Fantastiškos viendienės: auginimas, dauginimas ir rekomenduojamos veislės

Viendienės – tai vienas iš lengviausių auginamų dekoratyvinių augalų, kuris apdovanoja mus grožiu. Per patį žydėjimą susitikau su aistringu šių gėlių gerbėju ir selekcininku Edvinu Misiukevičiumi, kuris Kauno rajone augina begalę viendienių. Pasižiūrėkite ir patys savo akimis pamatykite, kokių įdomių veislių yra, sužinokite jo rekomendacijas dėl auginimo ir netgi dėl dizaino:

Kuo ypatingos viendienės

Pradėkime nuo to, kad viendienės yra daugiametis augalas, kurio vienas žiedas težydi vieną dieną. Kaip tai įmanoma? Tai kurių galų ją auginti?! Gera žinia ta, kad tų žiedų viendienės turi tikrai daug. Taigi paskaičiuokime – viename žiedyne būna nuo 10 iki 50 pumpurų, o viename kere gali būti iki 50 žiedynų, gal ir daugiau. Tad vienos viendienės žiedų skaičius – įspūdingas! Ir įdomiausia tai, kad kiekvieną dieną žydi vis nauji žiedai.

Viendienės per žydėjimo sezoną dovanoja šimtus žiedų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Viendienės per žydėjimo sezoną dovanoja šimtus žiedų. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Viendienės užauga įvairaus aukščio, kuris jau būna „užprogramuotas“ kaip atitinkamos veislės bruožas. Įprastas viendienių aukštis siekia apie 70 ar 80 cm, tačiau yra gigantiškų veislių, pasiekiančių 2 m aukštį ir daugiau, o yra ir tokių, kurios auga tik 40 cm.

Žiedų jūra galite džiaugtis nuo birželio galo vos ne iki pat šalnų, priklausomai nuo to, ar veislė žydi pakartotinai, ar ne.

Kas yra pakartotinis viendienių žydėjimas

Tipiškas viendienės „elgesys“ – išauga lapai, išauga žiedynai su pumpurais, ir tada kiekvienas žiedynas išskleidžia žiedus (tuos, kurie po vieną dieną žydi). Kai žiedynai visus žiedus „išžydi“, tada baigiasi viendienių žydėjimas.

Veislės, kurios žydi pakartotinai, skiriasi nuo pirmųjų tuo, kad jos iš to paties sodmens nuolat išleidžia naujus žiedynus. Tokios viendienės gali pradėti žydėti birželį, o baigti tik rudenį. Rinkitės pakartotinio žydėjimo veisles, jeigu žiedais norite džiaugtis ilguoju laikotarpiu, kai žiedynai savo grožį dovanoja iš lėto, besiskleisdami vienas po kito.

Kaip žinoti, ar pasirinktos viendienės žydi pakartotinai? Ogi žiūrėkite į veislės aprašymą, nes tai ne atsitiktinumas, o tam tikras veislės bruožas.  Pakartotinio žydėjimo viendienių veislių rasite Edvino svetainėje www.viendienesplius.lt – bet ir šiaip ten užsukite pasidairyti, nebūtinai jeigu jau ruošiatės įsigyti.

E. Misiukevičius - aistringas viendienių gerbėjas ir selekcininkas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
E. Misiukevičius – aistringas viendienių gerbėjas ir selekcininkas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Ir nenuvertinkite įprastų viendienių, kurios pakartotiniu žydėjimu nepasižymi. Atsižvelkite į savo poreikius, ir bus aišku, kurio tipo viendienių jums reikia. Viendienės, kurios neturi pakartotino žydėjimo bruožų, žydi vienu ypu, o po to augalas lieka be žiedų, tuščias. Tačiau gausa žiedų per tą trumpą laiką atrodo tikrai įspūdingai ir šis žiedų sprogimas dažniausiai vyksta nuo liepos pradžios iki liepos pabaigos. Rinkitės tokio tipo veisles, jeigu viendienių grožiu norite džiaugtis apie mėnesį, tarkim, sodyboje per vasaros atostogas.

Jeigu viendienes auginsite prie namo, kuriame gyvenate, įėjimo, tada tikrai rinkitės pakartotinio žydėjimo viendienes, kad žiedus matytumėt kuo ilgiau.

Rekomenduojamos viendienių veislės

Tai gal keletą įdomių pavyzdžių? E. Misiukevičius rekomenduoja šias viendienių veisles:

Viendienė ˈPastel Spiderˈ– jos išoriniai taurėlapiai yra šiek tiek tamsesni už vidinius, tad sukurtų gražų vaizdą tiek mišriuose gėlynuose, tiek tarp kitų viendienių.

Patikima viendienių veislė - ˈPastel Spiderˈ. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Patikima viendienių veislė – ˈPastel Spiderˈ. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Viendienių veislė – ˈGive Me Eightˈ – ji turi ne po tris, kaip įprastai, o po keturis vidinius taurėlapius ir po keturis išorinius. Ji tiktų bet kokiam gėlyne, nes ir žaismingumo turi, ir gražiai žydi viso sezono metu. Kaip atrodo ši veislė galite pamatyti video reportaže (žr. aukščiau).

Viendienė ‘Webster‘s Pink Wonderˈ – artima voriškam tipui (čia tokios, į vorus panašios), išskirtinė veislė – Viendienių asociacijoje yra laimėjusi Stauto medalį, kuris yra pats aukščiausias apdovanojimas viendienių veislėms. Ji ypatinga, nes, be nuostabių žiedų, yra labai tvirtas augalas, todėl gėlynuose jos niekas nenustelbs.

Viendienės - 'Webster‘s Pink Wonder'. Nuotr. aut. L. Liubertaitė
Viendienės – ‘Webster‘s Pink Wonder’. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Viendienė ˈEl Desperadoˈ – ji tinkama bet kuriam gėlynui, nes suteiks žaismingumo įvairioms augalų kombinacijoms, dėl savo geltonos spalvos ir ryškiai kontrastingos žiedo akies. O kadangi veislė yra iš senesnių – nesunkiai rasite, kur jos įsigyti. Šios veislės gėles galite pamatyti video reportaže (žr. aukščiau).

Viendienė ˈDancing Summerbirdˈ – švelnių tonų veislė, kuri ne tik labai augi, bet ir puikiai atrodo. Vėsesnėmis dienomis žiedai būna prasiskleidę net iki kelių dienų.

Viendienės - 'Dancing Summerbird'. Nuotr. aut. E. Misiukevičius.
Viendienės – ‘Dancing Summerbird’. Nuotr. aut. E. Misiukevičius.

Viendienė ˈMaya Blueˈ – reta veislė, turinti mėlyną žiedo vidurį, jam kontrastingus pakraščius ir švelnią pagrindinę spalvą. Tokios ar panašios veislės dar negreit atsidurs įprastuose gėlynuose, nes tai – kolekcininkų bei selekcininkų ieškoma retenybė.

Viendienės - ˈMaya Blue'. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Viendienės – ˈMaya Blue’. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Viendienė ˈLakelet Reflecting Watersˈ – E. Misiukevičiaus sukurta veislė su gegutinio tipo akimi. Tai ekstravagantiška, vienetinė veislė, kuri yra labai svarbi kolekciniu ir selekciniu atžvilgiu, tačiau turi ir gerų sodo veislių charakteristikų. Kol kas dar tik auganti Edvino kieme, bet greitu laiku ji bus užregistruota ir tuomet galėsite įsigyti tiesiogiai iš selekcininko.

Viendienės - ˈLakelet Reflecting Watersˈ. Nuotr. aut. E. Misiukevičius.
Viendienės – ˈLakelet Reflecting Waters’. Nuotr. aut. E. Misiukevičius.

Viendienės tarp kitų augalų

Jeigu susižavėjote šiomis gėlėmis ir svarstote, kaip geriausia jas komponuoti su kitais augalais, E. Misiukevičius siūlo tokius variantus:

  • Viendienės lysvėse, auginamos vienos, be jokių kitų augalų (video aiškiai matote, kaip tai gali atrodyti);
  • Viendienės angliško stiliaus gėlyne. Čia jos atsiskleistų kartu su kitais augalais (rožėmis, snapučiais, raganėmis, rusmenėmis ir kt.) ir padovanotų jums gražų žiedų žaismą. Galima pasirinkti įvairių spalvų ir formų viendienes, tas, kurios jums labiausiai prie širdies; 
  • Viendienės natūralistinio stiliaus gėlyne. Tokiame gėlyne rekomenduočiau arba smukiažiedes, arba aukštas veisles. Tarkime, toks pavyzdys: toliau sodinami varpiniai aukštesni augalai, o pirmame plane – viendienės, turinčios siaurus taurėlapius (voriško arba jam artimo tipo) kartu su kitais augalais. Geriausia rinktis šviesių pastelinių atspalvių gėles, nes jos gražiai derės su kitais šio stiliaus augalais, o gėlynui suteiks sezoninės kaitos.

Jeigu norite daugiau sužinoti,  kaip iš skirtingų augalų sukurti harmoningas ir estetiškas kompozicijas, kviečiame apsilankyti kursuose “Dekoratyviniai augalai: kuriame kompoziciją”.

Viendienių priežiūra: ar reikia skabyti nužydėjusius žiedus

Nužydėjusių žiedų skabymas nėra būtinas. Jie patys dažniausiai nukrenta, išsivalo po kelių dienų. Selekcininkas sako, kad geriausia būtų neskubinti įvykių su nužydėjusiais žiedais ir juos tiesiog palikti – taip išlieka didesnė tikimybė, kad paskutinis žiedas bus toks pats gražus, kaip ir patys pirmieji.

Skubėti skabyti nužydėjusius viendienių žiedus - neverta. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Skubėti skabyti nužydėjusius viendienių žiedus – neverta. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Viendienių priežiūra: tręšimas

Viendienės nereiklios gruntui ir gali augti praktiškai visur: tiek molyje, tiek smėlyje, tiek durpžemyje. Jeigu perkate įmantresnes veisles, tai joms būtų pravartu šiek tiek pagerinti dirvožemį, pavyzdžiui, įdėti humuso, pamulčiuoti, pamaitinti trupučiu trąšų.

Viendienės ilgaamžis augalas, kuriam nereikia daug papildomos priežiūros. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Viendienės ilgaamžis augalas, kuriam nereikia daug papildomos priežiūros. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Trečiaisiais metais galima pradėti gausiau tręšti, nes natūralu, kad augalas maisto medžiagas iš dirvožemio jau bus išsiurbęs ir jam reikia papildomo maitinimo.
O apskritai normalu, kad viendienės vienoje vietoje auga ir 10 metų, tad šis augalas tikrai nereiklus ir ilgaamžis.

Viendienių dauginimo etapai

Tai išties nesudėtingas darbas, tik sekite šiuos žingsnius:

  • Kerą ankstyvą pavasarį arba jau po žydėjimo išsikaskite;
  • Nupurtykite arba nuplaukite kiek įmanoma daugiau žemių nuo kero;
  • Jį išskaidyti galite paprasčiausiu kastuvu arba atskirti su šakėmis, o jeigu esate tvirto stoto, ir rankomis galima tai padaryti. Būkite atidūs, nes atskiriant su aštriais įrankiais galima pridaryti žaizdų, o jos sulėtina augalo vystymąsį, dėl to augalas sekančiais metais gali ir nežydėti. Tik nepatartina kero išskaidyti po vieną sodmenį, o geriau skaidyti tiek, kiek jis lengvai atsiskiria, skiriant kelis sodmenis vienas nuo kito.
  • Tuomet nupurtykite likusias žemes nuo šaknų ir visai nesijaudinkite, kad šaknys liks nuogos ar jos šiek tiek apdžius ne iškart pasodinus – joms neturėtų nieko atsitikti;
  • Pasodinkite sodmenis į savo pasirinktą vietą. Sodinama apie 20-50 cm atstumu vienas nuo kito (priklauso nuo veislės, sodmenų dydžio, jų kiekio ir vietos);
  • Pertekliumi galite pasidalinti arba apsikeisti su bendraminčiais.

Viendienės skynimui ar komponavimui į puokštes

Skinti viendienių niekas nedraudžia, tačiau atminkite, kad namuose jos žydės dar trumpiau, tad išsiskleidęs žiedas gali nesulaukti vakaro ir pradėti vysti anksčiau – sako E.Misiukevičius.

Viendienėmis galima puošti ir namus, tačiau jų grožis - trumpalaikis. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Viendienėmis galima puošti ir namus, tačiau jų grožis – trumpalaikis. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Kita vertus, žiedai, esantys žiedyne, nebūtinai išsiskleidžia kasdien. Būna tokių dienų, kai neišsiskleidžia nei vienas žiedas. Sklype ta diena praeis nemačiomis, gal net nepastebėsite. O pamerktas žiedynas, kuris tą dieną nežydi, atrodys keistai.

Su puokštėmis situacija panaši – ji išsilaikys ilgiau ir atrodys puikiai, jeigu turės papildomų pumpurų ir vienas žiedas keis kitą žiedą. Tik būkite atsargūs su violetiniais, raudonais ar kitais sodrių atspalvių žiedais, nes peržydėję jie tampa glitūs ir varvantys, o jų sultys gali ištepti ne tik staltiesę, bet ir kitus augalus jūsų puokštėje.

Ačiū Edvinui už susitikimą! Lauksime naujojo sezono, kai savo svetainėje jis pagaliau pristatys veisles pardavimui.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite:

“Valgomos gėlės? Pabūkite gurmanai ir paragaukite viendienių!”

“Viendienės Roko Petkevičiaus tėviškėje”

“Selekcininkas Edvinas Misiulevičius: augalai kaip loterija

Kviečiame apsilankyti kursuose “Dekoratyviniai augalai: kuriame kompoziciją”, kurių metu mokoma, kaip iš skirtingų augalų sukurti harmoningas ir estetiškas augalų kompozicijas.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis