Vejos pelėsis: kodėl atsiranda ir kaip su juo kovoti

Vejos pelėsis dažniausiai atsiranda po žiemos, o šį pavasarį jis ypatingai dažnas mūsų kiemuose. Ne tik pas mėgėjus pelėsis vejoje atsiranda – nuo to neapsaugoti ir profesionalai. Nuvažiavau pas želdynų specialistę Vaivą Marozienę, su kuria aptarėme pelėsio atsiradimo priežastis ir ką su juo daryti:

Žemiau skaitykite:

  • Kodėl atsiranda vejos pelėsis;
  • Ar galima ką nors padaryti profilaktiškai ir užkirsti pelėsiui kelią;
  • Ką daryti, jeigu pastebėjome pelėsį;
  • Kada imtis visų šių priemonių.

KAS YRA VEJOS PELĖSIS IR KODĖL JIS ATSIRANDA

Vejos pelėsis, dar vadinamas sniego pelėsiu, yra grybinė liga fuzariozė. Ji sparčiai ardo jautrią vejos žolę, todėl pavasarį galime pamatyti net išplikusius vejos plotus.

Vejos pelėsis – tai grybinė liga fuzoriazė. Nuotr. L. Liubertaitė
Vejos pelėsis – tai grybinė liga fuzoriazė. Nuotr. L. Liubertaitė

Ši grybinė liga plinta drėgnoje ir šiltoje terpėje. Kadangi šią žiemą labai gausiai prisnigo, bet prieš tai neužšalo, po didžiulėmis sniego pusnimis ilgai laikėsi drėgmė ir šiluma. Todėl ir susidarė itin palankios sąlygos pelėsiui atsirasti.

KĄ GALIMA PADARYTI, SIEKIANT IŠVENGTI PELĖSIO VEJOJE

Vaiva Marozienė sako, kad pelėsiui galima užbėgti už akių. Svarbu veją tinkamai paruošti žiemai:

1) Nušienauti ir palikti kuo trumpesnę prieš žiemą. Jeigu žolė per aukšta, gausus sniegas ją net priguldo. Tada veja pradeda šusti ir susidaro palanki terpė grybinėms ligoms veistis;

2) Gerai išgrėbti, kad vejoje neliktų prikritusių lapų ar kitokių augalinių dalių. Kuo veja bus švaresnė, tuo daugiau šansų, kad pelėsio išvengsime.

KĄ DARYTI, JEIGU VEJOS PELĖSIS JAU ĮSIVEISĖ

Savo vejoje pastebėję pelėsį, imkitės šių priemonių:

1) Smarkiai pažeistas vejos vietas purkškite fungicidais. Net jeigu plika akimi pelėsio nebesimato, taip būsite tikri, kad išnaikinote visas pelėsio sporas, kurios galėtų žalos padaryti vėliau;

2) Skarifikuokite veją – tam galite naudoti specialius skarifikatorius arba tiesiog aštresnį grėblį. Skarifikavimo tikslas yra iššukuoti veją – išgrėbti po žiemos likusį vejos veltinį (sudžiūvusią žolę) ir suraižyti dirvos paviršių. Po skarifikavimo oras ir vanduo lengviau pasiekia vejos šaknis, augalas efektyviau gali pasisavinti trąšas;

Skarifikatorius
Skarifikatorius, apverstas aukštyn kojomis, kad matytųsi ašmenys, su kuriais suraižoma veja. Nuotr. L.Liubertaitė

3) Patręškite kompleksinėmis pavasarinėmis trąšomis, kad veja gautų reikalingų maisto medžiagų ir galėtų greičiau atsigauti ir sustiprėti. Kaip pasirinkti tinkamiausias trąšas, galite paskaityti čia.

KADA ATLIKTI DARBUS

Fungicidus galima purkšti (arba su jais sulaistyti), kai naktį temperatūra siekia bent +5 °C – kitaip nesuveiks tinkamai.

Skarifikuoti nebūtina iškart – šį darbą atlikite, kai temperatūra bus bent +10 °C. Būtina sąlyga – išdžiūvusi veja. Jei veja drėgna, žolę tik ištampysite, o ne gražiai sutvarkysite.

Tręšti galima iškart po skarifikavimo, bet geriausia būtų palaukti kelias dienas ar savaitę-dvi, nemindyti kurį laiką, o tada jau patręšti ir sulaistyti.

AR GALIMA PELĖSĮ NAIKINTI EKOLOGIŠKOMIS PRIEMONĖMIS

Fungicidai ir kompleksinės trąšos yra cheminės medžiagos, tad kai kurie žmonės jų vengia ir ieško ekologiškų alternatyvų. Deja, jeigu norite prestižinės, išpuoselėtos žalios vejos, bet matote stipriai pelėsio pažeistą veją, ekologiškomis priemonėmis vargu ar to pasieksite.

Be to, reikia suprasti, kad vejos pelėsis yra liga, kurią reikia gydyti. Kaip ir mes susirgę vartojame vaistus, taip ir vejai reikia padėti specialiomis priemonėmis.

Vejos pelėsis yra liga, kurią reikia gydyti specialiomis priemonėmis. Nuotr. L. Liubertaitė
Vejos pelėsis yra liga, kurią reikia gydyti specialiomis priemonėmis. Nuotr. L. Liubertaitė

Jeigu cheminių priemonių vis dėlto vengiate, atsisakykite ir tobulos vejos idėjos. Rinkitės natūralią pievą, kurios priežiūra tikrai reikalauja kur kas mažiau pastangų, priemonių ir laiko.

Ačiū Vaivai Marozienei už patarimus. Jeigu nutirpus sniegui kieme vejos vaizdas jūsų nenudžiugino, dabar jau žinote, kaip galite jai padėti, kad vėl atsigautų ir sužaliuotų.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Vejos atnaujinimas: kaip atpažinti problemą ir kaip gelbėti veją“

„Kaip atnaujinti veją pagal šiuolaikinio dizaino principus“

Left Menu Icon
Krepšelis