Vejos traktoriukas sodyboje – ar verta? Gaudau atsiliepimus

Pagaliau pribrendau – vejos traktoriukas bus kitas rimtesnis pirkinys mano sodybai. Noriu sutaupyti daugiau laiko, o ir komfortas groja ne paskutinę natą. Noras paleistas, bet kaip išsirinkti? Pasiūla tikrai didelė, tad lengva pasiklysti. Turbūt labiausiai padeda kieno nors asmeninė patirtis ir nuomonė. Tad šįkart nuvykome į Vilkaviškio rajoną ir aplankėme ūkininką Sigitą, kuris papasakojo, kaip jam sekasi valdyti savo vejos traktoriuką. Apie visa tai mūsų video:

Daug kas kraipė galvas, išgirdę apie mano suplanuotą išvyką į kitą Lietuvos galą. Juk visą savaitę pliaupė lietus, o kelionės diena neturėjo būti jokia išimtimi. Tačiau atsisakyti planų aš taip paprastai nesu linkusi. Juolab, kad tai turėjo būti pirma kelionė po ilgų karantino mėnesių. Nuotykių troškulys nugalėjo ir lietaus lydima pajudėjau link Vilkaviškio rajono. 

Ir ką gi jūs manote? Nuojauta, kad viskas bus gerai, neapgavo – įvažiuojant į Sigito kiemą nušvito saulė ir mane pasitiko besiilsinti danielių banda bei žalios vejos plotai – kur tik akys užmato. Ponas Sigitas aprodė savo valdas, aptarėme jo neseniai pasodintų medžių pasirinkimą, apžiūrėjome kiemo viduryje iškastą kūdrą (8 metrų gylio!) ir išgirdome apie būsimus sodybos gražinimo planus – netolimoje ateityje Sigito sklype žada atsirasti net ir krioklys. Akys tikrai apraibo nuo žalumos ir šeimininko idėjų, tad vos nepamiršau, ko čia iš tiesų atvažiavau. Žolė sodyboje pati, deja, nenusipjaus, tad paprašiau Sigito parodyti savo vejos traktoriuką. 

Ūkininkas Sigitas ir jo išsirinktas vejos traktoriukas. Nuotr. L. Liubertaitė
Ūkininkas Sigitas ir jo išsirinktas vejos traktoriukas. Nuotr. L. Liubertaitė

SIGITO VEJOS TRAKTORIUKAS

Sigitas papasakojo, kad tikrai ne iš pirmo karto išsirinko sau labiausiai tinkamą traktoriuką. Teko išbandyti keletą, kol įsitikino, kuris modelis jo sodyboje bus efektyviausias. Galiausiai ūkininkas išsirinko prekės ženklo „John Deere“ X350R modelį ir papasakojo mums, kas nulėmė tokį pasirinkimą. 

NAŠUMAS IR GREITIS

Kadangi sklypas didelis, o žolės pjauti dienų dienas nesinori, Sigitas didžiausią dėmesį kreipė į būsimo traktoriuko našumą bei greitį. Ūkininkas savo 1 ha dydžio sklype užtrunka apie 6-8 valandas – labai greitai! Mat su senuoju traktoriuku vejos pjovimo darbus tekdavo išdalinti net per kelias dienas.

Vejos pjovimo aukštis reguliuojasi rankenėlės pasukimu. Nuotr. L. Liubertaitė
Vejos pjovimo aukštis reguliuojasi rankenėlės pasukimu. Nuotr. L. Liubertaitė

Darbas vyksta greitai dėl to, kad vejos traktoriukas galingas, ir dėl to, kad žolės surinkimo bunkeris labai talpus.

MULČIAVIMAS

Traktoriukas nupjautą žolę gali susmulkinti ir paskleisti po savimi ant vejos. Ir rinkti nereikia, ir veja patręšiama. 

Tiesa, Sigitas dalijasi savo atrastu vejos pjovimo receptu: du kartus mulčiuoja, o trečią kartą surenka į bunkerį. Sako, kad dažniau mulčiuoti nebūtų linkęs – veja gali labai sutankėti ir pradėti samanoti (jei susidūrėte su samanų vejoje problema, esame sukūrę išsamią instrukciją, kaip jas išnaikinti).

RINKIMAS Į BUNKERĮ

300 l tūrio bunkeris yra viena iš pagrindinių priežasčių, nulėmusi Sigito pasirinkimą. Jis sako, kad dar niekada nėra turėjęs traktoriuko su tokia didele nupjautos žolės surinkimo talpa. 

Kai tik reikia išversti žolę, tenka stabdyti darbus, važiuoti į kompostavimo vietą, ir vėl grįžti atgal tęsti vejos pjovimą.

O kai daug telpa – mažiau pertraukų – greičiau pjaunama.

Beje, išversti žolę be galo lengva – tiesiog svirtelės pagalba. Įsivaizduojate, net nereikia pakilti nuo sėdynės! Aš jau tikrai gundausi. 

 300 l bunkeris ypač pagreitina vejos pjovimo darbus. Nuotr. L. Liubertaitė
300 l bunkeris ypač pagreitina vejos pjovimo darbus. Nuotr. L. Liubertaitė

UNIVERSALUMAS

Antroji priežastis, kodėl Sigitas pasirinko būtent šį traktoriuką, yra jo universalumas. Netolimoje ateityje Sigitas mąsto ir apie papildomų priedų savo vejos traktoriukui įsigijimą. Ūkyje tikrai pravers maža priekabėlė lapams surinkti, ar kam nors pervežti iš vieno sklypo galo į kitą. 

O atėjus šaltesniems orams ir iškritus pirmajam sniegui, Sigitas galės vejos traktoriuką transformuoti į sniego valymo mašinėlę. 

KOMFORTABILUMAS

Sigitas dažniausiai žolę pjauna pats. Sako, kad bevažinėdamas puikiai pasiilsi, pasiklauso muzikos, atsipalaiduoja. Man parodė specialų laikiklį kavos puodeliui ar vandens buteliukui karštą vasaros dieną įsidėti. 

Tikrąjį darbą atlieka vejos traktoriukas – belieka tik atsilošti ir mėgautis procesu, sako ūkininkas. 

Patogus laikiklis vandens buteliukui. Nuotr. L. Liubertaitė
Patogus laikiklis vandens buteliukui. Nuotr. L. Liubertaitė

Tiek visko daug išgirdau, tad nors ir nedrąsiai iš pradžių žiūrėjau (visgi pirmas kartas), bet Sigito pastūmėta susiviliojau pavairuoti ir aš. Manote, buvo labai lengva vėliau mane nuo to traktoriuko nukelti? O smagume! Kaip žaislinė mašinėlė, bet dar ir veją tvarko. Gerai, kad dar turėjau reikalų Prienuose, antraip būčiau ir tą visą Sigito hektarą nupjovusi. 

Išbandžiau traktoriuką ir aš. Labai patiko! Nuotr. L. Liubertaitė
Išbandžiau traktoriuką ir aš. Labai patiko! Nuotr. L. Liubertaitė

O ar jums yra tekę vairuoti ką nors panašaus? Pasidalinkite įspūdžiais komentarų skiltyje. Man tai labai patiko ir jau nekantrauju išbandyti vejos traktoriuką savo sodyboje. 

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su „DOJUS agro“ – oficialiais „John Deere“ vejų technikos atstovas Lietuvoje. Vejų traktoriukus bei jų priedus visada galima įsigyti elektroninėje parduotuvėje vejutechnika.lt.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Vejos skarifikavimas 3 būdais: kodėl, kada ir kaip tai daryti“

„Vejos pelėsis: kodėl atsiranda ir kaip su juo kovoti“

„Kaip atnaujinti veją pagal šiuolaikinius dizaino principus“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ – kursai skirti jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.

„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt