Brokolių auginimas nuo sėklų – išbandykite patys!

Brokolių auginimas nėra labai sudėtingas, todėl verta pabandyti net ir tada, jeigu jokių kopūstų neauginote anksčiau. Kaip tai daryti nuo sėklų pasirinkimo iki derliaus nuėmimo, išsamiai papasakojo Eglė Mikolaitytė iš šeimos ūkio „Sofos ūkininkai“:

Žemiau detaliai aprašytas brokolių auginimas ir visa jo eiga:

  • Kokias brokolių veisles rinktis, kad galvos būtų didelės;
  • Kada brokolius sėti, norint gauti ir ankstyvo derliaus, ir laikymui per žiemą;
  • Kaip ir į kokį substratą sėti;
  • Kada daigus persodinti į lauką;
  • Kaip kovoti su kenkėjais, jei nenorite naudoti cheminių preparatų;
  • Paprasta gudrybė, kaip atsikratyti kenkėjų jau nuėmus derlių.

BROKOLIŲ AUGINIMAS – KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VEISLĘ

Paprastai žmonės klausia, ką daryti, kad brokolių galvos būtų kuo didesnės, nes ne visada tokias pavyksta užauginti. Eglė Mikolaitytė sako, kad jokios paslapties čia nėra – galvos dydis priklauso nuo veislės. Todėl atkreipkite dėmesį į paveikslėlį ant sėklų pakuotės ir veislės aprašymą.

Skirtingų veislių brokolių sėklos. Nuotr. L. Liubertaitė
Skirtingų veislių brokolių sėklos. Nuotr. L. Liubertaitė

Eglė sako, kad brokolių veisles galima suskirstyti į tris pagrindines grupes:

  1. Tas, kurioms būdingi stambūs žiedynai (galvos) ir stambus kotas (valgomi paprastai tik žiedynai). Pas mus, Lietuvoje, tokios labiausiai vertinamos ir dažniausiai auginamos;
  2. Veisles smulkesniais žiedais, bet irgi gana stambiais kotais. Skinami ir valgomi irgi tik žiedynai;
  3. Veisles smulkiais žiedeliais ir ilgais koteliais. Valgomos visos dalys: kotai, lapai ir žiedai.

Trečiajai grupei galėtume priskirti kininius brokolius arba kininius lapinius kopūstus Gai lan (Brassica oleracea var. alboglabra), kurie turi ilgus kotus, gan daug lapų ir mažyčius žiedelius. Valgomos visos šios dalys. Taip pat šiai grupei priklauso vadinamieji broccolini,kurie yra brokolio ir kininio brokolio hibridai. Jie gerokai švelnesnio skonio nei stambiažiedžiai brokoliai, žiedeliai valgomi kartu su ilgais plonais koteliais.

Man asmeniškai patys skaniausi broccolini. Dar nesu jų auginusi, tai bus puiki proga šiemet paieškoti sėklų ir pamėginti.

Tuo tarpu stambiažiedžių brokolių veislių sėklų pasirinkimas tikrai didelis. Eglei Mikolaitytei geriausiai pasiteisinusi veislė yra hibridas ‘Lucky H’. Bet daržovių augintoja sako, kad gerą derlių galima užauginti iš visų profesionalių, oficialiai parduodamų kokybiškų sėklų.

Brokolių auginimas: hibridinės veislės ‘Lucky H’ brokolių žiedynai dideli ir sodriai žali. Nuotr. L. Liubertaitė
Brokolių auginimas: hibridinės veislės ‘Lucky H’ brokolių žiedynai dideli ir sodriai žali. Nuotr. L. Liubertaitė

Kad rezultatas tikrai būtų garantuotas, tas sėklas reikia tinkamai sudaiginti – daigai turi būti stiprūs ir tvirti. Tai dabar išsamiai apie sėjimą ir daigus.

KADA SĖTI, KAD DERLIAUS GAUTUME KUO ILGIAU

Brokolius sėti galima nuo balandžio mėnesio (maždaug nuo 10 dienos).

Bet tai galima daryti ir vėliau. Tinkamai paskirsčius sėjimo laiką, galima gauti ir ankstyvą brokolių derlių, ir derlių žiemai. Kitaip tariant – brokolius skinti nuo liepos iki spalio mėnesio.

Kaip paskirstyti sėjimą:

  • Balandį sėjam ankstyvąsias veisles, kad pirmojo derliaus sulauktume liepą ar rugpjūčio pradžioje;
  • Sėjimą galime kartoti kas 10-14 dienų. Renkamės vėlyvesnes veisles. Svarbu paskaičiuoti, kad paskutinius daigus į dirvą pasodintume liepos viduryje. Taip spalį turėsime derliaus žiemai.

Nors pas mus brokoliai dažniau įsivaizduojami kaip vasarinė daržovė, bet specialistė sako, kad rudeniniai brokoliai būna kokybiškesni ir tvirtesni už vasarinius. Taip yra todėl, kad brokoliams patinka vėsus ir gana drėgnas klimatas.

KAIP SĖTI BROKOLIUS

  • Sėjimui rinkitės lengvą universalų daržovėms skirtą substratą. Labai svarbu, kad žemė būtų nesuspausta, nekieta. Substratą galite papildyti vermikulito granulėmis – jos palaiko tinkamą drėgmės balansą dirvoje, apsaugo daigus nuo perdžiūvimo;
Sėkite į universalų daržovėms skirtą substratą. Nuotr. L. Liubertaitė
Sėkite į universalų daržovėms skirtą substratą. Nuotr. L. Liubertaitė
  • Sėkite po vieną sėklytę į atskirą daigyklos narelį. Brokolių, kaip ir kitų kopūstinių daržovių, šaknys yra gana didelės. Todėl geriau sėti po vieną sėklą – taip šaknys turės pakankamai vietos vystytis. Be to, bus mažiau rizikos jas pažeisti persodinant daigus į dirvą.
ėkite po vieną sėklytę į vieną daigyklos narelį, kad formuotųsi stiprus šaknynas. Nuotr. L. Liubertaitė
Sėkite po vieną sėklytę į vieną daigyklos narelį, kad formuotųsi stiprus šaknynas. Nuotr. L. Liubertaitė

DAIGUS AUGINKITE ŠILTNAMYJE

Brokolių auginimas nuo sėklų išties gana paprastas, nes sėklos sudygsta lengvai ir greitai auga. Bet, laikomi per šiltai ir per šviesiai, daigai yra labai linkę išstypti.

Todėl Eglė pataria daigyklas su sėklomis laikyti šiltnamyje, kuriame aplinkos temperatūra yra apie 18-20 °C. Kai daigai išdygsta, temperatūrą galima kiek pamažinti – daigai augs tvirtesni ir stabilesni. Kuo stipresnį daigą užauginsim, tuo didesnė tikimybė, kad turėsim gerą, kokybišką brokolį.

Užaugę, bet neišstypę brokolių daigai – tokius jau galima sodinti į dirvą. Nuotr. L. Liubertaitė
Užaugę, bet neišstypę brokolių daigai – tokius jau galima sodinti į dirvą. Nuotr. L. Liubertaitė

Daigelius auginkite iki 3-4 tikrųjų lapelių – tokie jau pasiruošę keliauti į atvirą dirvą.

KADA PERSODINTI Į DIRVĄ

Į gruntą daigus persodinkite gegužės mėnesį, kai dirva yra drėgna, neišdžiūvusi, o lauke dar pakankamai vėsu. Skirtingai nei bazilikai ar pankoliai (apie jų auginimą neseniai rašiau), kurių daigams pavasarinės šalnos gali būti pražūtingos, brokoliams jos ne tokios pavojingos – jie pakenčia net iki 7 °C šalčio. Nieko baisaus, net jei užklups netikėtas pavasarinis sniegas, kaip yra nutikę Eglės brokolių daigams.

KAIP APSAUGOTI NUO KENKĖJŲ NENAUDOJANT CHEMIJOS

Galite naudoti cheminius preparatus, tačiau jeigu stengiatės jų vengti, išbandykite Eglės siūlomą metodą:

  • Jeigu brokolių auginsite visą lysvę ar net kelias, darykite taip, kaip daro Eglė: kai brokolių lapai jau bus dideli, o žiedai dar tik pradėję megztis, uždenkite visą lysvę plonyte agroplėvele;
  • Jeigu auginate vos vieną kitą brokolį, sodo ir daržo prekių parduotuvėse galite nusipirkti specialius gaubtus arba irgi naudoti agroplėvelę.

Taip uždengus, kopūstiniai baltukai (drugeliai) negalės ant brokolio lapų sudėti kiaušinėlių, iš kurių vėliau išsiristų vikšrai, graužiantys mūsų daržoves.

GUDRYBĖ, KAIP ATSIKRATYTI KENKĖJŲ JAU NUSKYNUS BROKOLĮ

Jeigu taip atsitiko, kad auginimo metu nespėjote brokolių apdengti, kenkėjų atsikratyti galite jau nuėmę derlių:

  • Nupjovę brokolio galvą, pamerkite ją į pasūdytą vandenį. Jeigu ant daržovės buvo kirminukų, jie visi išplauks, ir brokolį bus saugu valgyti.

Taip nuo kenkėjų išvalyti galima ir žiedinius kopūstus.

Ačiū Eglei Mikolaitytei už išsamų pristatymą ir patarimus. Esu tikra, kad nuo šiol brokolių auginimas jūsų negąsdins ir išbandysite auginti patys. Eglę ir jos šeimos ūkį „Sofos ūkininkai“ galite rasti Facebook ir Instagram socialiniuose tinkluose.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Bazilikų auginimas 3 būdais – kad tikrai pavyktų!“

„Pankolių auginimas + gudrybė, kaip padidinti derlių“

„Pirmoji daržovių sėja šiltnamyje pavasarį: ką ir kaip sėti“

„Kaip apsaugoti daigus šiltnamyje nuo pavasarinių šalnų“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Įvairūs kiti nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis