Šios senos obels genėjimas buvo padarytas prieš trejus metus – net nufilmavome visą procesą, ir jį galite pamatyti čia. Tada buvo pašalinta apie 30 proc. lajos – obelis pradėjo laisviau kvėpuoti, obuoliai buvo didesni. Tačiau vienu rimtu išgenėjimu viskas nepasibaigia. Senos obels genėjimas, kaip ir kito medžio, būtinas nuolat. Tai ką daryti vėlesniais metais?
Pasižiūrėkite šios senos obels pavyzdį ir specialisto komentarus:
Kartu su arboristu Leonardu Mekioniu iš akademijosarboristai.lt pristatome, kokia tolimesnė priežiūra reikalinga po to, kai buvo atliktas senos obels genėjimas:
1. Pašalinkite vilkūglius
Senos obels genėjimas skatina vilkūglių augimą. Ten, kur pašalinama sena šaka, atsiranda keletas naujų, kurios šauna tiesiai į viršų.
Atminkite, kad vertikalios šakos neduoda naudos, ant jų obuoliai nelinkę derėti. Todėl neleiskite, kad susidarytų naujų šakų „šluotos“ ir pašalinkite vilkūglius nelaukdami, kol jie sustiprės ir sustorės.
Žinoma, blogų šakų nėra, todėl jei paliekate vilkūglį, darykite tai ne veltui. Pavyzdžiui, jei norite „paaukštinti“ medį, paskirkite vieną ar kelis vilkūglius tam tikslui.
Jei vilkūglių šalinimą pražiopsojote anksčiau ir jis jau turi savo šakelių, gali būti, kad jos išsidėsčiusios ne vertikaliai ir jau yra derančios. Tada sprendimą dėl šalinimo darykite atsižvelgdami į situaciją ir kitų šakų padėtį.
Vilkūglius tvarkyti reikia kasmet. Didžiausia klaida – kai po rimto genėjimo obelis pamirštama, o vilkūglių būna itin daug. Prieikite prie savo obels kasmet ir ji jums atsidėkos.
2. Nurinkite kabančius supuvusios obuolius
Tokie obuoliai yra ligų židiniai – jie vadinami mumijomis.
Leonardas sako, kad obuolius būtina nurinkti ne tik nuo medžio, tačiau rudenį surinkti ir krituolius, nepalikti jų pūti, bet būtinai išvežti.
3. Pašalinkite sudžiūvusias, sergančias ir išlaužytas šakas.
Pašalinus nereikalingas šakas, patariame tiesiog apžiūrėti savo obelį, ją apeiti ir įvertinti.
Galbūt į kažkurią pusę jūsų obelis per daug išsiplėtė, sudaro per didelį pavėsį? Patrumpinkite ir tas šakas, kad šakos gebėtų atlaikyti būsimų obuolių svorį, kad vaismedis būtų proporcingas ir gražiai atrodytų kieme.
Kokį įrankį geriausia rinktis?
Būdas, kaip senos obels genėjimas bus atliktas, priklauso nuo turimų priemonių ir galimybių.
Jeigu turite kopėčias, apsaugas (prisirišimai, batai kietais padais, galvos apsauga), tuomet kas kelis metus lipkite į medį. Patys patogiausi ir universaliausi įrankiai – tai rankinis pjūkliukas ir aštrus sekatorius. Su tokiomis paprastomis priemonėmis senos obels genėjimas atliekamas profesionaliai, pjūvis padaromas kaip tik toje vietoje, kur jį ir reikia padaryti, šakų kirpimai tikslūs ir be atplaišų. Kaip teisingai kirpti tiek ploną, tiek storą šaką, vizualiai parodėme čia.
Jeigu kopėčių ir apsaugų neturite, jei medis yra per liaunas, kad į jį įliptumėt, jei negalite lipti dėl sveikatos priežasčių, tuomet naudokite teleskopinį medžių ir krūmų genėtuvą. Šio įrankio koto ilgis yra reguliuojamas ir gali siekti net 4 metrus. Tokiu atveju stovite ant žemės, o genėti pasiekiate labai aukštai. Tikrai labai patogu ir nereikalauja didelio pasiruošimo.
Vienintelis trūkumas – gali būti sunkiau padaryti tikslų pjūvį, kadangi įrankis reguliuojamas iš tolo, šakos kirpimo vieta ne taip gerai matosi. Tačiau visiškai pakaktų turėti tokį įrankį namuose, kad su juo atliktumėt kasmetinį genėjimą, o kas keletą metų pasikviestumėt specialistą, kuris įliptų į medį ir sutvarkytų visus esminius dalykus.
Kaip privilioti paukščius į sodą?
Ir paskutinis dalykas, kurį turėtumėte padaryti – iškelti inkilus.
Paukščiai – varnėnai, zylės, ilgauodegiai ir kiti – taps ne tik jūsų kiemo puošmena, smagiai čiulbės, bet ir padės natūraliais būdais kovoti su sodo ir daržo kenkėjais. Kaip dar prisivilioti įvairius paukščius į savo sklypą, paskaitykite čia.
Kai kurie produktai gali būti parodyti bendradarbiaujant su jų gamintojais ar platintojais, su sąlyga, kad tai neprieštarauja mano požiūriui į sodininkavimą ir kad tuos produktus išbandžiau ir naudoju realiai. Šiame video naudoju “Gardena” sodo įrankius.
Taip pat skaitykite:
“Kaip genėti seną obelį: patarimai ir video instrukcija” (tai ta pati obelis prieš trejus metus)
Visi straipsniai, susiję su vaismedžių genėjimu: spauskite čia
“Obelų formavimas kordonais: galite valdyti ir jų augimą”
“Kaip sodinti koloninių obelų gyvatvorę”
Susiję kursai:
“Vaismedžių genėjimas” – šiuose kursuose išmoksite genėti obelis ir kitus vaismedžius, kad pasiektumėt ir gero derliaus, ir gražaus vaizdo.
Kursai internetu:
Kviečiame apsilankyti mūsų nuotolinių kursų svetainėje www.apzeldinimokursai.lt ir savarankiškai, kai kuriose programose ir su lektorių pagalba, studijuoti, kaip įsirengti šiuolaikinį daržą ar susikurti savo svajonių kiemą.