Skroblų gyvatvorė yra puiki alternatyva tujoms, ypač kai gyvatvorė turi būti aukšta, nes reikia paslėpti tvorą arba atsiriboti nuo kaimynystės. Parengėme video ir žemiau einantį straipsnį, kur pamatysite, kaip atrodo skroblų gyvatvorė, ir sužinosite, kaip ją auginti, kokiu tankumu sodinti ir kaip dažnai genėti:
Geriausia mokytis iš gyvų pavyzdžių, todėl želdynų specialistas Leonardas Mekionis (akademijosarboristai.lt) ne tik padėjo atsakyti į visus klausimus, bet ir parodė savo kieme augančias skroblų gyvatvores.
Sodo apželdinimo pagrindų mokome kursuose „Mano sodo dizainas“. Jų metu susipažinsite su dizaino dėsniais, projektavimo eiga, galiausiai patys kursite tiesiai ant savo sklypo plano. Ir pamatysite, kad apželdinimo projektas – sudėtinga, bet tikrai įveikiama ir labai įdomi užduotis.
Kuo skroblų gyvatvorė skiriasi nuo kitų lapuočių?
Ar jums nepasirodė keista, kad skroblų gyvatvorė minima kaip alternatyva tujoms? Juk tai lapuotis augalas, kuris žiemą turėtų būti plikas ir permatomas. Štai kuo skroblų gyvatvorė ypatinga:
- Rudenį nudžiūvę lapai nepuola iškart nukristi – dalis išsilaiko ant šakelių per visą žiemą ir nukrenta tik pavasarį, prieš pat išsiskleidžiant naujiems. Tad jeigu jums patinka natūralistiniai želdynai ir jūs nieko prieš rudus lapelius, skroblai gali jums patikti;
- Skroblai labai gerai pasiduoda genėjimui ir išleidžia daug naujų šakelių po karpymo. Tanki skroblų gyvatvorė žiemą nėra kaip ištisinė siena, bet ji žvilgsnį sulaiko. Todėl ten, kur nėra būtinybės aklinai užsitverti, ji gali būti puiki alternatyva tujoms.
Skroblų auginimo sąlygos
Lietuvoje skroblai natūraliai auga nuo vakarų Latvijos pusės iki vidurio Lietuvos, Nemunas žymi natūralią paplitimo ribą. Skroblai auga miškuose, puikiai pakenčia pavėsį, taip pat auga saulėje. O gruntas – neutralus, ypatingų reikmių ir poreikių augalas neturi.
Vakarų Europoje skroblai kaip gyvatvorė jau auginami šimtmečiais, o Lietuvoje ši mada kol kas tik pradeda įsitvirtinti.
Skroblų gyvatvorės sodinimas
Kad gražią tankią gyvatvorę turėtumėte kuo greičiau, L.Mekionis pataria gerai apgalvoti sodinimo tankį. Štai keli variantai, kurie gali būti kaip atspirties taškas prieš jums apsisprendžiant:
- Mažesnius 50 cm aukščio sodinukus, kurie atrodo kaip maža rykštelė, sodinti kas 50 cm dvejomis eilėmis šachmatine tvarka. Taip sodinant gyvatvorė bus visiškai nepermatoma;
- Didesnius 1,80 m aukščio sodinukus sodinti kas 85 cm dviem eilėmis. Gyvatvorė nebus tokia tanki iš pradžių, tačiau ją tinkamai prižiūrint ir genint po kiek laiko galima išgauti taip pat visiškai nepermatomą skroblų gyvatvorę;
- Kitoje vietoje Leonardas 1,50 m aukščio sodinukus sodino viena eile kas 70 cm. Sodino prieš 1 metus, o planuoja, kad dar už 2 metų ji bus visiškai nepermatoma.
Kiek eilių sodinti, priklauso ir nuo to, kiek sklype yra vietos tam. Siauriausias žemės plotelis skroblų gyvatvorei būtų 60 cm, tada sodinsite viena eile.
Pirmas genėjimas po pasodinimo
Karpyti reikia vos pasodinus – tai reiškia, kad pakirpti galiukus. Iš tiesų nesvarbu, kiek pakirpsite, porą ar dešimt centimetrų, svarbiausia tai padaryti. Taip paskatinsite gyvatvorės tankėjimą – po kiekvieno pjūvio išaugs kelios naujos šakelės. Tokį pakirpimą galima daryti du kartus per sezoną.
Galite pirkti iškart 2 m aukščio sodinukus, kurie jau bus tankiai išsišakoję, tad pirmieji darbai jau bus padaryti.
Skroblų gyvatvorės genėjimas
Kitas svarbus dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį – tai skroblų gyvatvorės aukštis. Metams bėgant gyvatvorę galima užsiauginti iki norimo aukščio, pvz. pasodinti 1,5 m sodinukai po dviejų metų jau gali siekti nuo 1,80 m iki 3 m.
Tačiau Leonardas pataria, kad patogiausia auginti iki 2.2 m aukščio gyvatvorę. Toks aukštis rekomenduojamas todėl, aukštesnę gyvatvorę bus sunku pasiekti apgenėti. Neapsisunkinkite – patogiausia auginti tokio aukščio gyvatvorę, kai nereikalinga jokia speciali įranga, o pakanka tiesiog paprastų kopetėlių.
Skroblų gyvatvorę pakanka formuoti kartą ar du per metus. Geriausia tai daryti, kaip Leonardas juokauja, prieš balių, kuomet norisi su bičiuliais pasidžiaugti lygia ir gražia gyvatvore.
Bet iš tiesų neturint laiko, geriausia ją formuoti rudenį – kitaip visą žiemą turėsite susivėlusią viršūnę, o pavasarį vis tiek būtinai teks apkirpti.
Jeigu patys nekarpysite, tai pasamdykite specialistą, kad rudenį nukirptų ir suformuotų.
TAIP PAT SKAITYKITE:
“Kaip genėti jaunus vaismedžius pavasarį” – išsami instrukcija su video.
“Kaip sodinti koloninių obelų gyvatvorę?” – konkretus pavyzdys iš mano kiemo.
“Tujos ‘Smaragd’: kada verta pirkti mažas” – sodinukų palyginimas pagal aukštį.
“Kukmedžių sodinimas: 7 žingsnių sodinimo instrukcija” – išsamiai ir su video, kuris filmuotas MO muziejaus sode.
O jeigu norite gauti dar daugiau naujienų ir praktinių patarimų, prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: