Vandens lelijos sodinimas: pasirodo, visai nesudėtinga!

Vandens lelijos sodinimas ir auginimas – ne toks sudėtingas, kaip galėtų atrodyti. Pamačiusi, koks paprastas visas procesas, užsimaniau ir aš vandens lelijų į savo kaimą. Pasižiūrėkite šį trumpą filmuką, kur detali sodinimo instrukcija ir rekomendacijos dėl tolesnio auginimo:

Šį kartą mano pašnekovas – Vilius Kairys (lelijosziedas.lt). Jis parodė, kaip sodinti vandens leliją, kai ją esate ką tik įsigiję, ir kaip prižiūrėti vėlesniais metais.

Vandens lelijos sodinimas: kodėl sodiname į indą

Kai jau savo rankose turite jums patį gražiausią vandens lelijos sodinuką, kitas žingsnis – pasirūpinti indu, į kurį jį pasodinsite.

Vandens lelijos sodinimas geriausia i plastikine deze
Visiškai paprasta vandens lelijos sodinimui pritaikoma dėžė. Nuotr. L.Liubertaitė

Dažniausiai vandens lelijos sodinamos į indą, nes:

  • Patogu sodinti (palyginti su tuo, kad reiktų atsitūpus vandenyje kapstyti dugną);
  • Patogu reaguoti į vandens lygio pasikeitimus: norint išlaikyti vandens leliją tam tikrame gylyje, galima perstumti indą arčiau kranto, kai patvinsta, ir galima pastumti giliau, kai vanduo nusenka;
  • Patogiau toliau prižiūrėti: patręšti, apžiūrėti išžiemojusius daigus, persodinti, dauginti.

Vandens lelijos sodinimas įmanomas ir į medines dėžutes, ypač jeigu norite, kad ilgainiui jos sunyktų ir supūtų, o vandens lelija vandenyje augų laisvai.

Tačiau Vilius naudoja paprastą 35 l talpos plastikinę dėžę, kurią galima įsigyti bet kuriame statybinių reikmenų prekybos centre. Reikia pasakyti – nustebau, kokia daugiafunkcinė ši dėžė: jau matėme jos pritaikymą vazonams. Gytis Lietvaitis pasakojo, kaip tokią pačią dėžę paverčia į išmanų vazoną su laistymo rezervuaru.

Žinoma, vandens lelijos sodinimui nebūtina tiksliai tokia dėžė – puikiai tiktų ir didelis plastikinis kibiras arba kita didelė talpa.

Kokios žemės reikalingos ir kaip jas paruošti

Kad vanduo neišplautų žemės, ji turi būti:

  • Klampi: todėl rinkitės ne smėlį, kuris gali greitai išsiplauti, o priemolį – galite naudoti savo daržo žemę;
  • Drėgna: todėl sumaišykite su vandeniu, nes sausas dirvožemis taip pat gali greitai išsiplauti.

Vandens lelijai reikia daug žemių. Geriausia jų atsivežti karučiu ir jame žemes sumaišyti su gausiu vandens kiekiu, o tada perkrauti į sodinimo dėžę.

Tik noriu pasakyti tokį praktinį dalyką: didelė dėžė, pilna žemių, bus tikrai labai sunki, todėl dirbkite tik arti kranto! Nepanešite jos rankomis, galėsite tik nuvilkti pažeme. Tad geriau iškart sodinti prie kranto, kad nereikėtų persitempti – kitaip vandens lelijos sodinimas jums tikrai nepaliks pačių maloniausių įspūdžių 🙂

Sukrovus žemes, Vilius į duobę deda trąšų. Jis sako, kad tręšimui tikrai nereikia jokių specialių, brangių lelijoms skirtų trąšų. Užtenka naudoti paprastas dekoratyviniams augalams skirtas ilgo poveikio trąšas. Pilti jų gan gausiai: vieną ar net geras dvi saujas – vandens lelijų šaknys to visai nebijo, o juk maisto medžiagų turi užtekti visiems metams.

Vandens lelijos sodinimas

Išimkite vandens lelijos sodinuką iš vazonėlio ir įtupdykite jį į dėžę, kad žemės būtų tokiame pačiame aukštyje, kaip ir augo vazonėlyje prieš tai.

Vandens lelijos sodinukas
Vandens lelijos sodinukas. Nuotr. L.Liubertaitė

Jeigu sodinuko šaknis sveika ir gyvybinga, patariama ją sodinti indo pakraštyje, kad ji vėliau driektųsi per visą ilgį iki kito indo krašto.

Kai svečiavausi pas Vilių Telšių rajone, jis kaip tik sodino iš Italijos parvežtą ‘Fireball’ vandens leliją. Ši lelija pasižymi rožiniais įdomiais apvalios formos žiedais. Pagrindinė augalo šaknis jau buvo žuvusi, bet matėsi abiejuose šonuose augantys stiebai. Tokiu atveju sodinama į patį indo vidurį, kad kiekviena atauga eitų į savo šoną.

Vandens lelijos sodinimas i dezes viduri
Vandens lelijos sodinamos į dėžės vidurį, kai šaknis turi kelias ataugas. Nuotr. L.Liubertaitė

Dar vienas praktinis patarimas: jeigu tvenkinyje auga didesni karpiai ar karosai, jie gali išknisti žemes inde. Tada, pasodinę vandens leliją, ant indo viršaus pritvirtinkite plastikini tinkliuką – paprastą, statybinį. Jame prakarpykite skylutes, pro kurias lelija galėtų išlįsti ir augti aukštyn. Jeigu nėra rizikos dėl žuvų, tai tinkliukas nebūtinas.

Vandens lelijos apsaugai naudojamas tinkliukas
Vandens lelijos apsaugai nuo žuvų naudojamas štai toks tinkliukas. Nuotr. L.Liubertaitė

Kokiame gylyje auginti vandens lelijas

Vienas iš dažniausiai kylančių klausimų – kokiame gylyje padėti šį indą su vandens lelija? Vilius sako, kad idealu, kai indas yra iki 70 cm gylyje.

Žinoma, yra išimčių (itin mažų ar labai galingų), bet tada pasidomėkite konkrečia veisle.

Įprastai iki 70 cm gylis yra optimalus. Jeigu vandens lelija augs per giliai, tada jos vegetacija gali būti ilgesnė, pražys vėliau, žiedai gali susmulkėti – tad rezultatas gali būti ne visiškai toks, kokio tikitės.

Fireball
‘Fireball’: žavinga spalva, graži forma. O pasodinta reikiamame gylyje tikrai džiugins akį. Nuotr. V.Kairys

Per mažas gylis gali būti vandens lelijoms pražūtingas, todėl ir rekomenduojama auginti inde, kurį perstumtumėt, reikalui esant.

Ar reikia tręšti vandens lelijas?

O kaip tręšti kitais metais? Tai visiškai paprastai: jeigu vandens lelija negiliai pasodinta, tuomet prie augančio augalo šaknų įdėti trąšas, lygiai tokias pačias, tik kitokios formos: tarsi tokius bokštelius.

Vandens lelijos tresimas
Vandens lelijos tręšimui naudojamos paprastos ilgo poveikio trąšos. Nuotr. L.Liubertaitė

Tolesnis vandens lelijos auginimas

Daug gražių vandens lelijų veislių gerai žiemoja Lietuvos sąlygomis. Vilius apžiūrėjo prieš trejus metus pasodintą vandens leliją ‘Sobieski’. Jis ištraukė indą iš tvenkinio, kad įvertintų augalo būklę po žiemos.

Sobieski
Gražuolė vandens lelija ‘Sobieski’ . Nuotr. V.Kairys

Vandens lelija stiebus išleidžia ir pumpurus sukrauna iš rudens. Kur ledas nepasiekia, ten augalai ir nenušąla.

Ištraukus pavasarį indą, galima ne tik apžiūrėti bei įvertinti, bet ir patręšti tiems metams. Kadangi išberti trąšų jau nepavyks, Vilius naudoja tas pačias ilgo poveikio trąšas, tik sulipintas. Tokį trąšų bokštelį tereikia įterpti prie šaknų, ir tręšimas tiems metams jau baigtas.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Apie kitus drėgmę mėgstančius augalus, kurie gali papuošti tvenkinio pakrantę: “Gražiausi augalai sodybai prie tvenkinio, ežero ar upės”.

Jeigu jūsų tvenkinys nuolat apželia, štai kaip mes su tuo kovojam: “Nendrių naikinimas: tvarkome apžėlusią ežero pakrantę”.

Organizuojame kursus “Sodybos apželdinimas” turintiems didesnę teritoriją. Jums tikrai pravers patarimai iš patyrusios specialistės: nuo protingo sodybos erdvių suplanavimo ir rekomendacijų sodybų augalams. Padėsime išspręsti problemines Jūsų sklypo vietas.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis