Violetiniai žiedai – madingiausias kiemo akcentas 2018-aisiais

Violetiniai žiedai šiemet bus pats karščiausias mados klyksmas kiemuose. Kasmet Pantone spalvų institutas išrenka metų spalvą, kurią dizaineriai nekantraudami čiumpa ir interpretuoja savo darbuose visus metus. Įvairiausiose vietose pamatysime metų spalvą: lūpdažiuose, pagalvėlėse ant sofos, naujų užuolaidų raštuose, sijonų klostėse, odinių gaminių detalėse, reklamos plakatuose… ir, žinoma, augaluose. Artėjančių metų spalva – kaip niekad palanki mylintiems žydinčius augalus. Gal pasižiūrim keletą pavyzdžių?

2018-ųjų metų spalva:

Violetiniai žiedai - tai madingiausia spalva 2018-aisiais pagal Pantone instituto siūlymą. Nuotr. iš Pantone.

Violetiniai žiedai – tai madingiausia spalva 2018-aisiais pagal Pantone instituto siūlymą. Nuotr. iš Pantone.

Tai ne bet kokia violetinė, žinoma. Skaičiais ši spalva nusakoma taip: 18-3838 (daugiau apie tai – Pantone svetainėje). Jei naudojate Pantone spalvų paletę, šie skaičiai yra tiksli nuoroda į būtent tą spalvą. Anglišką pavadinimą „ultra-violet“ versti tiesiogiai į lietuvišką „ultravioletinė“ man neatrodo tikslu, nes spalvą įsivaizduotumėm visai kitaip.

Bet jeigu jūs esate iš tų, kuriems smėlio, balintos kavos, kakavos ir pieniško šokolado spalvos skiriasi, tai pasinagrinėkim, kokia tiksliai violetinė tai yra.

Man šią spalvą geriausiai padeda suprasti apibūdinimas, kad ji yra šiek tiek prigesinta, su labiau išreikšta mėlyna baze. Tai reiškia, kad ji ne šiltai raudonai purpurinė, o tokia gilesnė, šaltesnė, karališkesnė (keistas žodis, bet manau supratote).

Idėja, kurią reprezentuoja ši violetinė spalva – toliaregiškumas. Violetinė – tai politikos, vizionierių spalva. Tai ir platus visa apimantis požiūris, ateities nuojauta, kurios dabar visiems reikia kaip niekada anksčiau.

Pantone viceprezidentė Laurie Pressman oficialiame tinklalapyje teigia, kad ši spalva asocijuojasi su anksčiau garsiu dainininku Princu. Prisimenu jo dainas, kurios tuo metu atrodė tarsi iš ateities. Tačiau nežinojau Princo sąsajų su violetine spalva, tad šiandien man tokia asociacija atrodo per daug tolima.

Ką su tokia violetine daryti kieme? Pabandykim ieškoti augalų, kurių žiedai turi tokio gilaus mėlynai violetinio tono.

Augalai, kurių violetiniai žiedai atitinka 2018-ųjų top spalvą:

Hiacintai. Pavasarį pradėkite nuo jų. Svaiginantis kvapas ir gili violetinė – tobulas derinys, kuris pabudins iš žiemos miego. Nereikia didelės sodybos turėti. Hiacintui vietos atrasite tikrai, o svogūnėlių su besprogstančiais žiedais pavasarį rasite bet kuriame prekybos centre. Violetinius žiedus derinkite su hiacintais, kurių žiedlapiai baltai violetiniai.

Katilėliai. Pirmos vasaros pusės augalas, kuris tinka nederlingai dirvai, mėgsta akmenų draugiją. Violetiniai žiedai šių veislių: Campanula carpatica ‘Karl Foerster’ (Karpatinis katilėlis), Campanula glomerata ‘Freya’ (Tankiažiedis katilėlis), Campanula carpatica ‚Arends Form‘ (Karpatinis katilėlis).

Katilėliai - pavasario violetiniai žiedai, tiesiog gražumėlis.

Katilėliai – pavasario violetiniai žiedai, tiesiog gražumėlis.

Šalavijai – puikus pretendentas purpurinei spalvai. Žavinga ne tik tai, kad galite rasti puikių spalvos atitikmenų, bet ir tai, kad ta spalva matysis šimtu procentų. Galite visą violetiškai mėlyną jūrą iš jų sukurti. Man rodos, gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‚Caradonna‘ būtų puikus madingiausios 2018-ųjų spalvos pavyzdys.

Gojiniai šalavijai, Vilnius. Nuotr. L.Liubertaitė

Gojiniai šalavijai, Vilnius. Nuotr. L.Liubertaitė

Vilkdalgiai. Jau gegužę galima pradėti žemaūgių vilkdalgių sezoną. Nuo vasaros pradžios barzdotieji vilkdalgiai trauks akį. Ar įmanoma praeiti nepastebėjus? Tikrai ne! Kas įdomiausia, galite auginti ne tik vientisos violetinės spalvos vilkdalgius, bet ir raštuotus, pavyzdžiui barzdotuosius vilkdalgius ‚Twink‘, kurių apatiniai žiedlapiai yra su baltomis gyslomis.

Vilkdalgiai sodybos platybėse. Anykščių r. Nuotr. L.Liubertaitė

Vilkdalgiai sodybos platybėse. Anykščių r. Nuotr. L.Liubertaitė

Lubinai – nuostabus madingosios violetinės atstovas. Tačiau gausialapis lubinas, kuris auga pakelėse ir laukuose, yra invazinis. Jis yra atvykėlis, turintis per mažai natūralių priešų ir išstumiantis vietinius augalus. Todėl nesugalvokite jo pasisodinti savo gėlyne, o vietoj to rinkitės selekcininkų išvestas veisles, kurios nesiplečia taip aktyviai.

Katžolės (lot. Nepeta). Šie itin nereiklūs augalai gali būti puošmena net visai nederlingoje žemėje. Smulkūs žiedeliai džiugina ilgai, tik jų violetinė šiek tiek šviesesnė, ne tokia sodri. Patikimiausia ir bene populiariausia veislė – ‚Walker‘s low‘. Šiek tiek mėlynesnės – ‚Walker‘s blue‘ ir ‚Blue Dragon‘.

Snapučiai (lot. Geranium). Patikimas daugiametis augalas, žydintis ramunėlės tipo žiedais. Man rodos, kad ‚Brookside‘ veislės žiedai panašiausi į madingosios violetinės tonus. Tačiau tarp begalės gražių snapučio veislių galite rasti ir dar įdomesnių. Pavyzdžiui, snaputis ‚Black beauty‘ didžiuojasi beveik juodais lapais ir violetiniais žiedeliais. Tik sodindami tokį gerai parinkite vietą, kad tuo metu, kol nežydi, ten neatrodytų tamsi juoda skylė.

Raganės. Reikia vijoklių? Jokių problemų, atkreipkite dėmesį į raganes. Vienas iš gražių violetinių žiedų pavyzdžių – raganė ‚Purple spider‘.

Raganė 'Purple spider' - nuostabūs dideli violetiniai žiedai. Nuotr. aut. L.Puodžiūtė

Raganė ‘Purple spider’ – nuostabūs dideli violetiniai žiedai. Nuotr. aut. L.Puodžiūtė

Barškė (lot. Baptisia). Šis augalas – kantriems. Tačiau jis toks ilgaamžis, kad pasodinę daug metų grožėsitės raminančios žalios spalvos lapeliais ir žiedynais, primenančiais lubinus. Nužydėjus užmezga juodas ankštis. Nuostabus augalas!

Pentinius (lot. Delphinium). Violetiniai žiedai, kai kurių veislių tokie persimainančių atspalvių, kurie šauna tiesiai į viršų. Nuotrauka iš VU Kairėnų botanikos sodo liepos mėnesį:

pentiniai, ypač jeigu jų yra daugiau, atrodo išties išskirtinai. Nuotr. L.Liubertaitė

pentiniai, ypač jeigu jų yra daugiau, atrodo išties išskirtinai. Nuotr. L.Liubertaitė

Karpytalapiai kermėkai (lot. Limonium). Norėjau pateikti įvairialypių augalų. Vienmetis karpytalapis kermėkas vertinamas ne dėl to, kad gražiai augdamas atrodo, o dėl to, kad jį galima sudžiovinti, o džiūdamas jis nepraranda savo spalvos. Rinkdamiesi sėklas atkreipkite dėmesį į violetinius žiedus – jie kaip tik tokio atspalvio!

Levanda – jau ne žolinis augalas, o puskrūmis. Levandų daug pristatinėti nereikia, tiesa? Namams papuošti pirkite levandas iš bet kurio prekybos centro – rinkitės sodresnių spalvų, stambesnių žiedelių, kvapnesnius. Vėliau sudžiovinkite. O štai kieme auginkite tik tikrąsias levandas (lot. Lavandula angustifolia), nes tik jos Lietuvoje išgyvena žiemas.

Italinės levandos 2018-aisiais bus tobula kvepianti dovana. Nuotr. L.Liubertaitė

Italinės levandos 2018-aisiais bus tobula kvepianti dovana. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei norite levandas auginti savo kieme, prieš tai perskaitykite “Kraštovaizdžio architektė sako “ne” levandoms ir siūlo alternatyvas” – tikrai bus naudinga 😉

Hortenzijos – dar vienas lepūnėlis. Kalbu tik apie didžiąsias hortenzijas (lot. Hydrangea macrophylla), kadangi sėkmingai žiemas jos išgyvena tik Vakarų Lietuvoje, kur klimatas švelnesnis. Įdomiausia tai, kad šios hortenzijos keičia žiedų spalvą priklausomai nuo dirvožemio rūgštingumo. Kad žiedai būtų ne rausvi, o violetiniai, kiekvieną sezoną reikia palaistyti krūvą su specialiais priedais. Ir būtent ta violetinė spalva, kuri išgaunama tada, yra kaip tik madingoji 2018-ųjų violetinė. Ar pasiryšite eksperimentams?

Didžialapė hortenzija - patys madingiausi violetiniai žiedai.

Didžialapė hortenzija – patys madingiausi violetiniai žiedai.

Kaip pasirinkti hortenzijas, skaitykite čia.

Astrai. O čia augalas metų pabaigai, jį įvertins kaip tik tie, kurie nesiruošia tūpčioti aplink gėles ir laistyti su specialiomis priemonėmis, o nori patikimo rezultato kiekvienais metais. Violetinių astrų pasirinkimas – išties didelis. Žiedai gali būti stambūs ir visai smulkučiai, keras gali būti aukštas, bet gali būti ir visai žemutis. Jei jau yra rašalo mėlynumo žiedų, tai violetinių tikrai ne problema surasti. Tik nepersistenkite įsigyti vėlyviausių veislių, kad vėsesniais metais spėtų pražysti. Keletas veislių, kurių žiedai violetiniai su geltonu viduriuku: šiurkščialapis astras ‚Violetta‘, o vasaros sezonui – kalninis astras ‚Dunkle Schone‘.

Violetiniai žiedai - kokių tik norite atspalvių, jei renkatės astrus. Trakų r., nedelynas "Soltra". Nuotr. L.Liubertaitė

Violetiniai žiedai – kokių tik norite atspalvių, jei renkatės astrus. Trakų r., nedelynas “Soltra”. Nuotr. L.Liubertaitė

Beje, astrai atrodo gerai net tada, kai jau mažai kas gražaus tebelikę. Pasižiūrėkite mūsų video, kur Vilniaus rajone filmavome natūralistinio stiliaus gėlynus spalio mėnesį. Astrai ten pačiam gražume! Žiūrėkite video paspaudę čia.

Violetiniai žiedai  ir kitos idėjos 2018-iesiems

Interjero dizaineriai krypuoja galvomis, nes violetinė siena arba violetinė sofa – labai pretenzingas sprendimas.

O štai mes, augalų mylėtojai, galime pasidžiaugti, kad violetiniai žiedai yra puikus akcentas gėlyne, kuris labai lengvai įgyvendinamas. Metams bėgant pastebėsime dar daugiau violetinių žiedų, vienmečių gėlių augintojai tikrai pristatys naujienų, tinkančių į mūsų vazonus terasoms, o apželdinimo kursuose išmoksime violetinius žiedus suderinti taip, kad jie neatrodytų iššaukiančiai, o gražiai papildytų esamą kiemo koloritą. Dabar puikus metas pradėti ieškoti idėjų, kurias išpildysite savo kieme 2018-aisiais.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir Lrytas.lt portale.

Ieškote idėjų savo kiemui?

Nepraleiskite naujausių idėjų ir registracijos į apželdinimo kursus pradžios – prenumeruokite nemokamą naujienlaiškį.

Left Menu Icon
Krepšelis