Kaip išsirinkti pomidorus auginimui — patarimai pradedantiesiems

Raudoni, geltoni, tamsūs ar su dryželiais — veislių visa galybė — tad kaip išsirinkti pomidorus auginimui? Laidoje „Čia mano sodas“ pakalbinau pomidorų kolekcininkę, agronomę Viliją Juškevičienę. Vilija pasidalino patarimais, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis pomidorus.

Lina Liubertaitė ir Vilija Juškevičienė.
Lina Liubertaitė ir Vilija Juškevičienė šiltnamyje rugpjūčio mėnesį.

Tikslai ir lūkesčiai

Vieni mėgsta sultingus, kiti mėgsta sausesnius. Kažkam pomidoras turi būti apvalus ir raudonas, o kitas ieško egzotikos, sako Vilija. Pasirinkimas platus, tad prieš pirkdami pomidorų sėklas atsižvelkite į:

  • Skonines savybes. Pagalvokite, ar mėgstate saldesnius, o gal rūgštesnius? Vieniems patinka miltingi, o kitiems svarbiausia yra aromatas. Prisiminkite patį skaniausią valgytą pomidorą — koks jis buvo?
  • Vartojimo tikslus. Ar pomidorus žadate valgyti tik šviežius, o gal planuojate spausti sultis, konservuoti ar džiovinti? Skirtingiems tikslams — skirtingos veislės.   

Pomidorų auginimo subtilybių kviečiame mokytis iš specialistų. Nuotoliniai išsamūs mokymai Šiuolaikinis daržas“ — norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Pomidorų įvairovė iš Vilijos šiltnamio. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pomidorų įvairovė iš Vilijos šiltnamio. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip išsirinkti pomidorus — kuo jie skiriasi

Vilija papasakojo, kad pomidorai dažniausiai yra klasifikuojami pagal spalvą, jų būna:

  • Raudonų;
  • Baltų;
  • Geltonų/oranžinių;
  • Dvispalvių;
  • Juodų;
  • Mėlynų — kitaip dar vadinamų antocianinių. 
Kaip išsirinkti pomidorus auginimui — galite rinktis pagal spalvą. Čia antocianiniai pomidorai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kaip išsirinkti pomidorus auginimui — galite rinktis pagal spalvą. Čia antocianiniai pomidorai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jei susidomėjote tamsesnėmis spalvomis, turėkite omenyje, kad pomidorai, kurie vadinami juodaisiais, sunokina tamsiai raudoną, net rudą minkštimą. Pavyzdys — ‘Čiornoje serdce s nosikom’ veislės pomidorai. 

Pomidorai, kurie vadinami antocianiniais, būna tamsūs iš išorės, bet jų minkštimas — baltas. Pavyzdžiui, tokie yra ‘Dirty curty yellow’ veislės pomidorai.

Skirtingų spalvų perpjauti pomidorai be galo gražiai atrodys vienoje lėkštėje. 

Pomidorai specialiam vartojimui

Nėra vienos tobulos pomidorų veislės, kuri tinka visiems atvejams, bet yra tokių, kurie ypač tinka tam tikram vartojimo būdui:

  • Tuščiaviduriai pomidorai, tokie kaip ‘Californian tulip’, puikiai tinka farširavimui, nes lengva į vidų prikimšti įdaro;
  • Pomidorai, kurie neturi daug sulčių, itin tinkami džiovinimui. Tokie yra pailgi ‘Slivka gurman’ pomidorai;
  • Sausi ir tvirti pomidorai taip pat tinka tada, jei nešatės maistą į darbą — jie nesusitrina ir neištyžta;
  • Konservavimui puikiai tinka pailgi pomidorai, nes labai smagiai susistato stiklainyje;
  • Konservuoti galima ir įvairius vyšninius pomidoriukus, tokius kaip širdelės formos ‘Gardener’s sweetheart’; 
  • Tiems, kas turi jautresnius skrandžius, Vilija rekomenduoja rinktis pomidorus su plona odele (‘Rozalie de Budila’). Tokie yra ir visi jaučio širdies tipo pomidorai. Jų odelę lengva nulupti;
  • Linkę į alergiją žmonės gali rinktis šviesesnius pomidorus — jie būna švelnesnio skonio ir nesukelia tiek rūgštingumo. Jie itin tinka mažiems vaikams.
Pailgos formos pomidorai tinka tiek konservavimui, tiek džiovinimui. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pailgos formos pomidorai tinka tiek konservavimui, tiek džiovinimui. Nuotr. Lina Liubertaitė

Indeterminantiniai ar determinantiniai

Pomidorai skiriasi ne tik savo išvaizda, skoniu, savybėmis, bet ir augimo ypatumais. Pomidorai yra skirstomi į indeterminantinius ir determinantinius. Panagrinėkime išsamiau, ką tai reiškia.

Indeterminantiniai pomidorai yra neriboto augimo. Jei neįsisuktų jokios ligos ir vasara tęstųsi amžinai — šie pomidorai augtų ir vaisius nokintų turbūt be galo be krašto. Kad suvaldytume augimą, turime genėti. Krūmo aukštį reguliuojame nugnybdami viršūnę, o plotį — nugnybdami pažastinius ūglius, kurie išauga virš lapų. Genėti reikia nuolat, nes antraip krūmas jėgas atiduos ūglių auginimui, o ne vaisių nokinimui.

Dėl neriboto augimo šiems pomidorams reikalingos atramos ir parišimai — todėl reikėtų iš anksto numatyti tinkamas vietos sąlygas. Kaip sako Vilija — tai puikus pasirinkimas tiems, kas planuoja pomidorus auginti aukštesniame šiltnamyje ir nebijo priežiūros iššūkių. 

Determinantiniai — žemesni, riboto augimo pomidorai. Jie pasiekia savo augimo aukštį ir daugiau nebeauga. Dėl šios priežasties tinkami auginti ne tik šiltnamyje, bet ir vazonuose — balkone ar terasoje.

Šių pomidorų genėti nereikia — vaisius jie veda ant visų šakelių. Tai puikus pasirinkimas pradedantiesiems. 

Pomidorų kolekcionierės Vilijos šiltnamyje dominuoja indeterminantiniai pomidorai, tačiau ir keletas veislių žemesnių pomidorų čia visada atranda vietos. 

Rinkdamiesi sėklas nebūtinai pamatysite šiuos terminus ant pakuotės — ieškokite užuominų apie augimo ribotumą arba veislės aukštį. 

Daugiau apie indeterminantinių ir determinantinių pomidorų skirtumus galite rasti čia.  

Skirtingų spalvų perpjauti pomidorai labai gražiai atrodo lėkštėje. Nuotr. Lina Liubertaitė
Skirtingų spalvų perpjauti pomidorai labai gražiai atrodo lėkštėje. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kada sėti pomidorus

Kai jau išsirinkote norimas pomidorų veisles, belieka pasisėti. Agronomė pataria pomidorus sėti kovo pabaigoje — tada jau pavasarinės saulės būna daugiau.

Išsamią instrukciją, kaip sėti ir kaip prižiūrėti vėliau, rasite šiame straipsnyje

Dėkojame Vilijai Juškevičienei už patarimus ir ekskursiją po įspūdingą šiltnamį. Visą mūsų pokalbį galite pamatyti LRT televizijos laidoje „Čia mano sodas“.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Pomidorai, kurių nereikia genėti — viskas apie juos“

Pomidorų genėjimas: video instrukcija pradedantiesiems“

„Geriausios pomidorų veislės 2021: kurios man pasiteisino“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ — kursai norintiems išmokti užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais. Kursai vyksta internetu, tad pradėti galite jau dabar arba jums patogiu metu.

Left Menu Icon
Krepšelis