Žemas pavėsio gėlynas: instrukcija ir augalų sąrašas

Žemas pavėsio gėlynas gali būti puiki alternatyva vejai: šešėlyje ji vis tiek neaugs graži, o žemi daugiamečiai augalai atrodys estetiškiau ir priežiūros reikalaus gerokai mažiau. Kokius augalus tokiai vietai panaudoti? Šilingų medelyno savininkė Ieva Radzevičienė laidoje “Čia mano sodas” sudėliojo aiškų planą – pasidalinsime šiame straipsnyje trumpa instrukcija ir augalų sąrašu su pilnais augalų pavadinimais (straipsnio apačioje).

Šilingų medelyno šeimininkai ir laidos “Čia mano sodas” filmavimo komanda. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šilingų medelyno šeimininkai ir laidos “Čia mano sodas” filmavimo komanda. Nuotr. Lina Liubertaitė

Žemas pavėsio gėlynas: nuo ko pradėti

Renkantis augalus, Ieva skatina pasidaryti namų darbus ir pasidomėti, kada koks augalas žydi, kokio aukščio ir pločio jis užaugs. Pagal tai bus daug paprasčiau sudėlioti norimą augalų kompoziciją.

Atvykus į medelyną gali susisukti galva, todėl reikia pasidaryti namų darbus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Atvykus į medelyną gali susisukti galva, todėl reikia pasidaryti namų darbus. Nuotr. Lina Liubertaitė

Be to, reikia atkreipti dėmesį ir į vazonėlio, kuriame auga sodinukas, dydį. Jei norėsite vešlesnio gėlyno vaizdo jau pirmaisiais metais, reikėtų rinktis didesnio tūrio vazonėlius, kuriuose augalas augintas ilgiau. Jei turite kantrybės palaukti, galite rinktis augalus mažesniuose vazonėliuose (jie ir pigesni). Tai ypač svarbu, jei perkate internetu, nes galite tiksliau palyginti kainas.

Vazonėlių dydžių išaiškinimą rasite ir čia: “Dekoratyviniai augalai internetu: nuo ko priklauso kainos

Vieta gėlynui

Medelyno šeimininkės sodyboje yra pavėsinga vieta, kuri gauna tik šiek tiek vakarinės saulės. Čia plačiai bujoja gebenės lipikės, sudarydamos tankų žalią kilimą. Šiek tiek ploto atsiėmusi iš gebenių, ji nutarė čia įrengti nedidelį gėlyną. Norėjosi vietai suteikti daugiau spalvų, dinamiškumo, todėl ir augalus Ieva pasirinko atsižvelgdama į tai.

Naujam Ievos gėlynui parinkta vieta gauna tik šiek tiek vakarinės saulės. Nuotr. Lina Liubertaitė
Naujam Ievos gėlynui parinkta vieta gauna tik šiek tiek vakarinės saulės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Augalų pasirinkimas

Laidoje rodytu atveju pasirinkta keletas rūšių alūnių, kurių lapeliai yra skirtingų spalvų. Į jas panašios heucherėlės taip pat puikiai derės šioje kompozicijoje. Kuriamas žemas pavėsio gėlynas čia turės ir įvairių spalvų lapų, ir net žiedelių sezono viduryje.

Dėl žiedynų, panašių į neužmirštuolių žiedelius, šią kompoziciją specialistė papildė bruneromis. Jos pasirenkamos dėl didelių sidabriškų lapų. Sezono pradžioje, kol lapai dar mažyčiai, akis džiugina kuklūs melsvi žiedeliai, primenantys neužmirštuoles. Galima žiedynus nuskabyti – lapai augs greičiau ir didesni. Tačiau Ieva sako pati niekada žiedų nuo brunerų neskabanti.

Pavėsio gėlyne būtinas augalas – melsvės, kurios yra nelepios ir augti gali visiškame pavėsyje, pakenčia sausras. Melsvės ‘Stiletto’ pasižymi dryžuotais smailėjančiais lapais ir gražiais violetiniais žiedais. O melsvės ‘Praying Hands’ išlaiko lapų kuokštelį augantį stačiai, tai gėlyno kompozicijai suteikia struktūros. 

Gėlyne panaudota palminė viksva – smagus pasišiaušęs kupstukas, kuris suteiks žalumai įvairesnių faktūrų. 

Kompoziciją užbaigia vaisgina ‘Burgundy Glow’, kuri gėlyne sudaro kilimą. Pavasarį ji žydi mėlynais žiedais, o vasarą džiugina purpuriniai lapai su rožiniais pakraštėliais. Ją naudoti verta gėlyno kraštams, kur reikia uždengti žemės paviršių.

Pradedame komponuoti gėlyną. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pradedame komponuoti gėlyną. Nuotr. Lina Liubertaitė

Žemės ir augalų paruošimas

Medelyno šeimininkė nesiūlo žemės ypatingai gerinti ar tręšti, nes augalui pertręšimas yra pavojingesnis nei skurdesnės sąlygos. Pertręšti jie išvirsta, išstypsta, prasčiau žiemoja. “Geriau auginti pusbadžiu,” juokėsi specialistė.

Jei gėlyno žemė labai sausa, galima ją sulaistyti. Ieva rekomenduoja sulaistyti gėles pačiuose vazonuose, kad durpė būtų drėgna, nes pasodinus labai sausą augalą jį gali būti sunku įlaistyti. 

Kaip atlikti sodinimą

Pirmiausia reikėtų išsidėlioti augalus gėlyno plote. Taip matysite bendrą vaizdą, spalvinį žaismą. Turėsite galimybę juos pastumdyti, pergalvoti kompoziciją. Dėliodami augalus gėlyne atsižvelkite į tai, kokio jie užaugs aukščio ir pločio. Laiptuokite: mažiausius dėliokite priekyje, o didžiausius – gėlyno gale.

Pirmiausia augalus išsidėliokime su vazonėliais, o tik paskui sodinkime. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pirmiausia augalus išsidėliokime su vazonėliais, o tik paskui sodinkime. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ieva mėgsta augalus susodinti gana tankiai – tada žemė būna itin gerai uždengta gėlyno augalais, toks gėlynas reikalauja mažiau priežiūros ir ravėjimo, nes piktžolės neturi čia kaip išlįsti.

Sodindama augalus į žemę, medelyno savininkė vazonėlių viršutines žemes nužeria į apačią. Tai ji daro todėl, nes augalai vazonėliuose buvo patręšti iš viršaus, o trąšas ji nužeria po šaknimis. Taip ji atsikrato ir piktžolių sėklų, kurių galėjo būti vazonėlyje. Pakištos po šaknimis, tikėtina, jos nebeišdygs – reikės mažiau ravėti.

Augalus Ieva sodino šiek tiek aukščiau, kad užbėrus mulčią jie neliktų labai giliai. Daugeliui augalų nepatinka per gilus pasodinimas, jie ima skursti. Baigus sodinti, augalai palaistomi ir užmulčiuojami. Ieva naudojo pušų žievės mulčią.

Patiko šis žemas pavėsio gėlynas? Ievos ūkio augalų galite įsigyti ir internetu, Emedelynas.lt svetainėje. Semkitės idėjų, pasinaudokite augalų sąrašu ir net pavėsije sukursite dekoratyvų, spalvingą gėlyną.

Augalų sąrašas su pilnais pavadinimais

Žemas pavėsio gėlynas ir pilnas augalų sąrašas. Nuotr. Ieva Radzevičienė
Žemas pavėsio gėlynas ir pilnas augalų sąrašas. Nuotr. Ieva Radzevičienė
  • Didžioji astrancija ‘April Love‘ (Astrantia major)
  • Alūnė ‘Rex Purple‘ (Heuchera)
  • Didžialapė brunera ‘Silver Heart‘ (Brunnera macrophylla)
  • Palminė viksva ‘Little Midge‘ (Carex muskingumensis)
  • Alūnė ‘World Café Amaretto‘ (Heuchera)
  • Heucherėlė ‘Red Rover‘ (Heucherella)
  • Melsvė ‘Praying Hands‘ (Hosta)
  • Heucherėlė ‘Catching Fire‘ (Heucherella)
  • Melsvė ‘Stiletto‘ (Hosta)
  • Alūnė ‘Little Cutie Peppermint‘ (Heuchera)
  • Šliaužiančioji vaisgina ‘Burgundy Glow‘ (Ajuga reptans)
  • Alūnė ‘Glitter‘ (Heuchera)

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kas yra natūralistinis gėlynas: paprastai ir aiškiai

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

SUSIJĘ KURSAI:

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – smagūs praktiniai mokymai nedidelėse grupėse, kur sužinosite klasikinio augalų dizaino principus ir išmoksite kurti harmoningą želdyną iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų.

“Mano sodo dizainas” – tai kursai norintiems sukurti savo sklypo dizainą – ypač naudinga naujakuriams ir pertvarkantiems sklypą iš esmės. Galite mokytis nedidelėse grupėse arba nuotoliniu būdu tiesiai iš namų. Kursų metu kuriate savo asmeninį dizainą.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis