Rožių genėjimas vasarą reikalingas ne tik dėl krūmo sveikatos – taip galima paskatinti pakartotinį žydėjimą. Ilgametė Lietuvos rožinikų draugijos narė Jūratė Meškauskienė dalinasi konkrečia instrukcija su pavyzdžiais, kaip genėti rožes vasarą po žydėjimo.
Kaip savo kieme sukurti harmoningus augalų derinius iš krūmų, medžių ir daugiamečių gėlių, mokome nuotoliniame „Augalų komponavimo seminaras“. Čia išmoksite rožes įkomponuoti į želdinio visumą. Trumpas seminaras internetu su daug pavyzdžių – kaip tik tai, ko reikia įkvėpimui.
Rožių genėjimas vasarą: kodėl jis būtinas
Kai kuriems Jūratė jau yra pažįstama – ji „Geltono karučio klubo“ narė, ilgametė rožių augintoja ir entuziastė. Pas Jūratę buvau nukeliavusi pavasarį, kai ji supažindino su esminiais rožių genėjimo principais po žiemos. Apie tai skaitykite šiame straipsnyje.
Pavasarinio genėjimo dažnai neužtenka. Straipsnio pabaigoje paminėsiu, kokiais atvejais galime rožių visai negenėti vasarą. Bet dažniausiai šis darbas reikalingas dėl vienos iš šių priežasčių:
- dėl krūmo sveikatos;
- dėl estetinio vaizdo;
- dėl paskatintimo žydėti antrą kartą.
1 pavyzdys: sergančių rožių genėjimas vasarą
Nuo ko pradėti? Apžiūrėkite, ar ant krūmo nėra sergančių, pajuodavusių šakų – jeigu tokių radote, iškirpkite jas prie pat žemės.
Jūratė pavasarį pagailėjo vijoklinės rožės ‚Alchymist‘ ir kelias šakas paliko augti, nors ant jų ir matėsi ligos požymių. Kadangi vaizdas vasarą tik prastėjo, tai dabar jau be gailesčio visas sergančias šakas iškirpome.
Labai svarbu! Iškirpę sergančias šakas, kiekvieną kartą kruopščiai dezinfekuokite sekatorių, kad neperduotumėte grybinių ligų sveikiems krūmams.
2 pavyzdys: rožių genėjimas dėl estetinio vaizdo
Muskusines hibridines rožes vasarą reikia genėti dėl estetikos ir tvarkingo vaizdo.
Estetinio genėjimo tikslas – iškirpti nužydėjusius žiedynus. Tačiau ne visi žiedynai tuo pačiu metu nužydi: kai dalis žiedų jau būna nužydėję, kiti dar tik skleidžiasi. Taigi, genėdami šias rožes kirpkite tik tuos žiedynus, kurie jau nužydėjo.
Yra viena bendra taisyklė: šakos su nužydėjusiais žiedynais kerpamos ne visai aukštai, o nusileidžiant iki pirmos šakelės, kuri turi 5 lapus. Kirpkite virš jos.
Išimtis – jei po nužydėjusiu žiedu yra naujas pumpuras (tai kerpam iki šakelės su pumpurais), arba jei norime formuoti krūmą (tada galime kirpti dar žemiau – apie tai skaitykite toliau).
Šakas visuomet kirpkite įstrižai, virš nukirptos šakos paliekant apie 1 cm.
3 pavyzdys: rožių genėjimas dėl gražesnės krūmo formos
Keliaukime prie kitos rožės – ,Eskimo‘. Ši moderni veislė nužydėjusi labai gražiai „nusipurto“ žiedlapius ir lieka švari, telieka nukirpti nužydėjusias galvas.
Priėjusios prie rožės pamatėme, kad vieni stiebai yra neproporcingai aukšti, palyginti su kitomis. Jei kirpsime tik nužydėjusius žiedynus, tai stiebai ir toliau sėkmingai augs į viršų bei leis ūglius, užgoždami likusias šakas.
Tokiu atveju genint rožę svarbu tuo pačiu paformuoti krūmą – sulyginti stiebus iki vienodo aukščio su kitais. Nebijokite reikalui esant iškirpti daugiau šakų – pamatysite, kad vaizdas iškart atrodys tvarkingesnis.
4 pavyzdys: rožių genėjimas norint paskatinti antrą žydėjimą
Genėdami pakartotinai žydinčias rožes vasarą, paskatinsime antrąjį žydėjimą. Pavyzdžiui, ,Eskimo‘ rožė žydi du kartus per sezoną, tad nužydėjusius žiedus tikrai verta pašalinti.
Jei genėdami nužydėjusius žiedynus matote, kad iš to paties stiebo kur nors žemiau auga šakelė su nauju žiedynu, nukirpkite stiebą šiek tiek virš jo.
Tokiu būdu duosite krūmui signalą skirti daugiau energijos naujam žiedynui.
5 pavyzdys: senovinių rožių genėjimas vasarą
Senovinės rožės žydi tik kartą per sezoną, tad nereikia persistengti su genėjimu. Pagrindinis senovinių rožių genėjimas atliekamas pavasarį.
Vasarą šios rožės genimos labai švelniai ir jokiu būdu ne per daug. Kai žydėjimas baigiasi, nuo krūmo tiesiog pašalinkite nužydėjusius žiedynus ir palikite toliau ramiai augti bei kaupti jėgas prieš žiemą.
Viską teisingai padarius, kitąmet šios rožės ir vėl atsidėkos gausiu žydėjimu.
6 pavyzdys: specifinis krūmo formavimas
Jei norėtumėte pakoreguoti krūmo formą stipriau, galite pritaikyti vieną gudrybę. Kirpkite nužydėjusius žiedus ne bet kaip, o numatydami, į kurią pusę norite paskatinti augimą.
Pavyzdys – itin stačiai šakas auginanti rožė ,Queen of Sweden‘. Tai tikra karalienė: žiedai visą sezoną išlieka aukšti, statūs ir neišvirsta.
Jei norite, kad toks krūmas būtų platesnis, kirpkite virš tokio lapo, kuris auga į išorę. Taip paskatinsite augimą į išorinę pusę.
Gal kitos rožės veislė kaip tik išvirsta ir jums reikia užpildyti tuščią vidurį? Tuomet kirpkite virš tokio lapo, kuris auga į vidų.
Kada genėti rožes vasarą
Pagrindinis rožių genėjimas vasarą – liepos ir rugpjūčio mėnesiais.
Genėjimas skatina naujų ūglių augimą, o vėliau išaugę ūgliai nebespės sustiprėti ir žiemą nušals. To nenorime skatinti, todėl artėjant rudeniui rožių nebegenime.
O kartais rožių net ir vasarą nereikia genėti:
- negenėkite tokių, kurios po žydėjimo formuoja gražius vaisiukus – palikite toliau augti;
- negenėkite, jei estetinis vaizdas tenkina (ypač jei rožė pati numeta peržydėjusius žiedlapius).
Rožių priežiūra po genėjimo
Jei genite iki liepos vidurio, po genėjimo galite patręšti azoto turinčiomis trąšomis: universaliomis, vasarinėmis arba skirtomis specialiai rožėms. Azotas skatina augimą ir pakartotinį žydėjimą, todėl rugpjūtį arba rugsėjį antrą kartą žydinčios rožės pradžiugins jus dar didesniais ir ryškesniais žiedais.
Antroje vasaros pusėje trąšomis su daug azoto netręškite: leiskite rožėms atsikvėpti ir visas jėgas atiduoti pasiruošimui šaltajam sezonui.
Tai tiek patarimų, kad rožių genėjimas vasarą būtų sėkmingas. Ačiū Jūratei Meškauskienei, kuri jau ne pirmą kartą pasikviečia į savo rožyną ir dalijasi žiniomis apie rožių priežiūrą. Taip pat dėkui šio straipsnio rėmėjui „Gardena“. Iki kitų susitikimų!
Susiję kursai:
„Augalų komponavimo seminaras“ – šiuose mokymuose sužinosite, kaip iš tūkstančių augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis, norint sukurti harmoningus augalų derinius. Pradėkite galite tiesiog dabar.