Vejos robotai: kaip nepadaryti klaidų ir ką žinoti prieš perkant

Vejos robotai – geidžiami kiekvieno kiemo šeimininkų, tik kaip nepadaryti klaidų juos įsigyjant ir ką žinoti įsirengiant? Išsklaidysime pagrindinius mitus ir surašysime aiškiai ir paprastai, ką gi svarbu žinoti planuojant įsigyti robotą vejapjovę. Toliau skaitykite įspūdžius, kurios papasakojo sodininkė Rasa po naudojimo, ir eksperto atsakymus į klausimus, kuriuos uždavėte mums socialiniuose tinkluose.

Sodininkės Rasos įspūdžiai po naudojimo

Pirmiausia pakalbinau Rasą – jų šeima neseniai įsigijo vejos robotą “Gardena Sileno” (apie juos – čia). Kai paklausiau Rasos įspūdžių, iš pradžių ji sudvejojo, ar išvis gali kažką man papasakoti: robotas veikia, garsų nesigirdi, problemų nėra, sako ką aš tau papasakosiu?

Galiausiai ji įvardijo tokius vejos roboto privalumus:

  • Vejos robotą galima itin nesunkiai valdyti mobiliąja programėle net nebūnant namuose;
  • Nereikia turėti jokių techninių žinių, vejos roboto naudojimas – aiškus ir paprastas.

Rasa sako, kad vejos robotą galima padovanoti net savo tėvams, kurie nebeturi sveikatos rūpintis veja, bet su šiuolaikine technika nelabai draugauja. Galėsite patys valdyti robotą telefonu ir matysite, kaip ir kada jis dirba.

Dažnai šienaujama žolė tampa tankesnė ir žalesnė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Dažnai šienaujama žolė tampa tankesnė ir žalesnė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ar naudinga žolei dažnas šienavimas?

Kadangi iš Rasos nedaug teišpešiau, paklausiau Facebook ir Instagram paskyrose, kokie dažniausiai kyla klausimai dėl vejos robotų.

Pirmasis klausimas buvo užduotas dėl vejos sveikatos. “Gardena” specialistas Mindaugas atsakė, kad žolei šienavimas yra sveikas ir naudingas. Kai robotas veją pjauna nuolat, veja tankėja ir atrodo vis gražesnės žalios spalvos.

Be to, nuolat šienaudamas robotas išbarsto nukirptus žolės galiukus, kurie čia pat suyra. Taip veja iškart patręšiama.

Todėl nuolatinis pjovimas leidžia turėti žalesnę veją – tokį gražų kilimą.

Kodėl veja vis tiek atrodo prastai

Viena moteris parašė, kad pajūryje, kur dirva laidi ir nederlinga, net turint vejos robotą, veja vis tiek atrodo prastai, ji išdžiūvusi, nualinta. 

Pagrindinė tokios problemos priežastis – per mažai drėgmės. Vejos šienavimas ir tręšimas – tik dvi gražios vejos sėkmės dedamosios. Be vandens nebus gyvybės. Nualintą karščio ir sausros veją sunku atgaivinti, tad stenkitės šios bėdos išvengti nuolat laistydami.

Ar garsūs vejos robotai

Robotas garsiausiai veikia sezono pradžioje, kai veja yra kietesnė, stangresnė, savyje turi daugiau rūgščių. Kai vejos robotas įsidirba, garsas sumažėja. “Gardena Sileno” vejos robotas dirba vos 59 dB garsumu. Toks garsas tikrai nėra erzinantis ir sukels nepalyginamai mažiau triukšmo nei akumuliatorinė, elektrinė, benzininė ar kitos vejapjovės.

Kaip Rasa pasakojo, sėdėdama terasoje ji vejos roboto net negirdi.

“Gardena Sileno” vejos robotai dirba vos 59 dB garsumu (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė
“Gardena Sileno” vejos robotai dirba vos 59 dB garsumu (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė

Parudavę vejos galiukai

“Dėl parudavusių vejos galiukų kaltas ne robotas, o jo nepriežiūra,” – sako “Gardena” specialistas Mindaugas. Tai rodo, kad atšipo peiliai ir metas juos pakeisti. Pavasarį, kai žolė turi daugiau rūgšties, vejos peiliukai greičiau atbunka. Tada verta juos pakeisti kartą per mėnesį. O vėliau veja jau minkštesnė ir peilius keisti galima gerokai rečiau. 

Vejos roboto valymas ir plovimas

Ar užtenka pakeisti tik peiliukus? Ne visai. Kaip ir kiekvieną daiktą, vejos robotą reikėtų kartas nuo karto pavalyti. Tai nėra dažnas darbas – kai keisite peiliukus, tuo pačiu nurinkite apsivėlusias žoles. O “Gardena Sileno” modelio vejos roboto dugną galima nuplauti įprasta vandens srove. Tik nenaudokite aukšto slėgio vandens srovės.

“Gardena Sileno” – iki 35% šlaitui

Dar vienas klausimas, kurį uždavė sekėjai iš Facebook, yra susijęs su šlaitais. Mindaugas teigia, kad vejos robotai “Gardena Sileno” puikiai įveiks 35% šlaitą. Tiesa, instaliacija negali baigtis šlaitu. Bet su tokiu šlaitu susitvarko lengvai, veją ant jo nupjauna tvarkingai. 

Na o aš galiu pridėti, kad statesnio šlaito apskritai neverta užsėti veja. Tada jau geriau ieškoti daugiamečių augalų arba ieškoti būdų terasuoti sklypą ir įrengti laiptus bei atramines sieneles.

Instaliacijos keitimas

Daug kas turi gėlynus ar vaismedžius, besiribojančius su veja. Ar vejos robotai gali tikti tokiems sklypams? Juk juose – nuolatinė kaita.

Pasodinus naujus augalus ar pakeitus augalų augimo vietas, galima nesunkiai pakeisti šienavimo ribas. “Gardena Sileno” darbo ribos yra nustatomos ištiesus kabelius, todėl galima juos patraukti į kitą vietą ir taip sumažinti ar padidinti šienaujamą plotą. Mindaugas primena atsižvelgti į gamintojo instrukcijas, nes ten visi atstumai ir instaliacijos galimybės yra aiškiai nurodytos. Tai nesunkiai pasidarysite patys.

Kiti klausimai ekspertui:

Po to, kai nufilmavome Youtube laidą, dar sukrito keli klausimai į Instagram, į kuriuos atsakė Mindaugas čia:

  1. Ar robotas gali pervažiuoti takelį?

Robotas, gali pervažiuoti takelį, jei jis yra vejos lygyje. Tačiau jis turėtų būti ne aukštesnis nei 1cm lyginant su veja. Jeigu reikalingas pervažiavimas trinkelėmis, roboto kontūro/gido kabelį galima tiesti po trinkelėmis.

  1. Ar vejos robotas tinkamas tik idealiai lygiai vejai? (ir dar panašus klausimas: Daug gėlynų, sodas, nelygus paviršius, kurmiai… Plotas virš 30 arų. Ar verta įsigyti robotą?)

Sunku įvertinti, kas yra nelygus plotas. Robotui yra netinkamos duobės, duobes reikėtų užlyginti prieš statant robotą.

Reiktų įvertinti gėlynų išdėstymą, ar jie netrukdys robotui atlikti darbo ir robotas galės pravažiuoti. Jei sklype yra duobių ar kurmių kalniukų, juos reikėtų užlyginti. Dažnu atveju kurmiams nepatinka pastovus roboto važinėjimas ir todėl jie vėliau persikelia iš sklypo kur nors kitur.

  1. Ar kenkia didelis šliužų kiekis žolėje robotui? Ar labai išsipurvina?

Taip, robotas išsipurvins, karts nuo karto reikės jį pavalyti arba tiesiog laikyti aukščiau pakeltą peiliukų diską, kad robotas jų neliestų.

  1. Jei yra, tarkim 8 a sklypas, ar reiktų imti tam plotui pritaikytą, ar visgi galingesnį su rezervu, skirtą 10 a?

Šiuo atveju reiktų įvertinti sklypo apsodinimą. Jei sklypas tankiai apsodintas ir robotas turės daug kliūčių, reiktų rinktis modelį, skirtą didesniam plotui.

  1. Kaip turi būti paruošta veja, kad būtų galima naudoti robotą? Kokius namų darbus iki įsigyjant reiktų atlikt?

Prieš atliekant roboto instaliaciją visada rekomenduojame nusipjauti veją. Jei yra vietų, kuriose vejos nėra, reiktų ją atsėti ir tik užaugus vejai pradėti roboto instaliaciją.

  1. Kokie tinkamiausi borteliai gėlynams patogūs robotui? Kaip jie turi būti įrengti?

Tinkamiausi borteliai yra tie, kurie robotui nebūtų kaip kliūtis, t.y. kad robotas galėtų užvažiuoti ant jų, taip galėdamas pripjauti arčiau krašto.

  1. Ar vejos robotai tarnauja ilgai? Kiek ilgai?

    Robotų tarnavimo laikas gali būti ilgas. Tačiau reikia reguliariai atlikti programinės įrangos atnaujinimus (patiems arba servise, jei reikia konsultacijos), plauti, keisti peiliukus. Per žiemą laikyti šiltoje patalpoje, pakrauti ir neleisti akumuliatoriui pilnai išsikrauti.

    Vejos robotai “Gardena Sileno” puikiai įveiks 35% šlaitą. Nuotr. Lina Liubertaitė
    Vejos robotai “Gardena Sileno” puikiai įveiks 35% šlaitą. Nuotr. Lina Liubertaitė

    Ačiū “Gardenai”, kad bendradarbiauja su “Geltonu karučiu” ir pristato tokias įdomias rinkos naujienas kaip “Gardena Sileno” vejos robotas ir dėkojame Mindaugui, kuris specialisto žvilgsniu pakomentavo dažniausius vejos roboto pirkėjų klausimus.

    “Gardena” remiamas turinys. 

    Daugiau skaitykite:

    ”Vejos skarifikavimas 3 būdais: kodėl, kada ir kaip tai daryti”

    ”Paprasta laistymo sistema vejai: gal ir jums tiks?”

    Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

    Left Menu Icon
    Krepšelis