Jei vandens lelijų auginimas atrodo sudėtingas, pataikėte ten, kur reikia. Šiame straipsnyje Vilius Kairys iš “Lelijos žiedo” paaiškins viską išsamiai ir paprastai – nuo vandens lelijų pasodinimo iki auginimo, priežiūros ir kovos su kenkėjais. Skaitykite toliau ir sužinokite.
Vandens lelijų rūšys ir veislės
Lietuvoje auga dvi lietuviškos vandens lelijų rūšys, viena iš jų yra įtraukta į saugomų augalų sąrašą. Tačiau Viliui vandens lelijų rūšys nėra tokios įdomios, kaip išvestos jų veislės – jų įvairovė tiesiog stebina.
Vilius prisimena, kaip prieš septynerius metus nusprendęs pasisodinti vandens lelijų, nerado Lietuvoje tokių pardavėjų. Iš užsienio atsisiuntė 50 daigų ir sako, kad tai buvo labai prastas sprendimas. Tada trūko žinių, nebuvo patirties, todėl Vilius prarado daug augalų.
Tačiau šiandien jis jau turi sukaupęs fantastišką vandens lelijų kolekciją, kuri puošia jo pradedamą įkurti parką Telšių rajone. Todėl labai smagu, kad jis pasidalino savo patarimais LRT laidoje “Čia mano sodas”.
Kalbėdamas apie pasirinkimus, jis visų pirma atkreipia dėmesį, kad būna nestabilių veislių, kurių žiedų spalva realybėje gali skirtis nuo matomos paveikslėlyje. Tad net ir įsigijus brangų rožinių vandens lelijų sodinuką galite sulaukti baltų žiedų. Tai – naujų veislių problema.
Be to, tam tikros veislės keletą metų gali augti be žiedų, o tik po to pradėti žydėti. Tad renkantis veisles, reikėtų paskaityti apie jų ypatybes.
Įdomus faktas: jei pasirinksite baltų žiedų lelijas, jų lapai bus šviesiai žali. O štai tamsiai raudonų vandens lelijų ir lapai bus tamsūs.
Vandens lelijų auginimas: nuo ko pradėti?
Rinkdamiesi vandens lelijas, pirmiausia atkreipkite dėmesį į vandens telkinio gylį:
- Vidutinių ir didelių veislių lelijas sodinkite į 0,6-1 m gylį;
- Mažąsias sodinkite 0,3-0,5 m gylyje.
Lelijos nežydi, o tik lapoja? Panašu, kad pasodinote jas nepakankamai giliai. Tokiu atveju lapai kyla aukštyn virš vandens, gali net rimtas kupstas susidaryti.
Kitas svarbus kriterijus, renkantis vandens lelijas, yra jų augumas:
- Smulki, mažai besiplečianti veislė labiausiai tiks nedideliam vandens telkiniui, kur nenorime, kad lelijų lapai užgožtų jį visą;
- Jei turite didžiulį tvenkinį, jums labiau tiks sparčiai besiplečiančios didelės lelijos su stambiais žiedais.
“Juk mažame kieme nesodiname didelio medžio, kuris tuoj remsis į namą,”- situaciją juokais lygina Vilius.
Vandens lelijų sodinimas
Įsigiję sodinuką, jį gausite plikomis šaknimis. Sodinti galima dviem būdais:
- Tiesiai į vandens telkinio gruntą;
- Į dėžę, kurią perkelsite į telkinį.
Vazonuose (dėžėse) Vilius augina tik jaunus sodinukus. Kai jauni sodinukai paauga, juos iš vazonų persodina tiesiog į dumblą dugne – įsodina grėblio ar panašaus įrankio pagalba.
Kaip sodinti vandens lelijas į dėžę, išsamią Viliaus instrukciją rasite čia.
Vandens lelijų tręšimas
Sodinant tiesiai į dugno dumblą, papildomos trąšos nereikia.
Sodinant dėžėse, tręšimas reikalingas kiekvienais metais. Tręšti Vilius pataria ilgalaikėmis azoto kupinomis trąšomis, kurių užteks visam sezonui.
Vandens lelijų kenkėjai
Didžiausias vandens lelijų priešas – lūgninis lapgraužis. Šis vabalėlis skanauja ne tik lelijų lapus, bet ir žiedus.
Kitas vandens lelijas apgraužiantis kenkėjas – amarai. Nuo jų poveikio geltonuoja lelijų lapai.
Ant lelijų gyvena drugelių vikšras – lelijinis ugniukas. Kol jis auga, maitinasi lelijų lapeliais. “Tegul valgo, juk bus gražus drugelis,”- šypteli Vilius ir priduria – “Žiūrėkime į viską paprasčiau. Juk čia – gamta.”
Kaip kovoti su vandens lelijų kenkėjais? Vilius pataria plauti juos su vandens srove. Cheminių priemonių kenkėjams naikinti naudoti vandens telkiniuose griežtai negalima, nes jie yra labai kenksmingi visiems vandens organizmams.
Ir atminkite: stipraus, didelio augalo nenužudys jokie kenkėjai.
Tvenkinyje – ir lelijos, ir žuvys
Viliaus Kairio tvenkinyje gyvena ir žuvys – amūrai. Tvenkinyje jie gyvena nešeriami, tad tikrai pasitaiko, kad amūrai krimsteli stiebus, taip “nuskindami” lapą ar net žiedą. Lelijų augintojas skatina nepersistengti ir viename tvenkinyje nesitikėti turėti ir daug žuvų, ir gražių lelijų. “Juk ir gėlių darželyje karvių neauginame,” juokiasi.
Vandens lelijų auginimas – nesudėtinga užduotis, o teisingai pasodinę lelijas, galėsite džiaugtis nuostabiais jų žiedais.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Apie kitus drėgmę mėgstančius augalus, kurie gali papuošti tvenkinio pakrantę: “Gražiausi augalai sodybai prie tvenkinio, ežero ar upės”.
Jeigu jūsų tvenkinys nuolat apželia, štai kaip mes su tuo kovojam: “Nendrių naikinimas: tvarkome apžėlusią ežero pakrantę”.
SUSIJĘ KURSAI:
Kursuose “Tvenkinio įrengimas” – dirbtinio arba natūralaus tvenkinio įrengimas: šiame seminare sužinosite techninius sprendimus ir gausite augalų sąrašą.