip po liūties pašalinti vandens perteklių – jis tiesiog susigeria į žemę palikdamas mažiau balų.
Smulkūs augaliukai, tokie kaip žemuogės ir čiobreliai, tarsi tyčia „išlipa“ iš želdynų į taką. Labai jauku.
Medžiai kiemelyje
Šio kiemelio herojus – juodasis beržas (lot. Betula Nigra). Jo neįmanoma nepastebėti – toks aukštas, žavingas, gracingas, laisvas.
Juodojo beržo žievė atrodo dekoratyviai, nes yra linkusi savaime nusilupti. Kuo daugiau beržui metų, tuo ryškesnis tas nusilupusios žievės motyvas.
Šis juodasis beržas dar jaunas, todėl nuspręsta pirma leisti jam gerai įsišaknyti ir kol kas jo niekaip negenėti ir neformuoti.
Kitas medis, kurį galite čia pamatyti – išraiškingoji daugiakamienė medlieva.
„Vynvyčio“ studijos kiemelyje auga iš viso trys medlievos. Nors pasodintos vienu metu, bet gražiausiai nuaugusi ta, kuri gauna daugiausiai pietinės ir rytinės saulės. Turėkite tai omenyje, jeigu sodinsite savo kieme.
Kadangi augalai kiemelyje skaičiuoja dar tik antrus augimo metus, apželdinimo specialistai iki šiol medlievų taip pat neformavo, kad jos natūraliai įgautų savo vešlią formą. Na, o jau šį rudenį nukritus lapams planuojama šiuos medelius apgenėti ir paformuoti.
Medlievos bus genimos ir ateityje, kad pernelyg neišsikerotų ir neužgožtų juodojo beržo, kuris šio kiemelio dizaine yra svarbiausias medis.
Kolonų architektūrą atkartojo bukai
Studijos pastatas iš lauko pusės yra su kolonomis, viduje – taip pat kolonos. Šį motyvą nuspręsta pratęsti ir vidiniame kiemelyje, todėl pasodinti keturi kolonas atkartojantys skroblai (lot. Carpinus) bukai (lot. Fagus). Šiam tikslui taip pat tiktų ir).
Rytis pasakoja, kad ilgai ieškojo, koks tiksliai augalas turėtų išpildyti kolonų idėją. Svarstė ir koloninius ąžuolus, ir bukus, bet kai galiausiai pamatė skroblus, nusprendė, kad jie čia tiks labiausiai. Jie gerai toleruoja formavimą, o žiemos metu nebūna pliki, nes išlaiko dalį rudų lapelių.
Atkreipkite dėmesį, kad kūrimas vyko atsispiriant nuo idėjos, o ne nuo augalų. Net pakeitus skroblus kitais, idėja vis tiek būtų išpildyta.
Gyvatvorė – iš kukmedžių
Kiemelio šone nuspręsta suformuoti nedidelę gyvatvorę iš kukmedžių (lot. Taxus). Jie – vieninteliai visžaliai augalai šiame projekte.
Kadangi studijos „Vynvytis“ kiemelis iš esmės yra viena didelė erdvė, kraštovaizdžio specialistai siekė pernelyg jos nesuskaidyti. Įsivaizduokite: vienas žmogus palindęs po stogeliu, o kitas – atviroje kiemelio erdvėje. Žema kukmedžių gyvatvorė vizualiai erdves atskiria, tačiau žmonių tarpusavio bendravimo nė kiek nesutrukdo.
Gyvatvorės įrengimui pasiruošta iš anksto: buvo iškasta gili tranšėja, pripildyta juodžemio, išvedžiota laistymo sistema.
Projekte numatytus augalus keitė kitais
Dauguma kiemelyje augančių augalų atsikartoja: kiekvieno pasodinta po kelis vienetus. Tačiau ne visi šie augalai buvo pirminiame projekte. Dalis jų atsirado norint kuo greičiau sukurti žydintį sodą.
Vienas iš tokių pavyzdžių – hortenzijos, kurių pirminiame Ūlos Marijos sumanyme nebuvo. Kadangi studijos „Vynvytis“ kiemelis naudojamas ir asmeninėms šventėms rengti, nuspręsta tuštesnius, dar nesužėlusius plotus apsodinti šiais krūmais, kad švenčiantys žmonės galėtų jau pirmais metais džiaugtis žiedais.
Tam, kad stambūs žiedai neuždominuotų, pavasarį apželdinimo specialistai planuoja šiokią tokią kiemelio pertvarką. Nuspręsta hortenzijas ateityje formuoti kaip nedidelius krūmelius, o kai kuriuos kitus augalus pergrupuoti ir leisti atsiskleisti tiems, kurie ir buvo numatyti projekte.
O juk kitų augalų pomedžiuose gausu. Daugiausia ten tokių, kurie toleruoja kiemelio pavėsį: rasakilos , melsvės, astrancijos, vaizginos, kiškiagrikiai, žemuogės, paparčiai.
Studija „Vynvytis“ – su tikru vynvyčiu
O kaip studija „Vynvytis“ be vynvyčio?
Penkialapis vynvytis (lot. Parthenocissus quinquefolia) – tikras kiemelio čempionas. Šio vijoklio aukštis beveik siekia pastato stogą, todėl sunku patikėti, kad trys nedideli vynvyčio sodinukai šioje vietoje buvo pasodinti vos prieš metus. Jų grožis ypatingai atsiskleis rudenį, kai lapai nusimargins rudeniškais raudonais atspalviais.
Vynvytis auga labai greitai, todėl svarbu jo augimą kiek sukontroliuoti. Tam ant sienos pritvirtintas specialus metalinis karkasas, į kurį vijoklis gali „įsikibti“ ir augti numatytuose rėmuose. Nors jau dabar matosi, kad jis ne visada „klauso“ ir nori išlipti iš karkaso rėmų, apželdinimo specialistai toliau atidžiai stebės jo elgesį ir valdys jo plitimą.
Studija „Vynvytis“ Kaune – išskirtinis šiuolaikiško kiemelio pavyzdys. Užsukite ir savo akimis įsitikinsite, kokia įspūdinga ši erdvė. Ačiū Rokui Laukineičiui, kuris papasakojo šio kiemelio įrengimo užkulisius.
SUSIJĘ KURSAI:
Ūlos Marijos pranešimas konferencijoje „Garden Style 2022“.
„Augalų komponavimo seminaras“ – sužinokite pagrindinius augalų komponavimo principus, kaip iš daugybės augalų išsirinkti tinkamus ir kaip žinoti, kokie jūsų situacijai netinka.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Terasos apželdinimas: sužinokite dizainerės gudrybes dėl vazonų ir augalų“
„Sklypo apželdinimas pigiau: 7 patarimai iš praktikos“