Svogūninės gėlės gėlyne: rekomenduoja latvių dizainerė Sintija Nagle

Tulpės yra tik vienas iš nuostabių svogūninių augalų, kuriais galima papuošti kiemą pavasariui. Praplėskite akiratį ir suplanuokite įdomesnį pavasarį – pasinaudokite “Galantus” kraštovaizdžio architektės Sintijos Nagle idėjomis, kaip svogūninės gėlės gėlyne sukuria nuostabų vaizdą.

Latvių dizainerė Sintija Nagle. Nuotr. Galantus archyvas
Latvių kraštovaizdžio architektė ir dizainerė Sintija Nagle. Nuotr. “Galantus” archyvas

Idėjos įspūdingam pavasario kiemui

Svogūninės gėlės gėlyne dažniausiai sodinamos labai organiškai: ką pamačiau parduotuvėje gražaus, tą ir pasisodinau, o pavasarį žiūrėsiu, kas išėjo. Tačiau galima padaryti taip, kad žiedų būtų gausu nuo ankstyvo pavasario iki pat vidurvasario. 

Galime iš kaimynų latvių pasimokyti. Latvijos selekcininkai garsėja savo darbais su svogūniniais augalais, tad nieko nuostabaus, kad latvių dizaineriai naudojasi savo kolegų pasiekimais ir kūrybiškai panaudoja svogūnines gėles kurdami šiuolaikinį apželdinimą.

Juk šiuolaikinis dizainas – tai ne tik naujos veislės. Natūralistinis stilius, dar vadinamas “olandiškąja banga”, išpopuliarėjo ir Lietuvoje, tačiau dar per mažai žinome, kaip šio stiliaus želdyne įkomponuoti svogūnines gėles. Jų parinkimas ir suderinimas labai svarbus, nes natūralistinis želdynas turi būti ne tik estetiškas, bet ir nereikalaujantis intensyvios priežiūros.

Galantus komanda su Piet Oudolf Olandijoje. Nuotr. "Galantus" archyvas
Galantus” komanda su Piet Oudolf Olandijoje. Nuotr. “Galantus” archyvas

Aplankiau keletą modernaus dizaino sklypų Latvijoje šį pavasarį ir įsitikinau, kad į svogūnines gėles dažnai žiūrime per paprastai. Todėl pakviečiau kraštovaizdžio architektę Sintiją Nagle į Vilnių, kad rugpjūčio pabaigoje pravestų seminarą apie svogūninių augalų dizainą, mokymuose, vykusiuose po kasmetinės tarptautinės konferencijos “Garden style”.

Susipažinkite su Sintija ir sužinokite keletą įdomių svogūninių augalų šiuolaikiniam kiemui.

Kokią funkciją atlieka svogūninės gėlės gėlyne ir kieme

Sintija Nagle sako, kad natūralistinio stiliaus dizainas suteikia labai daug galimybių eksperimentuoti su skirtingų augalų deriniais. Šiuolaikiniame kieme svarbus ne tik žiedas, bet ir visas augalas. Tad atkreipkite dėmesį ir į augalo struktūrą. Nuostabu, kiek variantų galima pasirinkti iš pavasarinių svogūninių gėlių gausos. 

Prieš pradedant rinktis svogūnines gėles savo gėlynui, pirmiausia reikia nuspręsti, ko siekiama. Pagalvokite keliais aspektais. Visų pirma, įvertinkite planuojamą žydėjimo laiką ir trukmę:

  • Ar norima, kad gėlynas žydėtų nuo ankstyvo kovo iki gegužės pabaigos?
  • O gal kad žydėjimas prasidėtų tik nuo balandžio vidurio? 

Tada pagalvokite, kokį vaidmenį svogūninės gėlės gėlyne ir kieme turi atlikti, kad nuspręstumėte, kokio aukščio ir kiek gausiai jų reikės. Štai keli variantai, kokią funkciją jos gali atlikti:

  • Žydintis pagrindas po dideliais krūmais;
  • Tiesus, aušktas vertikalus akcentas, sudarantis vizualią sieną;
  • Žydinčių gėlių masės.
Svogūninės gėlės gėlyne sukuria nuostabų vaizdą. Nuotr. Sintija Nagle
Svogūninės gėlės gėlyne sukuria nuostabų vaizdą po krūmais ir medžiais. Nuotr. Sintija Nagle
Tulpės ir česnakai. Puikus derinys. Nuotr. Sintija Nagle
Tulpės ir česnakai. Puikus derinys, sudarantis tarsi vertikalią sieną. Nuotr. Sintija Nagle
Dekoratyvinių česnakų jūra, suderinta su kraujažolėmis. Nuotr. Sintija Nagle
Dekoratyvinių česnakų jūra, suderinta su kraujažolėmis. Nuotr. Sintija Nagle

Želdynas kuriamas pradedant nuo medžių, krūmų, daugiamečių augalų, o svogūniniai lieka kaip malonus sezoninis akcentas. Todėl kai jau turite pagrindą, svogūninių augalų funkciją sugalvoti gerokai paprasčiau.

Svogūnininės gėlės gėlyne: eilėmis, grupelėmis ar padrikai?

Natūralistiniam stiliui labai svarbus yra svogūnėlių išdėstymas. Svogūnėliai sodinami mažomis grupėmis, tai priklauso nuo svogūnėlių rūšies, svogūnėlio dydžio ir šių grupių pasiskirstymo tarp kitų augalų visame gėlyne. Pabandykite padaryti taip, kad svogūniniai augalai atrodytų natūraliai, nesodinkite jų tiesiomis linijomis ar apskritimais – tai būdinga klasikiniams želdynams, tačiau atrodytų keistai šiuolaikiškame kieme, kur stilius laisvesnis, labiau primenantis laukinę gamtą. 

Laisvai pasklaidykite svogūnėlių grupes, kad tarpai tarp grupių būtų nevienodi.

Svogūninės gėlės gėlyne kiemo puošmena pavasarį. Nuotr. Sintija Nagle
Svogūninės gėlės gėlyne sodinamos ne tiesiomis linijomis ar griežtais apskritimais. Nuotr. Sintija Nagle

Svogūninės gėlės gėlyne gali likti ir po žydėjimo

Yra keletas svogūninių gėlių, kurios laikomos daugiametėmis, kai tuo tarpu kitos išnyksta jau pirmais ar antrais metais. Natūralistinio stiliaus gėlynams Sintija Nagle rekomenduoja naudoti daugiametes patikimas svogūnines gėles, kurių nereikia iškasinėti ir vėl sodinti rudenį. 

Yra keletas augalų, kuriuos ji rekomenduoja visiems sodams ir gėlynams, pavyzdžiui tai klasikinė balta spalva žydinti snieguolė (lot. Galanthus nivalis). Tai yra pirmoji gėlė, kuri prasikala iš žemės ir suteikia džiaugsmo, pranešdama apie ateinantį pavasarį. 

Sibirinė scylė (lot. Scilla siberica), pasipuošusi baltais arba mėlynais žiedais, – taip pat geras pasirinkimas. Ji pati pasidaugina, labai gražiai atrodo: tarsi kilimas po dideliais krūmais ar medžiais. Ji puikiausiai tiktų ir kaip gėlyno akcentas matomiausioje sklypo vietoje.

Kalbant apie tulpes ir narcizus, jų yra tiek daug rūšių, veislių, formų ir spalvų, kad galima pasirinkti pagal savo skonį ir norimą pasiekti efektą. Bet Sintija pataria nepersistengti. Pasirinkite keletą skirtingu metu žydinčių veislių, sukurkite patinkančią spalvinę kompoziciją ir susodinkite svogūnėlius mažomis grupėmis (10-20 vnt. grupėje) visame gėlyne. Pavasarį jūsų gėlynas bus ryškus, įdomus ir subalansuotas. “Iš savo patirties galiu pasakyti, kad, deja, tulpės ir narcizai gyvena trumpiau palyginti su česnakais ar snieguolėmis,” – pasakoja kraštovaizdžio architektė.

Svogūninės gėlės gėlyne gali būti susodintos išlaikant natūralistinį stilių. Nuotr. Sintija Nagle
Tulpių spalvą suderinus su augančiais krūmais sukuriama vientisa spalvinė gama. Nuotr. Sintija Nagle
Tamsios tulpės suteikia akcento. Nuotr. Sintija Nagle
Tamsios tulpės suteikia akcento. Nuotr. Sintija Nagle

Dekoratyviniai česnakai – šiuolaikinio želdyno puošmena

Česnakai natūralistinio stiliaus gėlyne labai tinka. Galima pasirinkti iš daugybės jų veislių. Sintija siūlo atkreipti dėmesį į kiaušininius česnakus (lot. Allium sphaerocephalon) – jie žydi nuo birželio pabaigos, liepą. Pradeda žydėti žaliai, tada pamažu spalva keičiasi iki violetinės ar raudonos. Kiaušininiai česnakai labai gražiai atrodo suderinti su daugiamečiais varpiniais augalais, gojiniais šalavijais ir kraujažolėmis. Kadangi svogūnėliai yra tikrai maži, Sintija rekomenduoja juos sodinti grupėmis, mažiausiai po 15 vienetų.

Kaušininis česnakas (lot. Allium sphaerocephalon) ir po žydėjimo išlaiko savo dekoratyvumą. Nuotr. Sintija Nagle
Kaušininis česnakas (lot. Allium sphaerocephalon) ir po žydėjimo išlaiko savo dekoratyvumą. Nuotr. Sintija Nagle

Dar viena graži česnakų rūšis – Kristofo česnakai (Lot. Allium christophii). Jo žiedai – itin dideli, žvaigždės formos, pilkai violetiniai. Beje, juos galima pamatyti sodelyje prie MO muziejaus Vilniuje. Siekiant geriausio vaizdo ir įspūdžio, grupėje turėtų būti 5-10 svogūnėlių.

Jeigu reikia vertikalumo gegužę ir birželį, kol kiti augalai gėlyne dar maži, atkreipkite dėmesį į česnaką ‘Mount Everest’. Jis yra aukštas (iki 1 m aukščio), žydi baltai. Dar viena rekomendacija tokiai situacijai – česnakas ‘Gladiator’ su alyviniais žiedais, užaugantis iki 1,2 m. aukščio. 

Dekoratyviniai česnakai tik pradedantys žydėti. Nuotr. Sintija Nagle
Pradedantys žydėti dekoratyviniai česnakai. Nuotr. Sintija Nagle

Kai česnakai nužydi, jie nesuglemba, o vis dar išlaiko dekoratyvumą ir struktūrą. Tad jeigu tik patinka, juos galima palikti nenukirptus iki rudens. 

Svogūninės gėlės gėlyne ir … vazone

Svogūninės gėlės gali puošti ne tik gėlyną. Užsiauginti besikeičiančią pavasarinę puokštę vazone galite ir jūs. Kai pavasarį žemė dar bus neatšilusi, gėlynai miegos, o žiedų jau norėsis, įspūdingas vazonas su žydinčiomis gėlėmis papuoš jūsų įėjimą į namą ir pasitiks kasdien grįžtant iš darbo.

Ankstyvo pavasario kiemo puošmena - svogūninės gėlės vazone. Nuotr. Sintija Nagle
Ankstyvo pavasario kiemo puošmena – svogūninės gėlės vazone. Nuotr. Sintija Nagle

Nesudėtinga tokį susisodinti pačiam. Tereikia gerai susiplanuoti ką sodinti, atkreipiant dėmesį į:

  • Pasirinktų augalų pavasarinio “prabudimo” ir žydėjimo laiką,
  • Augalų aukščius ir spalvas,
  • Svogūnėlių sodinimo gylį.

Tinkamai suplanavus, pavasarį svogūniniai augalai dygsta vazone vienas po kito, skleidžiasi vieni paskui kitus, ir tokiu būdu turite nepertraukiamai gausiai žiedais apsipylusį vazoną visą pavasarį ir net vasaros pradžioje. 

Svogūninės gėlės gali augti ne tik gėlyne. Nuotr. Sintija Nagle
Svogūninės gėlės gali augti ne tik gėlyne. Nuotr. Sintija Nagle

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas ir žurnale “Mano namai”.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Svogūninės gėlės žydi 20 metų be iškasimo – tai įmanoma!”

“Krokai vejoje kaip mažyčiai briliantai – pasodinkite savo kieme!”

“Rudens darbai sode, darže ir gėlyne – dar galima sodinti”

SUSIJĘ SEMINARAI IR KURSAI:

“Augalų komponavimo dirbtuvės” – tai praktiškos ir smagios kūrybinės dirbtuvės, kuriose išmoksite iš medžių, krūmų ir gėlių sukurti harmoningą kompoziciją ir netgi pasidaryti augalų susodinimo planą su atstumais ir kiekiais.

„Geltonas karutis“ organizuoja mokymus „Apželdinimo akademija“, norintiems pradėti dirbti apželdinimo srityje, susipažinti su kraštovaizdžio projektų valdymu ir tolesne priežiūra, bei gauti daug praktinių žinių per trumpą laiką. Šie mokymai nėra skirti mėgėjams – tai susipažinimas su apželdinimo verslo „virtuve“.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis