Žydėjimo kalendorius pagal mėnesius – pasisemkite idėjų gėlynui!

Sklandus ir nepertraukiamas žydėjimo kalendorius, kad gėlynas žydėtų ištisą sezoną – ir menas, ir mokslas. Vieną mėnesį sužydi beveik visi augalai, o kitą mėnesį atsiranda tuštuma, kai nežydi niekas. Kokius augalus pasirinkti, kad kažkas nuolat žydėtų? Kai vis pritrūksta ne knyginių idėjų, o paremtų patirtimi, štai čia ir pagelbėja socialiniai tinklai. Susisiekiau su Daiva, kuri administruoja Facebook‘o grupę „Vaikštau sode, kapstaus darže -2“. Šioje grupėje sodininkai dalijasi savo patirtimi ir kartu susistemina didžiulę savo bendruomenės narių patirtį.

ŽYDĖJIMO KALENDORIUS KIEKVIENAM MĖNESIUI

 Štai jų sudarytas dekoratyvinių augalų žydėjimo kalendorius, sudarytas pagal tai, kas kurį mėnesį pradėjo žydėti arba žydėjo 2017-aisiais. Toliau – iš eilės pagal mėnesius:

KOVĄ ŽYDINTYS AUGALAI

Kaip teigia žydėjimo kalendorius, pirmieji augalai, kurie kai kuriose vietovėse pražydo net kovo 8d. – tai snieguolės, adoniai (lot. Adonis), sniegžydrės, krokai, žibutės, spalvingieji gražuoliai eleborai.

Kiek vėliau – mėlynai žydintys tinkliniai vilkdalgiai (lot. Iris reticulata), leukojos (lot. Leucojum), Scopolia physaloides (neradau ir aš lietuviško pavadinimo), žibutės pilnaviduriais rožiniais žiedeliais (lot. Hepatica nobilis ‘Rubra Plena’), dangaus mėlynumo scylės (lot. Scilla), dar per retai gėlynuose auginami rūteniai (lot.Corydalis solida). Įsivaizduokite, visa tai – jau kovo mėnesį! Dauguma šių augalų yra svogūniniai, kurie sodinami iš rudens.

Krokai (lot.Crocus). Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Pagal žydėjimo kalendorių, sezoną pradeda krokai (lot. Crocus). Nuotr.aut. L.Liubertaitė

BALANDĮ ŽYDINTYS AUGALAI

2017-aisiais jis buvo snieguotas, šaltas ir šlapias. Tačiau žydėjimo kalendorius džiugina, pasak jo, jau žydi raktažolės, narcizai, vis dar scylės, žydrės (žemiau nuotraukoje), sniegžydrės, saulutės (lot. Bellis perennis), šilagėlės (lot. Pulsatilla), rūteniai, hiacintai, pirmosios tulpės.

Žydrės (lot.Muscari). Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Žydrės (lot. Muscari). Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Pražysta giminaičiai vaistutis (lot. Arabis) ir aubretė (lot. Aubrieta). Pavėsyje pirmuosius baltus žiedus parodo kanadinė sangvinarija (lot. Sanguinaria canadensis).

Pradeda žydėti sumedėję augalai: raugerškis, magnolija.

GEGUŽĘ ŽYDINTYS AUGALAI

Gegužė pradeda savo tulpių šokiu, plieskia narcizai, hiacintai, žiedelius į viršų iššauna plačiosios bergenijos, balkšvais varpeliais į kekes pasidabina baltašaknės. Puošiasi lanksvos, magnolijos, nuo gegužės 20 d. – alyvos, azalijos, medėjantys bijūnai, rododendrai, putinai, gudobelės, totoriniai sausmedžiai

Akmenims draugiją palaiko visžalė levizija (lot. Lewisia), karpažolė (lot. Euphorbia), radiolė (lot. Rhodiola), uolaskėlė (lot. Saxifraga), rudgrūdėlė (lot. Iberis sempervirens).

SUSIJĘ APŽELDINIMO KURSAI:

Augalų komponavimo dirbtuvėse” išmoksite kurti harmoningas kompozicijas iš medžių, krūmų ir gėlių. O kursuose “Mano natūralistinis gėlynas” pradėsite kurti savo šiuolaikišką, stilingą gėlyną.

Kokius dar žydinčius augalus mums siūlo žydėjimo kalendorius gegužę? Jų visa galybė: tai žiognagė (lot. Geum), vilkdalgis, flioksas, bajorė (lot. Centaurea), mėlynasis gencionas (lot. Gentiana), „geltona ramunėle“ vadinama rytinė laumenė (lot. Doronicum orientale), širdelėmis pasikabinę auskarėliai (lot. Dicentra).

Neatsilieka ir elegantiškasis sinavadas (lot. Aquilegia vulgaris), dekoratyvinis česnakas, diktonas (lot. Dictamnus), mėlynai žydinti linksmė iš hiacintų giminės (lot. Hyacintoides hispanica), dvylikadeivė iš raktažolių giminės (lot. Dodecatheon), palemonas (lot. Polemonium), šalavijas (lot. Salvia), tūbė (lot. Verbascum).

Žiognagė (lot. Geum). Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Žiognagė (lot. Geum). Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

BIRŽELĮ ŽYDINTYS AUGALAI

Birželis apsipylė vilkdalgiais, bijūnais, melsvai pražydo gracingi katilėliai (lot. Campanula), linai. Žydi ne visiems pažįstamos smaliukės (lot. Lychnis viscaria) ir daugelio dievinamos vijoklinės raganės, gražuolės lelijos, pradeda savo simfoniją viendienės, tradicinio gėlyno pažiba – rusmenės, šiurpiniai gvazdikai.

Net jurginai, sinavadai, arunkai, žiognagė, brugmansija, astilbė, astrancija, melsvė – čia ne vien tik pavadinimai, čia ištisi idėjų klodai jūsų birželio gėlynams.

Krūmai, žydintys birželį – tai veigelė, jazminai, deucija (dar vadinama radasta). Vandens telkinius papuošia žydinčios vandens lelijos.

Viendienė (lot. Hemerocallis). Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Viendienė (lot. Hemerocallis). Nuotr.aut. L.Liubertaitė

LIEPĄ ŽYDINTYS AUGALAI

Liepa puošiasi gausybe rožių, viendienių, lelijų. Taip pat ima žydėti mažiau žinomi augalai, tokie kaip orchidėjas primenantis kreivuonis (lot. Tricyrtis hirta), mėgstantis pavėsį, arba gailiardija (lot. (lot. Gaillardia), kuri kaip tik atspari sausrai. Levanda, gaisrena (lot. Lychnis) , flioksas, siauralapis vingiris, dar mažai kur auginama rūgtis.

Vertikalius žiedynus išleidžia piliarožė, pentinius. Pradeda žydėti daug alpinariuminių augalų, pavyzdžiui liūtpėdė (lot. Leontopodium), mudrė (lot. Delosperma). Pavėsyje gražiais lapais besipuikuojančios melsvės liepą išskleidžia savo kuklius žiedynus.

Įspūdingos ir vienmetės, kurios pražysta liepos mėnesį: kosmėjos, saulėgrąžos ir begalė kitų.

Lelija (lot.Lilium). Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Lelija (lot. Lilium). Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

RUGPJŪTĮ ŽYDINTYS AUGALAI

Rugpjūtis apsipylęs visokių atspalvių ir formų jurginais – jų neįmanoma nepastebėti. Žydi kardeliai, saulėgrąžos, serenčiai, kininiai ratiliai, kosmėjos, zinijos, burnočiai, kanai, žioveiniai, acidanteros.

Platus ir žydinčių daugiamečių gėlių pasirinkimas: tai liatris, flioksas, kurpelė, „olandiškos bangos“ įžymybė ežiuolė (lot. Echinacea), ryškiai geltonai žydintis saulakis, tūbė, sidabriškų lapų šlamainis (lot. Anaphalis), rūgtis, pajūrinė lobuliarija (lot. Lobularia maritima), pūstatauris (lot. Physostegia ), čiaudulinė kraujažolė (lot. Achillea ptarmica), tiesiaragė našlaitė.

Dar nebaigia žydėjimo viendienės ir gražuolės raganės, savo žiedynus išskleidžia soruolės, o kai kur 2017-ųjų rugpjūtį pentiniai žydėjo jau antrą kartą metuose.

Ežiuolė (lot. Echinacea). Nuotr.aut.L.Liubertaitė

Ežiuolė (lot. Echinacea). Nuotr.aut.L.Liubertaitė

Dar vis galima pasidžiaugti kai kurių veislių žydinčiomis rožėmis, įsibėgėja hortenzijos, o sidabrakrūmiai apskritai yra ilgiausiai žydintis dekoratyvinis krūmas, tad rugpjūtį jo žiedų taip pat nemažai.

RUGSĖJĮ ŽYDINTYS AUGALAI

Rugsėjis dar spalvų nepristinga, pasak žydėjimo kalendoriaus. Facebook‘o grupės nariai dalinosi nuotraukomis, kuriose rugsėjo mėnesį dar vis žydėjo flioksai, astilbės, baltagalvės, ežiuolės, astrancijos, snapučiai (kaip anksčiau jų nepaminėjom?), kaukazinės žvaigždūnės (lot. Scabiosa caucasica). Jurginai dar vis išgyvena savo grožio piką. Hortenzijų šakos ir toliau lūžta nuo žiedų.

Šluotelinių hortenzijų (lot. Hydrangea paniculata) įvairovė. Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Šluotelinių hortenzijų (lot. Hydrangea paniculata) įvairovė. Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Vis daugiau pradeda žydėti rudeninių gėlių: tai astrai, blakėžudės (lot. Actaea), kraujalakės (lot. Sanguisorba), rudbekijos, saulainės, japoninės plukės, daugiametės chrizantemos.

Kai kurie augalai jau net spėjo pailsėti ir rugsėjį žydi pakartotinai: auskarėliai, baltagalvės, katilėliai, pentiniai, skaisteniai, liūtpėdės, katžolės, kraujažolės, rasakilos, šalavijai, veronikos, pievinės vingiorykštės.

SPALĮ ŽYDINTYS AUGALAI

Spalis. Vis dar žydi jurginai, astrancijos, saulakiai, japoninės plukės, rudbekijos, snapučiai, levandos, vėlyviai (lot. Colchicum autumnale), kurie dar vadinami rudeniniais krokais, taip pat natūralistinio stiliaus mėgėjų vertinamos makedoninės buožainės (lot. Knautia macedonica) bei gludai (lot. Coreopsis grandiflora).

Grupės nariai dalijasi nuotraukomis, kur įvairiose Lietuvos vietovėse spalį vis dar galima rasti žydinčių sirinių kinrožių (lot. Hibiscus syriacus), rusmenių, ežiuolių, skaistenių, vėlyvųjų astilbių,veronikų.

Rudbekija (lot. Rudbeckia). Nuotr.aut.L.Liubertaitė

Rudbekija (lot. Rudbeckia). Nuotr.aut.L.Liubertaitė

Spalį dar galima pasigrožėti vėlyvesnėmis raganių ir rožių veislėmis. Gausiai žydi visos hortenzijos, viržiai, šilokai (lot. Sedum), kuo puikiausiai laikosi kraujalakė ir visa galybė dekoratyvinių smilginių augalų.

LAPKRITĮ ŽYDINTYS AUGALAI

Lapkritį dar žydi rožės, stebina žydėjimo kalendorius. 2017-aisiais ten, kur negavo šalnos, žiedais dar vis puošėsi jurginai, šilokai, žiognagės, vėlyviai, pajūrinės lobuliarijos, plukės, astrai, našlaitės, saulutės.

Savo žiedus dar vis rodo medetkos, bakopos ir saulėgrąžos.

Žydėjimo kalendorius sako: koks gi ruduo be šilokų (lot. Sedum)? Nuotr.aut. L.Liubertaitė

Žydėjimo kalendorius sako: koks gi ruduo be šilokų (lot. Sedum)? Nuotr.aut. L.Liubertaitė

GRUODĮ ŽYDINTYS AUGALAI

Gruodį dar žydi, nors ir apsnigtos: rožės, aubretės, medetkos, našlaitės ir… dekoratyviniai kopūstai!

Dekoratyvinis kopūstas. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Žydėjimo kalendorius jau į pabaigą, o dekoratyvinis kopūstas vis dar puošnus. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Šis dekoratyvinių augalų žydėjimo kalendorius negali lygiuotis į enciklopedijas – jis neatspindi statistiško augalų žydėjimo laiko ir nėra tikslus. Tačiau jis paremtas tikra gyva praktika, o jį sudarė entuziastai, kurie augino savo kiemuose ir būtent tuo metu matė žiedus.

Tad dėkoju Daivai už pasidalinimą ir visai Facebook‘o grupei už įkvėpimą. Tikiuosi, kad šis kalendorius, papildytas keliais retesnių augalų lotyniškais pavadinimais, duos Jums bent keletą naujų idėjų savo gėlynui 2018-aisiais.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir Lrytas.lt portale.

DAUGIAU IDĖJŲ JŪSŲ GĖLYNAMS:

Apie Auksės Dobilienės patirtį kuriant natūralistinį želdyną savo sodyboje, skaitykite čia;

Tūkstančio tulpių auginimas privačiame Dalios Rapšienės sklype –  skaitykite čia;

Visus mūsų straipsnius apie daugiametes gėles rasite čia.

SUSIJĘ APŽELDINIMO KURSAI:

Augalų komponavimo dirbtuvėse” išmoksite kurti harmoningas kompozicijas iš medžių, krūmų ir gėlių. O kursuose “Mano natūralistinis gėlynas” pradėsite kurti savo šiuolaikišką, stilingą gėlyną.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis