Vištų auginimas mieste: stilingas Indrės kiemas

Jei domina vištų auginimas, šiame straipsnyje sužinosite, kiek verta vištų turėti, kaip galima įrengti šiuolaikišką jų namelį net ir stilingame miesto sode bei kur ir kaip jį statyti. O kaip tai įgyvendino želdynų dizainerė Indrė Aleliūnaitė-Kulbokė, iš pirmų lūpų ji dalinasi savo vištų auginimo patirtimi čia bei savo Instagram’e @supa.sodas.

Šis tekstas parengtas pagal LRT laidą „Čia mano sodas“.

Kam tas vištų auginimas?

Vištų auginimas kieme, net ir labai nedideliame, gali būti tikrai puiki mintis. Prieš gerą dešimtmetį ko gero nebūčiau taip pasakiusi, tačiau šiandieninės tendencijos verčia keisti nuomonę. 

Į vištų auginimą galima žiūrėti praktiškai. Tai – ekologiškas būdas atsikratyti kai kuriais maisto likučiais, nes vištos juos gali puikiausiai sulesti. Taip pat ir akivaizdi nauda – sveiki kiaušiniai ir mėsa jūsų šeimos stalui. Tačiau nepamirškime, kad vištelės gali būti ir tiesiog smagūs augintiniai, edukacija vaikams.

Vištų auginimas ir praktiškas, ir miela edukacija vaikams. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vištų auginimas ir praktiškas, ir miela edukacija vaikams. Nuotr. Lina Liubertaitė

Nuo ko pradėti?

Jeigu nutarėte įsigyti vištų dedeklių, pirmiausia reikėtų nutarti, kurioje sklypo vietoje galėsite pastatyti jų namelį. Vietos parinkimas kartais užtrunka, nes tenka rasti vietą, kuri: 

  • Netoli pagrindinio namo;
  • Ne reprezentacinėje zonoje;
  • Skersvėjų neprapučiama vieta;
  • Patogus priėjimas net ir žiemą;
  • Netrukdytų kaimynams.
Šiltuoju sezonu višta kasdien padeda po kiaušinį. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šiltuoju sezonu višta kasdien padeda po kiaušinį. Nuotr. Lina Liubertaitė

Puiku, jeigu iki vištų namelio galėsite atvesti elektrą. Namelio dydį rinkitės pagal tai, kiek vištų jame ketinate apgyvendinti, o aptvaro dydis priklausys nuo to, ar jos galės išeiti laisvai į kiemą, ar bus išleidžiamos tik į aptvarą. 

3-4 asmenų šeimai pakanka 7-8 vištų pulko, bet žinoma priklauso nuo suvartojamų kiaušinių kiekio. Parinkus nameliui vietą ir nutarus, kiek jame gyvens vištų, jau galite užsakyti jo gamybą. Žiema tam palankus metas, nes pavasarį jau galėsite atsivežti gyventojas. 

Indrės šeima iš pradžių įsigijo keturias višteles, tačiau pastebėjo, kad vištidėje jų tikrai tilptų ir daugiau, tad kompaniją ilgainiui papildė dar trimis vištomis.

Nuo vištų reikia pasaugoti jaunus augalus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Nuo vištų reikia pasaugoti jaunus augalus. Nuotr. Lina Liubertaitė

Vištų namelio įrengimas

Kaip, kokio dydžio, kokį namelį vištoms įrengti? Indrė dalinasi savo vištų namelio įrengimo patirtimi: „Namelį užsisakėme, o tuomet patys pasikoregavome kai kurias jo dalis (prisukome patikimesnius užraktus, dėjome pamatą iš blokelių) bei padarėme apdailą (impregnuotą medieną nudažėme). 

Mielas vištų namelis tikrai negadina kiemo vaizdo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Mielas vištų namelis tikrai negadina kiemo vaizdo. Nuotr. Lina Liubertaitė

Vištų namelyje taip pat svarbu:

  • Automatinės durelės į namuką – jos gerokai palengvina priežiūrą. 
  • Po nameliu būtina tiesti apsauginį tinklą nuo plėšrūnų. 
  • Namelyje turi būti nakčiai saugiai uždaroma erdvė su laktom vištoms nakvoti. 
  • Aptvaro viduje joms reikalingi indai maistui bei vandeniui, taip pat reikalingas pakratas. 

Prieš žiemą reikėtų pajungti elektrą, kurią naudosite šviesai bei šildymui. Žiemai apgalvoti aptvaro uždengimą nuo vėjo ir sniego pripustymo. Mes esame išpjovę gofro plastiko segmentus, kuriuos montuojame į aptvaro tinklo dalis žiemą, o pavasarį nuimame.“  

Palikti vištas vienas savaitgaliui? Įmanoma!

Kadangi Indrė savo vištų namelyje pasirūpino didelėmis lesalo ir vandens talpomis, jo ten užtenka net kelioms dienoms. Namelyje įrengtos ir automatinės durelės, kurios uždaro vištidę nakčiai numatytomis valandomis, o ryte vėl atidaro. Būtent šio palengvinimo dėka, Indrė su šeima gali drąsiai išvykti visam savaitgaliui, o grįžę rasti višteles sočias ir laimingas.

O nusprendusiems ryžtis šiam nuotykiui ir įsirengti vištų namelį savo kieme, Indrė siunčia padrąsinimą: „Linkiu susikurti estetišką ir patogią vietą savo naujoms bičiulėms, kurioje bus gera ir saugu joms, bei malonu jums patiems!“

Šis tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas“. Ją peržiūrėti galite ir internetu, LRT mediatekoje.

Jums taip pat gali būti įdomu:

Kaip sukurti gražų daržą: dizainerės patarimai

Sodyba prie ežero Druskininkuose: idėjos ir augalų sąrašas

Susiję kursai:

Video paskaitos internetu „Šiuolaikinis daržas“ – tai ne konkretaus augalo auginimo patarimai. Kursuose dr. Ingė Auželienė pristato visą sistemą, kaip auga augalai, kaip suteikti jiems geriausias sąlygas, kaip identifikuoti problemas. Populiarūs sprendimai, tokie kaip ekologinė daržininkystė, pakeltos lysvės, mulčiavimas ir kt., yra įvertinami su sveiku protu, pagrindžiami argumentais ir pristatoma, ką ir kaip verta pritaikyti praktiškai savo darže.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis