Hortenzijų genėjimas būtinas, kad krūmas atrodytų tvarkingai, o vasarą pasipuoštų žiedais. Bet kaip tiksliai tai daryti: tiesiog nukirpti žiedynus, ar nurėžti iki pat žemės? Ar rudenį, ar pavasarį? Kartu su Vaiva Maroziene, želdynų specialiste ir „Geltono karučio“ kursų lektore, parodėm viską aiškiai ir paprastai:
Hortenzijų genėjimas nėra sudėtingas darbas, tik reikia žinoti kelias pagrindines taisykles ir suprasti genėjimo tikslą. Tad žemiau surašiau, kaip tiksliai genėti:
- Šluotelines hortenzijas;
- Didžialapes hortenzijas;
- Šviesiąsias hortenzijas.
KADA GERIAU GENĖTI: RUDENĮ AR PAVASARĮ?
Visas hortenzijas galima genėti tiek rudenį, tiek pavasarį. Bet hortenzijos net ir žiemą gali puošti jūsų gėlyną, nes sudžiūvę žiedynai atrodo labai dekoratyviai.
Jeigu šalia auga aukštesni varpiniai augalai, tokie kaip miskantai ar melvenės, kiemą visą šaltąjį sezoną puošia nuostabi augalų kompozicija. Štai kodėl skubėti ir kirpti rudenį tikrai nebūtina. Atėjus pavasariui, galima sutvarkyti ir hortenzijas, ir varpinius augalus (apie jų priežiūrą pavasarį galite paskaityti čia).
Išsamiau su varpiniais augalais susipažinti galite mūsų mokymuose „Varpinių augalų dizainas“, kuriuos dėsto Vaiva Marozienė. Mokymų metu išgirsite, kokias funkcijas varpiniai augalai atlieka želdyne, pamatysite daug pavyzdžių iš Lietuvos ir sužinosite, kaip kurti derinius su šiais augalais. Kursai vyksta internetu, tad pradėti galite jums patogiu metu.
ŠLUOTELINIŲ HORTENZIJŲ GENĖJIMAS: PAGRINDINĖ TAISYKLĖ
Šluotelinės hortenzijos – nuostabūs augalai, nes yra labai nereiklūs, greitai auga, o purūs ir gausūs jų žiedynai šviečia iš tolo (daugiau apie šluotelines hortenzijas ir jų veisles spauskite skaityti čia).
Bet kad bujotų ir gausiai žydėtų, jas būtina tinkamai genėti. Šluotelinės hortenzijos gali būti genimos įvairiai, priklausomai nuo to, kokio tikslo siekiame – apie tai netrukus. Bet kuriuo atveju būtina laikytis vienos svarbios taisyklės:
- Nenukirpti naujos šakos ties viduriu!
Jeigu kirpdami paliksite galiuką, tai krūmas jį pats nudžiovins, iki jo esantiems pumpurams duos signalą, kad sprogtų ir augintų naujas šakas. Jei kirpsite ties šakos viduriu, krūmas ilgai džiovins šaką ir gali „nesuprasti“, kad apačioje esančius pumpurus reikia budinti. Todėl augalas ateinantį sezoną gali visai nežydėti.
Dėl šios priežasties šluotelinių hortenzijų geriau negenėti rutulio forma, kaip kokių lanksvų, nes tikrai nebūtinai pataikysite nukirpti ten, kur reikia.
Žemiau pateikti trys pagrindiniai būdai, kaip tinkamai genėti šluotelines hortenzijas, priklausomai nuo jų augimo sąlygų ir genėjimo tikslo.
1 BŪDAS: KAI GRUNTAS SKURDUS, O TIKSLAS – TVARKINGAS KRŪMAS
Kai šluotelinė hortenzija auga skurdžiame grunte, kur nėra pakankamai drėgmės, jos genėjimas yra itin paprastas. Viskas, ką reikia padaryti, tai:
- Nukirpti nudžiūvusius žiedus.
Tokiu būdu jūsų hortenzija turėtų žydėti gausiai, bet smulkesniais žiedais, o krūmas atrodys tvarkingai.
2 BŪDAS: KAI GRUNTAS DERLINGAS, O TIKSLAS – DIDELI ŽIEDAI
Kai hortenzijos auga derlingame grunte, kur drėgmės pakanka, galima labiau pažaisti su žiedų dydžiu. Jeigu norite, kad žiedų būtų mažiau, bet jie būtų įspūdingai dideli:
- Šakelę kirpkite palikdami ant jos dvi pumpurų juosteles. Kitaip tariant, atskaičiuokite du pumpurus nuo šakelės pagrindo ir virš antrojo nukirpkite aštriu sekatoriumi.
3 BŪDAS: KAI KRŪMAS SENAS, O TIKSLAS – JĮ ATJAUNINTI
Jeigu šluotelinių hortenzijų krūmą auginate jau daug metų, turbūt pastebite, kad kasmet jo šakelės ir žiedai ėmė smulkėti. Tokiu atveju galite apgenėti stipriau, kad krūmas atsijaunintų:
- Stambesnes šakas nukirpkite virš pirmojo pumpuro;
- Smulkiausias šakeles visai pašalinkite.
Šie trys genėjimo būdai tinka tik šluotelinėms hortenzijoms, nes jos žydi ant pirmamečių ūglių. Tai reiškia, kad šiais metais išaugusios šakelės sukraus žiedus tais pačiais metais.
Tuo tarpu didžialapių ir šviesiųjų hortenzijų genėjimas yra kitoks. Tad dabar apie jas.
DIDŽIALAPIŲ HORTENZIJŲ GENĖJIMAS
Didžialapės hortenzijos (rožinės, violetinės, mėlynos) žydi ant antramečių ūglių, todėl jų genėti taip, kaip šluotelinių, jokiu būdu negalima.
Šias hortenzijas tvarkykite taip:
- Pašalinkite tik žiedus;
- Kirpkite visai arti žiedo, kad nepažeistumėte viršutinių pumpurų.
Jeigu nukirpsite šakas, tais pačiais metais naujos užaugs, tačiau žiedų nesitikėkite – jų reikės palaukti dar vienerius metus.
ŠVIESIŲJŲ HORTENZIJŲ GENĖJIMAS
Šviesiosios hortenzijos – tai tos, kurios auga dažnoje sodyboje. Balti žiedynų bumbulai atpažįstami iš tolo. Jų tvarkymas yra labai paprastas:
- Kirpkite beveik iki pat žemės – užtenka palikti maždaug sprindžio aukščio stiebus.
Nors šį darbą daug kas linkę atlikti rudenį, tačiau nieko neatsitiks, jeigu sudžiūvusius bumbulus paliksite žiemos grožiui, o nukirpsite juos pavasarį.
ĮVAIRIŲ HORTENZIJŲ RASITE EMEDELYNAS.LT:
Štai ir viskas. Tad jeigu jūsų hortenzijos dar negenėtos, nieko nebelaukit, apsiginkluokit aštriu sekatoriumi ir pirmyn į gėlyną. O tada jau laukit naujojo sezono žiedų.
Ačiū „Gardenai“ už bendradarbiavimą kuriant šį straipsnį bei aštrius ir kokybiškus įrankius, kurie visada palengvina darbus sode, darže ir gėlyne.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Šluotelinės hortenzijos – žydintys krūmai be rūpesčių“
„Varpinių augalų priežiūra pavasarį: aiški instrukcija“
„Kas yra natūralistiniai gėlynai: paprastai ir aiškiai“
SUSIJĘ KURSAI:
„Natūralistinis gėlynas“ – tai išsamūs nuotoliniai mokymai, kuriuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Daug pavyzdžių, augalų rekomendacijos ir lektorės Vaivos Marozienės patirtis sudėta čia ir aiškiai iškomunikuota – tiesiog imkite ir pasidarykite savo šiuolaikišką gėlyną patys. Pradėti galite jau dabar.