Kaip rišti pomidorus: patikrinta praktiškai ir be atliekų

Kaip rišti pomidorus, išmokau iš savo mamos ir jau daugelį metų rišu būtent tokiu būdu. Noriu ir jums parodyti šį pomidorų rišimo būdą, nes jis labai patogus. Reikės tik poros priemonių – džiuto virvės ir kuoliukų.

Daugiau apie vaisių ir daržovių auginimo niuansus sužinoti galite mūsų nuotoliniuose kursuose Šiuolaikinis daržas. Juose mokome ne konkretaus augalo auginimo, bet perduodame visą sistemą, kaip auga augalai, kaip užtikrinti jiems tinkamas sąlygas ir kaip laiku identifikuoti įvairias problemas.

Pradedam nuo sodinimo

Visų pirma – pasodinam pomidorų daigus. Kaip sodinu pomidorus į šiltnamį, kokį substratą ir trąšas naudoju, skaitykite čia – esu viską iš eilės aprašiusi.

Kaip rišti pomidorus: reikalingos priemonės

Šiam pomidorų rišimo būdui jums bus reikalingos tik dvi priemonės – tai kuoliukai ir džiutinė virvė.

Rekomenduoju rinktis būtent džiutą, o ne sintetiką, nes pasibaigus pomidorų sezonui šias virves galėsite išmesti kartu su pomidorų atliekomis tiesiai į kompostą ir jos kuo puikiausiai suirs. Jokių papildomų atliekų, viskas labai patogu ir ekologiška.

Aš naudojau „Aseja“ džiuto virves (reklama). Jos būna kaip ritinėlis arba supakuotos į skardinę. Jų įsigyti galite Emedelynas.lt prekybos platformoje čia ir čia.

Naudojau džiutines virves iš „Aseja“. Nuotr. Lina Liubertaitė
Naudojau džiutines virves iš „Aseja“. Nuotr. Lina Liubertaitė

Dar reikės kuoliukų, prie kurių rišite virves. Aš naudoju savadarbius metalinius kuolelius. Geriau, kad kuoliuko galas būtų šiek tiek užlenktas (tokių mačiau parduotuvėse įsigyti).

Bet tikrai tiks ir paprasčiausias tiesus medinis pagaliukas ar tvirtesnė bambukinė lazdelė.

Kaip rišti pomidorus žingsnis po žingsnio

Pirmas dalykas, kurį padarome pasiėmę virvę – tai pamatuojame atstumą nuo žemės iki tos vietos palei stogą, prie kurios rišite virvę. Šį ilgį padvigubinkite.

Prieš kerpant gerai atsimatuokite virvę, kad per daug nenutrumpintumėte. Nuotr. Lina Liubertaitė
Prieš kerpant gerai atsimatuokite virvę, kad per daug nenutrumpintumėte. Nuotr. Lina Liubertaitė

Labai svarbu virvės per daug nenutrumpinti. Ištempus virvę nuo apačios iki viršaus jos turi pilnai užtekti ir dar šiek tiek likti, maždaug per sprindį. Geriau turėti per ilgą virvę negu per trumpą, o patrumpinti visada spėsite.

Atmatuotą virvės dalį nukirpkite ir perlenkite per pusę.

Tuomet padarykite iš virvės štai tokią kilpą, ją užmaukite ant kuoliuko ir truktelėję užtvirtinkite.

Darant kilpą tokiu būdu kuoliukas gali būti ir tiesus, nes virvė vis tiek tvirtai laikysis. Nuotr. Lina Liubertaitė
Darant kilpą tokiu būdu kuoliukas gali būti ir tiesus, nes virvė vis tiek tvirtai laikysis. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kuoliuką su virve įsmeikite į žemę prie daigo, šiek tiek tolėliau nuo šaknų, kad jų nepažeistumėte. Patį kuoliuką galite pakreipti, kad jis būtų arčiau pomidoro, taip bus patogiau parišti.

Virvute lengvai apsukite pomidorą, kad jis turėtų atramą – nereikia jokių papildomų segiklių, raištelių ar juostelių. Pomidoras, apsuktas lengvu judesiu aplink virvę, puikiausiai laikysis.

Sodindama į šiltnamį daigus tuo pačiu parodysiu jums, kaip rišti pomidorus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Įsmeigę kuoliuką, apsukite pomidoro daigą ir pririškite virvutes viršuje. Nuotr. Lina Liubertaitė

Virvės galus pariškite prie šiltnamio lubų (jeigu nėra prie ko, reikės papildomai ištempti tvirtas virves palei lubas). Labai svarbu viršuje virvę pririšti ne mazgu, o paprastu kaspinėliu, kad nebūtų sudėtinga atrišti.

Riškite ne mazgu, o kaspinėliu, kad vėliau galėtumėte lengvai atrišti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Riškite ne mazgu, o kaspinėliu, kad vėliau galėtumėte lengvai atrišti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Prisimenate, kaip pradžioje sakiau pasilikti virvę ilgesnę, negu reikėtų? Jei pomidoras užaugina daug stambių vaisių, jis gali nebeišlaikyti savo svorio. Nereikia jo kankinti: galėsite virvutę atrišti ir šiek tiek atlaisvinus vėl pririšti kaspinėliu. Jeigu ilgio pritrūks, nepavyks to padaryti tinkamai. Jeigu būsit užrišę mazgą, irgi nepavyks. Tad riškite kaspinėliu ir turėkite atsargos.

Kaip rišti pomidorus, jeigu auginsite dviem stiebais

Metodas su dviguba virve ypač pasiteisina tuomet, kai auginate pomidorus dviem stiebais.

Kai pastebėsite, kad pomidoro sodinukas pradeda šakotis, dvigubą virvę atriškite ir atskirkite. Vieną virvę paskirsite vienam stiebui apsukti, kitą – kitam stiebui. Labai patogu.

Jeigu jūs tvirtai žinote, kad auginsite pomidorus vienu stiebu, tuomet virvės nedvigubinkite. Tačiau jei nesate tvirtai šiuo klausimu apsisprendę, tuomet bus paprasčiau pomidorus rišti su dviguba virvute.

Jeigu nuspręsite auginti pomidorus dviem stiebais, virvę tiesiog atskirkite į dvi dalis. Nuotr. Lina Liubertaitė
Jeigu nuspręsite auginti pomidorus dviem stiebais, virvę tiesiog atskirkite į dvi dalis. Nuotr. Lina Liubertaitė

Štai ir parodžiau, kaip rišti pomidorus su kuoliuku ir virve pagal šį metodą. Visai nesudėtinga, tiesa? Tikrai rekomenduoju išbandyti – gal ir jums prilips toks pomidorų rišimo būdas. Ačiū šio straipsnio rėmėjui „Aseja“!

Susiję kursai:

Šiuolaikinis daržas – nuotoliniai sodo ir daržo kursai, kuriuos veda ilgametę patirtį turinti lektorė dr. Ingė Auželienė.

Taip pat skaitykite:

Pomidorų sodinimas į šiltnamį guldant: kodėl ir kaip tas daroma

Kaip pikuoti pomidorus: aiški instrukcija pradedantiems

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis