Tobulos akmenų kompozicijos: nuo ko pradėti?

Akmenų kompozicijos kūrimas – tai ir mokslas, ir menas. Šįkart laidos Čia mano sodas“ pašnekovas, kraštovaizdžio dizaineris Domas Timinskas atskleidė, kiek daug skirtingų funkcijų akmenys gali atlikti jūsų kieme ir kokius namų darbus reikėtų paruošti prieš pradedant kurti kompoziciją patiems. Beje, jis netgi žino gudrybę, kad ant akmens imtų augti samanos!

Kraštovaizdžio dizaineris Domas Timinskas ir Lina Liubertaitė
Kraštovaizdžio dizaineris Domas Timinskas ir Lina Liubertaitė

Kaip kurti funkcines zonas savo sklypui, mokome kursuose „Mano sodo dizainas“. Čia supažindiname su dizaino dėsniais bei projektavimo eiga. Kursų metu kursite naują savo sklypo dizainą iškart ant brėžinio. 

Kiekvienas akmuo turi savo charakterį

Domas Timinskas sako, jog jam pačiam parinkti akmenis savo kiemui atrodo nesunku, tačiau klientams ši užduotis kartais tampa sudėtinga – juk nėra taisyklių, nurodančių, kaip tuos akmenis reikėtų sudėti. Žmogus jaučia, kad akmenys prie jo namų lyg ir tiktų, tačiau nežino nuo ko pradėti.

Kraštovaizdžio dizaineris pastebi vieną esminę klaidą, dėl kurios savadarbės akmenų kompozicijos kartais neatrodo gražiai – kai akmenys numetami bet kur ir bet kaip. Iš tiesų, kaip ir su augalais, taip ir su akmenimis reikia mokėti elgtis. Pavyzdžiui, ar žinojote, jog kiekvienas akmuo turi vadinamąjį veidą – tą pusę, iš kurios gražiausiai atrodo?

Atrasti, kur yra akmens veidas ar apačia, kokį santykį jis kuria su šalia esančiais akmenimis ne visuomet taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Nuo ramybės oazės iki bendravimui skirtų erdvių

Pirminis planas, kaip ir kur sudėlioti akmenis, turėtų gimti jūsų galvoje. Šiame etape yra trys svarbiausi klausimai, į kuriuos turėtumėte sau atsakyti:

  • iš kurios pusės bus žiūrima į akmenis,
  • kokia aplinka juos sups,
  • kodėl jie toje vietoje reikalingi.

Nuo to priklausys ne tik akmenų architektūra, jų išdėliojimo būdai, bet ir pačios erdvės energetika.

Pavyzdžiui, tarp akmenų galima įsirengti ugniavietę ir kartu su svečiais ant tų akmenų prisėsti kavos puodeliui – būtent tokį sprendimą pasirinko ir vienas iš Domo Timinsko klientų, norėjęs savo kieme susikurti veiksmo ir bendravimo erdvę.

Akmenis pritaikius sėdėjimui, kieme galima sukurti socializacijos erdvę. Nuotr.aut. L.Liubertaitė
Akmenis pritaikius sėdėjimui, kieme galima sukurti socializacijos erdvę. Nuotr. L. Liubertaitės

Tuo tarpu Domas Timinskas savo paties sklype pageidavo uždaresnės erdvės, kurią suptų aukšti augalai ir būtų įkomponuoti akmenys. Specialisto teigimu, akmenys puikiai pasitarnauja kuriant filosofišką, meditatyvią aplinką, tik svarbu žinoti, kaip juos tinkamai išdėlioti.

Kur yra akmens veidas

Panagrinėkite pasirinktus akmenis, apsukite iš visų pusių (jeigu tik galite pakelti).

Akmens veidas – tai ta akmens pusė, kuri pati charakteringiausia, kur daugiausia raukšlių, dryžių, įvairių raštų.

Akmens apačia yra ta, kuri platesnė, o viršus tas, kuris siauresnis.

Domas Timinskas sako, kad tą patį akmenį galima ir pastatyti, ir paguldyti, vienos taisyklės nėra. Kiek giliai jį įsodinti, dizaineris sprendžia ne pagal akmens masę, o pagal norimą galutinį vaizdą: kartais galima akmenį tiesiog padėti, kartais galima gana giliai įkasti.

Skirtingos akmenų kompozicijos – priklausomai nuo norų

Laidoje Domas Timinskas parodė ir kelis galimus variantus, kaip tuos pačius akmenis panaudoti kuriant skirtingas kompozicijas. Svarbu žinoti: ne patys akmenys kuria nuotaiką, o jų sudėjimo būdai.

Pavyzdžiui, iš akmenų galima sukurti „šeimą“. Pastatykite vieną didesnį akmenį vertikaliai, kad jis „žiūrėtų“ iš aukščiau, ir iš abiejų pusių įrėminkite jį dviem mažesniais – tai simbolizuos tvirtai stovintį tėvą ir jį palaikančią žmoną bei vaiką. Akmenis galima įkasti giliau į žemę arba išdėlioti juos pačiame paviršiuje. Atitaikius akmenų proporcijas, tokia jų grupė patrauks akį ir sukurs jaukumo įspūdį.

Akmenų kompozicijos gali būti įvairios – jungiant juos į grupę arba išskirstant toliau vienas nuo kito. Nuotr.aut. L.Liubertaitė
Akmenų kompozicijos gali būti įvairios – jungiant juos į grupę arba išskirstant toliau vienas nuo kito. Nuotr. L. Liubertaitės

Kita kompozicijos tema gali būti „bendravimas“. Tuos pačius tris akmenis atitraukus toliau vienas nuo kito ir išdėliojus ratu, sukuriama visiškai nauja socializacijos erdvė.

Nebijokite žaisti su temomis ir pačiais akmenimis – svarbu, kad kompozicijos funkcija būtų išpildyta ir ji gražiai atrodytų jums, o tą pasiekti galima tik bandymais.

Akmenų ir augalų draugystė

Parinkus tinkamus augalų derinius, jūsų sukurtos akmenų kompozicijos atsiskleis kitomis spalvomis. Kuo daugiau žalumos, tuo natūraliau atrodys jūsų akmenų „užuovėjos“.

Su akmenimis puikiai dera buksmedžiai, rododendrai, šilokai, raugerškiai. Tikrai neprašausite šalia akmenų pasirinkę auginti ir žiemes ar snapučius.

Augalų pasirinkimas priklauso ir nuo to, kokią funkciją jie turi atlikti. Pavyzdžiui:

  • papildyti kompoziciją spalvomis,
  • sukurti šešėlį,
  • pabrėžti akmens raudonumą (ar kitą atspalvį).
Augalai padeda išryškinti akmens savybes ir juos dailiai įrėmina. Nuotr.aut. L.Liubertaitė
Augalai padeda išryškinti akmens savybes ir juos dailiai įrėmina. Nuotr. L. Liubertaitės

Jeigu norisi samanėlių

Kalbant apie akmenis, tikriausiai nerasite nieko natūralesnio ir širdžiai mielesnio, nei ant akmens augančios samanos. Jeigu ir jums norisi, kad akmuo būtų gražiai apsamanojęs ir iš tolo dvelktų senove, pamėginkite užsiauginti samanų patys.

Kraštovaizdžio dizaineris pasidalijo viena pasiteisinusia gudrybe – užtepkite ant tos akmens pusės, kurioje norėtųsi daugiau samanų, praskiestos grietinės. Taip taip, perskaitėte teisingai, šis triukas tikrai veikia!

Na, o dar greičiau samanos auga šešėlyje, todėl pabandykite akmenis įkomponuoti ten, kur jau turite medžių ar kitų aukštesnių augalų.

Yra kelios gudrybės, kaip „aprengti“ akmenis samanomis. Nuotr.aut. L.Liubertaitė
Šis samanotas akmuo yra šeimininko “krėslas” su gražiu plaštakiniu klevu fone. Nuotr. L. Liubertaitės

Trumpai apie akmenis:

  • Kiekvienas akmuo turi savo veidą;
  • Akmenis galite naudoti atsisėdimui;
  • Tarp akmenų galite įrengti ugniavietę;
  • Iš tų pačių akmenų galima sudėti skirtingas kompozicijas;
  • Svarbu, iš kurios pusės žiūrėsite į kompoziciją;
  • Samanos geriau auga esant šešėliui ir užtepus praskiestos grietinės.

Šis straipsnis yra parengtas pagal laidą „Čia mano sodas“. Joje galite apžiūrėti ir sklypus su kraštovaizdžio dizainerio Domo Timinsko jau įgyvendintomis akmenų kompozicijomis, ir rasti dar daugiau patarimų apie tai, nuo ko pradėti puošiant akmenimis savo sklypą.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Tautvydas Gurskas: ką pasiruošti prieš užsakant aplinkos projektą“

„Gražus šiltnamis ne tik pomidorams auginti — pavyzdys iš Kauno rajono“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių.

Left Menu Icon
Krepšelis