Tikrasis lipikas: koks tai augalas ir kur tinka

Tikrasis lipikas – kol kas mažai kam žinomas augalas, bet jis gali tapti ateinančios vasaros atradimu jūsų gėlynams! Kodėl, kuo jis toks ypatingas ir kur tinka, papasakojo Vaiva Marozienė, „Geltono karučio“ kursų „Natūralistinis gėlynas“ lektorė, tad kviečiu skaityti toliau.

Tikrojo lipiko žiedai jūsų gėlyną pavers nuostabia aukso pieva. Nuotr. V. Marozienė
Tikrojo lipiko žiedai jūsų gėlyną pavers nuostabia aukso pieva. Nuotr. V. Marozienė

Kas tas lipikas ir kodėl taip vadinamas

Tikrasis lipikas (Galium verum) – tai daugiametis žolinis augalas, natūraliai augantis mūsų miškuose ir pievose. Šiandien specializuotose parduotuvėse galima nusipirkti šio augalo sėklų, o kai kurie medelynai jau prekiauja ir sodinukais.

Sakoma, kad lipiku šis augalas pavadintas todėl, kad jo stiebas, keldamas savo žiedus link saulės ir ramstydamasis į kitus augalus, jais tarsi lipa aukštyn. Štai taip!

Kaip atrodo tikrasis lipikas ir kaip jis žydi

Tikrojo lipiko stiebas yra apie 30-80 cm aukščio. Smulkūs žiedeliai sudaro šluotelės pavidalo žiedynus. Tikrasis lipikas žydi geltonai, o kitų rūšių lipikai – baltai arba gelsvai. Žydi labai ilgai – nuo gegužės pabaigos iki pat rugpjūčio.

Geltoni tikrojo lipiko žiedai gali tapti madingu želdyno akcentu, nes geltona šiemet puikuojasi spalvų olimpe. Apie augalų idėjas pagal „Pantone“ instituto paskelbtas 2021 metų spalvas-karalienes esam parašę išsamų straipsnį, tad spauskite skaityti ir pasisemkite daugiau madingų idėjų.

Tarp geltonų lipiko debesų kyšančios pilkos plokščialapės zundos – puikus madingiausių 2021 m. spalvų derinys! Nuotr. V. Marozienė
Tarp geltonų lipiko debesų kyšančios pilkos plokščialapės zundos – puikus madingiausių 2021 m. spalvų derinys! Nuotr. V. Marozienė

Idealus augalas saulėtai natūralistinio gėlyno pusei

Tikrasis lipikas tobulai tiks saulėtoje vietoje įkurtame gėlyne, kur dažnai trūksta drėgmės. Šis augalas visai nelepus ir puikiai auga ten, kur karšta, sausa ir dirva labai laidi.

Vaiva sako, kad tikrasis lipikas yra nuostabus augalas natūralistiniams gėlynams, nes:

  • jis puikiai užpildo vietas, kuriose kitiems augalams per sausa ir per karšta;
  • juo nereikia perdėtai rūpintis, nes yra labai atsparus ir gajus;
  • geltoni jo žiedeliai suteikia gaivos ir šviesos želdynams;
  • ilgai žydi, tad yra puikus dekoratyvus želdyno akcentas.

Pavėsyje, o ypač daliniame, tikrasis lipikas netinka. Kodėl, sužinosite skaitydami toliau. Pavėsyje Vaiva siūlo auginti kitą lipiko rūšį – kvapųjį lipiką (Galium odoratum), žydintį baltais žiedeliais. Jis yra nereiklus aplinkos sąlygoms, puikiai prisitaiko po krūmais ir medžiais, be to, skaniai kvepia.

Kvapusis lipikas (Galium odoratum) puikiai tiks pavėsyje esančiai gėlyno pusei, po medžiais ar krūmais. Nuotr. V. Marozienė
Kvapusis lipikas (Galium odoratum) puikiai tiks pavėsyje esančiai gėlyno pusei, po medžiais ar krūmais. Nuotr. V. Marozienė

Kalbant apie kitus augalus, toleruojančius pavėsį, Vaiva neatsidžiaugia atradusi miškinį berutį, kuris puošia jos pavėsio gėlyną. Koks tai augalas, kaip atrodo ir kur tinka, išsamiai galite paskaityti čia.

Kuriantiems tvarų gėlyną

Tiems, kurių tikslas – kuo natūralesnė gyvenamoji aplinka, verta pagalvoti apie tikrąjį lipiką savo kieme. Šis augalas yra itin medingas – tai reiškia, kad žieduose turi daug nektaro, gausiai pritraukiančio bites. O bitės ir kiti vabzdžiai yra ypač laukiami svečiai tvariame sode. Kitaip tariant, augindami lipiką, ne tik džiaugsitės natūralią pievą primenančiu gėlynu, bet ir kursite bendrai ekosistemai palankią aplinką. Be to, šiam augalui nereikia daug priežiūros. Atvirkščiai – juo rūpintis reikia labai saikingai, leidžiant augti kuo natūralesnėmis sąlygomis.

Natūralią pievą primenantis gėlynas – malonumas akims ir nauda gamtai. Nuotr. V. Marozienė
Natūralią pievą primenantis gėlynas – malonumas akims ir nauda gamtai. Nuotr. V. Marozienė

Su kokiais augalais dera tikrasis lipikas

Vaiva rekomenduoja tikrąjį lipiką derinti su:

  • raudonėliu (Origanum);
  • gojiniu šalaviju (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’;
  • ašuote (Stipa tenuissima);
Tikrojo lipiko, gojinio šalavijo, raudonėlio ir ašuotės derinys. Nuotr. V. Marozienė
Tikrojo lipiko, gojinio šalavijo, raudonėlio ir ašuotės derinys. Nuotr. V. Marozienė
  • plokščialape zunda (Eryngium planum);
  • kraujalake (Sanguisorba officinalis) ‘Tanna’.
Tikrasis lipikas, kraujalakė ir ašuotė. Nuotr. V. Marozienė
Tikrasis lipikas, kraujalakė ir ašuotė. Nuotr. V. Marozienė
Tikrasis lipikas nuostabiai dera su įvairių spalvų, aukščių ir tekstūrų augalais. Nuotr. V. Marozienė
Tikrasis lipikas nuostabiai dera su įvairių spalvų, aukščių ir tekstūrų augalais. Nuotr. V. Marozienė

Derinių gali būti dar įvairesnių. Kaip atrasti jums labiausiai patinkančius augalus ir juos derinti tarpusavyje, galite išmokti „Geltono karučio“ kursuose „Natūralistinis gėlynas“. Želdynų specialistė ir šių kursų lektorė Vaiva Marozienė atskleis pagrindinius šiuolaikinio augalų dizaino principus, pagal kuriuos galėsite sukurti unikalų ir stilingą derinį savo kiemo gėlynui. Jūsų patogumui kursai vyksta ir internetu – spauskite ir sužinokite apie juos daugiau.

Tikrasis lipikas – kur dar jį galima panaudoti

Be to, kad gražiai ir ilgai žydi, yra labai atsparus ir daugiametis, tikrasis lipikas turi dar keletą puikių savybių.

  • Jis nuostabiai kvepia medumi! Vaiva pataria susidžiovinti lipiko žiedelius, suberti į drobinius maišelius ir dėti į spintas bei stalčius. Tai puiki alternatyva įprastai levandai. Be to, kaip Vaiva sako, džiovinti lipiko žiedai ne tik kvėpina aplinką, bet ir atbaido parazitus, pavyzdžiui, kandis.
  • Turi vaistinių savybių. Sakoma, kad lipiko žiedų arbata gali gelbėti nuo daugelio negalavimų. Bet prieš vartodami tokią arbatą, būtinai pasitarkite su vaistinių žolių specialistu ar gydytoju.
  • Žieduose yra specifinio fermento, kuris kartais naudojamas net sūrių gamyboje (dėl savybės sutraukti pieną ir nudažyti jį geltona spalva).

Kada tikrojo lipiko geriau nesirinkti

Tikrasis lipikas – išties daug puikių savybių turintis augalas, bet būtina paminėti ir ne tokį tobulą jo bruožą. Vaiva  įspėja, kad jei lipikas gėlyne jaučiasi per daug patogiai, jis gali tapti labai agresyvus ir užgožti kitus augalus. Taip yra todėl, kad jis yra natūraliai gamtoje augantis augalas, ir, kaip sako Vaiva, jo tikslas yra išgyventi bet kokiomis sąlygomis. Jei sąlygos labai palankios, lipikas jomis būtinai naudojasi ir beatodairiškai plečiasi, išstumdamas viską, kas jam sukuria kliūtis. Tai būtina turėti galvoje, nes ilgainiui tikrasis lipikas jūsų gėlyne gali išsikeroti taip, kad paskui jo bus sunku atsikratyti.

Tikrasis lipikas netinka, jei jūsų gėlynas:

  • įkurtas derlingame dirvožemyje;
  • gauna ir saulės, ir truputį pavėsio – kitaip tariant, jame augalams nei per karšta, nei per šalta;
  • sistemingai laistomas, tad drėgmės kiekis yra optimalus.

Vadinasi, tikrąjį lipiką auginti verta tik ten, kur nuolat yra saulės atokaita, o dirvožemis nederlingas, sausas  ir laidus. Labai tikėtina, kad tokioje dirvoje lipikas puikiai prigis, bet neuzurpuos viso gėlyno.

Tikrasis lipikas tinka saulės atokaitoje įkurtame natūralistiniame gėlyne. Nuotr. V. Marozienė
Tikrasis lipikas tinka saulės atokaitoje įkurtame natūralistiniame gėlyne. Nuotr. V. Marozienė

Kada lipiką sėti ir perkelti į gėlyną

Tikrasis lipikas puikiausiai išauga iš sėklų, kurių galite nusipirkti arba rudenį prisirinkti tiesiai nuo augalo. Tik jokiu būdu lipiko su šaknimis nekaskite pievoje ar miške, nes galite stipriai pakenkti tiek pačiam augalui, tiek visai natūraliai jo aplinkai.

Jeigu įsigijote sėklų žiemą:

  • vasario mėnesį jas pasėkite į vazonus;
  • užaugusį augalo kerą balandį galite išdalinti ir perkelti į kitus vazonus arba tiesiai į gėlyną.

Jeigu rudenį prisirinkote sėklų tiesiai nuo augalo:

  • spalio-lapkričio mėnesį jas galite suberti tiesiai į gruntą toje vietoje, kurioje ketinate lipiką auginti.

Ačiū Vaivai Marozienei už tokį išsamų pristatymą. Tad skubėkit užsisakyti sėklų, kad laiku pasisėtumėt ir vasarą galėtumėte džiaugtis saulės geltonumo, medumi kvepiančiu gėlynu!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Miškinis berutis: susipažinkite su atspariu augalu pavėsio gėlynui“

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

„Natūralistinis gėlynas Jonavos rajone + augalų sąrašas!“

SUSIJĘ KURSAI:

„Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis