APŽELDINIMO TENDENCIJOS 2018-IESIEMS: pasisemkite idėjų

Tik užsivėrus senųjų metų durims, įtakingi dizaino leidiniai bei portalai suskumba mums pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos bus aktualiausios atėjusiais 2018-aisias metais. Tai vyksta ne tik interjero ar aprangos srityje, aplinkos tvarkymą bei dizainą tai taip pat paliečia. Taipogi metų pradžioje verta pasižvalgyti po Čelsio gėlių parodos programą – parodiniai sodai šiai augalų pasaulio olimpiadai yra kuriami dizainerių, laikančių ranką ant laikmečio pulso. Tad, kaip ir dera moderniems apželdinimo kursams, “Geltonas karutis” pasidomėjo, kokios gi tos apželdinimo tendencijos 2018 -iesiems prognozuojamos pasaulyje ir, žinoma, Lietuvoje.

METŲ SPALVA – VIOLETINĖ

Kasmet Pantone spalvų institutas išrenka metų spalvą, kurios visų sričių dizaineriai bemat imasi, įvairiausiai būdais interpretuodami ją savo kūryboje. Metų spalvą matysime visur: balduose, drabužiuose, rankinukuose… ir, be abejo, augaluose.

Apzeldinimo tendencijos 2018: metų Pantone spalva - violetinė

Metų Pantone spalva – violetinė. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

2018-ųjų metų spalva itin palanki augalų mylėtojams dėl vienos labai paprastos priežasties. Šis spalva tiek paplitusi augalų pasaulyje, kad mažai egzistuoja augalų grupių, kur nebūtų veislių violetinių atspalvių žiedais. Tada šiemet, kaip niekada, kurti madingus gėlynus yra labai lengva.

Daugiau apie augalus, žydinčius violetinės spalvos žiedai mes jau rašėme anksčiau .

Dar ryškesniam efektui pastatykite spalvingų kėdžių porą, ar pamėtykite violetinių pagalvėlių pavėsinėje – pažadame, violetiniai žiedai gėlynuose sužibės dar ryškiau.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

SODAS – VIETA MALONUMUI IR LAISVALAIKIUI!

Kaip žinia, lietuviai – praktiška ir darbšti tauta, ir retas sodininkas nustygsta vietoje, neieškodamas, kur dar paravėti ar ką čia pataisyti.

Šioje vietoje galbūt jau būtų laikas įsiklausyti į žinomų dizainerių nuomonę – užtenka vergauti, pirmiausiai sodas yra malonumui ir laisvalaikiui.

Kas yra malonumas sode? Kaip kam. Vienam – tai malonumas stebėti sode besilankančius paukščius ar drugelius, kitam gi gražias emocijas kelia galimybė sukišti rankas į šviežiai supurentą žemę ar eksperimentuoti, auginant daržoves egzotiškais pavadinimais; dar kažkas žavisi natūralias pievas primenančiu želdynu. O yra kam augalų įvairovė visai neįdomi – tačiau svarbu, kad būtų pakankamai vietos užsiimti joga ar organizuoti vakarėlius, kas yra visiškai natūralus noras.

Sodas - pirmiausia tai vieta malonumams bei laisvalaikiui

Sodas – pirmiausia tai vieta malonumams bei laisvalaikiui. Nuot.aut. R.Laurinavičienė

SODAS – SAUGUS UOSTAS NUO GYVENIMO STRESŲ

Peržiūrint parodinių sodų, kurie šiais metais bus rodomi Čelsio augalų parodoje, projektus, nesunku įžvelgti tendenciją kurti sodą kaip tam tikrą prieglobstį, užuovėją – slėpiningi užkaboriai, vešli augmenija, kvapnūs augalai. Aišku, tie laikai kai reikėjo realaus prieglobsčio nuo priešų ar žvėrių, jau seniai praėję.

Tačiau šiais laikais mus puola kiti žvėrys –  nuolatinis stresas, nevaržomas techonologijų skverbimasis į visas gyvenimo sritis, oro užterštumas. Tad nenuostabu, norime jaustis savo namuose lyg tvirtovėje. Po darbo dienos smagu grįžti namo, pereiti basomis per žolę, susirangyti krėsle po žydinčiomis alyvomis… ir palikti pasaulį už uždarytų vartų.

Apželdinimo tendencijos 2018. Sodas kaip prieglobstis nuo gyvenimo stresų

Sodas kaip prieglobstis nuo gyvenimo stresų. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Dažnas lietuviškas namas atsiriboja nuo aplinkinių tiesioginiu būdu – tvora. Tai pats saugiausias ir patikimiausias variantas, bet nebūtinai estetiškiausias. Kitas neretas variantas – karpyta tujų gyvatvorė. Apie tujas tikrai nenorime sakyti nieko blogo – jos tiesiog dirba savo darbą Tačiau romantiškiau  gal atrodytų laisva žydinčių krūmų gyvatvorė ar siūruojantys dekoratyvinių žolių, miskantų ar lendrūnų, masyvai.

Ką daryti, kad priežiūros kieme reikėtų mažiau? Skaitykite toliau.

Skaitykite čia, kaip suteikti savo sklypui daugiau privatumo.

Tačiau dizaineriai siūlo kurti nedideles oazes ir sodo viduje, pavyzdžiui, viename kampe įkurdinti  nedidelį suoliuką, apsodintą kvapiomis rožėmis. Arba atsitverti baltai žydinčių augalų kampelį meditacijai – beje, ar žinote, kad sutemose baltai žydintys augalai ilgiausiai matosi tamsoje, be to, daugelis baltų žiedų dar ir svaigiai kvepia vakarop?

TERASA VIDURYJE KIEMO

Tradiciškai, jei projektuojant namą ar sklypą yra numatyta vieta valgymui, tai bus greičiausiai terasa, besišliejanti prie namo, pageidautinai, arčiau virtuvės.

Apželdinimo tendencijos 2018. Terasa kiemo viduryje - kaip kad rekomenduoja dizaineriai

Terasa kiemo viduryje – kaip kad rekomenduoja dizaineriai. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Tačiau pastaraisiai metais vis labiau pastebima tendencija šią vietą nustumti toliau į sodą. Na taip, lėkštę teks nešti toliau, tačiau pietavimas lauke gali tapti visai kitokia patirtimi. Tai dar vienas būdas sukurti atskirą kambarį lauke, galbūt net su geresniu vaizdu, nei šalia namo.

Apie kambarius lauke skaitykite toliau (su nuotraukomis)

Planuojate statyti jaukią terasą? Skaitykite mūsų įžvalgas čia.

Kurkite tokią vietą valgymui al fresco su polėkiu – kodėl neinvestavus į dangą, apšvietimą, lauko baldus? Apjuoskite tokią aikštelę didesniais ar mažesniai vazonais, vešliai apsodintais aukšta augmenija, kad suteikti daugiau privatumo. Vazonuose itin derėtų auginti valgomas kultūras – vyšninius pomidorus, prieskonines žoleles, lapinius kopūstus.

Jauki dengta terasa kiemo viduryje - lyg atskiras "kambarys' lauke

Jauki dengta terasa kiemo viduryje – lyg atskiras “kambarys” lauke. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

NATŪRALISTINIS ŽELDINIMO STILIUS: VIS DAR “ANT BANGOS”

Šiuolaikinis aplinkos dizainas vis labiau krypsta į nuosaikumą, natūralumą, subtilumą. Tad nenuostabu, kad pastarąjį dešimtmetį viena iš vyraujančių tendencijų kraštovaizdžio dizaine – natūralistinis želdynų stilius. Per tą laikotarpį šis srovė yra įgavusi daugelį pavidalų, tačiau Lietuvoje ji dažniausiai įvardinama kaip olandiška banga. Jei ši stilistika jums dar nepažįstama, trumpai ją galima apibūdinti taip: kuriamas natūralistinis, mažai priežiūros reikalaujantis kraštovaizdis, kuriame dirvožemio tipas bei parinkta vieta apsprendžia augalų parinkimą

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Šiuo stiliumi kuriantys kraštovaizdžio dizaineriai supina lengvas ažūrines dekoratyvines žoles su skulptūriškais daugiamečiais augalais. Naudojama daug žydinčių augalų, savo išvaizda primenančių savo laukinius gentainius, kurių daugelis yra labai patrauklūs vabzdžiams bei drugeliams, kas savo ruožtu vilioja sparnuočius. Patinka paukščiams ir tokiuose želdynuose itin derantys dekoratyviniai krūmai ar medžiai, vedantys spalvingas uogas – šermukšniai, medlievos, aronijos, erškėčiai.

Apželdinimo tendencijos 2018. Natūralistinis želdynas vis dar 'ant bangos'

Natūralistinis želdynas vis dar “ant bangos”. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Neretai šio stiliaus želdynai pakeičia visą ar dalį vejos – tinkamas žingsnis, žinant, kokios imlios priežiūrai ir trąšoms yra vejos.

Šis judėjimas įgauna pagreitį ir Lietuvoje – praeitais metais vykusioje Garden Style” konferencijoje dalyvavo rekordinis dalyvių skaičius, net 500, o pranešimą skaitė bei seminarus vedė vienas iš žinomiausių pasaulio natūralistinio želdinimo autoritetų Noel Kingsbury, kuris buvo sužavėtas lietuvių augalų mylėtojų entuziazmu (mūsų išsakų straipsnį apie jį rasite čia).

Domitės natūralistinio stiliaus želdynais? Čia rasite daugiau straipsnių, kaip juos sukurti

Susidomėjimas tikrai didžiulis, tiesa, dauguma tokių želdynų kuriami privačiuose sklypuose, tačiau ir viešuose želdynuose jau yra keletas gražių pavyzdžių.

Taip pat norėtųsi, kad želdinant šiuo stiliumi, dizaineriai ieškotų kaip išgryninti lietuvišką šios stilistikos identitetą.

BŪKIME SVETINGI VABZDŽIAMS

Kurdami kraštovaizdžio dizainą, pirmiausia galvojame apie estetiką ir patogumą. O kiek svarbu yra tos sukurtos erdvės patogumas bei draugiškumas vietinei faunai? Neretai susiduriame su informacją, kad bičių bei drugelių populiacijos sparčiai mažėja, tačiau ar suvokiame, kad tuo pačiu mažėja ir paukščių? Nėra nei vienos priežasties, kodėl žmogaus kuriamas peizažas tuo pačiu negalėtų būti draugiškas ir kitoms gyvybėms formoms.

Apželdinimo tendencijos 2018. Išradingai pagamintas 'vabzdžių viešbutis'

Išradingai pagamintas “vabzdžių viešbutis”. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Įdomiu dekoro elementu gali tapti ir vabzdžių viešbučiai, teikiantys proglobstį daugeliui naudingų vabzdžių. Užsienyje jie jau nėra didelė naujiena, kiekvienos mokyklos ar vaikų darželio garbės reikalas yra turėti bent vieną tokį. Kodėl būtent vaikų auklėjimo įstaigos? Ogi todėl, kad be švietėjiškos misijos, kuo tokie vabzdžių nameliai yra naudingi, juos nesunku pagaminti ir vaikams, vadovaujamiems suaugusioje. Štai, pavyzdžiui, stilingas vabzdžių viešbutis, padarytas iš šakelių, žievių gabaliukų bei metalinių skardinių. Tuo pačiu vaikams tai būtų ir atsakingo atliekų tvarkymo pamoka.

SODINKITE ĮDOMIAS DARŽOVES

Visiems žinomas faktas, kad lietuviai – žemę mylinti tauta. Naminiai pomidorai? Ankstyvos braškės? Nieko tuo nenustebinsi.

Tačiau šios srities selekcininkai irgi nesnaudžia, o daugelyje šalių daržovių bei vaisinių kultūrų augintojai gręžiasi atgal į primirštas paveldo veisles, beigi semiasi įkvėpimo ir naujų įdėjų etninėse kultūrose. Pavadinimai mizuna, pak choi ar okra jau nebėra mįslingi raidžių kratiniai iš užjūrių.

Apželdinimo tendencijos 2018. Daržas gali būti ne mažiau spalvingas, nei gėlynas

Daržas gali būti ne mažiau spalvingas, nei gėlynas. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Tačiau reikia pripažinti, daržo grožis niekuomet nebuvo tūlo lietuvio daržininko prioritetas. Bet įsiklausykime sodo dizainerių – šiuo metu didesnė svarba teikiama daržo išvaizdai! Pastaruoju metu labai išpopuliarėję pakeltos lysvės – vienas iš būdu suvaldyti daržovių gausą, kadangi jos suteikia daržui tvarkingą formą, jis negadina vaizdo, netgi įkurdintas šalia namo terasos.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taipogi atidžiau pažiūrėkite į kai kurių daržovių dekoratyvumą – daugelis grožiu mažai nusileidžia žydintiems augalams. Idėja netgi nėra labai nauja – prieš kelis šimtus metų spalvingos daržovės puošė Prancūzijos karalių rūmų sodus. Tad duokite valią fantazijai, nes apželdinimo tendencijos 2018 – iems rekomenduoja geltonas ar violetines salotos, baltas ar purpurines morkas, burokėlius dryžuotu minkštimu, mangoldus vaivorykštės spalvų lapkočiais, dryžuotus pomidorus. 

Apželdinimo tendencijos 2018. Daržovės vazonuose - ir gražu, ir naudinga

Daržovės vazonuose – ir gražu, ir naudinga. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Nėra daržo? Ne problema. Statome vazonus, sodiname lapinių daržovių daigus, pramaišiui su įprastomis gėlėmis. Įdomių spalvų bei faktūrų lapai duoda greitą rezultatą, atrodo netikėtai ir gražiai, ir be abejonės, juos galima ir valgyti.

O ir darže nepabijokime pasodinti gėlių tarp daržovių. Tulpės tarp salotų? O kodėl gi ne! Juk nėra įstatymo, kuris tai draustų. Vadinasi, galima. O ir reikia.

Daugiau patarimų, ką daryti, kad daržas būtų gražus, pateikiame čia

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir manonamai.lt portale.

Rasa Laurinavičienė

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt