9 rudenį žydintys augalai – idėjos Jūsų gėlynui

Jūsų kiemas ir rudenį gali skendėti gėlių žieduose. Apsilankiau VDU botanikos sode Kaune, kad pasisemčiau augalų idėjų ir su jumis pasidalinčiau. Štai 9 rudenį žydintys augalai, kurie patikimi, nereiklūs ir turi teisę būti pastebėti.

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – tai praktiniai dizaino mokymai nedidelėse grupėse. Čia išmoksite sukomponuoti dekoratyvinius lauko augalus, kad žydėtų nuo pavasario iki rudens ir kad atrodytų harmoningai. Registracija atidaryta, praleiskite laiką kūrybiškai ir išmokite naudingų dizaino paslapčių.

Patagoninė verbena (lot. Verbena bonariensis)

Nors norėtųsi jurginus įrašyti į rekomenduojamų rudeninių gėlių sąrašus, bet tenka pripažinti, kad ankstyvos šalnos kartais pridaro bėdų. Todėl pirmoji rudeninių gėlių sąraše – patagoninė verbena.

Tai vienmetis augalas, kuris nuostabiai atrodo net ir pakandus šalnoms, nes per visą žiemą išlaiko savo stiebą tarsi elegantišką skulptūrą.

Patagoninė verbena nebijo ankstyvų šalnų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Patagoninė verbena nebijo ankstyvų šalnų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Patagoninė verbena tinkama auginti dideliais masyviais blokais, bet ne mažiau žavingai atrodo tarp daugiamečių gėlių, su varpiniais augalais arba kaip liauna atsvara stambiems jurginų žiedams.

Rudbekija (lot. Rudbeckia)

Antrasis augalas rudens gėlyno grožiui – tai rudbekija. Iš jų populiariausia veislė yra ‘Goldsturm’: sodriai geltonais žiedais ir juodais viduriukais, tačiau nebūtina rinktis būtent ją.

Rudbekija 'Goldsturm' – populiariausia rudbekijų veislė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Rudbekija ‘Goldsturm’ – populiariausia rudbekijų veislė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Apskritai dauguma rudbekijų veislių žydi ryškiai geltonai ir rudenį kiekvienam gėlynui suteikia tą taip trūkstamą saulės žybsnį. Puikus augalas, atsparus ir nereikalaujantis daug priežiūros.

Rudbekijų galite įsigyti iš Lietuvos augintojų čia ir atsisiųsti tiesiai į namus.

Saulėgrąža (lot. Helianthus)

Dar vienas geltonai žydintis augalas – daugiametė saulėgrąža. Esu mačiusi jas nutapytas viename paveiksle M.K.Čiurionio muziejuje – ten pavaizduotas didelis daugiamečių saulėgrąžų krūmas prie seno namo.

Tačiau neapsigaukite – daugiametės saulėgrąžos gali atrodyti ir itin šiuolaikiškai, jeigu augs prie miskantų šluotelių arba jei puoš modernaus pastato pašonę. Drąsiau eksperimentuokite, ypač su senais patikrintais „močiučių“ augalais.

Daugiametė saulėgrąža papuoš ne tik močiutės darželį. Nuotr. Lina Liubertaitė
Daugiametė saulėgrąža papuoš ne tik močiutės darželį. Nuotr. Lina Liubertaitė

Krūminė sidabražolė (lot. Potentilla fruticosa)

Rudenį gali žydėti ne tik gėlės, bet ir krūmai. Vienas iš tokių augalų – tai krūminė sidabražolė, dar žinoma kaip sidabrakrūmis. Šis krūmas yra vienas ilgiausiai žydinčių – net iki spalio mėnesio. Sidabražolės žydi pačiomis įvairiausiomis spalvomis – balta, geltona, oranžine ir t.t. VDU botanikos sode Kaune auginama visa krūminių sidabražolių kolekcija, todėl galite atvažiuoti ir pasigrožėti. 

Tik nesitikėkite rudenį žiedelių gausos – jų bus tikrai nedaug, bet vieną kitą tikrai rasite.

Krūminių sidabražolių galite įsigyti čia.

Krūminė sidabražolė, arba sidabrakrūmis – tai rudenį žydintis krūmas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Krūminė sidabražolė, arba sidabrakrūmis – tai itin ilgai žydintis krūmas. Nuotr. Lina Liubertaitė

Rožė (lot. Rosa)

Rožė – tai dar vienas rudenį žydėti galintis krūmas. Rinkdamiesi rožių veislę rudens grožiui, turėtumėte atkreipti dėmesį į du dalykus:

  • Ar veislė žydi pakartotinai – tik tokiu atveju rudenį galėsite džiaugtis žiedais;
  • Ar veislė yra atspari ligoms – kai kurios anksti numeta lapus arba suserga, tada koks ten vaizdas…

Bet gerų rožių veislių tikrai yra, tiesiog reikia paieškoti tinkamos jums. Didelį rožių sodinukų pasirinkimą galite rasti čia.

Rožės gali žydėti ir rudenį. Nuotr. Lina Liubertaitė
Rožės gali žydėti ir rudenį. Nuotr. Lina Liubertaitė

Japoninė plukė (lot. Anemone japonica)

Vienas iš mano pačių mylimiausių augalų yra japoninė plukė. Dažniausiai sutiksite aukštas įspūdingo stoto plukes, kurių lapai sudaro gražų kerą, o žiedai išauga iki akių lygio. Esant geroms sąlygoms, ši plukė gali gana neblogai plėstis – pasitaiko, kad plečiasi gerokai greičiau nei norėtųsi.

Tačiau yra išvesta veislių, kurios yra žemesnės, kurios žydi įvairesnėmis spalvomis (taip pat ir ryškiai rožinė, violetinė). Jos dažniausiai ir nesiplečia taip stipriai.

Japoninė plukė – mano vienas mėgstamiausių augalų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Japoninė plukė – mano vienas mėgstamiausių augalų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Japoninė plukė tinka drėgnesnėms vietoms arba pusiau pavėsiui, todėl tiktų kartu su astilbėmis, melsvėmis, rodžersijomis, astrancijomis ir kitais drėgmę mėgstančiais augalais.

Japoninės plukės pradeda žydėti vasaros pabaigoje ir nuolat žydi iki vėlyvo rudens. Po žydėjimo išlieka dekoratyviai atrodantys bumbuliukai, kurie suteikia grožio ir žiemą.

Plukių ieškokite čia – ne japoninės, bet irgi žydinčios rudenį.

Astrai ir astrūnai (lot. Aster)

Koks gi ruduo be astrų ir astrūnų? Rinkdamiesi savo kiemui šiuos augalus, būtinai atkreipkite dėmesį į jų žydėjimo laiką. Lietuviškas ruduo būna labai įvairus, todėl geriausia rinktis kuo anksčiau pražystančias veisles, kad spėtumėte pasimėgauti žiedais.

Astrai ir astrūnai įprastai žydi mėlynais, violetiniais bei bordiniais atspalviais, tačiau galima rasti ir įdomesnių spalvų ar formų veislių – pavyzdžiui, kaip šioje nuotraukoje subtiliais smulkiais žiedeliais žydintis astras, kuris iš tolo atrodo kaip švelnus ir minkštas debesėlis.

Astrų galite įsigyti čia.

 Astrai ir astrūnai būna labai įvairūs – štai koks įdomus šis egzempliorius. Nuotr. Lina Liubertaitė
Astrai ir astrūnai būna labai įvairūs – štai koks įdomus šis egzempliorius. Nuotr. Lina Liubertaitė

Didysis šilokas (lot. Sedum maximum)

Didysis šilokas (kitaip vadinamas vilkpupe, dar vadinamas ne didžiuoju, o puošniuoju), yra dar vienas puikus augalas rudeniui. Šilokams reikia labai nedaug priežiūros, jie pakenčia ir drėgmės trūkumą, todėl nelaistymo nebijo.

Jų grožis atsiskleidžia nuo pat ankstyvo pavasario, kai anksti pabunda ir ima auginti dekoratyviai atrodančius lapelius. Dar vėliau suformuoja tankius žiedynus, kurie išstovi ir per žiemą.

Didysis šilokas arba vilkpupė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Didysis šilokas arba vilkpupė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Platus šilokų panaudojimas: jie ne tik puikiai atrodo gėlyne, ne tik gerai laikosi nuskinti puokštėse, bet ir tinkami kapams puošti per Vėlines. Dėl tokio jų universalumo tikrai rekomenduoju turėti šilokų kiekviename gėlyne.

Šilokų pasirinkimas čia.

Kemeras (lot. Eupatorium)

Kemeras – tai įspūdingas augalas, kuris išsaugo puikią išvaizdą visą rudenį ir netgi žiemą.

Turėkite omenyje, kad kemerus reikėtų sodinti galiniame gėlyno plane. Jie užauga aukšti, tačiau kiekvienais metais prireikia laiko, kol kemerai atželia ir pasiekia savo tikrąjį dydį.  Tačiau, jeigu būsite kantrūs, rudenį tikrai nepasigailėsite, kad auginate kemerą – būtent tuomet atsiskleidžia šio augalo grožis.

Esant geroms sąlygoms (saulė, derlingas dirvožemis ir drėgmė), kemerai gali būti trimetriniai. Jei sąlygos sudėtingesnės, užaugs tais metais žemesni, bet vis tiek bus gražūs. Bet jeigu vis tiek atrodo jums per aukšti, paieškokite žemesnių veislių, pavyzdžiui, ‚Baby Joe‘.

Kemerų įsigyti iš Lietuvos augintojų galite čia.

Kemeras gražiai atrodo ir rudenį, ir žiemą. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kemeras gražiai atrodo ir rudenį, ir žiemą. Nuotr. Lina Liubertaitė

Štai 9 rudenį žydintys augalai, kuriuos aš rekomenduoju auginti savo kieme. Šie krūmai ir gėlės žiedais džiugins iki pat vėlyvo rudens – būtent tuo metu, kai taip norisi savo kieme matyti daugiau spalvų.

Nuorodos, kurias matote prie šių augalų, veda į augalų prekybos platformą Emedelynas.lt, ten rasite augalų iš įvairių augalų ūkių Lietuvoje – visaks vienoje vietoje ir su pristatymu į namus.

SUSIJĘ KURSAI:

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – mokymai nedidelėse grupėse, kuriuose sužinosite, kaip kurti harmoningas augalų kompozicijas ir pagal dizaino dėsnius suderinti medžius, krūmus ir gėles. Išmoksite komponuoti ir pasiskaičiuoti, kiek augalų reikia tam tikram plotui apsodinti.

„Augalų komponavimo seminaras“  – nuotolinis vaizdo seminaras, kurį galite peržiūrėti bet kuriuo jums patogiu metu ir išmokti, kaip iš daugybės lauko augalų išsirinkti sau tinkamus ir sukurti harmoningai atrodančias kompozicijas.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„9 pervertinti augalai: sužinokite, kodėl nerekomenduoju“

„Kaip atskirti gėlyną nuo vejos – be plastiko ir be bortelių“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis