Pomidorų sodinimas į vazoną balkone

Pomidorų sodinimas į vazoną yra nesudėtingas – parodysiu, kaip aš tai darau, kokias žemes ir trąšas naudoju, kad persodintas pomidoro daigas sėkmingai prigytų ir vėliau duotų skanaus derliaus. Žiūrėkite trumpą video su visa eiga čia:

Jeigu turite gražų pomidoro daigą ir abejojate, kaip jį teisingai pasodinti, šiame straipsnyje papasakosiu, kuo ypatingas pomidorų sodinimas į vazoną ir aptarsiu patį sodinimo procesą.

Kaip sėti pomidorus, spauskite skaityti čia. Na o dabar veiksmą pradėsime nuo to, kad daigą jau turite.

Pomidorų sodinimas į vazoną: ką reikia turėti?

1. Vazonas.

Išsirinkite jums patinkantį vazoną, tik įsitikinkite, kad vazono dugne būtinai būtų skylė. Ji reikalinga vandens pertekliui nubėgti.

Patogiausia, jeigu kartu su vazonu yra lėkštelė, kurią padėtumėt po apačia. Ji ypač naudinga, jeigu grindys, ant kurių statysite vazoną, yra jautrios pažeidimams ar drėgmei.

Kuo didesnis vazonas, tuo geriau. Žemaūgėms pomidorų veislėms 10 litrų talpos vazonas yra mažų mažiausia, tad geriausia, kad bent 20 litrų talpos būtų.

vazone-butina-skyle-dugne
Vazone būtina skylė dugne. Nuotr. L.Liubertaitė

2. Drenažas.

Kad vanduo vazone neužsistovėtų ir šaknys nepradėtų pūti, labai svarbu pasirūpinti drenažu. Geriausia naudoti stambias keramzito granules. Jos yra lengvos, tačiau atlieka akmenų ar molio šukių vaidmenį: vanduo ten neužsistovi, o laisvai nubėga žemyn. Drenažo į vazoną pilu maždaug 5 cm sluoksnį.

pirmajam sluoksniui keramzitas sitas kiek per smulkus
Pirmajam sluoksniui šis keramzitas kiek per smulkus, bet irgi tiks. Nuotr. L.Liubertaitė

3. Dirvožemis.

Kitas žingsnis, prisidedantis, kad pomidorų sodinimas į vazoną būtų sėkmingas – tinkamos žemės parinkimas ir jos paruošimas.

Standartiškai balkoninių augalų žemė – tai durpė su trąšų priedais. Tačiau tokios nerekomenduoju, nes ji gali labai greitai išdžiūti. Ypač tada, kai vazonas yra tamsus ir stovi pietinėje pusėje.

Kad durpė nebūtų vien durpė, maišyčiau ją su kompostu, humusu. Beje, jeigu turite savo pasigaminto komposto, dar geriau, nes net pirkti nereikia.

Pasitarusi su patyrusiais augintojais, išrinkau optimaliausią derinį: tai durpė, juodžemis ir perpuvęs galvijų mėšlas. Visus tris komponentus galima susipirkti atskirai ir persimaišyti, tačiau aš perku iš karto tokios sudėties substratą.

4. Agroperlitas.

Natūrali medžiaga, pagerinanti oro pritekėjimą ir vandens pralaidumą. Jeigu pilant labai dulka, tai atidarę pakuotę sulaistykite šiek tiek.

Kai kuriuose substratuose agroperlitas jau yra įmaišytas, tada papildomai pridėti jo nebereikia.

5. Įgėrio granulės.

Tai yra želinės konsistencijos produktas. Palaisčius specialios granulytės sugeria vandenį kaip kempinės, o kai drėgmės trūksta – jos palengva atiduoda drėgmę į dirvožemį. Todėl šis priedas sumažina laistymo dažnumą, su juo lengviau išvengti kraštutinumų – perlaistymo arba išdžiūvimo.

Viską būtina gerai sumaišyti ir – žemė paruošta!

6. Pomidoro daigas

Ir žinoma, reikia turėti sveiką ir gražų pomidoro daigą. Dabar sodinu žemaūgį pomidorą ‚Vilma‘.

Pomidorų sodinimas į vazoną: patogiausia zemauges veisles pvz Vilma
Pomidorų sodinimas į vazoną: patogiausia žemaūgės veislės, pvz. ‘Vilma’. Nuotr. L.Liubertaitė

Pradedantiesiems vazonuose rekomenduoju rinktis žemaūgius – jiems reikia ne tiek daug maisto medžiagų kaip aukštaūgiams (jau vien dėl to, kad jie žemesni), todėl vazono užteks mažesnio. Jiems nereikia gnaibyti pažastėlių ar kitaip genėti (nebent jau labai tankus krūmas arba nebent lapai gelsta, siekia žemę, ar kitos bėdos). Tad iš esmės sėkmingai pirmai pradžiai balkone tikrai rekomenduoju žemaūges pomidorų veisles.

Norintiems vazone auginti aukštaūgius pomidorus, rekomenduoju pasidomėti “dwarf” tipo pomidorais, kurie specialiai tam yra išvesti. Apie tai išsamiai rašiau čia.

Pomidorų sodinimas į vazoną: eiga

  • Užpildykite pirmą sluoksnį: keramzito granules.
  • Pridėkite žemių mišinio į vazoną.
  • Padarykite duobę per vidurį.
  • Prilaikydami daigą, apverskite aukštyn kojom indelį, pamaigykite vazonėlio šonus, kad daigas lengvai išsinertų iš vazonėlio. Įstatykite į duobę vazone.
  • Tradiciškai galima pomidorus sodinti giliau negu jie augo, nes tada jie išleidžia papildomas šakneles iš stiebo. Tačiau mano daigas nėra ištįsęs, tad ir sodinti giliau nėra reikalo. Todėl sodinu tokiame pačiame gylyje, kaip augo prieš tai.
  • Užberkite tarpus žemėmis, bet nespauskite.
  • Dosniai palaistykite. Norint pagerinti prigijimą, galima naudoti organinį augimo stimuliatorių „Humic land“. Jį suplakite ir praskieskite 20 ml su 5 l vandens, ir pasodintą pomidorą sulaistykite juo, o ne paprastu vandeniu.
Humicland trąšos
Organinės “Humicland” trąšos yra natūralios kilmės augimo stimuliatorius. Jį drąsiai reklamuoju, nes naudoju pati. Nuotr. L.Liubertaitė
  • Po palaistymo sukritus žemei, pamatysite atsiradusias duobes. Jas užberkite žemėmis.
  • Ant viršaus užberkite keramzito granulių – jos tarnaus kaip mulčias, kad drėgmė ne taip greitai išgaruotų.

Tolesnė priežiūra

Tinkamas vazonas, tinkamai paruošta žemė, sveikas ir stiprus pomidoro daigas – ir viskas! Pomidorų sodinimas į vazoną balkone baigtas.

Po pasodinimo kurį laiką laistyti nereikės, nes žemė bus pakankamai drėgna. Tai galite patikrinti įbesdami pirštą į žemę – tiesiog fiziškai pajusite, jeigu žemė bus išsausėjusi. Jeigu sodinote į plastikinį vazoną, galite pakilnoti ir iš svorio suprasite, jeigu perdžiūvę.

persodinant bute labai patogu tureti toki Gardenos kilimeli
Šitas vazonas keramikinis, tad sunkus. jeigu būtų palstikinis, galite pakilnoti ir svorio suprasite, jeigu drėgmės jau likę nedaug. Nuotr. L.Liubertaitė

Laistyti geriau rečiau, bet gausiai. Naudokite kambario temperatūros vandenį.

Nepamirškite tręšimo. „Humic land“ trąšomis galite tręšti kas 2-3 savaites – lygiai taip pat sumaišyti su vandeniu ir palieti. Maisto medžiagos, esančios mūsų sumaišytame dirvožemyje ir gaunamos papildomai iš šių trąšų, turi pilnai patenkinti žemaūgio pomidoro poreikius.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Pomidorų sėjimas: 3 paprasti būdai, kaip tai padaryti“

„Geriausios pomidorų veislės: subjektyvi veislių apžvalga“

Visus straipsnius apie pomidorų auginimą rasite čia.

„Kaip sodinti bijūnų į vazonas – idėja balkonui“

„Išmanus vazonas su vandens rezervuaru – kaip pasidaryti pačiam?“

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt