Sodas ant namo stogo – galimybė sukurti žaliąją erdvę, nenaudojant papildomo žemės ploto, tad ši idėja jau labai populiari sausakimšuose pasaulio didmiesčiuose ir, panašu, kad po truputį prigyja ir Lietuvoje. Daugiau kaip prieš metus Vilniaus centre lankytojams atverta „Live Square“ terasa leidžia atsidurti gamtos apsuptyje ir tiesiogine to žodžio prasme pakilti virš sostinės šurmulio. Toks nekasdienis projektas reikalauja daug žinių, kūrybiškumo ir netradicinių sprendimų, apie kuriuos pasikalbėjome su kraštovaizdžio architektu Linu Ūsu, drauge su „Terrafirma LT“ kūrusiu šį įspūdingo grožio sodą:
Skaitykite toliau ir sužinosite, su kokiais iššūkiais susidūrė projekto įgyvendinimo komanda, kokie sprendimai pasiteisino, o kokie nelabai, kokius augalus Linas parinko kurdamas harmoningą gamtos ir miesto panoramos paveikslą.
Iššūkiai ir sprendimai
Sodas ant namo stogo – visų pirma inžinerinis ir techninis galvosūkis, tad pradėjus projekto įgyvendinimą buvo susidurta su keliais iššūkiais:
1. Žemės kiekis. Norint sodinti ir auginti medelius, reikėjo užtikrinti, kad jų šaknys turės pakankamai vietos kerotis, todėl terasos konstruktoriams ir kraštovaizdžio architektams teko gerokai pasukti galvas ir surasti tinkamiausią sprendimą. Bendro darbo rezultatas – perdangoje įrengtos 15 cm gylio ertmės, skirtos žemėms supilti, o virš jų suformuotos apie 75 cm aukščio žemių kalvelės, ant kurių ir susodinti medeliai bei krūmai. Tiesa, Linas pripažįsta, kad ateityje vengtų tokių stačių kalvelių, mat lietus ir sniegas, vis dėlto, paplauna gruntą – nuo to neapsaugo net ir aplink kalveles pasodinti kiliminiai augalai. Alternatyva galėtų tapti pakeltos lysvės arba pakelti vazonai – jais ne tik galima kurti stilingą sodo geometriją, bet ir apsaugoti augalus nuo dirvos išplovimo.
2. Stiprus vėjas. Nedengta terasa iš visų pusių taršoma vėjo, tad reikėjo sugalvoti sprendimą, kaip apsaugoti želdinius nuo jo žalos. Medeliai buvo pritvirtinti prie specialių konstrukcijų, įrengtų ant terasos perdangos. Taip jie auga stabiliai, atlaiko įvairias orų permainas ir besikeičiančius sezonus.
3. Vandens nutekėjimas ir svorio paskirstymas. „Live Square“ terasa buvo kuriama labai gerai apgalvojant drenažo sistemą: vanduo nuo suformuotų kalvelių nuteka į perdangoje įmontuotas įlajas, kurių po terasos danga net nesimato. Ar neužsistovės vanduo, ar permirkusi žemė netaps per sunki ir ar stogo konstrukcija pajėgi ją atlaikyti – tai turi būti apskaičiuota itin tiksliai prieš įrenginėjant tinkamą ir patvarią stogo perdangą. Tad jei jums kilo noras ant savo stogo įsirengti sodą, deja, to negalėsite padaryti be specialaus projekto. Kita vertus, visada galite mini sodą kurti savo terasoje ar balkone, o jei trūksta idėjų, apsilankykite mūsų organizuojamuose kursuose „Mano balkono dizainas“ – spauskite čia, kad sužinotumėte apie juos daugiau.
Stogo augalai dermėje su miesto panorama
Kurdamas šią terasą Linas norėjo darnaus augalų ir miesto vaizdo, tad atsisakė ryškiaspalvio gėlyno, kuris galėtų blaškyti ir erzinti stebėtojo akis. Didelei terasai buvo pritaikyti masyvesni želdiniai, kad sukurtų jaukumo ir erdvės pojūtį. Be to, siekta, kad terasa būtų moderni, stilinga, keistųsi kartu su metų laikais, tad pasirinkti du augalų tipai: medeliai ir kiliminiai augalai.
Struktūriniais terasos augalais tapo medeliai:
– Lamarko medlievos, kurios gražiai žydi pavasarį ir tampa oranžinės rudenį;
– Sparnuotieji ožekšniai, erdvę įspūdingai puošiantys rudenį, kuomet nusidažo ryškiai raudonai;
– Kalninių pušų bonsai, leidžiantys sukurti žalio stogo įspūdį net ir žiemą.
Supiltus žemių kalnelius uždengti ir augalijai paįvairinti pasodinti kiliminiai ir žydintys augalai:
– Kadagiai;
– Žemaūgės pušys;
– Viksvos;
– Kiečiai;
– Šilagėlės;
– Dekoratyviai česnakai.
Graži terasa ilgam – kaip to pasiekti?
Ką daryti, kad sodas ant namo stogo ne vienus metus išliktų gražus, augalai vešėtų ir džiugintų akį? Linas įvardijo du svarbiausius faktorius:
1. Augalų atsparumas. Želdiniai turi būti daugiamečiai, pritaikyti mūsų klimatui, turi derėti tarpusavyje. Stilingą ir visus metus žaliuojančią erdvę galite sukurti ir savo balkone ar terasoje, daugiamečius augalus sodindami tiesiog į vazonus. Beje, paprastus vazonus savo rankomis galite paversti išmaniais vazonais su laistymo sistema – kaip tai padaryti, skaitykite čia.
2. Priežiūra. Ji turi būti nuolatinė ir kompleksinė: būtina ne tik ravėti, bet ir stebėti augalus, reaguoti į jų pokyčius, reikalui esant, keisti augalų susodinimo vietas. Sodas yra gyvas, tad ir rūpintis juo reikia kasdien.
Dėkojame Linui Ūsui, kuris mums papasakojo apie šios terasos kūrimo detales ir parodė, kaip gamtos grožis gali atsiskleisti netikėčiausiose vietose. Jei dar nespėjote apsilankyti „Live Square“ terasoje, būtinai tai padarykite – ji įsikūrusi Vilniuje, Gedimino pr. 44a ir yra atvira lankytojams ištisus metus. Čia veikia restoranas, tad galėsite papietauti sostinės stogų ir augalų grožio apsuptyje arba tiesiog pakilti virš miesto rutinos ir pasimėgauti sodo žalumos teikiama ramybe.
TAIP PAT SKAITYKITE:
“Mano terasos įrengimas: nebrangu, bet labai jauku”
“Kad plikos terasinės lentos pavirstų jaukia terasa”
“Išmanus vazonas su vandens rezervuaru – kaip pasidaryti pačiam”
“Vazoninės gėlės mano terasoje – taip aš pritaikiau dizaino dėsnius”
SUSIJĘ KURSAI:
“Mano sodo dizainas” – kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.
“Mano balkono dizainas” – susikursite stilingą balkono, terasos arba sodo ant stogo aplinką.
“Augalų komponavimo dirbtuvės” – šiuose kursuose išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.