Kaip sodinti tulpes, kad pavasarį atrodytų įspūdingai

Kiekvieną rudenį pradedame svajoti apie pavasario gėlyną. Paprasta jį padaryti spalvingą ir kasmet kitokį, jei sodinate tulpes ir kitas svogūnines gėles. Dar ne vėlu, todėl tikrai suspėsite. Toliau – keletas patikrintų būdų, kaip sodinti tulpes arba kitus svogūninius augalus, kad pavasarį atrodytų įspūdingai.

Svogūnėliai ir kastuvėlis - du svarbiausi dalykai, ką reikia turėti prieš pradedant. Nuotr. L.Liubertaitė

Svogūnėliai ir kastuvėlis – du svarbiausi dalykai, ką reikia turėti prieš pradedant. Nuotr. L.Liubertaitė

KUO DAUGIAU, TUO GERIAU

Jau prasidėjo rudeniniai tulpių svogūnėlių išpardavimai – pasinaudokite tuo. Įsigykite ne vieną kitą, o dvidešimt, penkiasdešimt ar šimtą penkiasdešimt svogūnėlių. Visai nejuokauju: mažai tulpių – mažai įspūdžio, daug tulpių – DIDELIS įspūdis. Paprasta taisyklė, bet ji tikrai pasiteisina. Kuo didesnė augalų masė, tuo didesne jėga ji atsiskleidžia.

Nebijokite sodinti daug vienodos veislės tulpių – pasikartojanti žiedo forma ir spalva sukurs labai gražią banguojančią jūrą, kuri atrodys harmoningai.

Kaip išmokti kurti harmoningus augalų derinius dalinamės seminare „Spalvų derinimas kieme“. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka „suvaldo“ spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o pritaikyti ją galėsite kurdami savo gėlynus. Šis seminaras vyksta internetu, pradėti galite tiesiog dabar.

Jei sodinsite mažai tulpių, bet visas skirtingų veislių, skirtingų spalvų, pavasarį džiaugsitės kiekvienu žiedu atskirai, bet bendras gėlyno vaizdas nebus džiuginantis. Neužpildytos augalais vietos atrodys nykiai, o skirtingų formų ir spalvų tulpės gali neapjungti vaizdo į gražią visumą, o kaip tik jį suskaldyti, paversti margumynu be jokios logikos.

KOKIA TVARKA SUSODINTI SVOGŪNĖLIUS

Grupuokite tulpes – taip ir sodinti greičiau, ir atrodys geriau. Klasikinis būdas sodinti tulpes yra paliekant bent sprindžio atstumus tarp jų. Tačiau augalai didesnėmis grupėmis visada atrodo geriau, juk ne bulves į lysves sodinam. Tad drąsiai iškaskite platesnę duobę, ir joje pasodinkite kelis svogūnėlius, išlaikydami kelių centimetrų atstumą vienas nuo kito. Nerašyta taisyklė – grupuokite nelyginį skaičių augalų, pavyzdžiui, 3, 5 ar 7 svogūnėlius vienoje grupėje. Darbas vyks žymiai greičiau, nes nereikės kasti kiekvienam svogūnėliui duobutės – pasidarykite platesnę duobę visai grupei, sudėkite svogūnėlius ir užkaskite visą grupę kartu.

Tokiu būdu galite susiruošti kelias tulpių grupeles gėlyne. Arba galite pasidaryti vieną didelę grupę iš šimto tulpių – tiesiog iškasite platesnę duobę ir visus susisodinsite maksimaliam pavasario efektui. Bus įspūdinga!

PATARIMAS: kurdami didesnę tulpių grupę, sodinkite svogūnėlius trikampiu, kurio kampas prasidėtų nuo jūsų ir toliau eitų platėjančiai. Kai tulpės sužydės, vizualiai jų atrodys daugiau, negu yra iš tiesų.

DERINKITE SU DAUGIAMEČIAIS AUGALAIS

Jau rudenį turime pagalvoti ne tik apie tai, kaip gražiai tulpės atrodys žydinčios, bet ir apie tai, kaip atrodys nužydėjusios. Po žydėjimo tulpių lapai pradeda gelsti, tad vaizdas gali būti ne iš maloniausių. Tačiau reikalinga dar palikti kurį laiką, lapų nešalinti, tulpių neiškasti, nes pats svogūnėlis turi sustiprėti, prikaupti maisto medžiagų, kad kitais metais vėl sužydėtų.

Todėl verta tulpes auginti prie kitų augalų, kurie vėliau galėtų paslėpti gelstančius tulpių lapus. Tam ypač tinka daugiamečiai augalai, kurie žydi metų viduryje ar antrojoje metų pusėje. Pavasarį, kai tulpės pražysta, tokie augalai dar tik augina žaliąją masę. Todėl tulpes drąsiai sodinkite prie vilnotosios notros, melsvės, vilkpupės (šilokų), flioksų, snapučių. Kai tulpės nužydės, jos nebus paliktos nuogos plikos su gelstančiais lapais, nes jas bent kažkiek pridengs šaunantys į viršų kiti augalai.

Kaip sodinti tulpes su daugiamečiais augalais? Derinkite su tokiais, kurie tulpėms žydint jau turėtų užauginę savo žaliosios masės. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip sodinti tulpes su daugiamečiais augalais? Derinkite su tokiais, kurie tulpėms žydint jau turėtų užauginę savo žaliosios masės. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip sodinti tulpes su daugiamečiais augalais - nuotraukoje fone kyla vilkpupė (šilokai), puikus derinys su tulpėmis. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip sodinti tulpes su daugiamečiais augalais – nuotraukoje fone kyla vilkpupė (šilokai), puikus derinys su tulpėmis. Nuotr. L.Liubertaitė

PAGRINDINĖS 2 TAISYKLĖS

Na ir prieš sodinant dar reikia priminti dvi pagrindines tulpių sodinimo taisykles:

1. Tulpių svogūnėlį sodinkite taip, kad viršūnėlė (siauroji dalis) būtų nukreipta į viršų, o šaknelės (plačioji svogūnėlio dalis) į apačią.

Kaip sodinti tulpes - višūnėlė į viršų, šaknelė žemyn. Nuotr.L.Liubertaitė

Kaip sodinti tulpes – višūnėlė į viršų, šaknelė žemyn. Nuotr.L.Liubertaitė

2. Kita taisyklė – sodinkite į trijų svogūnėlių gylį. Vadinasi, pasižiūrite, kokio dydžio jūsų svogūnėlis, padauginate iš trijų, ir tokio gylio duobę jam iškasate. Vadinasi, stambūs svogūnėliai gali būti sodinami net į 20 cm gylį, nenustebkite. O smulkūs svogūnėliai gali būti gana sekliai.

Kaip sodinti tulpes - ogi į trijų svogūnėlių gylį. Pasimatuokite iš akies, koks svogūnėlio aukštis, ir padauginkite iš trijų. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip sodinti tulpes – ogi į trijų svogūnėlių gylį. Pasimatuokite iš akies, koks svogūnėlio aukštis, ir padauginkite iš trijų. Nuotr. L.Liubertaitė

Šios abi taisyklės galioja visiems svogūniniams augalams – ne tik tulpėms, bet ir krokams, hiacintams, scylėms ir kt. Šiandien savo krepšyje turiu ir krokų. Nors dabar antra spalio pusė, dar ne vėlu sodinti, tad prisijunkite ir jūs.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Visus mūsų straipsnius apie daugiametes gėles galite rasti paspaudę čia;

Norėtumėt žydinčios pievelės su krokais? Skaitykite „Krokai vejoje kaip mažyčiai briliantai – pasisodinkite savo kieme

Gražus pavyzdys iš lietuviškos sodybos su natūralistinio stiliaus gėlynu – skaitykite „5 patikimi lauko augalai iš pasakiškos Auksės Dobilienės sodybos

Kaip sodinti tulpes, pataria Dalia Rapšienė, daug konkrečių patarimų čia: „Tūkstančio tulpių auginimas privačiame sklype: patarimai ir nuotraukos

Seminare Augalų komponavimo dirbtuvės“ mokome, kaip iš atskirų augalų sukurti estetišką ir harmoningą kompoziciją, prisijunkite ateinantį sezoną.

Left Menu Icon
Krepšelis