Vejos įrengimas: kiek kainuoja ir kaip derėtis

Norite, kad specialistai įrengtų veją? Panagrinėkime, iš kokių etapų susideda vejos įrengimas, kas turi įeiti į kainą, ir kokius klausimus reikia užduoti įvertinant įmonės pasiūlymą.

Vejos įrengimas

Vejos įrengimas susideda iš kelių etapų – žema kaina ar gera akcija gali būti dėl to, kad ne visi etapai įskaičiuoti.

DAUG NESUSIPRATIMŲ

Kai nežinai, kaip įvertinti pasiūlymą, telieka kainų palyginimas. Žmonės nesupranta, kodėl vieno kvadratinio metro vejos įrengimas kainuoja dvigubai daugiau vienoje įmonėje negu kitoje.

Kai vertinama tik kaina, atsiranda vietos „improvizacijoms“: vėliau pasirodo, kad dalis paslaugų nebuvo įskaičiuota į kaštus ir reikia primokėti. Yra daug atvejų, kai įmonė neprisiima atsakomybės dėl sėkmingo vejos sudygimo, atsainiai paruošia gruntą, naudoja sėklas, kurios garantuoja greitą, bet nekokybišką rezultatą.

Apželdinimo kursuose „Geltonas karutis“ girdėjome begales istorijų, kai po vejos įrengimo žmonės jau supranta tą skirtumą, ypač jei tenka nusivilti ir kviesti kitą įmonę padėčiai ištaisyti.

Kad užbėgtume problemoms už akių ir kad susidarytume tikslesnį vaizdą, ko galime tikėtis iš įmonių, pakalbinau tris specialistes, Vaivą Marozienę („Vaivos sodai“, Vilnius), Jolitą Deresevičienę („Aplinkotvarka24.lt, Vilnius) ir Ramunę Alseikaitę (kraštovaizdžio architektė, Klaipėda).

KAS ĮEINA Į VEJOS ĮRENGIMO KAINĄ

Vaiva Marozienė teigia, kad rimta, atsakinga įmonė į vejos įrengimo kainą įtraukia šiuos dalykus:

  • Augalinio grunto paskleidimas;
  • Akmenų, šiukšlių ir pan. surinkimas;
  • Viršutinio sluoksnio išlyginimas pagal nuolydžius;
  • Sėklos ir sėjimo darbai;
  • Trąšos ir tręšimo darbai;
  • Pirmas pjovimas;
  • Purškimas nuo piktžolių.

Tad jeigu paklausite, kokia yra vejos įrengimo kaina, greičiausiai būtent šie elementai ją sudarys. Jei augalinis gruntas turtingas ir kokybiškas, kai kurie specialistai gali nenaudoti trąšų papildomai.

V.Marozienė sako, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į vieną punktą – į pirmą vejos pjovimą. Paprastai apmokėjimas už vejos įrengimą vyksta dalimis. Tad jeigu įmonė nori gauti paskutinę dalį pinigų, jie tikrai pasistengs, kad viskas sudygtų. Todėl jeigu į kainą įeina pirmas vejos pjovimas, galite tai traktuoti kaip garantiją, kad darbai bus kokybiškai atlikti ir žolė sudygs.

PARUOŠIMAS SU SUNKIĄJA TECHNIKA KAINUOS PAPILDOMAI

Nuolydžių suvedimas, grunto stumdymas su technika – tai atskiri darbai, ir į tokį bazinį kainos pasiūlymą jie neįeina, klausti apie šiuos darbus reikia atskirai.

J.Deresevičienė papildo, kad jei gruntas gana lygus ir reikalingos tik nedidelės korekcijos, gali būti, kad nekainuos papildomai. O jei reikalinga sunkioji technika, įmonė paruošia pasiūlymą pagal individualią situaciją. J.Deresevičienės atstovaujama įmonė turi savo technikos, todėl sąlygos dėl žemių perstumdymo gali būti lankstesnės, net jeigu reikėtų atvažiuoti ne vieną kartą. Jei veją įrengianti įmonė savo technikos neturi, kiekvienas atvažiavimas užsakomas atskirai ir atitinkamai palengvina jūsų kišenę.

AUGALINIS GRUNTAS KAINUOS PAPILDOMAI

R.Alseikaitė sako, kad jei naujajai vejai bus naudojamas esamas augalinis gruntas, kuris jau yra jūsų sklype, dažnai jis būna sumindytas, suvažinėtas technikos arba tiesiog susigulėjęs. Tokį gruntą reikia kultivuoti. Bet jei pakanka esamo grunto, kultivavimas įeina į bazinę kainą, teigia ji.

Jei jums reikia atsivežti augalinio grunto papildomai, tą teks pripliusuoti prie jūsų vejos įrengimo sąnaudų. Paprastai čia dirba skirtingos įmonės: vieni įrenginėja veją, o visai kiti veža žemes. Žemes galite užsisakyti ir patys – susiraskite per skelbimus ir užsakykite reikalingą kiekį. Žinoma, jei jums veją įrenginėja specialistai, jie suorganizuos tiekėjus ir patikrins atvežamos žemės kokybę. Tai yra labai svarbu – kokybiškas augalinis gruntas bus turtingas maisto medžiagų ir nebus pilnas akivaizdžiai matomų daugiamečių piktžolių šaknų.

KIEK KAINUOJA IR KAIP VYKSTA APMOKĖJIMAS

Apmokėjimas už vejos įrengimą dažniausiai vyksta trimis etapais:

  • viena dalis yra išankstinis mokėjimas,
  • antroji dalis apmokama, kai išberiama sėkla,
  • trečioji dalis mokama pirmą kartą nupjovus veją.

Specialistės minėjo, kad skirtingose Lietuvos dalyse vejos įrengimo kainos skiriasi, tačiau bandant apibendrinti – mokėdami 3-3,5 Eur už kvadratinį metrą jūs galite tikėtis kokybiško darbo ir reikalauti garantijų. Paklausinėjus susidarė įspūdis, kad tarkim Kaune gerokai daugiau galimybių susirasti nebrangų variantą, palyginti su Klaipėda, kur kainos aukštesnės. Bet kuriuo atveju, jeigu vejos plotas didelis, kaina už kvadratinį metrą gali nemažai susitraukti.

Prieš derėdamiesi dėl kainos, paklauskite apie vejos sėklų mišinį. Brangesni mišiniai turi daugiau pievinės miglės ir kitų sėklų savo sudėtyje, kurios yra dekoratyvios ir atsparios. Pigesniuose sėklų mišiniuose daugiau žolių, kurios ne tokios gražios, mažiau pakančios mindymui, didesnė tikimybė, kad iššals per žiemą ir vėl reikės atsėti.

KOKYBĖS GARANTIJOS

Atsakingos įmonės gali imtis ir papildomų priemonių, kad veja kokybiškai sudygtų, kurios įeina į kainą. Pavyzdžiui, J.Deresevičienė teigia, kad jie vejos plotus, kurie iki 10 arų, pasėję visada uždengia balta agrodanga, kad sudygimas būtų tikrai sėkmingas. Kiti specialistai nebūtinai taip daro visada, tačiau esant poreikiui taip pat dengia agroplėvele – ypač jei sėjama šlaite ir didelė tikimybė, kad sėklas gali išplauti lietūs.

Jeigu nėra įrengtos laistymo sistemos, dengimas agroplėvele tada labai praverčia, nes tokiu būdu daugiau sulaikoma drėgmė ir apsaugoma nuo išplovimo, jei šeimininkas laiku neperkeltų purkštuvo į kitą vietą.

Natūralu, kad sėjant ne visos sėklos tolygiai išdygsta. Kai kurie specialistai už tą pačią kainą garantuoja ir atsėjimą, jeigu taip atsitiktų. Klauskite apie tai prieš sukirsdami rankomis, kad vėliau nebūtų netikėtumų.

Kokybė neatsiejama nuo laistymo. Išties veją reikia laistyti tiek daug, kad paprastas pilietis, kuris su tuo nesusidūręs, tikrai laistys per retai ir per mažai. Kas kita, jei įrengta laistymo sistema, kurios nustatymai leidžia pasirūpinti veja būtent taip, kaip reikia. V.Marozienė teigia, kad būtent dėl šios priežasties specialistai paprastai duoda garantiją vejos sudygimui tik tada, jei yra įrengta laistymo sistema.

Vejos įrengimas gali būti be garantijos, jeigu laistysite patys.

Vejos įrengimas gali būti be garantijos, jeigu laistysite patys.

Vadinasi, jei laistysite savo rankomis, kažin ar galite reikalauti kokybiško vejos įrengimo su pirmu nupjovimu ir su garantija.

PRIEŽIŪRA PO ĮRENGIMO

Jei sėjama su geresniu sėklų mišiniu, nereikia tikėtis, kad veja bus graži iškart. Gerai prižiūrint, jos grožis atsiskleis antraisiais arba trečiaisiais metais. Tada jūs galite tikėtis to žalio minkšto kilimo, apie kurį svajojote.

Be to, V.Marozienė sako, kad jei sėjamos prestižinės vejos sėklos, tai ir priežiūra turi būti prestižinė: tręšti bent 3 kartus per metus, aeruoti, šienauti kartą per savaitę, naudoti laistymo sistemą.

Tad prieš susitardami pagalvokite, kiek iš tikrųjų jums reikia vejos, ir atsakingai pasirinkite įmonę, kuri galės įrengti.

Laistoma su laistymo sistema

Kokybiškos vejos įrengimas neatsiejamas nuo laistymo sistemų.

Ši mini apklausa nepretenduoja į statistiką ar tikslią Lietuvos įmonių apžvalgą, tačiau tikiuosi, kad padės susigaudyti visame procese, kas yra vejos įrengimas, ir padės pasirinkti patikimą partnerį.

Ačiū specialistėms už konsultacijas ruošiant šį straipsnį. Straipsnis parašytas 2018 metais – rašau dėl orientacijos, jeigu kainos keistųsi metams bėgant.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Visi straipsniai, susiję su vejos įrengimu ir priežiūra – štai čia, spauskite ir pasirinkite dominančią temą.

Keletas įdomybių apie vejos priežiūrą:

Veja kaip dizaino elementas: pokyčiai kieme be išlaidų

Vejos robotas: sujungimas, paleidimas ir pirmieji įspūdžiai

Samanų naikinimas vejoje: kodėl jos atsiranda

Kviečiame registruotis į kursus „Mano sodo dizainas“, kurių metu mokome, kaip susiplanuoti šiuolaikišką dizainą savo kiemui. Plačiau apie kursus skaitykite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt