Gyvatvorės genėjimas pradedantiesiems: kada ir kaip tai daryti

Gyvatvorės genėjimas atrodo labai paprastas darbas – tereikia gero sekatoriaus ir pirmyn. Bet niekas negimė mokėdamas – jeigu abejojate, kaip ir kada formuoti gyvatvorę, štai čia parodėme, kaip tai daryti, spauskite žiūrėti:

Kalbuosi su Vaiva Marozienė, želdynų specialiste, kursų “Geltonas karutis” lektore – ji dėsto kursus “Mano natūralistinis gėlynas” ir “Vaismedžių genėjimas”. Išsamiai aptarėme, kada gyvatvorės genėjimas turi būti atliekamas, kiek kartų ir kaip.

Pats pirmasis gyvatvorės genėjimas

Nusipirkote daug mažų krūmelių, susisodinote, o kai paaugs iki reikiamo aukščio, pakirpsite viršūnes? Oi ne, ne tokia eilės tvarka reikia formuoti gražią gyvatvorę.

Net jei jūsų sodinukai visai maži, juos verta apgenėti iš visų pusių – nors ir po 1 cm, nes:

  • augalo kirpimas suaktyvina augimą;
  • taip skatiname išsprogti miegančius pumpurus, todėl turėsite daugiau šakelių. Kuo daugiau šakelių – tuo tankesni krūmai – tuo gražesnė gyvatvorė;
  • kai kurie gyvatvorių augalai (pavyzdžiui, gudobelės), kurie neformuojami dar maži, vėliau nebeišleidžia naujų šakelių krūmo apačioje – po kelių metų gyvatvorė atrodo skysta apačioje ir tanki kaip kepurė viršuje.

Kad būtų patogiau ir nereikėtų lankstytis, mažus sodinukus galima apgenėti dar vazonėlyje – taip su Vaiva ir padarėm, norėdamos aiškiai parodyti visą eigą. Taip galima daryti, jeigu krūmai augs po vieną. Jei planuojate ilgą tiesią gyvatvorę, iš pradžių pasodinkite, o tada genėkite, išlaikydami tiesias linijas.

Gyvatvorės genėjimas kukmedžio genėjimas vazonelyje prieš sodinimą
Kukmedžio genėjimas vazonėlyje prieš sodinimą. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip formuoti gyvatvorę

Augalai, kurie pakenčia genėjimą, yra kantrūs ir patikimi, todėl nėra reikalo “cackintis” ieškant pumpurų – tiesiog kerpate pagal savo sumanytą formą ir tiek. Norint tiesios gyvatvorės, galima įsmeigti kuoliukus gyvatvorės galuose ir ištempti virvę tarp jų: taip pasižymėsite ir gyvatvorės šonų liniją, ir išlaikysite vienodą aukštį.

Mažus krūmelius patogiausia formuoti naudojant sekatorių su prasilenkiančiais ašmenimis. Būtina, kad sekatorius būtų aštrus – kitaip plėšite šakeles ir paliksite žaizdų. Pjūviai turi būti aštrūs ir tikslūs.

Pjūvis turi būti staigus ir aštrus. Nuotr. L.Liubertaitė
Pjūvis turi būti staigus ir aštrus. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai augalas tvarkingai formuojamas, greitai laja sutankėja ir užsipildo. Tada sekatorių galite padėti į šalį – galėsite gražiai vienu judesiu nubraukti su krūmapjove, o jūsų gyvatvorė bus lygi ir daili.

Nors Vaiva rodė genėjimo pavyzdį su kukmedžiu, šios taisyklės galioja ir kitiems augalams, kurie pakenčia genėjimą. Tai gali būti:

– tujų gyvatvorė;

– skroblų gyvatvorė;

– gudobelių gyvatvorė;

– kaulenių gyvatvorė;

– ligustrų gyvatvorė;

– lanksvų gyvatvorė;

– meškytės gyvatvorė;

– putinalapio pūslenio gyvatvorė;

– krūminės sidabražolės gyvatvorė,

ir kiti krūmai, kurie pakenčia formavimą.

Senos gyvatvorės genėjimas

Kai sklype auga sena gyvatvorė ir atsiranda poreikis ją atgaivinti, tuomet tenka atlikti drastiškus veiksmus – nupjauti didelę dalį krūmo aukščio. Ne visi augalai tai ištveria. Tokius kardinalius genėjimus pakenčia puslenis, sedulos, gudobelės, kaulenis žvilgusis.

Kaip vyksta senos gyvatvorės genėjimas: seni peraugę krūmai iškertami labai žemai. Taip suaktyvinama jų gyvybinė energija: gerai įsitvirtinusios šaknys garantuoja, kad augalas išgyvens, tad visas savo galais jis sutelkia naujiems ūgliams. Kad atjauninta gyvatvorė būtų graži, būtina neapleisti ir iškart formuoti nuo pirmojo pavasario šakelių.

Ar galima drastiškai atnaujinti tujų gyvatvorę? Vaiva sako, kad būna situacijų, kai kaimynai pareiškia pretenzijas dėl per aukštų tujų, arba kai naujakuriai nori šviesesnio sklypo, ir tenka nupjauti net gerą metrą senų tujų aukščio. Tujoms toks dalykas nelabai patinka, tada reikia žinoti kelias taisykles:

  1. Drastiškus genėjimus rekomenduojama atlikti pavasarį;
  2. Krūmams galima padėti atsistatyti, pavyzdžiui, po tokio genėjimo palaistyti su “Delfan”;
  3. Norimas rezultatas bus gautas ne per savaitę ir ne per dvi, todėl reikia kantrybės.

Koloninės formos krūmų gyvatvorės genėjimas

O ar reikia genėti koloninės formos augalus, pavyzdžiui, tujas ‘Smaragd’?

Vaiva sako, kad šonų genėti nėra būtina. Jeigu krūmai buvo susodinti tiesia linija, jie atrodys tvarkingai ir gražiai. Tačiau jei kartais patrumpinsite jiems galiukus, dėl to gyvatvorė bus tik tankesnė ir gražesnė. Tas ypač galioja mažiems sodinukams.

Be to, koloninių augalų gyvatvorė būna nevienodo aukščio: vieni ištįsta greičiau, kiti lėčiau. Todėl viršūnėles palyginti reikėtų kasmet.

Koloninės gyvatvorės auga nevienodu aukščiu, todėl būtina kasmet pakirpti viršunes. Nuotr. L.Liubertaitė
Koloninės gyvatvorės auga nevienodu aukščiu, todėl būtina kasmet pakirpti viršunes. Nuotr. L.Liubertaitė

Žinoma, su koloniniais augalais vargo mažiau. Pasižiūrėkite šiame straipsnyje, kokių dar gražių koloninių augalų galima pasirinkti savo gyvatvorei.

Kada genėti gyvatvorę ir kaip dažnai

Kukmedžiai, kauleniai, tujos turi būti genimos bent vieną kartą per metus. Žinoma, idealiausia, jeigu tai būtų daroma bent 2 kartus.

Pirmasis gyvatvorės genėjimas vyksta pavasarį, tada suaktyvinamas augimas. Per likusį pavasarį ir vasarą augalas išsipučia, išleidžia naujų šakelių, todėl antroje vasaros pusėje tikslinga dar kartą prieiti prie augalo ir gyvatvorę paformuoti.

Norint išlaikyti formą, gyvatvorę būtina genėti bent du kartus: pavasarį ir rudenį. Nuotr. L.Liubertaitė
Norint išlaikyti formą, gyvatvorę būtina genėti bent du kartus: pavasarį ir rudenį. Nuotr. L.Liubertaitė
Išaugusias šakeles reikia pakirpti, kad būtų išlaikyta forma. Nuotr. L.Liubertaitė
Išaugusias šakeles reikia pakirpti, kad būtų išlaikyta forma. Nuotr. L.Liubertaitė

O jeigu siekiama užsiauginti labai tankią gyvatvorę, tada ją karpyti reikėtų daug dažniau. Toje vietoje, kur pakerpama, augalas išleidžia net kelias naujas šakeles. Dažnai karpydami, neleisite augalui išeiti iš jūsų norimos formos.

Dažnai genima gyvatvorė taps itin tanki. Nuotr. L.Liubertaitė
Dažnai genima gyvatvorė taps itin tanki. Nuotr. L.Liubertaitė

Atkreipkite dėmesį ir į augalo potencialą, kiek gyvatvorės aukštis skiriasi nuo laisvai augančio pusbrolio. Pavyzdžiui, jei norime, kad eglių gyvatvorė būtų metro aukščio, ją formuoti reikės itin dažnai. Žinome, kokios aukštos gali būti eglės – jos ir stengsis kasmet augti, kaip joms liepia prigimtis. Todėl natūralu, kad tokiai gyvatvorei vieno pakirpimo per metus neužteks.

Išbaigtas vaizdas: gyvatvorė ir šalia jos augantys augalai. Nuotr. L.Liubertaitė
Išbaigtas vaizdas: gyvatvorė ir šalia jos augantys augalai. Nuotr. L.Liubertaitė

TAIP PAT SKAITYKITE:

Tujos ‘Smaragd’ kada verta pirkti mažas

Šiuolaikinė alternatyva tujoms – skroblų gyvatvorė”

“Kaip genėti jaunus vaismedžius pavasarį

Daugiau straipsnių apie gyvatvores – spauskite čia.

SUSIJĘ KURSAI IR SEMINARAI:

 “Mano sodo dizainas” – kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių – labai praktiška!

“Sodybos apželdinimas” – kursai turintiems didesnę teritoriją. Tikrai pravers patarimai iš patyrusios specialistės: nuo protingo sodybos erdvių suplanavimo ir rekomendacijų sodybų augalams. Padėsime išspręsti problemines Jūsų sklypo vietas.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis