Įkvėpimui: Pantone 2023 metų spalva žydinčių augalų idėjos

Jau paskelbta Pantone 2023 metų spalva! Ji turės įtakos ne tik kitų metų mados, grožio ir interjero dizaino tendencijoms, bet ir sodų kūrėjams. Na, o kad įkvėpimo tikrai nepritrūktų, kraštovaizdžio dizainerė Giedrė Adomaitytė, „Augalų komponavimo dirbtuvių“ lektorė, pasidalino šia spalva žydinčių augalų idėjomis.

Pantone 2023 metų spalva - „Viva Magenta“. Nuotr. Pantone.com
Pantone 2023 metų spalva – „Viva Magenta“. Nuotr. Pantone.com

Kviečiame į „Augalų komponavimo dirbtuves“ – išmoksite sukurti harmoningus derinius su medžiais, krūmais, daugiametėmis gėlėmis ir varpiniais augalais. Dirbtuvės vyksta didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Kokia yra Pantone 2023 metų spalva

Kasmet gruodį „Pantone spalvų institutas“ iškilmingai paskelbia kitų metų madingiausią spalvą, taip nubrėždamas ne tik estetines, bet ir vertybines gaires, atitinkančias to meto pasaulio aktualijas.

Pantone 2023 metų spalva šįsyk tapo galinga ir pulsuojanti „PANTONE 18-1750 Viva Magenta“. Tai raudonai purpurinis atspalvis, kurį spalvų institutas apibūdina kaip „drąsų ir bebaimį“. Įdomu tai, kad ši “Viva Magenta” spalva kyla iš gamtos, iš raudonos spalvų šeimos, bet jos vibravimas prideda jai papildomos prasmės – jėgos, džiaugsmo, energijos ir nuotykių. O kadangi spalva nėra vientisa, soduose ją pritaikyti bus nesudėtinga.

Jūsų dėmesiui – Pantone 2023 metų spalva žydinčių augalų sąrašas, kurį sudarė kraštovaizdžio dizainerė ir Augalų komponavimo dirbtuvių lektorė Giedrė Adomaitytė.

Pantone 2023 metų spalvos medžiai ir krūmai

Rožės ir erškėčio hibridas (Rosa) ‘Signe Relander‘ – tai šalčiams, ligoms ir kenkėjams atspari veislė, žydinti būtent šios intensyvios spalvos žiedais. Pradeda žydėti birželio gale ir su nedidele pertrauka žydi visą vasarą. Žiedai kekėmis, ne itin dideli, pusiau pilnaviduriai. Krūmas užauga 1,5 m aukščio ir panašaus pločio. Nekvepia ir nesunokina vaisių, gali augti ir ne itin derlingame dirvožemyje.

Rožė ‘Signe Relander‘. Nuotr. G. Adomaitytė
Rožė ‘Signe Relander‘. Nuotr. G. Adomaitytė

Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata) ‘Wim‘s Red‘ tinka tiems augintojams, kurie nemėgsta tipiškų stambių hortenzijų žiedynų, nes ‘Wim‘s Red‘ žiedynas yra išsidėstęs retais žiedais. Sezono eigoje žiedų spalva pasikeičia nuo baltos iki „Viva Magenta“ spalvos. Žiedynui bręstant spalva tamsėja, kol galų gale tampa ruda. Krūmas užauga 1,5 m aukščio ir panašaus pločio.

Pantone 2023 metų spalvos „Viva Magenta“ galima paieškoti rudenį nuraudusių lapų paletėje. Štai sakuros – smailiadantės vyšnios (Prunus serrulata) ‘Royal burgundy‘ rudenį lapai nusidažo būtent tokia spalva.    

„Viva Magenta“ spalva - ne tik augalų žieduose, bet ir lapuose. Nuotr. G. Adomaitytė
„Viva Magenta“ spalva – ne tik augalų žieduose, bet ir lapuose. Nuotr. G. Adomaitytė

Purpurinė obelis (Malus purpurea) ‘Royalty‘ – kitas augalas, kuriame išreikšta ši spalva. Raudonai purpurinę spalvą turi ne tik žiedai, lapai, bet ir rudenį subręstantys dekoratyviniai obuoliukai. Tai 4-5 m aukščio užaugantis dekoratyvus vidutinio augumo medis, kuris žydi gegužės pabaigoje – birželio pradžioje.

Purpurinė obelis ‚Royalty‘. Nuotr. G. Adomaitytė
Purpurinė obelis ‚Royalty‘. Nuotr. G. Adomaitytė

„Viva Magenta“ spalva žydinčios daugiametės gėlės

Pantone 2023 metų spalva žydinčių daugiamečių gėlių – nors vežimu vežk. Jūsų patogumui kraštovaizdžio dizainerė Giedrė Adomaitytė šias gėlės suskirstė pagal sezoniškumą. Šis sąrašas pravers, jeigu norėsite, kad „Viva Magenta“ spalva jūsų kieme akis džiugintų nuo pat pavasario iki šalnų.

Pavasariui:

Tulpė (Tulipa Viridiflora) ‘Doll’s Minuet‘ žydi gegužės antroje pusėje. Pasižymi subtilios formos žiedais su žalia žiedlapių apačia. Kuo jaunesnis žiedas, tuo daugiau jis turi žalios spalvos.

Gegužės mėnesį žydi Pantone 2023 m. spalvos tulpės ‘Doll’s Minuet‘. Nuotr. G. Adomaitytė
Gegužės mėnesį žydi Pantone 2023 m. spalvos tulpės ‘Doll’s Minuet‘. Nuotr. G. Adomaitytė

Kiliminis flioksas (Phlox caespitosa) ’Zigeunerblut’ žydi gegužės mėnesį. Lapai visžaliai. Tinka gėlynų apvadams ar žemiems gėlynams. 

Vasarai:

Sinavadas (Aquilegia vulgaris) ‘Clementine Red‘ įdomus tuo, kad jo žiedai žiūri ne į apačią, kaip daugeliui sinavadų būdinga, o į viršų. Žydi birželio mėnesį, sėjasi neagresyviai, tačiau sėjinukai būna ne visiškai būdingi veislei.  

Sinavado ‘Clementine Red‘ – dar vienas „Viva Magenta“ spalvos pavyzdys gamtoje. Nuotr. G. Adomaitytė
Sinavado ‘Clementine Red‘ – dar vienas „Viva Magenta“ spalvos pavyzdys gamtoje. Nuotr. G. Adomaitytė

Raudonžiedis viduvis (Centranthus ruber var. Coccineus) ‘Rosenrot‘ žydi pakartotinai – pirmą kartą sužydi birželio viduryje, padaro pertrauką ir vasaros pabaigoje pražysta antrą kartą. Tai kvepiantis, medingas augalas, tinkantis natūralistiniams gėlynams. Gali augti skurdžiame, sausame dirvožemyje.

Paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium) ‘Red Velvet’ taip pat žydi dukart: pirmą kartą birželio pabaigoje ir po pertraukos vėl žydi vasaros gale. Užauga apie 50 cm aukščio. Spalva su laiku patamsėja, bet neišblunka. Gerai auga sausoje, ne itin derlingoje dirvoje. Tinka skynimui.  

Didžioji astrancija (Astrantia major) ‘Ruby Wedding’ – derlingų ir drėgnų vietų augalas. Jei patenkinamos augimo sąlygos, žydi nuo birželio vidurio iki rugsėjo. Tačiau jeigu augalui pritrūksta drėgmės, raitosi lapų kraštai ir jis sustoja žydėti. Ilgaamžis augalas, kuris auga saulėje ir daliniame pavėsyje.  

Rudeniui:

Rūgtis (Persicaria amplexicaulis) ‘Taurus’ – dar vienas derlingų ir drėgnų vietų augalas.  Žydi nuo liepos vidurio iki pat šalnų. Visos rūgtys jautriai reaguoja į šalnas, ne išimtis – ir ši veislė. Dažniausiai pirmosios stipresnės šalnos augalą pakanda ir jo vegetacija baigiasi, todėl rūgčių nerekomenduojama sodinti pirmame gėlyno plane.

Rūgtis (Persicaria amplexicaulis) ‘Taurus’. Nuotr. G. Adomaitytė
Rūgtis (Persicaria amplexicaulis) ‘Taurus’. Nuotr. G. Adomaitytė

Virgininis astras (Aster novi-belgii) ‘Jenny’ gali būti pagrindinis gėlyno akcentas rudenį, nes šios gėlės žiedų spalva labai ryški ir dinamiška. Užauga iki 60 cm aukščio, žydi rugsėjo – spalio mėnesiais. 

Senoviniai augalai, žydintys Pantone 2023 metų spalva

Paskutiniu metu gėlynuose populiarėja ir senoviniai augalai, auginti dar mūsų močiučių darželiuose, todėl verta pasižvalgyti ir į jų žiedų paletes:

Šiurpiniai gvazdikai (Dianthus barbatus) tikrai turi veislių, žydinčių „Viva Magenta“ spalva. Tai dvimetis augalas, mėgstamas vabzdžių. Tinka skynimui puokštėms.

Šiurpiniai gvazdikai. Nuotr. G. Adomaitytė
Šiurpiniai gvazdikai. Nuotr. G. Adomaitytė

Raudonasis linas (Linum Grandiflorum)‘Rubrum‘ – vienmetis vaistinis augalas, žydintis iki pat šalnų. Mėgsta nederlingą, sausą dirvožemį.

Bijūnai (Paeonia) – vėl tapę madingi. „Viva Magenta“ spalva žydi pilnaviduris bijūnas ‘Karl Rosenfield‘. Kero aukštis apie 80 cm, suaugusio plotis gali siekti 1 m. Šio bijūno spalvingi ne tik žiedai – kotai prie pat žiedo yra tamsūs, todėl dekoratyviai atrodo. Be to, kiekvieną pavasarį iš žemės išlenda ryškiai purpuriniai šio bijūno ūgliai. Žiedui senstant, žiedlapių viršūnėlės pabąla. 

Dygstantis bijūnas ‘Karl Rosenfield‘ pavasarį. Nuotr. G. Adomaitytė
Dygstantis bijūnas ‘Karl Rosenfield‘ pavasarį. Nuotr. G. Adomaitytė

Ačiū „Geltono karučio“ kursų lektorei Giedrei Adomaitytei, kuri pasidalino išsamiu Pantone 2023 metų spalva žydinčių augalų sąrašu ir nuotraukomis. Nebijokite savo kieme ryškių spalvų ir susiplanuokite optimizmu trykštantį augalų dizainą!

Susiję kursai:

„Augalų komponavimo dirbtuvėse“ sužinosite, kaip pasirinkti jūsų kiemui tinkamus augalus ir juos suderinti tarpusavyje, vadovaujantis dizaino dėsniais. Šios jaukios ir kūrybiškos dirbtuvės vyksta visoje Lietuvoje, didžiuosiuose miestuose.

 „Spalvų derinimas kieme“ – įkvepiantis nuotolinis seminaras, kuriame išmoksite „suvaldyti“ spalvas savo kieme ir gausite augalų, suderintų pagal spalvas, rekomendacijų.

Taip pat skaitykite:

„Daugiametės gėlės, žydinčios Pantone 2022 metų spalva“

9 pervertinti augalai: sužinokite, kodėl nerekomenduoju“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt