Idėjos Lietuvai iš „RHS Chelsea Flower Show 2021“ parodos

Po metų pertraukos tarptautinė „RHS Chelsea Flower Show 2021“ paroda Londone sukvietė kraštovaizdžio specialistus ir entuziastus, kad pasisemtų idėjų bei susipažintų su apželdinimo tendencijomis. Šiais metais ten nuvyko kraštovaizdžio dizainerė Gina Gajauskienė („Sodo magai“), tad paprašiau jos pasidalinti savo įspūdžiais.

Su Gina Gajauskiene „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“. Nuotr. Lina Liubertaitė
Su Gina Gajauskiene „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kuo ypatinga „RHS Chelsea Flower Show 2021“

Lina: Gina, kuo išsiskyrė šiųmetė paroda?

Gina: Pernai dėl pandemijos paroda buvo atšaukta, todėl šiemet ji buvo kaip niekad laukiama visų sodo entuziastų. Tiesa, šįkart ji buvo visai kitokia nei įprastai — pirmą kartą per 109 metų istoriją ji įvyko rudenį, o ne tradiciškai pavasarį. Pirmą kartą paroda nusispalvino gražiais rudeniniais tonais.

Vietoje įprastai dominuojančių rusmenių, lubinų, dekoratyvinių česnakų lankytojams buvo pristatyti visiškai nauji rudeniniai deriniai su rudbekijomis, ežiuolėmis, astrais, jurginais, varpiniais augalais bei ypač populiariomis plukėmis.

Tai buvo išskirtinė galimybė pamatyti garsiausių pasaulio dizainerių sodus, pritaikytus rudens vizijai.

„RHS Chelsea Flower Show 2021“ nusidažė rudeninėmis spalvomis. Nuotr. Gina Gajauskienė
„RHS Chelsea Flower Show 2021“ nusidažė rudeninėmis spalvomis. Nuotr. Gina Gajauskienė

Lina: Kokių dar naujienų buvo parodoje?

Gina: Šiais metais „RHS Chelsea Flower Show“ parodoje buvo pristatytos dvi naujos kategorijos — tai balkonų sodai ir sodai konteineriuose. Šių kategorijų atsiradimas skleidė drąsinančią žinutę visiems, net ir neturintiems žemės lopinėlio.

Parodoje įsikūrė kambarinių augalų studijos, kuriose buvo galima pasisemti įkvėpimo, kaip naudoti augalus, kuriant tam tikrą interjero stilių.  

Kambarinių augalų studija „RHS Chelsea Flower Show“ parodoje. Nuotr. Gina Gajauskienė
Kambarinių augalų studija „RHS Chelsea Flower Show“ parodoje. Nuotr. Gina Gajauskienė

Renginio metu penki dizaineriai pristatė miesto gyventojams skirtus pavyzdžius, kaip 10 kvadratinių metrų balkone susikurti žaliąją oazę. Buvo pasidalinta gudrybėmis, kaip panaudojant konteinerius (vazonus), sodą sukurti ten, kur kasti žemę tiesiog yra neįmanoma dėl prasto grunto, ar jau įrengtų kietųjų dangų. 

Balkono apželdinimo idėjos. Nuotr. Gina Gajauskienė
Balkono apželdinimo idėjos. Nuotr. Gina Gajauskienė

Kalbant apie konteinerių pasirinkimą, išryškėjo tendencija — pakartotinis medžiagų panaudojimas. Mačiau įvairių dydžių metalinių talpų, kurių paprastai nemažai lieka po statybų, atliekančių vazono funkciją.

Įdomiai atrodė panaudota banguota skarda. 

Augalų konteineriai iš pernaudotų statybinių medžiagų. Nuotr. Gina Gajauskienė
Augalų konteineriai iš pernaudotų statybinių medžiagų. Nuotr. Gina Gajauskienė

Vienas man įdomesnių sprendimų — į skirtingų aukščių nupjautus 1 m3 IBC konteinerius pasodinti medžiai, krūmai bei žoliniai augalai. Tai ilgaamžis sprendimas, aš tik siūlyčiau pagalvoti, kaip dekoruoti konteinerio išorę. Gerai atrodytų ant metalinio rėmo pritvirtinta medžio apdaila.

Augalai IBC konteineriuose. Nuotr. Gina Gajauskienė
Augalai IBC konteineriuose. Nuotr. Gina Gajauskienė

„RHS Chelsea Flower Show 2021“ diktuoja tendencijas

Lina: Gina, ar nesuklysiu pasakiusi, kad ekologijos, tvarumo temos parodoje vis dar buvo labai gajos? 

Gina: Tikrai taip. Tvarumo tematikos buvo neįmanoma nepastebėti, jos buvo gausu visur — nuo naudojamų medžiagų iki dizaino sprendimų. Renginio metu buvo demonstruojami būdai, kaip medžiagas naudoti ilgiau, kaip perdirbti ar panaudoti pakartotinai. Skatinamas alternatyvių, tvaresnių medžiagų naudojimas ir sprendžiami iššūkiai, su kuriais susiduriame visi — klimato kaita, plastiko gausa ir tarša.

Metų gaminio apdovanojimai taip pat nustato tvarumo tendencijas. Šiemet laimėtoju pripažinti vazonai, pagaminti iš nebenaudojamų virvių ir žvejybinių tinklų. Atkreipkite dėmesį, kad šis laimėtojas taip pat transliuoja tvarumo žinutę.

Atliktų tyrimų metu apskaičiuota, kad vien Didžiojoje Britanijoje yra 33 milijonai sodininkų ir žaliųjų erdvių naudotojų. Visi šie sodininkai turi didžiulį poveikį aplinkai, o taip pat gali prisidėti prie klimato kaitos problemų sprendimo. Todėl ir skiriama tiek daug dėmesio bioįvairovės išsaugojimo temai. 

Bioįvairovė kaip pagrindas yra mūsų dėstomuose kursuose „Natūralistinis gėlynas“, kuriuos dėsto Vaiva Marozienė. Prisijunkite prie nedidelių grupių arba mokykitės patogiai internetu. Išmoksite parinkti augalus taip, kad jie sukurtų tvarią ekosistemą jūsų gėlyne.

Sodai nugalėtojai —  vieninga tematika

Lina: „RHS Chelsea Flower Show“ parodos kulminacija — geriausių parodomųjų sodų apdovanojimai. Kas laimėjo šiais metais ir ką mums tai rodo?

Gina: Šiais metais „RHS Chelsea Flower Show“ auksą laimėjo keturi sodai: „The M&G Garden“, „Yeo Valley Organic Garden“, „Trailfinders’ 50th Anniversary Garden“ bei „Guangzhou Garden“. Pastarasis taip pat nusinešė ir „Best in Show 2021“ apdovanojimą. 

Visus šiuos auksinio sodo laimėtojus vienija tai, kad jie yra orientuoti į ekologiją, biologinės įvairovės išsaugojimą ir tvarumą. O įkvėpimo juos kuriant semtasi natūralioje gamtoje. 

Šiuose soduose ryškus trijų elementų sujungimas — vanduo, laukinė gamta ir urbanizacija. Buvo galima pamatyti tekančio vandens elementų, upelių, šlapynių, laukinių žydinčių pievų, vešlių želdinių — būtent tai ir skatina biologinę įvairovę.

Vandens augalai „Guangzhou Garden“ sode. Nuotr. Gina Gajauskienė
Vandens augalai „Guangzhou Garden“ sode. Nuotr. Gina Gajauskienė

Viename iš sodų („Yeo Valley Organic Garden“) įdomiai įkomponuoti apdegę rąstai, kurie taip pat siunčia tam tikrą žinutę — pabrėžia dirvožemio sveikatos svarbą ir anglies dvideginio grąžinimą į žemę.

„Yeo Valley Organic Garden“. Nuotr. Gina Gajauskienė
„Yeo Valley Organic Garden“. Nuotr. Gina Gajauskienė

Taip pat skatinama atsižvelgti į miestų planavimą — akcentuojama, kad dėl klimato kaitos ir galimo masinio rūšių išnykimo yra būtina iš naujo įvertinti miestų planavimo politiką. Tai puikiai atspindėjo dar vienas aukso laimėtojas „The M&G Garden“, skatinantis diskusijas apie prarandamas žaliąsias miestų erdves dėl masinės plėtros.

Parodos populiarieji augalai

Lina: Gina, o kokie augalai sulaukė dėmesio parodoje? Juk ir jų apdovanojimai vyksta. 

Gina: Šįkart vyko tiek šių metų, tiek viso dešimtmečio augalų apdovanojimai.

2021 metų augalo rinkimuose nugalėjo kanadinis cercis (Cercis canadensis) ‘Eternal Flame’.  Tai nedidelis, 3 m aukščio ir 2-3 m pločio medis, išsiskiriantis savo lapijos spalva per visą augimo laikotarpį. Lapai net trijų atspalvių — tamsiai raudonos, oranžinės ir aukso geltonos. Augalas priskiriamas 5-9 šalčio zonai, taigi gali būti bandomas pritaikyti ir Lietuvoje.

Augalas nugalėtojas — kanadinis cercis (Cercis canadensis) ‘Eternal Flame’. Nuotr. Gina Gajauskienė
Augalas nugalėtojas — kanadinis cercis (Cercis canadensis) ‘Eternal Flame’. Nuotr. Gina Gajauskienė

Antrąją vietą užėmė dekoratyvinis česnakas (Allium) ‘Lavender Bubbles’. Česnakas, panašus į populiarųjį ‘Millenium’, pasižymi tamsesne violetine spalva ir vėlesniu žydėjimu — žiedais džiugina vasaros pabaigoje. Augalas priklauso 4-8 šalčio zonai, todėl puikiai augtų ir mūsų kraštuose.

„RHS Chelsea Flower Show 2021“ netrūko ir dekoratyvinių česnakų. Nuotr. Gina Gajauskienė
„RHS Chelsea Flower Show 2021“ netrūko ir dekoratyvinių česnakų. Nuotr. Gina Gajauskienė

Trečioji vieta atiteko didingajam sukulentui (Semponium) ‘Sienna’. Šis augalas Lietuvoje būtų pritaikomas tik namuose ar balkone, nes atsparumas šalčiui tik iki -4° C.

Lina: O kas laimėjo dešimtmečio augalo rinkimuose?

Gina: Dešimtmečio augalas — tai tas geriausias iš geriausių, vienas iš per pastaruosius dešimt metų auksą laimėjusių augalų. Nugalėtoją renka tiek žiūrovai, tiek RHS asociacijos prezidentas.

Žiūrovų pasirinkimas — 2015 m. parodoje metų augalu išrinktas putinas (Viburnum plicatum f. tomentosum) ‘Kilimanjaro Sunrise’. Tai daugiakamienis, kompaktiškas (3 m aukščio ir 1,5 m pločio), lėtai augantis krūmas su labai gražiai horizontaliai išsidėsčiusiomis šakomis. Nuo gegužės iki birželio šis augalas pasidengia baltais tarsi nėriniais žiedais, o rudenį pasipuošia raudonomis uogomis, kurios žiemos sezono metu pajuoduoja. Priskiriamas 5 šalčio zonai.

RHS asociacijos prezidento pasirinkimas — 2010 metų augalų pripažintas streptokarpas (Streptocarpus) ‘Harlequin Blue‘. Lietuvoje galėtų būti auginamas tik kaip kambarinis augalas, kadangi priklauso 8 šalčio zonai. 

Idėjos Lietuvai iš „RHS Chelsea Flower Show 2021“ 

Lina: Gina, kokių idėjų parsivežėte namo iš „RHS Chelsea Flower Show 2021“ parodos? Kokias  matytas tendencijas galima būtų pritaikyt ir Lietuvoje?

Gina: Natūralistinis apželdinimo stilius, tvarumo tema, biologinės įvairovės išsaugojimas jau daugelį pastarųjų metų yra pagrindinė „RHS Chelsea Flower Show“ tema. Manau, kad klimato kaitos iššūkiai šias tendencijas tik dar labiau sustiprins, o natūralistinė kryptis ne tik išliks dar ilgai, bet tik stiprės. 

„The Florence Nightingale“ sodo natūralistinis gėlynas. Nuotr. Gina Gajauskienė
„The Florence Nightingale“ sodo natūralistinis gėlynas. Nuotr. Gina Gajauskienė

Kaip parodos tendencijas pritaikyti Lietuvoje? 

  • Mažinti vejos plotus; 
  • Kurti laukinės pievos jausmą; 
  • Naudoti vietinius augalus;
  • Sodinti tankiai, kad rūšinė įvairovė būtų kuo didesnė;
  • Naudoti vandens elementų. Vanduo ne tik įneša naują dimensiją į sodą (atspindžius, judesį, garsą), bet ir pritraukia gyvybės.

Labai didelį potencialą įžvelgiu balkonų, stogų, mažų „kišeninių“ kotedžų bei dvibučių namų kiemelių apželdinimo srityje. Net ir turėdami itin mažą plotą, galime sukurti žaliąją oazę ir taip prisidėti prie bioįvairovės išsaugojimo mūsų miestuose. Manau, ši tendencija su metais vis labiau stiprės. 

Lina: Gina, ačiū už įdomų pokalbį ir įspūdžių pasidalinimą!

Šis straipsnis yra parengtas pagal mūsų su Gina pokalbį „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“ — visą mūsų pokalbį galite išklausyti čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„„RHS Chelsea Flower Show 2019“ įžvalgos (I): įspūdingiausi parodos sodai“

„„RHS Chelsea Flower Show 2019“ įžvalgos (II): augalai ir medžiagos“

„Monika Sliesoraitytė: „Čelsio gėlių paroda 2018“ skatina gilintis į sodo esmę“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių — labai praktiška!

„Natūralistinis gėlynas“ — šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis