Taip, kambarinių augalų tendencijos išties egzistuoja. Visai neseniai dar tik močiučių išmislu laikytos kambarinės gėlės šiandien vis dažniau randamos kiekvieno iš mūsų namuose. Kaip pasakoja Aistė iš studijos „Kambarinės gėlės“, tai visiškai nenuostabu dėl vienos paprastos priežasties – gyvendami miesto šurmulyje, kur dažniausiai aplink save matome tik pilkus grindinius, betonines sienas ir nosį į viršų užriesti verčiančius dangoraižius, mes pasiilgstame to, kas laikoma didžiąja prabanga – gamtos ir žalsvų tonų. Tad šįkart ir nusprendėme aptarti, kokios yra naujausios kambarinių gėlių tendencijos, kokios jų atsiradimo priežastys, ir pasidalinsime idėjomis, kaip sukurti jaukumą savo namuose. Kviečiu pasižiūrėti mūsų pokalbį šiame video reportaže:
Aistė pasakoja, kad augalai namuose visuomet buvo tam tikra būtinybė – tai prasidėjo dar nuo kabančių Babilono sodų ir išsilaikė iki šių dienų. Skirtingais laikotarpiais kopusios į populiarumo viršūnes ir vėl nusileisdavusios, šiandien kambarinės gėlės išgyvena tikrą sugrįžimą į miesto žmogaus gyvenimą. Išsiilgę natūralumo ir spalvų mes džiaugiamės galėdami namuose susikurti žalią oazę, kuri padeda atsipalaiduoti, pamedituoti ir praturtinti savo interjerą. Taigi, toliau apibendriname, kokios yra pagrindinės kambarinių gėlių tendencijos ir kodėl jos tokios atsirado.
1. Džiungles primenantys ir lengvai prižiūrimi kambariniai augalai
Į madingiausių kambarinių gėlių viršūnę šiandien kopia miesto džiungles primenantys augalai. Vienas iš geriausių pavyzdžių – monsteros (lot. Monstera deliciosa). Aistė sako, kad kai kas į jas žiūri gana kritiškai, neva jos dažniau primena džiunglių pabaisas, o ne estetiškus ir patrauklius augalus. Prie tokio požiūrio stipriai prisidėjo tai, kad šiuos augalus žmonės dažnai matydavo tik poliklinikose ar aktų salėse – nemylėtus ir neprižiūrėtus.
Tačiau kambarinių augalų tendencijos apsisuka ir vėl grįžta į olimpą. Pasaulyje monsteros išpopuliarėjo prieš keletą metų, pastebėjus, kad jos – puikus interjero dizaino elementas. Ši mada šiek tiek pavėluotai pasiekė ir Lietuvą. Džiunglės namuose jau keletą metų iš eilės yra laikomos viena populiariausių interjero tendencijų, tad visiškai nekeista, kodėl monsteros tampa vis populiaresnės.
Be savo nuostabios tropinės išvaizdos, šis augalas dar ir lengvai prižiūrimas: dėl tolygaus augimo kartą per keletą savaičių ją reikėtų pakreipti taip, kad pagautų saulės šviesą, nuvalyti lapus ir retkarčiais palieti vandeniu (drėgmės trūkumą išduoda glembantys augalo lapai, o perteklių – ant lapų atsiradusios rudos dėmės).
Monsteros pavyzdys iliustruoja tai, kad skirtingose aplinkose tas pats augalas gali atrodyti visiškai kitaip – svarbiausia neišsigąsti minimalios priežiūros.
2. Kambariniai augalai be žiedų
Ilgą laiką žmonės sirgo „orchidėjų liga“. Jų nesunkiai buvo galima rasti visuose prekybos centruose, o žmonės savo namuose jas kaupdavo dešimtimis – viskas dėl spalvingų žiedų.
Pagrindinė problema auginant ryškiai žydinčius augalus – gražių žiedų išsiskleidimo tenka laukti ilgą laiką, o džiaugsmas jais – labai ribotas. Aistė pasakoja, kad naktį išsiskleidęs kaktuso žiedas dieną jau gali būti nužydėjęs.
Atsižvelgdami į tai, žmonės vis dažniau savo namų interjerui pradėjo rinktis augalus, kurie neturi žiedų, o pagrindinis jų privalumas – gražūs lapai. Skyrę jiems šiek tiek priežiūros, galėsite džiaugtis gražiu augalu 365 dienas per metus.
Žiedų neturintys augalai yra kur kas įdomesni, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kiekvienas jų turi skirtingą struktūrą, šakotumą, tekstūrą, dydį. Augalus galima derinti tarpusavyje, atsižvelgiant į minėtas savybes, ir sukurti begales įdomių natūralios išvaizdos sprendimų, skirtų jaukiems namams.
3. Minimalistiniam interjerui – ir struktūriškai tvarkingi, ir džiungles primenantys augalai
Augalus norisi priderinti prie interjero, tad paklausiau Aistės, ką pasiūlytų dabar madingam minimalistiniam ar skandinaviško tipo interjerui. Štai čia turime pasirinkti kažkurį iš šių variantų:
- Rinkdamiesi kambarinius augalus tokiai aplinkai, atkreipkite dėmesį į struktūriškus ir tvarkingus augalus, kurie namams suteiks subtilios estetikos prieskonį ir papildys „švarų“ dizainą.
- Kitas variantas – parinkti augalus kontrasto principu. Skandinaviškiems namams taip pat puikiai tinka džiungles primenantys augalai. Tokiu būdu aplinka kuriama jaukesnė, „švarus“ dizainas tampa gyvesnis.
Siekdami susikurti jaukumą namuose, augalus derinkite tarpusavyje – vienoje vietoje puikiai atrodyti gali ir pastatomos, ir pakabinamos gėlės. Kai pabosta augalą matyti toje pačioje vietoje, perkelkite jį į kitą namų kampelį, tai padovanos jums visiškai kitokį jausmą.
Kurdamiesi interjerą prisiminkite, kad jis nesibaigia uždarius kambario duris. Vasarą verta daugelį augalų išnešti į balkoną – tačiau balkone taip pat galioja dizaino dėsniai, ir ne mažiau įdomu juos pritaikyti. Tuomet kambariniai augalai derinami su balkoninėmis gėlėmis, stilingais prieskonių loveliais ir pomidoriukų, augančių vazonuose, kekėmis. Apie tai, kaip balkoną, terasą ar sodą paversti stilinga aplinka, galite sužinoti mūsų organizuojamuose „Mano balkono dizainas“ kursuose ir netgi susikurti savo unikalų dizainą šių kursų metu.
Dėkoju Aistei už smagų pokalbį!
Staipsnis parengtas kartus su Živile Masyte, ačiū už pagalbą.
Taip pat skaitykite:
“Oro augalai, ar reikia prižiūrėti, ar vien grynu oru sotūs“
“Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“
“Balkono įrengimas: dizainerės pristatė praktišką ir gražų pavyzdį“
Susiję kursai:
Balkonas ir terasa – tai dar vienas kambarys, ir tik nuo jūsų priklauso, ar jis atliks sandėliuko funkciją, ar tai bus jaukiausia vieta šiltais vasaros vakarais. Kaip susikurti savo balkono dizainą, mokome naujuose kursuose “Mano balkono dizainas“. Juose kalbėsime ir apie kambarinius augalus, vasarai išnešamus į balkoną.