Miesto daržas mano terasoje: birželio apžvalga

Miesto daržas yra pats smagiausias atradimų laukas. Juk tuo tas auginimas ir žavingas: jūs eksperimentuojate, o gamta pakoreguoja. Ir stebite, kuo visas tas žaidimas baigsis.

Šiame video aš pasakoju, ką auginu terasoje, kokias klaidas padariau, ir pateikiu kelis patarimus, kaip tų klaidų išvengti jums, kad miesto daržas džiugintų savo derliumi:

Toliau skaitykite, kaip sekasi mano terasos darželiui – pomidorams vazonuose, mairūnams, bazilikams ir kitiems skaniems augalams.

Sudygusius prieskoninius augalus reikia retinti

Pradėkim nuo klaidų.

Mano terasoje auga keli įdomūs prieskoniniai augalai: raudonėlis, čiobrelis, mairūnas. Paprastai šie augalai auga gražiais vešliais kereliais, o mano vazonuose jie ištįsę ir net nusvirę į apačią. Taip nutiko dėl to, kad sėklytėms sudygus ir daigeliams paaugus, juos reikėjo praretinti.

Sudygusius mairūnus, čiobrelius ir raudonėlius reikia retinti. Nuotr. L.Liubertaitė
Sudygusius mairūnus, čiobrelius ir raudonėlius reikia retinti. Nuotr. L.Liubertaitė

Galiu pasiteisinti, kad mano pavasaris buvo labai užimtas ir neturėjau laiko, bet augalams pasiteisinimai nerūpi, jie tiesiog nori daugiau erdvės šaknims. Kai augalai auga per tankiai, jiems neužtenka maisto medžiagų, drėgmės, šaknims – oro.

Čiobrelio irgi nepraretinau, tačiau tai didelės įtakos jam nepadarė, prieskonis auga gana vešliai ir gražiai, kad ir nusviręs. O štai mairūnui labai sunku, jam tikrai netinka mano apsileidimas. Mairūną būtinai reikėtų išskirstyti.

Raudonėlis taip pat nėra labai patenkintas tokiomis sąlygomis, tačiau ganėtinai neblogai auga.

Rozmarinas nustebino

Rozmarinas iš mano augintų prieskoninių augalų atrodė pats egzotiškiausias. Jis ilgai ir sunkiai dygo, mažai iš jo tikėjausi.

Tuos kelis daigelius, kai sustiprėjo, išskirsčiau po vieną į atskirus vazonus. Turiu atskirą pagiriamąjį žodį tarti vazonams. IKEA iniciavo mano terasos pertvarkas ir leido vazonų išsirinkti. Ir neprašoviau išsirinkusi MUSKOT vazonus, nes jų gylis labai tinka ir sėkloms sudygti, ir vėliau daigams persodinti. Juos naudosiu daug kartų, nėra ko lyginti su plastikiniais.

Rozmarinas ilgai dygęs, vėliau augo puikiai. Nuotr. L.Liubertaitė
Rozmarinas ilgai dygęs, vėliau augo puikiai. Nuotr. L.Liubertaitė

Be to, terasa su baltais elegantiškais vazonais atrodo gerai net tada, jeigu mano prieskoniai peraugę ar nusvirę.

Tačiau su rozmarinais to nebuvo – galiausiai jie įsibėgėjo ir dabar atrodo puikiai.

Bazilikų auginimas vazonuose

O štai bazilikų mylėtojams turiu patarimų. Auginti juos taip pat paprasta, kaip ir kitus prieskoninius augalus: pasėjote, daigus išskirstykite, ir jau turite puikių kvepiančių lapelių.

Tačiau tai ne viskas – labai svarbus yra genėjimas. Genėjimu aš vadinu tai, kaip jūs skinate baziliko lapelius, norėdami juos naudoti patiekalams.

Skinkite ne bazilikų šoninius lapelius, o viršūnėles. Tada jie pradės šakotis ir išleis naujų lapelių šonuose. Baziliko kerelis bus vis platesnis, vešlesnis, derliaus turėsite ilgiau ir daugiau.

Bazilikus reikia retinti
Negailėkite genėti bazilikų – skinkite viršūnėles, kad krūmelis plėstųsi. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei skinsite šoninius ar apatinius lapelius, bazilikas nesišakos, o augs į aukštį – atrodys ištįsęs, greitai sužydės.

Padariau eksperimentą: iš vazonėlio, kuriame sėjau bazilikus, tris daigelius perkėliau į kitą MUSKOT vazoną. Tie bazilikai, kurių viršūnes skyniau, išsišakojo, lapelių daugiau. Tie, kurių viršūnių neskyniau, atrodo ilgi ir ištįsę.

Išvadas, manau pasidarėte – negailėkit bazilikų ir naudokite juos maistui dažniau. Teisingai skindami turėsite tik didesnį derlių.

Kai kuriems prieskoniams vieta tik lauke

Kai kuriems prieskoniniams augalams, matyt, geriausia vieta augti yra daržas lauke. Dėl to nesėjau krapų – jau esu girdėjusi daug nusivylusių miesto daržininkų, kuriems nepavyko išsiauginti krapų vazone.

Aš sėjau petražoles – ir lapines, ir garbanotasias. Tačiau matau, kad jų lapai yra šviesesni negu turėtų būti, o tai vienas iš azoto trūkumo ženklų. Todėl petražoles, jeigu tik turite galimybę, geriau sodinkite į dirvą, joms reikia kur kas daugiau erdvės ir vietos.

Petražolėms labiau patinka augti darže. Nuotr. L.Liubertaitė
Petražolėms labiau patinka augti darže. Nuotr. L.Liubertaitė

Tačiau nesakykite, kad miesto daržas neįmanomas su krapais ir petražolėmis – pasirinkite gerokai didesnius vazonus arba net dėžes, kad sąlygos būtų kuo artimesnės auginimui lauke, ir neabejoju, kad jums pavyks.

Miesto daržas su pomidorais

Nors pomidorų auginame ir šiltnamyje, neįsivaizduoju savo terasos be smagių vyšninių pomidoriukų, kuriuos gali čia pat nusiskinti.

Taip viename iš vazonų apsigyveno pomidoras ‚Vilma‘ – tai žemaūgė veislė, kurį labai lengva auginti. Apie tai plačiau rasite straipsnyje „Pomidorai, kurių nereikia genėti – viskas apie juos“.

Kaip gi miesto daržas be pomidorų? Nuotr. L.Liubertaitė
Kaip gi miesto daržas be pomidorų? Nuotr. L.Liubertaitė

Pasodinau ir aukštaūgį pomidorą. Turiu konkretų tikslą – noriu, kad pomidoras augtų ir vyniotųsi apie mano terasos lentynas, o vasarai baigiantis padovanotų skanių pomidorų.

Auginu pomidorą 'Vilma'. Nuotr. L.Liubertaitė
Vėsesnėmis vasaros naktimis aukštaūgis pomidoras kėlė iššūkių. Nuotr. L.Liubertaitė

Tik šis aukštaūgis pomidoras kėlė papildomų rūpesčių. Mano terasa yra be stogo, todėl pavasario pabaigoje dėl šaltų naktų teko nešioti vazonus su augalais į namus ir rytais atgal į lauką. Su mažais vazonėliais paprasta, o štai su šiuo didžiuoju išsisukau panaudojusi specialų padėklą su ratukais – toks nebrangus, bet labai praverčiantys pirkinys, irgi iš IKEA.

Smagus miesto daržas mano terasoje. Nuotr. L.Liubertaitė
Smagus miesto daržas mano terasoje. Nuotr. L.Liubertaitė

Norime paskatinti

Šiuos eksperimentus kūriau IKEA ir jų siūlomų sprendimų terasai padrąsinta – juk auginti patiems yra pati ekologiškiausia, tvariausia ir smagiausia veikla, kokią tik galiu sugalvoti. Klaidos tik sustipriną azartą.

Auginkite ir jūs drąsiau, nebijokit žaisti ne pagal instrukcijas. Tam nereikia turėti daržo ar didelės erdvės – įvairios lentynos leidžia mažoje erdvėje pridėlioti daug vazonų. Su laiku išmoksit atpažinti, kada augalui negerai, o kada jis laimigas. Grožėsitės žiedais, skanausit savo kvepiančių čiobrelių , čiupsit pomidorą nuo palangės ir vaišinsit draugus arbata iš savo užaugintų mėtų.

Pasižvalgymui – IKEA lauko baldų ir dekoro rasite čia.

MOKYMAI:

“Šiuolaikinis daržas” – tai nuotoliniai mokymai internetu, norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Pomidorai, kurių nereikia genėti – viskas apie juos”

“Mano terasos įrengimas: nebrangu, bet labai jauku”

“Kaip sėti žalumynus į vazonus – paprasta instrukcija” – pasakojama, kaip sėjami žalumynai, kuriuos jau paaugusius pristatau šiame straipsnyje.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis