Pankolių auginimas + gudrybė, kaip padidinti derlių

Panašus į krapą, bet kvepia anyžiais, kas? Jo itališka didenybė pankolis. Pankolių auginimas – dar ne toks įprastas reiškinys mūsų daržuose, bet ši daržovė tikrai verta jūsų dėmesio. Tad pasikviečiau Eglę Mikolaitytę  „Sofos ūkininkų“, kuri augina įvairias įdomias ir egzotiškas daržoves, kad papasakotų, kokių pankolių būna ir kaip jų užsiauginti lietuviškame darže:

Pankolių auginimas nėra sudėtingas. Skaitykite toliau ir sužinosite:

  • Kaip išsirinkti pankolių sėklas;
  • Kada ir kaip sėti sėklas,
  • Kada persodinti daigus į gruntą;
  • Kokios sąlygos reikalingos, kad pankoliai sėkmingai augtų;
  • Kada ir kaip nuimti derlių;
  • Kaip prailginti pankolių derliaus sezoną.

PANKOLIŲ AUGINIMAS: KAIP PASIRINKTI SĖKLAS

Pankoliai gali būti:

  • Lapiniai (Foeniculum vulgare Mill. var. dulce)  – tokie auginami dėl kvapnių lapų (forma panašių į krapus) ir žieduose brandinamų sėklų (naudojamos kaip prieskonis);
  • Gumbiniai (Foeniculum vulgare Mill. var. azoricum) – auginami dėl salsvo (primenančio anyžius) skonio traškių gumbų, nors maistui taip pat gali būti vartojami ir jų lapai, ir sėklos (apie tai skaitykite toliau).

Tad pirma turite nuspręsti, kokiu tikslu auginsite šią daržovę, o tada jau skaitykite etiketes ant sėklų pakuočių ir pasirinkite tinkamiausią veislę.

Pankolių auginimas: sėklų įvairovė. Nuotr. L. Liubertaitė
Pankolių auginimas: sėklų įvairovė. Nuotr. L. Liubertaitė

Eglė sako dažniausiai auginanti gumbinius pankolius. Iki šiol geriausiai jai pasiteisino hibridinė veislė ‘Orion H’. Nusprendę tokią auginti, turėkite galvoje, kad kiekvienais metais turėsite sėklas įsigyti sėklų parduotuvėje, nes hibridinių veislių patiems pasidauginti neišeina.

KUO SKIRIASI GUMBINIŲ PANKOLIŲ AUGINIMAS NUO LAPINIŲ

Pats auginimo procesas labai panašus, skiriasi tik derliaus subrandinimo laikas:

  • Gumbiniai pankoliai derlių duoda jau pirmaisiais metais. Šie pankoliai auginami kaip vienmetės daržovės, nes sezono pabaigoje iškasami su šaknimis, o kitąmet sodinami iš naujo.
Gumbinis pankolis su vešlia žalia „šukuosena“. Nuotr. E. Mikolaitytė
Gumbinis pankolis su vešlia žalia „šukuosena“. Nuotr. E. Mikolaitytė
  • Lapiniai pankoliai, auginami dėl sėklų, jas subrandina tik antraisiais metais. Eglė rekomenduoja pankolius žiemai apdengti, nes šie iš Europos pietų atkeliavę augalai mėgsta šilumą, o šalčiams yra gana jautrūs.
Gražūs pankolio žiedai brandina aromatingas sėklas ir dar puošia jūsų daržą. Nuotr. iš Pixabay.com
Gražūs pankolio žiedai brandina aromatingas sėklas ir dar puošia jūsų daržą. Nuotr. iš Pixabay.com

KADA IR KAIP SĖTI PANKOLIŲ SĖKLAS

Sėti reikia balandžio viduryje ir daiginti ant palangės namuose arba šiltnamyje. Skubėti ir sėti anksčiau prasmės nėra. Persodinti į dirvą vis tiek galėsite tik pasibaigus šalnoms, o ilgai auginami namuose, daigai gali per daug ištįsti.

Pasiruoškite:

  • Indą sėjimui. Patogiausia sėti į specialias plastikines daigyklas, kur vienas narelis skirtas vienai ar dviem sėklytėms, taip, kaip darėme su Egle.
  • Universalų durpių substratą daržovėms.
Patogiausia sėti į daigyklą, kurioje vienas narelis skirtas vienai sėklytei. Nuotr. L. Liubertaitė
Patogiausia sėti į daigyklą, kurioje vienas narelis skirtas vienai sėklytei. Nuotr. L. Liubertaitė

Sėjimo eiga:

  1. Į pasirinktus indelius berkite sausą substratą. Tai labai patogu daryti arbatiniu šaukšteliu;
  2. Tuomet dosniai sulaistykite vandeniu, kad durpės gerai išbrinktų. Galima iš karto naudoti ir drėgną substratą, bet nusiteikite, kad terlionės bus daugiau;
  3. Padarykite duobutes (šaukšelio koteliu, mažuoju pirštu ar pan.);
  4. Į vieną duobutę įdėkite vieną sėklytę arba dvi (tokiu atveju joms sudygus, silpnesnį daigelį nugnybkite);
  5. Daiginkite šviesioje ir šiltoje aplinkoje.

KADA PERSODINTI Į LAUKĄ AR ŠILTNAMĮ

Po kelių savaičių, kai pankolio daigelis jau turi keturis tikruosius lapelius (primenančius krapus), reiškia, kad yra pasirengęs persodinimui.

Paaugę pankolių daigai – juos dar per anksti persodinti, nes matosi tik 2 „krapiniai“ lapeliai. Nuotr. L. Liubertaitė
Paaugę pankolių daigai – juos dar per anksti persodinti, nes matosi tik 2 „krapiniai“ lapeliai. Nuotr. L. Liubertaitė

Perkelti į dirvą lauke ar šiltnamyje galima tik tuomet, kai nebėra šalnų pavojaus ir dirva gerai įšilusi, t. y. gegužės viduryje-antroje pusėje.

KAIP GILIAI IR KOKIU ATSTUMU SODINTI

Pankolio daigą sodinkite į purią dirvą gana giliai – iki pirmojo išsišakojimo. Toje vietoje net galima matyti dar visai mažą, bepradedantį formuotis pankolio gumbą, kuris ilgainiui gražiai augs ir pūpsos ant žemės.

Daigus į vagą sodinkite 20-30 cm atstumu, nes pankoliai augdami stipriai plečiasi į šonus ir stiebiasi į aukštį – jeigu laiku nenuskinsite derliaus, pankolis su lapais ir žiedais gali siekti virš 2 metrų aukščio, kaip koks gigantiškas krapas!

PANKOLIŲ AUGINIMAS: TINKAMOS SĄLYGOS

Pankolių auginimas tikrai įmanomas mūsų klimato sąlygomis. Bet nepamirškime, kad pankoliai atkeliavo pas mus iš Viduržemio jūros regiono, kur labai saulėta ir šilta. Todėl ir čia reikia pasistengti sukurti jiems jaukią ir komfortišką aplinką, kur daug:

  • Šilumos ir saulės šviesos – todėl sodinkite gerai apšviestoje daržo vietoje, užuovėjoje arba šiltnamyje;
  • Drėgmės – gausiai laistykite, neleiskite dirvai perdžiūti.

Beje, labai panašias sąlygas mėgsta ir pankolių tėvynainiai bazilikai. Kaip sėkmingai užsiauginti šių kvapnių žolelių, skaitykite čia.

KADA IR KAIP NUIMAMAS GUMBINIŲ PANKOLIŲ DERLIUS

Kada pankolio gumbas jau bus tinkamas valgyti, priklauso nuo veislės ankstyvumo. Bet daržovių augintoja sako, kad paprastai derliaus galima tikėtis liepos pabaigoje-rugpjūčio pradžioje.

Eglė pabrėžia, kad reikia nepražiopsoti ir laiku tą gumbą nupjauti. Pralaukus, jis tiesiog sumedės ir nebebus toks skanus bei sultingas. Tad pjaukite iš karto, kai tik pamatote, kad gumbas gražiai suapvalėjo – tai ir yra ženklas, kad pats laikas jį valgyti.

Pankolių auginimas: tikra pankolių giraitė E. Mikolaitytės darže. Nuotr. E. Mikolaitytė
Pankolių auginimas: tikra pankolių giraitė E. Mikolaitytės darže. Nuotr. E. Mikolaitytė

Pankolio gumbą reikia nupjauti prie pat žemės. Prieš vartojimą reikia nupjauti ir jo lapus, bet tikrai jų neišmeskite, nes gumbinio pankolio lapai ir sėklos irgi valgomi. Eglė pataria iš šviežių lapų gaminti pesto padažus ir įvairius pagardus, o sudžiovintus naudoti kaip prieskonius arba arbatoms ruošti.

Pats gumbas valgomas ir šviežias (užkandžiams, salotoms), ir apdorotas termiškai (padažuose, sriubose, troškiniuose ir pan.).

KAIP PRAILGINTI PANKOLIŲ DERLIŲ

Pankolių auginimas turi vieną gudrybę, kuria pasinaudoję, per vieną sezoną galite sulaukti antrojo pankolių derliaus:

Nupjovę pankolio gumbą, neišraukite jo šaknų. Iki rugsėjo pabaigos-spalio pradžios iš jų spės užaugti dar keli, tik mažesni, kompaktiškesni pankoliai. Va ir visa paslaptis. Nulis papildomų pastangų, o rezultatas dvigubas.

Įspūdingas pankolių derlius. Nuotr. E. Mikolaitytė
Įspūdingas pankolių derlius. Nuotr. E. Mikolaitytė

Dėkoju Eglei Mikolaitytei už aiškią pankolių auginimo instrukciją. Eglę ir jos šeimos ūkį „Sofos ūkininkai“ galite rasti Facebook ir Instagram socialiniuose tinkluose.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Bazilikų auginimas 3 būdais – kad tikrai pavyktų!“

„Meksikietiškos daržovės lietuviškame darže: misija įmanoma!“

„Pirmoji daržovių sėja šiltnamyje pavasarį: ką ir kaip sėti“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Įvairūs kiti nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis