Bijūnai puokštėje – 3 patarimai iš skintų bijūnų ūkio

Bijūnai grįžta į madą: jų žiedai kerinčio grožio, nuostabiai kvepia. O ką daryti, kad skinti bijūnai ilgiau išsilaikytų pamerkti vazoje? Yra gudrybių, kurias galima panaudoti. Sužinokite, kokius ir kada bijūnus skinti, kaip išlaikyti juos kuo ilgiau šviežius:

Rūta Žiugždė, skintų bijūnų ūkio “Rūta gardens” šeimininkė, pasakoja, kokius ir kada žiedus reikia skinti, kaip juos paruošti, kad pamerkti bijūnai greitai nenuleiptų.

1. Bijūnai turi būti skinami tam tikru metu

Bijūnai yra tinkami skynimui tada, kai:

  • Pumpuras dar neišskleidęs žiedlapių,
  • Jis jau nėra visiškai kietas,
  • Pumpuras yra bepradedantis skleistis – toks vos suminkštėjęs.

Rūta sako, kad specialistai tokią pumpuro stadiją vadina zefyru: jis pakankamai minkštas, tačiau žiedlapiai dar neprasiskleidę. Jeigu galvutė kieta, netgi neįsispaudžia – vadinasi, nuskinta per anksti, kai kurių veislių bijūnai niekada namuose neišsiskleis.

Žinoma, galite skinti ir prasiskleidusius bijūnus, jeigu juos auginate savo malonumui, tačiau profesionalai tokio neskintų.

Nuskinti bijūnai. Nuotr. L.Liubertaitė
Profesionalai gėles skina, kai jų žiedai “zefyro” stadijoje. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei skinsite zefyro stadijos žiedus, jūsų puokštė bus vieni pumpurai. Todėl didesniam šiandienos efektui Rūta rekomenduoja kurti puokštę suderinant kartu ir pumpurus, ir jau išsiskleidusius žiedus. Vieni bus gražūs dabar, kiti prasiskleis už kokios savaitės.

2. Kaip pamerkti bijūnus

Prieš pamerkiant bijūnus į vandenį, būtina labai aštriu peiliu įstrižai nupjauti koto galiuką. Turėtų likti kuo didesnis įstrižas plotas vandeniui gerti.

Jeigu kirpsite buitinėmis žirklėmis arba naudosite neaštrų peilį, galite sutraiškyti švelnius koto kraštelius, per kuriuos bijūnai geria vandenį. Neužtikrinus drėgmės, bijūnai nuvys greičiau.

Taip pat reikia pašalinti lapus: jie eikvoja maisto medžiagas ir skatina puvimą vandenyje.

Prieš merkdami tinkamai paruoškite kotus: nurinkite lapus ir nupjaukite aštriu peiliuku. Nuotr. L.Liubertaitė
Prieš merkdami tinkamai paruoškite kotus: nurinkite lapus ir nupjaukite aštriu peiliuku. Nuotr. L.Liubertaitė

Vanduo vazoje turi būti šviežias, švarus, jį reikia keisti kasdien.

Jei nepavyksta to padaryti, galima įpilti priemonių, kurias galima rasti gėlių bazėse ir specializuotose parduotuvėse. Bet buitiniam naudojimui to tikrai nereikia – pakanka vandenį pakeisti kasdien.

3. Kokios veislės bijūnai tinkamiausi

Rūta atkreipia dėmesį į bijūnų grupes. Norėdami auginti bijūnus skynimui, turėtumėte rinktis cut flowers grupės bijūnus. Jei auginate dėl grožio kieme – rinkitės landscape grupę. Šią informaciją rasite internete, prie bijūnų apašymo. Netgi auginant skynimui skirtos grupės bijūnus, skirtingos bijūnų veislės skirtingai ilgai laikosi vazose. Visas Rūtos laukas apsodintas tik skynimui skirtomis veislėmis. Ir ji išskiria kelias:

‘Henry Bockstoce’ – šios veislės bijūno žiedas vazoje puikiai išsilaiko dvi savaites, jeigu žiedas nupjautas pumpuro stadijos. Turbūt ilgiau gyvenančio bijūno dar neteko matyti, sako augintoja.

Klasikiniai bijūnai: rožinės spalvos ‘Sarah Bernhardt’, ‘Dinner Plate’, balti ‘Gardenia’.

Klasikiniai bijūnai 'Sarah Bernhardt'. Nuotr. L.Liubertaitė
Klasikiniai bijūnai ‘Sarah Bernhardt’. Nuotr. L.Liubertaitė

Nuostabūs balti žiedai – ‘Bowl of Cream’!

‘Bartzella’ (Itoh) – tai medėjančio ir žolinio bijūno hibridas, išskirtinis savo spalva. Ryškiai geltoni žiedai su raudonomis užuominomis ties pagrindu yra pilnaviduriai arba pusiau pilnaviduriai.

Puiki ankstyva veislė – ‘Alexander Fleming’.

Koraliniai bijūnai – gerai augantys, ilgai laikosi pamerkti, ypatingi tuo, kad besiskleidžiantys keičia žiedo spalvą. Vieni gražiausių – ‘Etched Salmon‘.

Kad bijūnai sode augtų ilgai

Labai svarbu pastebėti, kad bijūno krūmą reikia tausoti. Galima išskinti ne daugiau nei 50 proc. žiedų, jeigu norite, kad krūmas nesilpnėtų, pataria Rūta.

Bijūnas vienoje vietoje gali augti 25-50 metų, tad jeigu pradėsite silpninti krūmą nuo pirmųjų metų, tada nepavyks užauginti gražaus, stipraus, ilgus metus žiedais besipuošiančio krūmo.

Bijūnai tikrai papuoš jūsų sodą ir namus! Nuotr. L.Liubertaitė
Bijūnai tikrai papuoš jūsų sodą ir namus! Nuotr. L.Liubertaitė

Taip pat skaitykite:

“9 vasarą žydinčios daugiametės gėlės – pasisemkit idėjų gėlynui”

“Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys”

“5 patikimi augalai iš pasakiškos Auksės Dobilienės sodybos”

APŽELDINIMO KURSAI:

„Natūralistinis gėlynas“ – išmokite kurti savo gėlyną pagal tvaraus dizaino ir gamtos dėsnius. Kursai vyksta gyvai ir internetu, pasirinkite, kas patogu jums, ir susikurkite svajonių gėlyną.

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – smagūs praktiniai mokymai nedidelėse grupėse, kur sužinosite klasikinio augalų dizaino principus ir išmoksite kurti harmoningą želdyną iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis