Kapų apželdinimas: praktiški dizainerės patarimai dėl augalų

Kapų apželdinimas priverčia žmones rimtai pasukti galvas. Laidoje „Čia mano sodas“ ilgametę patirtį turinti floristė Rita Naujalienė iš Prienų papasakojo, kaip sutvarkyti kapą skoningai, kokius dekoratyvinius augalus rinktis ir kaip susiplanuoti tokį kapo apželdinimą, kad jis reikalautų kuo mažiau laiko, bet tuo pačiu atrodytų estetiškai.  

Kapų apželdinimas reikalingas norint sukurti estetišką vaizdą. N
Estetiškas kapų apželdinimas daug kam yra iššūkis. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kapų apželdinimas prasideda nuo akmens

Kapų apželdinimas susideda iš kelių svarbiausių elementų. Pirmasis jų – akmuo, be kurio kapų tikriausiai neįsivaizduojame. Kad ir kokį akmenį pasirinksite paminklui – didelį ar mažą, kvadratinį ar apvalų, būtent šis akmuo padiktuos, kokia aplinka jį turėtų supti.

Atkreipkite dėmesį į akmens formą, jo metamą šešėlį, ir siekite atkartoti tai kapo sklypelyje. Pavyzdžiui, jeigu paminklas yra kryžiaus formos, augalus galima susodinti tokia pačia forma.

Šis dėsnis yra plačiau išanalizuotas nuotoliniame „Kapų apželdinimo seminare“. Jame gausite ne tik praktinių patarimų ir dizaino idėjų, bet ir atsisiųsite patikrintų nereiklių augalų sąrašą. Video seminarą veda Lina Liubertaitė, o jį galite įsigyti dabar ir peržiūrėti iškart.

Rinkdamiesi augalus taip pat atsižvelkite į tai, kad jie derėtų su paminklo spalva. Jeigu kapui rinkomės šviesų akmenį, šalia reikėtų ir šviesių augalų. Ir atvirkščiai – jeigu akmuo yra juodas, kapo apželdinimui rinkitės tamsius augalus.

Floristė pabrėžia, jog kapų dizaine neturėtų dominuoti daug margų spalvų. Stenkitės nekurti ryškių kontrastų tarp augalų ir akmens, jų deriniai turėtų sukurti rimties jausmą.

Geriausia rinktis daugiamečius augalus

Rita Naujalienė siūlo įprastą kapų puošimą begonijomis ir pelargonijomis keisti. Sodinkite tokius daugiamečius augalus, kuriems nereikėtų daug tarnauti. Kapų apželdinimui rinkitės nebūtinai tik žydinčius augalus – svarbu, jog jie būtų ilgaamžiai, subtilūs ir minimalistiniai.

Lietuvoje galime džiaugtis visais keturiais metų laikais, todėl sodinkite tokius augalus, kurie estetiškai atrodytų visus metus. Vienas iš tokių augalų – alūnės. Jų lapai būna įvairių spalvų, tad nesunku bus rasti tokią, kuri derės prie paminklo atspalvio.

Kapų apželdinimas: augalų spalvą parinkite artimą akmens spalvai. Nuotr. L.Liubertaitė
Kapų apželdinimas: augalų spalvą parinkite artimą akmens spalvai. Nuotr. L.Liubertaitė

Kapams tinka ir bet kuris augalas, kuris užaugina uogas ir savo grožį atskleidžia per Vėlines – pavyzdžiui, kauleniai ar spanguolės.

Kapų dizainui labai tinka uogeles vedantys augalai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kapų dizainui labai tinka uogeles vedantys augalai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kapuose gali augti ir varpiniai augalai. Gražiausiai atrodys maži varpinių augalų kupsteliai, pavyzdžiui, ankstyvoji viksva (lot. Carex Caryophyllea) ‘The Beatles’. Šis daugiametis ir nelepus augalas auga kaip žolė bei suteikia kapui žalumos, gaivumo.

Įvairių varpinių augalų galite užsisakyti iš šeimos ūkių Emedelyne, kad atvežtų į namus prieš lankant kapus.

Dar vienas populiarus augalas kapinėse – kalocefalas (lot. Calocephalus (Leucophyte) Brownii). Tikrai žinote šiuos sidabrinius krūmelius, dažnai naudojamus įvairiose augalų kompozicijose. Kapuose juos derinkite su panašaus atspalvio skaldele, kad sukurtumėte dar gilesnį ramybės įspūdį.

Rita Naujalienė paunksmėje rekomenduoja sodinti gebenes, kurios mėgsta pavėsį ir švelniai tarsi kilimas užkloja žemę.

Gebenės mėgsta pavėsį ir gražiai atrodo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Gebenės mėgsta pavėsį ir gražiai atrodo. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jeigu kapas yra labai saulėtoje ir karštoje vietoje, rinkitės šilokus, perkūnropes ir kitus sukulentinius augalus.

Šilropės (perkūnropės) tinka kapams saulėkaitoje. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šilropės (perkūnropės) tinka kapams saulėkaitoje. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jeigu vis dėlto norite vienmečių gėlių, floristė rekomenduoja smulkiais žiedeliais žydintį skeltažiedį (lot. Schizanthus). Šis šliaužiantis augalas yra nereiklus ir kapuose nepaprastai gražiai atrodo.

Kapų apželdinimas – iš kitos perspektyvos

Kapą galima uždengti ne tik betonu – pagalvokite apie natūralias medžiagas, pavyzdžiui, kankorėžius. Juk aplinkui turime tiek daug gamtos dovanų, o vis tiek ieškome pirkti plytelių, trinkelių ir plokščių…

Jeigu kapas yra senesnėse kapinėse, kuriose jau auga senos pušys, tiesiog surinkite ant žemės nukritusius kankorėžius ir suberkite juos ant kapo. Galite jais užpildyti tuštesnius tarpus tarp augalų arba sudėlioti kauburėlį ar kryžių – kaip tik jums norisi.

Nebijokite ant kapo nei nukritusių spyglių, nei pagaliukų ar medžio žievės. Nereikia jų slėpti, nereikia kurti kapo pernelyg nublizginto, sterilaus. Bet kuris kapas yra lygiai tokia pati gamtos dalis, kaip ir jį supanti aplinka, todėl jį praturtins viskas, ką gauname iš jos. 

Trumpai apie kapų dizainą:

  • Erdvė augalams susodinti turi atitikti paminklo užduotą formą;
  • Augalų spalvą rinkitės pagal akmens spalvą;
  • Augalais kurkite ne kontrastą, o ramybę;
  • Sodinkite augalus, kurie išliks gražūs visus metus;
  • Geriausia rinktis daugiamečius augalus;
  • Saulėtoje vietoje tinka perkūnropės, šilokai;
  • Kankorėžius naudokite kapo erdvei užpildyti.

Šis straipsnis yra parengtas pagal laidą „Čia mano sodas“. Joje floristė Rita Naujalienė apžvelgia, kokius augalus galite sodinti kapinėse, bei dalijasi patarimais apie kitas kapų apželdinimo subtilybes.

Susiję kursai:

„Kapų apželdinimo seminaras“ – tai nuotoliniai mokymai su idėjomis ir patarimais, kaip sukurti natūralistinį kapų dizainą

Daugiau skaitykite:

„Kapų tvarkymo pavyzdys: kaip atnaujinome ir kodėl“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis