Stilingas daržas, kurį sukūrė dvi sesės savo rankomis

Stilingas daržas yra daugelio siekiamybė, bet galima tokį susikurti ir patiems. Ir galiu tai įrodyti! Su Jovita Verpečinskiene susipažinau „Instagrame“ (@jovita.verpecinskiene), kur pamačiau jos dailias pakeltas lysves ir jaukų šiltnamiuką. Jovita stilingą daržą sukūrė pati su savo seserimi, ir čia išsamiai papasakos, kaip gimė šis gražus kampelis, kokių priemonių ėmėsi, kas pavyko, o ką galima buvo padaryti geriau. 

Sesės Jovita ir Lina savo svajonių darže. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Sesės Jovita ir Lina savo svajonių darže. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Kaip gimė idėja

Lina: Jovita, kaip šovė mintis sukurti daržo zoną savo sklype?

Jovita: Turbūt pasakojimą galima pradėti sekti kaip pasaką, bent jau ji mums tokia. Vieną kartą gyveno dvi sesės, kurios nuolatos prisigalvodavo visokių projektų, kad nebūtų nuobodu gyventi. Nuo mažų dienų stebėjome mamos ir močiutės meilę auginamoms daržovėms, vaisiams ir gėlėms. Todėl, manau, ir mums ta meilė augalams, žemei bei gamtai yra įaugusi į kraują. 

Stilingas daržas Jovitos kieme. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Stilingas daržas Jovitos kieme. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Lina: Papasakokite, prašau, apie gražų daržą. Kaip manote, kurie elementai yra lemiantys, kad jis atrodytų estetiškai, kad jis atrodytų kitaip negu įprastas daržas?

Jovita: Grožis — kiekvienam suprantamas savaip. Bet mums gražus daržas yra — vešlus, pilnas gyvybės ir žalumos. Kūrėme savąjį grožį, savą ramybės oazę. Pirmiausia galvojome, koks daržas mūsų sklype tiktų ir patiktų, tuomet ieškojome idėjų internete ir galiausiai, susidėliojusios mintis, kibome į darbus. Kadangi mūsų daržas yra atviras ir matomas iš visų kiemo pusių, norėjosi, kad jis atrodytų kitaip nei įprastas. Pakeltos lysvės, įrėmintas daržas bei šalia esantis stiklinis šiltnamis tapo tais gražiais elementais, kurie ir sukūrė išskirtinumo jausmą. 

Gražus daržas — pakeltos lysvės

Lina: Kodėl pasirinkote būtent tokias pakeltas lysves ir kaip jas įrengėte?

Jovita: Svarstėme įvairius variantus. Buvau netgi parsisiuntusi skardines lysves, kurių spalva  visiškai netiko, tad teko grąžinti. Tuomet galvojome apie terasinių lentų lysves, bet jos gana brangios. Taigi apsistojom ties medinėmis. Tiesą pasakius, daug kas atkalbinėjo, sakė, jog po kelių metų lentos supus.  Tačiau juk nieko nėra amžino, supus — pakeisime kitomis. 

Internete radau maketavimo programėlę, su kuria susibraižiau, kaip atrodys lysvės mūsų norimame plote, kokie bus tarpai tarp jų. Darėme du didesnius 1 metro tarpus, kad galėtume privažiuoti su karučiu, o kiti praėjimai yra perpus mažesni. Pačios lysvės yra 2 metro ilgio ir 1 metro pločio — tikrai patogios pasiekti augalus iš visų pusių.

Daržo su pakeltomis lysvėmis įrengimo darbai. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Daržo su pakeltomis lysvėmis įrengimo darbai. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Tarpus tarp lysvių užpildėme akmenukais, po jais klojome plėvelę. Bet jau dabar matome, kad vargo su jais tikrai bus — nes ir lapų prikrenta, ir viena kita žolė auga. Nors vizualiai mums taip labai gražu.

Daržo pagrindas išklotas plėvele, o vėliau padengtas akmenukais. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Daržo pagrindas išklotas plėvele, o vėliau padengtas akmenukais. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Lentas lysvėms supjovė mano pažįstamas lentpjūvėje. O visą kitą mudvi su sese darėme pačios. Išorinę lentų pusę nušlifavome bei du kartus nudažėme. Lysvių kampus sutvirtinome pačių išpjaustytais aliuminio kampais, kuriuos padengėme prie šiltnamio derančia spalva.  

Lysvių vidų išklojome plėvele — tam, kad ne taip greitai supūtų, o ir drėgmė lysvėse tuomet išsilaiko ilgiau. Ir užpildėme juodžemiu. Šiemet, kai nuimsime lysvių derlių, sėsime garstyčias, o joms suaugus apkasime — taip žemė pasitręš.

Pakeltas lysves Jovita su sese pasigamino pačios. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Pakeltas lysves Jovita su sese pasigamino pačios. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Lina: Kas buvo sudėtingiausia įsirengiant lysves? Gal kitą kartą ką nors darytumėte kitaip?

Jovita: Net sunku įvardinti, kas buvo sudėtinga, nes viskas yra padaroma, tik užima nemažai laiko. Kitiems patarčiau lysves ruošti rudenį, nes mes tikrai ilgai užtrukome ir vos spėjome į sėją. Kol kas savo klaidų nematome: lysvės puikiai laikosi, augalai jose veši, patogu prie lysvių prieiti bei jas tvarkyti. Ir žinoma — akį džiugina gražus vaizdas. 

Lina: Pirmasis sezonas jau į pabaigą: kas šiemet augo jūsų lysvėse?

Jovita: Nuoširdžiai džiaugiamės savo projektu. Vasarą čia leidome labai daug laiko — ilsėjomės ir pramogavome. Norime arbatos — nusiskiname čiobrelio šakelę, vaikai nori žemuogių — tik tūpk ir pasirink. Kas agurką nusiskina, kas žirnių paskanauja. Be šių gėrybių šiemet dar užderėjo arbūzai, žemės riešutai, braškės, žemuogės, cukinijos, moliūgai, pomidorai, agurkai, morkos, burokėliai, paprikos ir kitos gėrybės. Lysvėse sodinome ir gėles, kad vaizdas būtų estetiškesnis. 

Šių metų derlius tikrai nenuvylė. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Šių metų derlius tikrai nenuvylė. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Stilingas šiltnamis

Lina: Jovita, jūsų šiltnamis taip pat neįprastas. Kodėl pasirinkote būtent tokį?

Jovita: Visada norėjome ramybės oazės. Paprastas šiltnamis mums ne itin patiko, todėl jau senokai buvome nusižiūrėjusios stiklinį, juodais aliuminio rėmais, kuris puikiai derėtų prie visos aplinkos. Taupėme gan ilgai, nes tai nėra pigus grožis.

Jovitos šiltnamis dvelkia jaukumu ir ramybe. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Jovitos šiltnamis dvelkia jaukumu ir ramybe. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Lina: Stiklinis šiltnamis atrodo itin stilingai. O kokį šiltnamio grindinį pasirinkote? 

Jovita: Pirmus metus šiltnamio pagrindas buvo žolė, bet ją buvo labai nepatogu prižiūrėti. Kadangi šiltnamyje turime ir lauko baldų, juos tekdavo vis išnešti į lauką, kai norėdavome patrumpinti žolę. Žolę pjaudavome elektrinėmis žirklėmis… iki vieno įvykio. Helovino išvakarėse laukėme draugų, tad nusprendžiau greitai patrumptinti veją bei papuošti erdvę šventei. Deja, bekerpant, nusikirpau pirštą. Paklaikusios su sese lėkėm į priimamajį, kad man jį prisiūtų. Kitais metais šios klaidos nebekartojome ir pagrindą su tėčio pagalba išklojome trinkelėmis. 

Lina: Jovita, ar jūsų šiltnamis yra tik poilsio zona, ar atlieka ir savo tikrąją paskirtį?

Jovita: Pakeltomis lysvėmis neapsiribojame, auginame ir šiltnamyje. Čia viskas auga vazonuose, o šiais metais puikiai vešėjo pomidorai, agurkai, baklažanai ir gėlės.

Čia telpa viskas — ir pomidorų krūmai, ir akimirkos kavos puodeliui. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Čia telpa viskas — ir pomidorų krūmai, ir akimirkos kavos puodeliui. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Lina: Jūsų šiltnamis — lyg dar vienas kambarys. Kokius elementus naudojate jaukumui sukurti?

Jovita: Kaip jau minėjau, norėjome poilsio oazės. Prie lauko baldų priderinome seną močiutės spintelę. Sendaikčiuose dažnai ieškome įdomesnių vazonėlių, paveikslėlių — dekorą keičiame pagal metų laikus. Vienus augalus keičiame kitais — taip vis atšviežiname šiltnamį. O sutemus viską apšviečiame lempučių girliandomis.

Vakare šiltnamyje itin jauku. Nuotr. Jovita Verpečinskienė
Vakare šiltnamyje itin jauku. Nuotr. Jovita Verpečinskienė

Lina: Kurdamos savo svajonių daržą daug ką darėte pačios su sese. Kas buvo sunkiausia?

Jovita: Iš tiesų nesamdėme jokių meistrų. Į procesą prisijungė ir visa šeima: tėtis daug padėjo su trinkelių klojimu šiltnamyje, o mama vis pakonsultuoja daržovių sodinimo bei auginimo klausimais. Turbūt sunkiausias buvo šiltnamio surinkimas — mes ir tai buvome užsibrėžusios padaryti pačios. Tai kaip sudėtingiausia „LEGO“ konstrukcija, bet su draugo pagalba įveikėme ir tai. Kai turi puikų palaikymą ir pagalbą, jokių sunkumų nekyla.

Lina: Ačiū, Jovita, už šiltą ir įkvepiantį pokalbį. Linkėjimai sesei!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

„Stilingas šiltnamis Vilniaus rajone — užsimanysite ir jūs tokio“ 

„Kaip įsirengti pakeltas lysves: instrukcija pradedantiesiems“

SUSIJĘ KURSAI:

Šiuolaikinis daržas“ — šiuolaikiniai sodo ir daržo kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.

Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių — labai praktiška!

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis