Dekoratyviniai augalai internetu: nuo ko priklauso kainos

Augalai internetu perkami vis dažniau, tačiau ne visada aišku, į ką atsižvelgti renkantis augalus, kai nėra galimybės jų apžiūrėti patiems. Noriu pristatyti vieną svarbų kriterijų, kai renkatės daugiamečius žolinius augalus.

Paganykite akis mūsų naujoje augalų prekybos platformoje Emedelynas.lt, kuri į vieną vietą sujungia įvairius Lietuvos medelynus. Ten rasite ir žolinių augalų, ir vaismedžių, ir spygliuočių – būtinai atkreipkite dėmesį ir į vazonų dydžius.

Nuo ko priklauso augalų kaina

Augalai internetu perkami dėl to, kad patogu – nereikia niekur važiuoti, išsirinkai augalą ir nusipirkai. Tačiau kartais to paties augalo kaina gali skirti net kelis kartus. Nuo ko tai priklauso?

Sodinuko kainą lemia šie pagrindiniai faktoriai:

  • Retos veislės kainuoja brangiau. Jeigu veislė yra gana dažna ir daug kur parduodama, tai tikriausiai kaina nebus itin aukšta.
  • Pigiau, jei augalai lengvai dauginami. Pavyzdžiui, labai lengvai galite pasidauginti katžolę. Dėl šios priežasties jų kaina paprastai yra nedidelė. Na, o tie augalai, kuriuos padauginti yra sudėtingiau (ilgai dygsta, žemas daigumo procentas, ilgai įsišaknija, reikia specialių sąlygų), ir kainuoja brangiau.
  • Paauginti brangesni nei visai jauni. Kiekvienas sodinuko persodinimas kainuoja, todėl kuo daugiau sodinukui metų, tuo brangesnis jis bus.
FOTO 1: Katžolės yra lengvai padauginami augalai, todėl jų kaina paprastai nėra itin aukšta. Nuotr. Lina Liubertaitė
Katžolės yra lengvai padauginami augalai, todėl jų kaina paprastai nėra itin aukšta. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ar augalai internetu bus geresnės kokybės

Ar augalai prigis, priklauso ne nuo to, ar matėte jį gyvai prieš įsigydami, bet nuo sodinuko kokybės ir nuo jūsų priežiūros po pasodinimo. Visais atvejais reikia žinoti, kad sodinukai parduodami dviejų tipų:

Sodinukai plikomis šaknimis. Jie yra iškasti iš grunto, todėl įsigijus sodinti reikia kuo skubiau. Kasant pažeidžiamos šaknys, todėl juos sodinti rekomenduojama pavasarį arba rudenį, kad geriau prigytų. Tokie sodinukai pigesni, nes medelynams mažiau pastangų juos auginti lauke negu nuolat prižiūrėti auginant vazonuose. Augalai internetu greičiausiai bus auginti vazonuose, tik išimtiniais atvejais įsigysite iškastus tiesiog iš grunto. Tokiu atveju apie tai bus parašyta (jei pirksite augalus mugėje, galite to ir nežinoti).

Sodinukai su uždara šaknų sistema. Jie yra auginti vazone, todėl šaknys būna pilnai susiformavusios vazono ribose. Iškasti iš grunto nereikia, todėl šaknys neperpjaunamos, nuo jų nenubyra smulkios šaknelės. Persodinant šaknys irgi nepažeidžiamos. Todėl tokius sodinukus galima sodinti ir vidury vasaros, ir net su žiedais, su uogomis ar vaisiais: persodinimo jie nebijo, prigijimo procentas itin aukštas. Juos saugu pirkti internetu, o jei įsigiję pasodinsite po kelių dienų ar savaičių, nieko jiems neatsitiks (tik laistyti nepamirškite).

Kalbant apie kainą, sodinukai su uždara šaknų sistema yra brangesni nei iškasti tiesiai iš grunto, bet prigijimo procentas yra aukštesnis.

Apie vazonų dydžius

Medelius ir krūmus galime įsigyti žinodami jo amžių, dabartinį sodinuko aukštį ar skiepo vietą. O ką daryti su žoliniais augalais, kurie kiekvienais metais auga iš naujo, o ankstyvą pavasarį galime matyti tik vazoną su žemėmis ir pirmais išlindusiais lapeliais?

Tuomet atkreipkite dėmesį į vazono dydį – kuo ilgiau paaugintas augalas, kuo daugiau užima jo šaknys, tuo didesniame vazone jis gyvena. Atitinkamai brangiau kainuoja. Bet gali būti, kad būtent tokio norėsite, jeigu nenorite laukti rezultato.

Trys sodinukai skirtingo dydžio vazonuose. Iš kairės į dešinę: P9, C2 ir C3 vazonai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Trys sodinukai skirtingo dydžio vazonuose. Iš kairės į dešinę: P9, C2 ir C3 vazonai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip pirkdami internete pasirenkate S, L ar XXL kelnių dydį, taip ir augalų el. parduotuvėje pasirinkite vazono dydį. Čia pagrindiniai vazonų dydžiai, kuriuose parduodami žoliniai augalai:

P9 vazonas – 0,5 litro. Tai yra standartinio dydžio vazonėlis, dažniausiai apvalus, bet gali būti ir kvadratinis. Greitai augančius augalus galite įsigyti tokius nedidelius ir visai greitai jie užaugs iki norimo vaizdo.

C2 vazonas – 2 litrai. Į tokį vazoną persodinami paaugę augalai, todėl jų kaina bus didesnė nei užaugintų P9 vazone. Tokį augalą pasodinus sklype, jis jau pirmaisiais metais suteiks ryškesnį efektą.

C3 vazonas – 3 litrai. Didesniame vazone – brandesnis augalas. Geras pavyzdys – įspūdingosios hakonės arba miskantai, kurie įsibėgėja ne iš pirmų metų. Nusipirkę tokį augalą 3 litrų vazone, rezultatą gausite greičiau.

Užsukite į Emedelynas.lt – ten rasite ne tik skirtingus to paties augintojo augalus, bet ir tuos pačius augalus iš skirtingų medelynų.

Susiję kursai:

„Augalų komponavimo seminaras“ – tai nuotoliniai kursai visiems, norintiems sužinoti, kaip iš tūkstančių augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis juos derinant tarpusavyje.

Taip pat skaitykite:

„Kaip apželdinti terasą, ypač kai dalis augalų pavėsyje“

„9 pervertinti augalai: sužinokite, kodėl nerekomenduoju“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis