Gražus šiltnamis gali tapti namų pratęsimu — dar vienu kambariu ir tikra poilsio oaze, įsitikinusi kaunietė dekoratorė Skaistė Vaišnoraitė-Blusienė. Būtent tokį šiltnamį ji su vyru pasistatė savo sodyboje. Sužinokite, kokio jis dydžio, kas jame auginama ir kaip dekoruojamas, kad būtų jaukus.
Kursai „Šiuolaikinis daržas“ — tai nuotoliniai mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Tai nuotoliniai kursai, kuriuos galite mokytis patogiu sau laiku, o po to dalyvauti tiesioginėje klausimų-atsakymų sesijoje su lektore. Dabar geriausias laikas pradėti.
Ryškus kiemo akcentas
Lina Liubertaitė: Skaiste, papasakokite, kaip gimė šio netradicinio šiltnamio idėja.
Skaistė Vaišnoraitė-Blusienė: Kai dar net neturėjome sodybos, aš jau dėliojau viziją, kaip turėtų atrodyti šiltnamis. Tai turėjo būti erdvė, kur galėčiau auginti daržoves bei jaukiai leisti laiką su artimaisiais. Bet kokio šiltnamio nenorėjau, tad iki projekto įgyvendinimo daržoves auginau tiesiog pakeltose lysvėse.
Lina: Kokį šiltnamį išsirinkote?
Skaistė: Mano svajonių šiltnamis — stiklinis. Jis nebuvo labai pigus, todėl pirkome tik metalinį rėmą. Pamatus darėmė ir dažėme patys su vyru.
Surinkimas užtruko, tačiau pavyko sutaupyti daug pinigų. Kadangi dirbome tik savaitgaliais ir orai nelepino, tai tapo viso pavasario projektu.
Šiltnamio plotas — 18 kv. m. Apie 12 kv. m. palikome daržovėms, o likusius 6 kv. m. paskyrėme poilsio erdvei.
Dėl dvilypės šiltnamio paskirties nusprendėme pagrindą iškloti margomis plytelėmis — jos suteikia jaukumo, o ir švarą palaikyti daug paprasčiau.
Lina: Kas praeitą sezoną augo jūsų šiltnamyje? Ką darėte, kad priežiūra būtų lengvesnė?
Skaistė: Daržoves auginau plastikinėse talpose. Manau, kad svarbiausia gerai paruošti žemę — daržo žemę maišiau su agroperlitu, kompostu bei ilgalaikėmis trąšomis. Todėl be laistymo, šiltnamio augalai nereikalavo didelės priežiūros — tikras tinginio daržas.
Pavasarį čia augo salotos, agurkai, kitos ankstyvos daržovės. Vėliau auginau pomidorus ir paprikas. Žiedais džiugino dekoratyvios gėlės vazonuose.
Gražus šiltnamis — ne tik pomidorams auginti
Lina: Skaiste, drįstu sakyti, kad jūsų šiltnamis — kaip nuo žurnalo viršelio. Kaip kuriate jaukumą? Kurie elementai jums pačiai mieliausi?
Skaistė: Šiltnamį kuriu lyg dar vieną kambarį. Poilsio zonoje įsitaisė senovinės kėdės, lova, daug interjero detalių — net elektrinis židinukas.
Jaukumo ypač suteikia tekstilė: naudojau šviesių atspalvių pagalves, čia taip pat pakabintos baltos užuolaidos, kurios savotiškai atskiria poilsio ir daržo zonas. Lempučių girlianda šiltnamį gražiai apšviečia sutemus.
Mano mėgstamiausia — geležinė lova. Ją radome išmestą gretimame apleistame sklype. Su ja išsijojome 8 tonas žvyro pamatams bei trinkelėms. Vėliau aš ją nušveičiau, atnaujinau ir nudažiau juodai. Tikiu, kad ji puikiai tarnaus dar daug metų.
Lina: Tikriausiai tai ne vienintelis jūsų atnaujintas daiktas šiltnamyje?
Skaistė: Dauguma daiktų tiek mūsų šiltnamyje, tiek visoje sodyboje yra pirkti iš sendaikčių, antrų rankų ar tiesiog atnaujinti. Sendaikčiai mano gyvenime buvo tiek, kiek save pamenu. Vaikystėje, manau, labiau taupumo sumetimais, o vėliau sąmoningumas neleido pirkti brangių daiktų, žinant kokius lobius galima rasti. Per tiek metų esu išlavinusi tam akį.
Lina: Ar šiltnamiu džiaugiatės tik sezono metu? Koks jo likimas, kai orai atvėsta?
Skaistė: Rudenėjant, nuėmę daržovių derlių, auginimo talpas išnešėme iš šiltnamio ir išplėtėme poilsio erdvę. Čia pastatėme valgomąjį stalą ir pakabinome dar daugiau lempučių — šiltnamis tapo puikia vieta rudens vakarams leisti su šeima ir draugais.
Šilumą palaikyti padeda šildytuvai — taip ištęsiame šiltnamio sezoną.
Dabar gražus šiltnamis, anksčiau — apleista sodyba
Lina: Ar ir kitus darbus mėgstate pasidaryti patys?
Skaistė: Šiandien mūsų sodyba kaip diena ir naktis skiriasi nuo to vaizdo, kokį radome pirmą kartą čia atvykę. Tankiai apžėlęs kiemas buvo neprižiūrimas net kelias dešimtis metų. Tačiau tai mūsų visai neišgąsdino.
Nuo pat paauglystės turėjau netipinių svajonių — visada norėjau savo mažo gamtos kampelio. Per daugelį metų pravarčiau galybę sodybų bei sklypų skelbimų. Todėl nė kiek nesudvejojau, kai pamačiau šį finansiškai patrauklų pasiūlymą — apleistą sklypą mano tėčio gimtajame kaime. Su vyru sklypą nutarėme įsigyti jo net neapžiūrėję gyvai!
Sklype augo senas sodas, o žolė ir krūmai buvo tokie aukšti ir tankūs, kad net įėjimo nebuvo matyti. Teko kirpti tvorą bet kur ir pradėti valymo darbus. Dauguma kaimo žmonių sukiojo pirštu prie smilkinio ir gailėjo mūsų. Bet mudu su vyru tikėjome, kad čia yra TA vieta ir sklypą pamilome. O su laiku savo jėgomis viską ir susitvarkėme.
Lina: Ačiū, Skaiste, už įkvėpimo pliūpsnį, kad daug dalykų galima susikurti patiems — tereikia idėjų!
Jei norite pasmalsauti, kaip vyksta tolesni Skaistės sodybos pokyčiai, ją rasite Instagrame.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Stilingas daržas, kurį sukūrė dvi sesės savo rankomis“
„Stilingas šiltnamis Vilniaus rajone — užsimanysite ir jūs tokio“
„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ — šiuolaikiniai sodo ir daržo kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais. Kursai vyksta internetu, pradėti galite tiesiog dabar.
„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių — labai praktiška!