Aromatingi prieskoniniai augalai — tai ne tik petražolės. Praplėskite savo prieskonių darželio asortimentą: Instagramo turinio kūrėja Solveiga Pranckūnė pasidalino savo auginamų žolelių pavadinimais. Jei pasiteisino jai, kodėl turi nepavykti Jums? Užmeskit akį, koks gausus jos auginamų prieskoninių ir vaistinių augalų sąrašas.
Įvairių daržovių auginimo subtilybių galite išmokti iš ekspertės — kviečiame į kursus „Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.
Prieskoniniai augalai
Prieskonines žoleles Solveiga augina visur: jų galima pamatyti tiek ant palangės, tiek šiltnamyje, tiek ir žaliuojančias pakeltose lysvėse. Todėl ir sąrašas gana solidus — čia rasite ir vienmečių, ir daugiamečių, ir tradicinių, ir net labai egzotinių prieskoninių augalų idėjų. Svarbiausia tai, kad ji pasidalino ir konkrečiomis jai pasiteisinusiomis veislėmis.
Lanksčioji citrinžolė
Tai daugiametis augalas. Lapai ir stiebai dažnai naudojami įvairiems azijietiškiems patiekalams paskaninti, ypač žuviai. Lanksčiają citrinžolę galima džiovinti arba šaldyti. Kaip išduoda pavadinimas — augalas kvepia citrinomis, kadangi jame gausu citrinų eterinio aliejaus.
Lapinis salieras
Vienmetis augalas. Švieži ar sudžiovinti lapeliai vartojami salotoms, troškiniams, padažams, sriuboms. Nupjovus augalo kerą, jis labai greitai atželia, tad derliaus galima turėti ilgam. Solveiga augina ‘Jemny’ veislės lapinius salierus.
Krapai
Turbūt viena populiariausių prieskoninių žolelių Lietuvoje. Juk kokie šaltibarščiai be jų! Kvepia vasara ir puikiai tinka vartoti tiek šviežius, tiek džiovintus. Auga daržo lysvėje, šiltnamyje — galite drąsiai sėti ir tarp daržovių. Solveigos atrastos mylimos krapų veislės ‘Goldkrone’ ir ‘Mammoth’ — šie krapai turi daug žalios masės, nėra linkę žydėti, labai tinkami šaldyti.
Kalendra
Vienmetis augalas. Lapeliai maistui naudojami tiek švieži, tiek džiovinti — ypač mėgiami azijietiškoje virtuvėje. Patiekalams skaninti naudojamos ir kalendros sėklos. Solveiga augina tiek įprastas, tiek egzotiškesnes kalendras — ‘Confetti’ veislės lapeliai šiek tiek primena krapus. Kalendros auginamos darže, šiltnamyje ar ant palangės.
Petražolės
Dar viena gerai žinoma prieskoninė žolelė. Petražolės yra dvimečiai augalai. Jos skirstomos į lapines ir šaknines. Puikiai auga šiltnamyje, darže, o lapinės ir vazonėliuose. Petražolių lapeliai tinka įvairių sriubų, troškinių paskaninimui. Solveiga augina garbanotas ‘Petra’ bei didžialapes ‘Gigante d’Italia’ petražoles.
Laiškiniai česnakai
Daugiametis augalas. Maistui naudojama lapinė dalis, skinama iki žydėjimo. Laiškiniais česnakais galima paįvairinti salotas, sumuštinius, tinka įvairiems padažams.
Laiškiniai česnakai papuoš ne tik daržą ar namų palangę — jie puikiai atrodys pasodinti ir tarp gėlių. Dekoratyviai atrodantys žiedeliai ypač traukia bites. Solveigos kieme auga ‘Medium Leaf’ veislės laiškiniai česnakai.
Narcizalapiai česnakai
Daugiametis augalas. Kaip sako Solveiga, lapai kaip narcizų, skonis kaip svogūnų laiškų. Skaniausi, kol jauni — kaip ir laiškiniai česnakai, naudojami salotoms, padažams.
Narcizalapiai česnakai tinka ir gėlynuose — balti žiedeliai atrodo labai dekoratyviai.
Raudonėlis
Daugiametis dekoratyvus prieskoninis augalas. Auginamas ne tik lysvėje, bet ir gėlynuose — rausvi žiedeliai atrodo labai gražiai. Raudonėlis vartojamas tiek žalias, tiek džiovintas — paskanins įvairias sriubas, salotas, mėsos patiekalus. Tai itin mėgstamas itališkų patiekalų komponentas, naudojamas picoms ir makaronų patiekalams. Be to, tinkamas kaip arbata.
Pipirnė
Vienmetis augalas, kurį įprasta matyti ant palangių. Dirvai šie augalai neturi jokių specialių poreikių ir gali augti net ant drėgnos servetėlės. Tačiau Solveiga rekomenduoja pabandyti jų užsiauginti lysvėje — tokiomis sąlygomis lapeliai užauga daug didesni. Patiekalams suteikia aštroką pipirų skonį, tinka salotoms ar tiesiog ant sumuštinio. Tiesa, pipirnės vartojamos šviežios, išdžiovinus jos praranda tiek skonį, tiek aromatą.
Katžolė
Daugiametis prieskoninis augalas. Dėl savo dekoratyvumo gali puošti ne tik lysves, bet ir palanges ar gėlynus. Maistui naudojami švieži ir džiovinti lapeliai — savo aromatu jie šiek tiek primena mėtas ir citrinas. Puikiai tinka salotoms, mėsos patiekalams, įvariems troškiniams. Katžole galima paskaninti įvairius gėrimus, sudžiovinta tinka arbatoms ruošti. Solveigos šiltnamyje augalas pasisėjo pats, o dabar išvešėjo ir kitose vietose.
Mizuna ir mibuna
Vienmečiai augalai. Tai japoniški žalėsiai, šiek tiek primenantys garstyčias. Sužaliuoja labai anksti pavasarį. Solveiga jas augina pakeltose lysvėse ir naudoja vietoj salotų, kai dar niekas šiltnamyje nebūna užderėję.
Bazilikai
Bazilikų Solveigos šiltnamyje tikra galybė. Bazilikai ypač gerai suskamba patiekaluose su pomidorais. Naudojami tiek švieži salotoms, tiek ir sutrinti į padažus. Pesto padažą tikrai esate ragavę, o jei ne — būtinai pabandykite pasigaminti. Vasarą bazilikais skaninami gėrimai ir net ledai. Žodžiu, vartojimo galimybės labai plačios.
Kaip sėkmingai auginti bazilikus — 3 auginimo būdus rasite čia.
Solveigos auginami bazilikai:
- Įspūdingi baziliko ‘Tuscany’ lapai — tikri gigantai, ne veltui rūšies pavadinimas “lettuce leaf” iš anglų kalbos verčiamas kaip salotos lapas. Solveiga sako, kad geriausiai jie auga vazonuose ir pataria vienam augalui paskirti atskirą vazonėlį;
- Violetinis bazilikas ‘Purple Dark Opal’ — tikras gražuolis. Įsivaizduoju, kad puikiai atrodytų tiek ant palangės, tiek lėkštėje;
- Kvapusis bazilikas ‘Italiano Classico’;
- Krūminis bazilikas miniatiūriniais lapeliais ‘Minette’ — auga dekoratyviais apvaliais krūmeliais;
- Citrininis bazilikas — gaivaus citrininio kvapo. Pesto iš šių bazilikų būna itin kvapnus;
- Šventasis bazilikas (lot. Ocimum sanctum). Augintoja pamini įdomų faktą — šie bazilikai laikomi šventais ir auga kiekvienoje Indijos šventykloje. Puikiai auga ir Solveigos šiltnamyje.
Kmynai
Dvimetis augalas. Kokia lietuviška juoda duona ar varškės sūris be kmynų? Kmynai taip pat tinka salotoms, keptiems mėsos ar daržovių patiekalams. Kmynų sėklų arbata gerina virškinimą. Įvairioms sriuboms ar troškiniams galima naudoti ir kmynų šaknis bei stiebus. Tiesa, prieš valgant juos reikėtų išimti. Solveigos nuomonė apie kmynus gana griežta: labiau žaidimas nei didelis derlius, bet gera užuosti šviežių kmynų kvapą darže.
Gelsvė
Daugiametis augalas. Maistui gardinti tinka gelsvės lapai — jie šiek tiek primena saliero skonį. Anot Solveigos, labai tinka gaminant žolelių druską. Šaknys taip pat gali būti naudojamos nuovirui virti — jis gerina virškinimą, sakoma, kad lengvina ir atsikosėjimą. Augalas gali užaugti iki metro aukščio, tad sėjant reikėtų numatyti pakankamai vietos.
Vaistinės ramunėlės
Vienmetis augalas, bet puikiai pasisėja pats. Ramunėlių žiedai ne tik atrodo dekoratyviai ir puošia daržą ar gėlyną, bet ir tinka džiovinimui. Iš jų ruošiamos arbatos, įvairūs antpilai ir nuovirai. Sakoma, kad ramunėlės dezinfekuoja, gerina apetitą, slopina uždegimus bei pasižymi begale kitų gydomųjų savybių. Ir gražu, ir kvapnu, ir sveika.
Mitsuba
Dar kitaip vadinama japonine slapva arba japoninė petražole. Skoniu primena saliero ar morkų lapus. Tinka vartoti šviežią, ją skanu maišyti su įvairiais salotų lapais. Solveiga ją kartais naudoja vietoje tradicinių petražolių. Nors egzotiška — sėkmingai peržiemojo pakeltoje lysvėje. Mitsuba turi ir uždegimus mažinančių savybių.
Vaistinis šalavijas
Daugiametis augalas. Šalavijus Solveiga sėjo iš sėklų, dabar turi įspūdingus krūmus. Dekoratyvūs šalavijo lapai puikiai atrodo ne tik darže, bet ir ant palangės ar gėlynuose. Lapeliai naudojami maistui gardinti — labai tinka žuvies bei mėsos patiekalams, o lapelių nuoviru gydomi gerklės uždegimai.
Citrininė melisa
Daugiametis prieskoninis augalas, turintis ir vaistinių savybių. Citrinas primenantis lapelių aromatas tinka sriuboms, padažams, žuvies ir paukštienos patiekalams, o sudžiovinus — arbatoms. Melisas Solveiga taip pat užsiaugino iš sėklų.
Diemedis
Daugiametis augalas. Nors turi ir vaistinių savybių, bet Solveiga jį augina kaip prieskonį — gardina mėsą ir žuvį. Maistui naudojamos žydinčios diemedžio viršūnės, lapai ir nesumedėję stiebai. Kai kas pavadintų senamadišku augalu, bet kvepia visai nesenamadiškai, sako augintoja. Kvapu diemedis primena „Coca-Cola“ gėrimą. Stipraus augalo kvapo nemėgsta vabzdžiai, todėl diemedžio šakelės yra kabinamos namuose, iš jų spintoms daromi kvapnūs maišeliai — kad kandys nepultų.
Pankolis
Natūralioje aplinkoje — daugiametis, tačiau dažniau auginamas kaip vienmetė daržovė. Solveiga lapinę pankolių dalį išdžiovina ir naudoja įvairiems patiekalams skaninti, mėgsta dėti į sriubas. Pankolis puikiai tinka salotoms, padažams, žuvies ir mėsos patiekalams. Galima vartoti ir pankolio sėklas — jos turi ir vaistinių savybių.
Kaip auginti pankolius ir kaip ilgiau gauti jų derlių, skaitykite čia.
Čiobreliai
Daugiametis, kvapnus, dekoratyvus. Nuo seno Lietuvoje naudojamas arbatoms, bet vis labiau populiarėja ir kaip prieskoninė žolelė. Naudojamas šviežias ar džiovintas, tinka mėsos, žuvies, makaronų patiekalams. Solveiga augina čiobrelius ‘English Winter’ — užsiaugino juos iš sėklų ir kerais džiaugiasi jau šešerius metus.
Mėta
Dar vienas daugiametis prieskoninis ir vaistinis augalas. Puikiai pažįstamas mūsų darželiuose ir virtuvėse — tinka salotoms, desertams, gėrimams. Iš įvairių mėtų rūšių, Solveigos kieme išsiskiria obuolinės mėtos — savo kvapu ir skoniu jos primena obuolius. Jas moteris džiovina ir žiemą geria mėtų arbatą.
Prieskoniniai augalai naujajam sezonui
Pernai Solveigai nepavyko išsiauginti stevijos (medaus žolės) bei druskos žolės ‘Osaka’ — sėklos prastai dygo. Tad šiemet bandys vėl.
Lysves turėtų papildyti ir keli nauji prieskoniniai augalai:
- Melisa ‘Mandarina’;
- Smulkialapiai violetiniai bazilikai ‘Purple Ball’.
Tik jau nesakykit, kad dabar pritrūksit idėjų, kokie prieskoniniai augalai galėtų augti Jūsų darže. Ačiū Solveigai už tokį kvepiantį idėjų pasidalinimą — pasižiūrėkite jos Instagramo paskyroje, kaip jai seksis auginti žoleles šiais metais.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Bazilikų auginimas 3 būdais — kad tikrai pavyktų“
„Pirmoji daržovių sėja šiltnamyje pavasarį: ką ir kaip sėti“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ — kursai norintiems išmokti užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais. Kursai vyksta internetu, tad pradėti galite jau dabar arba jums patogiu metu.