Vėlinių puokštės instrukcija: tvaru, estetiška ir labai paprasta

Vėlinių puokštės nebūtina pirkti – parodysiu, kaip pasigaminti pačiam ir papuošti kapus. Paprastas sprendimas, kuris nepadarys žalos nei jūsų piniginei, nei gamtai, o kapai atrodys estetiškai.

Jei Jums svarbu ne vienkartinis papuošimas, o viso kapo sutvarkymas, kviečiu į Kapų apželdinimo seminarą“. Jame sužinosite, kaip parinkti formas ir linijas kapavietėje, kaip sukurti harmoniją spalvomis, pamatysite pavyzdžių, kaip pakoreguoti nepavykusį dizainą, ir gausite rekomenduojamų augalų sąrašą. Seminaras vyksta internetu ir tetrunka pusantros valandos, tačiau pakeis požiūrį į kapų dizainą ir duos konkrečių patarimų.

Vėlinių puokštės kapams

Kiekvienais metais kapai tampa tiksinčia ekologine bomba – tiek prinešama pigių plastikų, stiklo dirbinių, parafininių žvakių ir dirbtinių gėlių, sukaišytų į neperdirbamas floristines oazes. Bet parodysiu paprastą sprendimą, kuriam:

  • Nereikia pirkti specialių floristinių vielučių, kaspinėlių, oazių ir kitų dalykų;
  • Nereikia pirkti augalų;
  • Po Vėlinių nelieka neperdirbamų atliekų.

Tai reiškia, kad mūsų puokštė bus nemokama ir draugiška gamtai. O kadangi gaminsime patys, tai ir graži, nes parinksime patinkančius augalus ir įdėsime savo meilės.

Augalai Vėlinių puokštei

Prieš važiuodama į kapus aš visada pasiimu savo ištikimąjį „Gardena“ sekatorių ir prasieinu pro kiemą, pasižiūrėdama, kas jame šiuo metu auga. Jeigu jūs neauginate jokių įdomesnių gėlių ar krūmų, tiesiog išeikite pasivaikščioti į mišką ir ten rasite įvairiausių gamtos grožybių.

Aptarkime, kas tinka:

Pasiruošiau puokštę augalų ir sekatorių „Gardena“ (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė
Pasiruošiau puokštę augalų ir sekatorių „Gardena“ (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė

Medžių ir krūmų šakelės, ypač jeigu jos yra įdomios formos. Pavyzdžiui, lazdynas ‚Red Majestic‘ su susisukusiomis šakelėmis.

Medžių ir krūmų šakelės, kurios yra su vaisiais arba su sėkladėžėmis. Šįkart puokštėje naudojau putinalapio pūslenio ‘Diabolo’ (lot. Physocarpus opulifolius) šakeles su išlikusiomis sėkladėžėmis.  Taip pat tinka šermukšniai, šaltalankiai, putinai, erškėtrožės.

Spygliuočiai augalai. Tinka visi žali, tačiau jei antkapis yra šalto atspalvio, galite išbandyti ir melsvaspyglius. Nebijokite spyglių nubyrėjimo – lauko sąlygomis eglės ir pušys ne taip greitai nubyra, negu kalėdinės eglutės, kai jos laikomos namuose. O štai tujų beveik kiekvienas turime savo kieme, todėl drąsiai nusikirpkite kelias šakeles ir pasiimkite jų važiuodami į kapus.

Rudenį žydintys augalai. Kapų puošybai galite naudoti tiek šluotelines, tiek įprastas šviesiąsias hortenzijas. Galite iš anksto susidžiovinti jų žiedynus, bet galite ir šviežias nusikirpti – sudžius ant kapo laikui bėgant. Taip pat tinka didysis šilokas (dar vadinamas puošniąja vilkpupe): žydi kaip tik Vėlinių metu ir puikiai išlaiko struktūrą.

Vėlinių puokštės sudėtyje gali būti šilokų ir miskantų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vėlinių puokštės sudėtyje gali būti šilokų ir miskantų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Džiovinti augalai. Šįkart panaudojau peržydėjusį dekoratyvinį česnaką, kurį radau kieme, bet džiovinimui tinkančių augalų yra daugybė – Vėlinių puokštėse puikiai atrodo šlamučiai, kermėkai, limonijos, kraspedijos. Jeigu auginate šias gėlės, jas sudžiovinkite ir naudokite puokštėse.

Varpiniai augalai. Vėlinių puokštės atrodo šiuolaikiškiau, jei jose panaudotos soruolės, soros, miskantai. Įdomu tai, kad miskantai puokštėje pasikeičia priklausomai nuo oro: jeigu lauke sausa, miskantų šluotelės tampa purios, o palijus ar pasnigus jos pasidaro glotnesnės. 

Miško gėrybės: nereikia skabyti pušų šakų. Ir negalima. Bet miške galite rasti įdomių prikritusių šakelių, kankorėžių, gilių, parke – kaštonų. Panaudokite juos Vėlinių puokštei.

Vėlinių puokštės instrukcija

  • Atsineškite glėbį augalų ir sekatorių į kapines;
  • Nuspręskite dėl puokštės formos. Pati paprasčiausia puokštės forma – apvali, bet galite dėlioti ir kaip jums patinka – pavyzdžiui, daryti pailgą puokštę palei kapo ilgį arba palei paminklo plotį;
  • Geriausia, jei pagrindas yra smėlis arba skalda ir galite augalus susmaigstyti. Jeigu puokštė bus ant betono, tada augalus tiesiog sudėliokite (yra rizika, kad vėjas išnešios);
  • Pradėkite smaigstyti spygliuočių šakeles ir varpinius augalus. Jie sudarys puokštės pagrindą;
  • Puokštė bus gražesnė, jei kai kurias šakeles smeigsite 45 laipsnių kampu – sukursite daugiau tūrio, Vėlinių puokštė bus puresnė;
  • Tada smeikite augalus dėl grožio – tuos su įdomiomis šakelėmis, gražiais žiedais ar išlikusiais vaisiukais.
Vėlinių puokštės gali atrodyti šiuolaikiškai ir elegantiškai. Pavyzdyje - putinalapio pūslenio 'Diabolo' šakelė su miskantais. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pati paprasčiausia Vėlinių puokštės forma yra apvali, tačiau galite ją daryti tokią, kokia jums patinka. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jei jaučiate, kad kūrybinė gyslelė tą dieną miega, tai dėliokite augalus ritmiškai ir nesuklysite: 4 miskantų šluotelės po vieną į visas 4 puses, tada 4 šilokai į visas puses, ir pan.

O jei norite puokštės su polėkiu, nesilaikykite lyginių skaičių ir vienodų atstumų.

Vėlinių puokštės po Vėlinių

Spygliuočių šakelės ir sudžiūvę žiedynai atrodo natūraliai, todėl nebūtina iškart po Vėlinių jų nuimti. Tuo šita puokštė bus pranašesnė už chrizantemas, kurias greitai pakanda šalnos.

Palikite sukurtą puokštę iki pavasario, kai galėsite atvykti kitą kartą. Tada surinksite visas dalis ir išmesite į žaliųjų atliekų konteinerį.

Ir jokių ten plastikų, ir jokio teršimo.

Pati paprasčiausia Vėlinių puokštės forma yra apvali, tačiau galite ją daryti tokią, kokia jums patinka. Nuotr. Lina Liubertaitė
Tokia puokštė ne tik gražiai atrodo, bet ir ilgai išsilaiko. Nuotr. Lina Liubertaitė

Tikiuosi, pritaikysite šitą būdą šiais metais ir kitus paskatinsite – pasidalinkite savo sukurtu puokštės vaizdu Instagrame su žyma @geltonas_karutis ir kartu pakviesime visus puošti kapus tvariau.

Susiję kursai:

„Kapų apželdinimo seminaras“  – nuotolinis seminaras su praktiškais patarimais dėl kapų dizaino ir su rekomenduojamų augalų sąrašu. Skirta ne profesionalams, o visiems, kas nori sutvarkyti kapą estetiškai ir harmoningai.

Taip pat skaitykite:

„Kapų puošimas per Vėlines: kada „mažiau yra daugiau“?“

„9 rudenį žydintys augalai – idėjos Jūsų gėlynui“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis