Daugiametės gėlės, žydinčios Pantone 2022 metų spalva

Tradiciškai, artėjant Naujiesiems, paskelbta Pantone 2022 metų spalva. Jau 23 kartą „Pantone spalvų institutas“, atsižvelgdamas į pasaulines aktualijas, išrenka būsimų metų spalvą — šįkart ji tikrai išskirtinė ir netrukus papasakosiu kodėl. Išrinktoji spalva diktuoja metų tendencijas ir įkvepia įvairių sričių kūrėjus. Mūsų kursų lektorė, kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė Ragauskienė pasidalino augalų idėjomis. Žemiau rasite daugiamečių augalų, kurie žydi šia spalva, rekomendacijas su nuotraukomis.

Pantone 2022“ simbolika

Pirmą kartą istorijoje „Pantone“ metų spalvos rinkimams buvo sukurta visiškai nauja spalva. Jūsų dėmesiui — dinamiška „PANTONE 17-3938 Very Peri“.

„Pantone 2022“ spalva „Very Peri“. Nuotr. Pantone.com
„Pantone 2022“ spalva „Very Peri“. Nuotr. Pantone.com

Pasak instituto atstovų, naujos spalvos sukūrimas 2022-iesiems metams tapo pokyčių, dabar vykstančių pasaulyje, simboliu. Gyvendami intensyvių permainų laikais, dažnai permąstome savo nuostatas ir standartus. „Very Peri“ — lyg kelrodė, kuri mums suteikia vilties bei skatina vaizduotę ir drąsų kūrybiškumą. 

Vilties vėliavą nešė ir praeitų metų dviejų spalvų tandemas — pilka „Ultimate Grey“ ir ryškiai geltona „Illuminating“ (augalų idėjomis su šiomis spalvomis dalinomės čia ).

Šiųmetinės „Very Peri“ spalvos sukūrimui įtakos daugiausiai turėjo noras įveikti esamą pandeminę situaciją. Ištikimybę ir pastovumą simbolizuojanti mėlyna su žiupsneliu energingos raudonos sukūrė dinamišką „Very Peri“ violetinės spalvos atspalvį.

Panagrinėkime, kaip galėtume šį energijos pliūpsnį įlieti į savo gėlynus.

Harmoningus augalų derinius mokome kurti seminare „Spalvų derinimas kieme“. Ten rasite ne tik spalvų derinimo taisykles, kurias lengvai pritaikysite savo kiemui, bet ir konkrečius augalų derinius. Seminaras vyksta internetu, pradėti galite tiesiog dabar.

Violetiniai „Very Peri“ spalvos augalai pietinei kiemo pusei

Kaip pagyvinti „Very Peri“ spalvos augalais saulėtąją kiemo pusę, pasiteiravau kraštovaizdžio architektės Linos Puodžiūtės Ragauskienės. Idėjų ji tikrai nepagailėjo:

 • Virgininis veronikūnas (Veronicastrum virginicum) ‘Fascination’ — tai aukštaūgis augalas, žydintis liepos – rugsėjo mėnesiais. Vertikalūs lyg žvakės žiedai dekoratyvūs išlieka ir per žiemą. 
 • Paprastasis mėlesas (Perovskia atriplicifolia) ‘Little Spire’ — tai nereiklus ir pakantus augalas: nebijo nei karščių, nei sausrų. Be to, dar ir atsparus ligoms. Tikra gėlininko svajonė. Gėlynuose gerai atrodo kaip foninis augalas, žydi liepos – rugsėjo mėnesiais. Išsiskiria kvepiančiais… lapais!
Paprastasis mėlesas (Perovskia atriplicifolia) ‘Little Spire’. Nuotr. Lina Liubertaitė
Paprastasis mėlesas (Perovskia atriplicifolia), fone – pankolinė kinmėtė (anyžinis lofantas). Nuotr. Lina Liubertaitė
 • Faseno katžolė (Nepeta faassenii) ‘Walker’s Low’ — viena populiariausių katžolių veislių. Žydi itin ilgai — pradeda birželį ir žiedais džiugina dar ir rugsėjo mėnesį. Labai mėgstama įvairių vabzdžių ir drugelių. 
Faseno katžolė (Nepeta faassenii) ‘Walker's Low’. Nuotr. Pixabay.com
Faseno katžolė (Nepeta faassenii) ‘Walker’s Low’. Nuotr. Pixabay.com
 • Tikroji levanda (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote Blue’ — klasikinių gėlynų atributas. Augalas yra labai atsparus sausroms — ne veltui iš pietų kilęs. Žydi birželio – rugpjūčio mėnesiais.
 • Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’ — dar vienas drugelių ir bičių numylėtinis. Dėl savo vertikalaus žiedyno gojinis šalavijas puikiai atrodo natūralistiniame gėlyne, bet gali būti auginamas ir kaip žema gyvatvorė palei takelį. Žydi birželio – rugsėjo mėnesiais. ‘Caradonna’ iš kitų šalavijų išsiskiria savo tamsiais koteliais.
Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’. Nuotr. Pixabay.com
Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Caradonna’. Nuotr. Pixabay.com
 • Gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) ‘Marcus’ — žemaūgė šalavijo veislė, puikiai tinkanti pirmam gėlyno planui ar takelių apvadams. Žydi visą vasarą (nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos). 
 • Snaputis (Geranium) ‘Rozanne’ — apdovanojimus skinantis augalas. Ir ne veltui — nuostabiais žiedais džiugina nuo vasaros pradžios iki pirmų šalnų. Augdamas plečiasi horizontaliai ir suformuoja kilimuką. Atsparus ligoms.
Snaputis (Geranium) ‘Rozanne’. Nuotr. Pixabay.com
Snaputis (Geranium) ‘Rozanne’. Nuotr. Pixabay.com
 • Alpinis astras (Aster alpinus) ‘Dunkle Schöne’  — auga žemaūgiais kupsteliais, bet gali plėstis ir kaip kilimas, todėl puikiai tinka alpinariumams. Nereikalauja daug priežiūros. Tai ankstyvoji veislė — žydi gegužės – birželio mėnesiais. 
Alpinis astras (Aster alpinus) ‘Dunkle Schöne’. Nuotr. Pixabay.com
Alpinis astras (Aster alpinus) ‘Dunkle Schöne’. Nuotr. Pixabay.com
 • Krūminis astras (Aster dumosus) ‘Lady in Blue’ — vėlyvasis astras, žydintis rugsėjo – spalio mėnesiais. Itin nereiklus bei atsparus šalčiui augalas. Gali būti naudojamas ne tik gėlyne, bet ir žemoms gyvatvorėms formuoti. 

Pantone 2022 metų spalvos augalai pavėsinei pusei

Jei jūsų gėlynas saulės negauna tiek daug — nenusiminkite, violetinių idėjų turime ir pavėsingai kiemo pusei. Jei ieškote itin žemų augalų, Lina rekomenduoja rinktis:

 • Šliaužiančioji vaisgina (Ajuga reptans) — pusiau pavėsiui tinkantis kiliminis augalas. Žydi gegužės – birželio mėnesiais. Išsiskiria ne tik stačiais žiedynais, bet ir tamsiais dekoratyviais lapais. 
Šliaužiančioji vaisgina (Ajuga reptans). Nuotr. Pixabay.com
Šliaužiančioji vaisgina (Ajuga reptans). Nuotr. Pixabay.com
 • Mažoji žiemė (Vinca minor) — visžalis augalas. Driekiasi horizontaliai — puikus augalas pavėsiniams plotams uždengti. Žydi gegužės – birželio mėnesiais dekoratyviais, mažyčius vėjo malūnėlius primenančiais žiedais. 
Mažoji žiemė (Vinca minor). Nuotr. Pixabay.com
Mažoji žiemė (Vinca minor). Nuotr. Pixabay.com
 • Išdrikasis katilėlis (Campanula poscharskyana) ‘Stella’ — dalinai pavėsingoms vietoms tinkamas augalas. Jis neaukštas, , labiau besidriekiantis į šonus. Žydi gegužės – liepos mėnesiais, žvaigždutės formos žiedais. 
Išdrikasis katilėlis (Campanula poscharskyana) 'Stella'. Nuotr. Pixabay.com
Išdrikasis katilėlis (Campanula poscharskyana) ‘Stella’. Nuotr. Pixabay.com

Ačiū Linai Puodžiūtei Ragauskienei už įkvėpimą kitų metų gėlynams. Greitu metu pasidalinsime idėjomis, kokius augalus derinti prie „Very Peri“ spalvos augalų, tad sekite „Geltono karučio“ naujienas.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

„Viržiai vazone su kitais augalais: 4 deriniai pagal spalvas“

„Augalų idėjos pagal paskelbtas Pantone 2021 metų spalvas“

SUSIJĘ KURSAI:

Spalvų derinimas kieme“ — tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka „suvaldo“ spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ — jose išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis