Žydinčios pievos sodyboje: 3 būdai, kaip jas sukurti

Žydinčios pievos — tikra sodybos puošmena. Sukurti žydinčią pievą nėra raketų mokslas, svarbu išsirinkti jums tinkamiausią būdą ir vadovautis keliais esminiais principais. Apie visa tai – šiame video:

Kaip atsiranda žydinčios pievos

Norint sukurti žydinčią pievą, visų pirma reikia suprasti visą gamtos ciklą. Daugelis mano, kad žydinčios pievos yra laukinės, žmogaus rankos nepaliestos.

Jei taip galvojate ir jūs, turiu jus nuvilti.

Jeigu žmogus neįsikištų, natūraliai procesai vyktų tokie:

 • Plikas dirvožemis greitai apaugtų žolėmis;
 • Kitais metais pasipiltų žiedai;
 • Dar vėliau pradėtų stiebtis krūmokšniai;
 • Dar vėliau — medžiai;
 • Ir prieš mus — jau brandus miškas.

Žydinčios pievos yra sustabdyta natūralaus gamtos ciklo stadija. Todėl tik pristabdę ciklą galėsite džiaugtis žydinčiomis pievomis savo sodyboje. Papasakosiu, kaip tokias pievas įsirengti ir ką daryti, kad palaikytumėte jų gyvavimą. 

Žydinčios pievos — tikra sodybos puošmena. Nuotr. L. Liubertaitė
Žydinčios pievos — tikra sodybos puošmena. Nuotr. L. Liubertaitė

Kaip įsirengti žydinčią pievą: 3 būdai

1 būdas. Paruošti dirvožemį ir sėti.

Daugelis mano, kad paprasčiausia viską pradėti nuo pradžių — nuimti velėną, paruošti dirvožemį ir pasėti sėklas. Toks būdas yra įmanomas, tiesa, nepigus, reikalaujantis daug laiko. 

2 būdas. Pagerinti turimą pievą.

Sėklas galite įsėti į sklype esančią pievą. Tai lengvesnis ir pigesnis būdas nei pirmasis. Sėti galite vėlyvą pavasarį (ar iki Joninių), kai vegetacija jau suaktyvėjusi. Kaip sėti: 

 • Kaip įmanoma žemiau nupjaukite pievą;
 • Išberkite žydinčių pievų sėklų mišinį į pievą.

Senoji pieva pasitarnaus kaip karkasas ir apsaugos naujas sėklas — jų neišpūs vėjas, o ir drėgmė ne taip greitai išgaruos.

Turimą pievą galite „pagerinti“ jums patinkančių žydinčių augalų sėklomis. Nuotr. L. Liubertaitė
Turimą pievą galite „pagerinti“ jums patinkančių žydinčių augalų sėklomis. Nuotr. L. Liubertaitė

Abiems žydinčių pievų įrengimo metodams reikalingi sėklų mišiniai. Bet iš kur gauti sėklų? 

 • Nusipirkite jau paruoštą žydinčių pievų sėklų mišinį. Svarbu pasidomėti, koks yra jūsų sklypo dirvožemis ir koks sėklų mišinys jam labiausiai tiktų. Kuo didesnė sėklų įvairovė mišinyje, tuo didesnė tikimybė, kad kažkas tikrai išaugs, prigis. Tik būkite realistai — pieva yra gyvas, besikeičiantis organizmas ir ji nebus nuolat tokia marga, kokia yra vaizduojama ant sėklų mišinio pakuotės. Juk ir gamtoje vyrauja ciklai: ta pati pieva kartais būna rausva, kartais gelsva, o dažnai tiesiog žalia. 
 • Daug tvaresnis, bet sudėtingesnis būdas yra patiems susirinkti sėklų banką iš aplinkinių laukų. Vasarą, kai sėklos jau yra subrandintos ir augalai pradėję jas barstyti, apžiūrėkite aplinkines pievas ir susirinkite mėgstamiausių gėlių sėklas. Patys pasigaminkite norimų sėklų mišinį, kurį kitą pavasarį galėsite pasėti savo sklype. 
Susirinkite sėklų banką iš aplinkinių laukų — tokios gėlės bus atspariausios. Nuotr. L. Liubertaitė
Susirinkite sėklų banką iš aplinkinių laukų — tokios gėlės bus atspariausios. Nuotr. L. Liubertaitė

3 būdas. Šienauti tinkamu metu.

Trečias būdas įsirengti žydinčias pievas yra pats lengviausias, bet reikalaujantis žinojimo. Receptas paprastas — laiku šienaukite.

Nepjaukite pievos iki Joninių! Leiskite jai suaugti, suvešėti, subrandinti sėklas ir jas išbarstyti. Dažniausias klaida norint išsaugoti žydinčias pievas yra per dažnas arba per ankstyvas nušienavimas, kai gėlės nespėja išbarstyti sėklų. Tada kiekvienais metais pieva turi vis mažiau žiedų.

Šis metodas tinka ir tada, jei dirvožemis išvalytas nuo augalų, ir tada, jeigu jame chaotiškai auga kokie nors augalai. Jeigu sklypas yra ne didmiesčio centre, tai vėjas bei paukščiai patys suneš sėklų į jūsų kiemą, o tinkamu metu šienaudami užtikrinsite, kad savaime pasisėjančios gėlės žydėtų kasmet.

Žydinčią pievą reikia šienauti vieną kartą po Joninių (tradiciškai tuomet ir vyksta šienapjūtė), ir galima dar kartą rudenį (nebūtina).

Žydinčios pievos šienavimas 

Daug kas, pagalvoję apie žydinčias pievas, nerimauja dėl erkių. Kad galėtumėt pasidžiaugti žydinčių pievų romantika, prasipjaukite takus pievoje. Juos šienaukite dažnai, kad vejos takas būtų ryškus kontrastas šonuose vešinčiai pievai. Kad būtų įdomiau, galite išpjauti įvairius raštus ar labirintus — nuo to jūsų sodyba taps tik žavingesnė. 

Greičiausiai darbus atliksite pasikinkę vejos traktoriuką. Aš toliau tęsiu to vienintelio paieškų odisėją ir išbandžiau „John Deere“ Z545R. Šis vejos traktoriukas:

 • Valdomas vairalazdėmis, todėl manevruoti juo pavyksta itin greitai;
 • Apsisuka net 360 laipsnių kampu — nereikia sklypo gale daryti įmantrių viražų norint apsisukti;
 • Turi tvirtą rėmą — vadinasi, susitvarko ir su nelygiu sudėtingesniu reljefu — pats tas laukinėms pievoms;
 • Turi plačią pjaunamąją: takų išpjovimas pievoje su juo – tikras juokų darbas.
Dažnam pjovimui verta įsigyti vejos traktoriuką, ypač jeigu sodybos plotai dideli. Nuotr. L.Liubertaitė
Dažnam pjovimui verta įsigyti vejos traktoriuką, ypač jeigu sodybos plotai dideli. Nuotraukoje “John Deere” Z545R. Nuotr. L.Liubertaitė

Netręškite žydinčios pievos

Kad pievoje išlaikytume biologinę įvairovę, dirva turi likti gana nederlinga. Jei dirvožemis taptų derlingesnis, pasikeistų pievos rūšinė įvairovė, daugėtų lapinių augalų, kurie su laiku uždominuotų žydinčius augalus. 

Jokiu būdu negerinkite žydinčios pievos dirvožemio:

 • Netręškite trąšomis;
 • Nemulčiuokite — nupjautą žolę surinkite.
Gėlių įvairovė mano sodybos pievoje. Nuotr. L. Liubertaitė
Gėlių įvairovė mūsų sodybos pievoje. Nuotr. L. Liubertaitė

Žydinčios pievos ne veltui daugelio pamėgtos — nereikia nei dažnai pjauti, nei tręšti, tik sėdėk, žmogau, ir grožėkis. Pasidalinkite ir jūs komentaruose, kurioje Lietuvos dalyje yra jūsų gražiosios pievos ir kokios gėlės jose dominuoja. 

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su „DOJUS agro“ — oficialiais „John Deere“ vejų technikos atstovas Lietuvoje. Vejų traktoriukus bei jų priedus galima įsigyti elektroninėje parduotuvėje vejutechnika.lt.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Natūralistinis gėlynas Jonavos rajone + augalų sąrašas“

„Ką daryti, kad „Olandiškos bangos“ puošmena miskantai būtų išties įspūdingi“

„Tikrasis lipikas: koks tai augalas ir kur jis tinka“

SUSIJĘ KURSAI:

„Sodybos apželdinimas“ — jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.

„Natūralistinis gėlynas“ — šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

„Varpinių augalų dizainas“ — tai video pamokos, kuriose sužinosite, kokie varpiniai augalai puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis, kokias funkcijas jie gali atlikti želdyne, pamatysite Lietuvoje esančius želdynų pavyzdžius ir susipažinsite su varpinių augalų komponavimo principais.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis